Судове рішення #6641270



ПОСТАНОВА  

ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ  


27 жовтня 2009 року        м. Черкаси      справа № 2а-4674/09/2370

11 год. 55 хв.


Черкаський окружний адміністративний суд  у складі:

головуючого судді – Гараня С.М.

при секретарі –         Слуцькій Н.Ю.

за участю позивача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити певні дії,


ВСТАНОВИВ:  


До суду з адміністративним позовом звернувся ОСОБА_1, в якому просить визнати дії управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області неправомірними в частині зазначення в довідці серії ІНК № 438536 «був засуджений 10.02.1998р. Уманським р/с Черкаської області за ст. 144 ч. 2 КК України на 10 місяців позбавлення волі суворого режиму з конфіскацією ј майна. Звільнений із зали суду по відбуттю терміну покарання. Згідно ст. 89 КК України судимість погашена»; а також зобов’язати відповідача надати довідку про несудимість зазначивши по тексту спірної довідки до слів «станом на 08.09.2009р.», після них «не судимий. Довідка видана для пред’явлення на роботу».  

Позивач позовні вимоги підтримав повністю, обґрунтовуючи їх тим, що судимість останнього є погашеною, а погашена судимість, в свою чергу, не має ніякого правового значення для оформлення на роботі. Надаючи ж довідку, в якій відображено всю інформацію про наявність судимості в минулому, відповідач фактично позбавляє позивача можливості працевлаштуватись за своїм бажанням і фахом.

Відповідач по справі належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду, в судове засідання не з’явився, на адресу суду направив заперечення проти адміністративного позову, в якому посилається на врегулювання відповідного спору Тимчасовою інструкцією із заповнення інформаційними підрозділами органів внутрішніх справ довідки про відсутність або наявність судимості, затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України № 234 від 12.04.2005р., згідно якої довідка видається з урахуванням погашення або зняття судимості з зазначенням коли і ким особа була засуджена, за якою статтею Кримінального кодексу України і на який строк, а також, коли особа звільнена від покарання.

Заслухавши пояснення та доводи позивача, вивчивши та оцінивши письмові докази у справі в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Питання визначення судимості, настання правових наслідків та строків погашення судимості врегульовані Кримінальним кодексом України. Так, згідно зі статтею 88 цього Кодексу   особа визнається такою, що має судимість  , з дня набрання законної сили обвинувальним вироком і   до погашення або зняття судимості  .

Постановою Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами України законодавства про погашення і зняття судимості» № 16 від 26 грудня 2003 року  судимість, в свою чергу, визначено як правовий стан особи, який виникає у зв'язку з її засудженням до кримінального покарання і за зазначених у законі умов тягне настання для неї певних негативних наслідків, і що правильне застосування правових норм про судимість, її погашення чи зняття має важливе значення для вирішення кримінальних справ у разі вчинення особою нового злочину.

При цьому  судимість може бути врахована як при кваліфікації повторного злочину чи при призначенні за нього покарання, так і в інших випадках, передбачених  Кримінальним кодексом України  та законами України ( обмеження можливості обіймати певні посади   чи займатися певною діяльністю, застосування умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, амністії тощо) .

Дійсно, відповідно до статті 89 Кримінального кодексу України такими, що не мають судимості, визнаються, зокрема особи, засуджені до позбавлення волі за злочин середньої тяжкості, якщо вони протягом трьох років з дня відбуття покарання (основного та додаткового) не вчинять нового злочину.

Однак, слід зазначити, що судимість, як правовий стан особи, який виникає у зв'язку з її засудженням до кримінального покарання за злочин середньої тяжкості, за умови збігу трьох років з дня відбуття покарання та не вчинення нового злочину вважається погашеною. В той час, коли судимість у вигляді певних негативних наслідків, навіть за умови її погашення, тягне ряд цих наслідків, зокрема, як зазначалося вище, у вигляді обмеження можливості обіймати певні посади чи займатись певною діяльністю.  

Саме з метою уникнення порушень кандидатами на певні посади законодавства в частині недопущення можливості бути обраними або призначеними на посаду за умови наявності судимості, виникає необхідність в отриманні останніми довідок про відсутність або наявність судимості.  

Як наслідок, посилання позивача на те, що судимість не має ніякого правового значення для оформлення на роботу, а лише при кваліфікації повторного злочину, спростовується вищевикладеними положеннями постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами України законодавства про погашення і зняття судимості» № 16 від 26 грудня 2003 року.

Інформацію про судимість (несудимість) за особистими зверненнями громадян згідно пункту 9.9 Інструкції про порядок формування, ведення та використання оперативно-довідкового і дактилоскопічного обліку в органах внутрішніх справ та органах (установах) кримінально-виконавчої системи України, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України, Державного департаменту України з питань виконання покарань від 23 серпня 2002 р. N 823/188 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 9 вересня 2002р. за N 738/7026, надають територіальні УОІ-ВОІ за місцем останнього постійного мешкання цих громадян з урахуванням вимог статей 5, 89, 108 Кримінального кодексу України. Довідка надається на бланку встановленого зразка за підписом керівника та засвідчується печаткою підрозділу з її обов'язковою реєстрацією.

Разом з тим, Міністерством внутрішніх справ України наказом № 234 від 12.04.2005р. з метою впорядкування діяльності інформаційний підрозділів органів внутрішніх справ щодо виконання вимог законодавства в частині надання платних послуг фізичним особам на договірних засадах та ведення централізованого реєстру виданих довідок затверджено Тимчасову інструкцію із заповнення інформаційними підрозділами органів внутрішніх справ довідки про відсутність або наявність судимості (далі – Тимчасова інструкція).

Так, відповідно до пункту 3.4 Тимчасової інструкції довідка про відсутність або наявність судимості видається з урахуванням погашення (стаття 89 Кримінального кодексу України) або зняття (стаття 91 Кримінального кодексу України) судимості. Заповнення інформаційних довідок та їх видача здійснюються відповідно до вимог щодо заповнення бланка довідки про відсутність або наявність судимості та при її видачі (пункт 3.5 Тимчасової інструкції).

Згідно вимог до заповнення бланка довідки про відсутність або наявність судимості та при її видачі (додаток 3 до пункту 3.5 Тимчасової інструкції) довідка видається з відображенням повної інформації на особу за обліками інформаційних підрозділів МВС, ГУ МВС, УМВС України, зокрема коли і ким особа була засуджена, за якою статтею Кримінального кодексу України і на який строк, а також, коли особа звільнена від покарання.

Оскільки довідка про несудимість або довідка про відсутність судимості – це документ який свідчить про відсутність чи наявність судимості вказаної особи на території будь якої держави не залежно від погашення чи зняття судимості, остання в обов’язковому порядку має містити повну інформацію на особу  за обліками інформаційних підрозділів МВС, ГУ МВС, УМВС України .  

Отже управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області при видачі довідки серії ІНК № 438536 діяло на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи вище наведене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для  задоволення позову ОСОБА_1 до управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити певні дії.

На підставі викладеного, керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд


ПОСТАНОВИВ:  


В задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, яка підлягає поданню до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.






Суддя                       С.М. Гарань  


Повний текст постанови виготовлений 30 жовтня 2009 року.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація