копія
Справа №2-1167/09
Рішення
Іменем України
28 вересня 2009 року
Новозаводський районний суд міста ОСОБА_1
в складі: головуючого – судді Артюх К.В.
при секретарі Горбік Т.А.
з участю представника позивача ОСОБА_2, ОСОБА_3, представника відповідача ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання цивільну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Чесна музика" до ОСОБА_5, третя особа ОСОБА_6 про захист авторських прав і виплату компенсації за порушення майнових авторських прав, -
встановив:
ТОВ «Чесна музика» звернулося до суду з позовом до ОСОБА_5 про захист авторських прав і виплату компенсації за порушення майнових авторських прав, мотивуючи свої вимоги тим, що ТОВ «Чесна музика» є юридичною особою, якій на підставі ліцензійних договорів правоволодарями передані виключні авторські права щодо використання окремих музичних творів на території України.
16.10.2008 року представником правовласника ТОВ «Чесна музика» ОСОБА_2, в присутності о/у УДСБЕЗ УМВС України в Чернігівській області – ст. лейтенанта ОСОБА_7 та представників громадськості (свідків): ОСОБА_8, ОСОБА_9, за адресою: м. Чернігів, правий берег річки Десна біля готелю Брянськ в кафе «Хата рибака» виявлено факт публічного виконання фонограм та зафіксованих в них музичних творів за допомогою музичного автомата (вартістю 1 грн. за пісню), який належить ОСОБА_5 Публічне виконання окремих аудіовізуальних творів здійснювалось без дозволу правоволодаря та/або виплати винагороди (роялті) уповноваженій організації колективного управління, що є порушенням чинного законодавства, зокрема ст. 15 ЗУ «Про авторське право у суміжні права», ч. 3 ст. 426 ЦК України, та авторських прав правоволодарів.
Дані обставини підтверджуються актом фіксації публічного виконання музичних творів та фонограм від 16.10.2008 року, який був складений представником ТОВ «Чесна музика» - ОСОБА_2, в присутності о/у УДСБЕЗ УМВС України в Чернігівській області – ст. лейтенанта ОСОБА_7 та представників громадськості (свідків) та матеріалами перевірки від 16.10.2008 року о/у УДСБЕЗ УМВС України в Чернігівській області.
Серед музичних творів, які публічно виконувалися за допомогою музичного автомату та були зафіксовані в акті фіксації публічного виконання музичних творів та фонограм від 16.10.2008 року, мали місце твори, виключні авторські права на які на території України належать позивачу, ТОВ «Чесна музика», а саме: ОСОБА_10 – назва твору «Відправила message» ( автор музики ОСОБА_11, автор тексту ОСОБА_11, авторські права передані на підставі ліцензійного договору № 17/08 від 01.07.2008 року, код по договору – 62); ОСОБА_12 – назва твору «ОСОБА_1 твои дела?» (автор музики ОСОБА_13, автор тексту ОСОБА_13, ОСОБА_14, авторські права передані на підставі ліцензійного договору № ИК/08-11/2 від 01.01.2008 року, код по договору – 00042); Фактор-2 – назва твору «Война» (автор музики ОСОБА_15, ОСОБА_16, автор тексту ОСОБА_15, ОСОБА_16, авторські права передані на підставі ліцензійного договору № ИК/08-11/2 від 01.01.2008 року, код по договору – 00439); ОСОБА_12 – назва твору «Бежать, лететь» (автор музики ОСОБА_17, автор тексту ОСОБА_18, ОСОБА_17, авторські права передані на підставі ліцензійного договору № ИК/08-11/2 від 01.01.2008 року, код по договору – 00115);
Відповідно до п.2.1 Ліцензійного договору № ИК/08-11/2 від 01.01.2008 року та п. 2.1 Ліцензійного договору № 17/08 від 01.07.2008 року, ТОВ «Чесна музика» передані на території України виключні авторські права, в тому числі і право на публічне виконання відповідних музичних творів за допомогою будь-яких технічних пристроїв та засобів, в тому числі і через музичний автомат.
Таке як відповідач здійснював використання музичних творів, перелічених вище, по-перше: без дозволу правоволодаря, по-друге: без виплати винагороди (роялті) уповноваженим організаціям колективного управління відповідно до вимог чинного законодавства України, виключні авторські права, ним було порушено майнові авторські права товариства з обмеженою відповідальністю «Чесна музика», так як відповідно до ст. 15 ЗУ «Про авторське право і суміжні права» до майнових прав автора чи іншої особи, яка має авторське право, належить: виключне право на використання твору, а саме: відтворення творів, публічне виконання і публічне сповіщення творів, публічну демонстрацію і публічний показ та інші, а також виключне право на дозвіл або заборону використання твору іншими особами, відповідно до ч. 3 ст. 426 ЦК України використання об’єкта права інтелектуальної власності іншою особою (крім правоволодаря) здійснюється з дозволу особи, яка має виключне право дозволяти використання об’єкта права інтелектуальної власності.
Виходячи з розміру компенсації за порушення авторських прав згідно ст. 52 ЗУ «Про авторське право та суміжні права» від 10 мінімальних заробітних плат до 50000, ТОВ «Чесна музика» вважає, що розмір компенсації за порушення майнових авторських прав компанії складає 30 мінімальних заробітних плат – 16350 грн., за кожне порушення авторського права компанії та враховуючи кількість творів (обсяг порушення) права на які передані ТОВ «Чесна музика» використання яких здійснював відповідач, шляхом публічного виконання у кількості 4 з порушенням майнових авторських прав, які були передані позивачу. Відповідна сума компенсації складає: (30х545 грн.) х4 = 65400,00 грн., де 545 грн. є мінімальна заробітна плата, на момент вчинення порушення, яка у відповідності до ст. 59 ЗУ «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 107-VI від 28.12.2007 року з 01 жовтня 2008 року становить 545 грн. на місяць, 4 – обсяг порушення авторських прав компанії, так відповідно до ст. 8 ЗУ «Про авторське право і суміжні права», кожен музичний твір є окремим об’єктом авторського права і відповідно до закону охороняється окремо.
Застосування саме такого розміру компенсації, а не мінімального, ТОВ «Чесна музика» обґрунтовує тим, що надання дозволів (ліцензій) на використання музичних творів, фонограм виробникам, розповсюджувачам та особам що здійснюють їх використання на території України є основним видом діяльності позивача і порушення авторських прав відповідачем унеможливлює ведення підприємницької діяльності ТОВ «Чесна музика», крім цього, застосування мінімального розміру компенсації є просто неможливим, так як: по-перше: наміри відповідача полягали у свідомому (умисному) використанні об’єкта права інтелектуальної власності з метою отримання прибутку; по-друге, обсяг порушених прав компанії є значним, тому застосування саме такого розміру компенсації, а не мінімального, буде виконувати превентивну функцію для відповідача та відновлювальну для позивача.
ТОВ «Чесна музика» в даному випадку не вбачає можливості відновлення попереднього стану, та не може визначити обсягу необхідних для цього зусиль. Встановити (обрахувати) точну суму (розмір) нанесених збитків у зв’язку з неможливістю бухгалтерського обліку витрат понесених на переговори, відрядження, укладання договору, виплату за ним винагороди – щодо кожного твору окремо ТОВ «Чесна музика» не в змозі.
Звертаючись до суду ТОВ «Чесна музика» просить відповідно до п. «г» ч.2 ст. 52 ЗУ «Про авторське право і суміжні права» стягнути з відповідача компенсацію за порушення майнових авторських прав у розмірі 65400,00 грн., відповідно до ч.3 ст. 52 ЗУ «Про авторське право і суміжні права», накласти на відповідача штраф у розмірі 10% суми, присудженої судом на користь позивача та направити відповідну суму до Державного бюджету України, на підставі п. «є» ч.1 ст. 52 ЗУ «Про авторське право і суміжні права», опублікувати дані про допущені порушення авторських прав ТОВ «Чесна музика», ОСОБА_5, шляхом публічного виконання через музичний автомат наступних творів: ОСОБА_10 «Відправила message», ОСОБА_12 – «ОСОБА_1 твои дела?» Фактор-2 –«Война», ОСОБА_12 – «Бежать, лететь» та судове рішення по даній справі за рахунок відповідача у засобі масової інформації газеті «Деснянська правда».
В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали, просили їх задовольнити.
Відповідач ОСОБА_5 в судове засідання не з’явився, його інтереси представляв представник ОСОБА_4, який в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив в задоволенні відмовити повністю.
Третя особа ОСОБА_6 в судове засідання не з’явився, причини неявки суду не повідомлені, про дату слухання справи сповіщено. Суд ухвалив справу розглянути у відсутності третьої особи.
Свідок ОСОБА_9 в судовому засіданні пояснила, що вони були в кафе «Хата рибака», там стояв музичний апарат, вони замовляли пісні, платили гроші. Апарат стояв в пивній палатці, гроші вставлялися в апарат, замовлялася пісня і вона потім грала. Пісень звучало дуже багато. ОСОБА_2 та представник міліції попросили її бути свідком, все фіксувалося на камеру телефону, свідок говорила де вона знаходиться і зазначила дату.
Свідок ОСОБА_19 в судовому засіданні пояснив, що до нього, безпосереднього керівника ОСОБА_7 звертався ОСОБА_5, щоб повернути музичний апарат. 01.04.2009р. ОСОБА_5 отримав його, так як надав якісь платіжні документи, заяву.
Свідок ОСОБА_7 в судовому засіданні пояснив, що до нього звернувся ОСОБА_2, виписали направлення. Після виїзду на місце було зафіксовано факт роботи музичного апарата, а саме відтворювались твори різних виконавців, за оплату. Через два тижні документи ніхто не привіз і тому було складено протокол за ст. 51-2 КУпАП.
Вислухавши осіб, які брали участь в судовому засіданні, свідків, дослідивши матеріали справи, матеріали адміністративної справи № 3-120/09 Деснянського районного суду міста ОСОБА_1 про притягнення ОСОБА_5 до адміністративної відповідальності за ст. 51-2 КУпАП, розглядаючи позов в межах заявлених вимог і по наданих суду доказах, суд приходить до висновку, що в задоволенні позовних вимог слід відмовити, з наступних підстав.
Згідно ст. 418 ЦК України встановлено, що право інтелектуальної власності - це право особи на результат інтелектуальної, творчої діяльності або на інший об'єкт права інтелектуальної власності, визначений цим Кодексом та іншим законом. Право інтелектуальної власності становлять особисті немайнові права інтелектуальної власності та (або) майнові права інтелектуальної власності, зміст яких щодо певних об'єктів права інтелектуальної власності визначається цим Кодексом та іншим законом. До об’єктів права інтелектуальної власності, зокрема, належать визначені ст. 420 ЦК України літературні та художні твори; комп'ютерні програми; компіляції даних (бази даних); виконання; фонограми, відеограми, передачі (програми) організацій мовлення; наукові відкриття; винаходи, корисні моделі, промислові зразки; компонування (топографії) інтегральних мікросхем; раціоналізаторські пропозиції; сорти рослин, породи тварин; комерційні (фірмові) найменування, торговельні марки (знаки для товарів і послуг), географічні зазначення; комерційні таємниці.
Відповідно до ст. 421 ЦК України суб'єктами права інтелектуальної власності є: творець (творці) об'єкта права інтелектуальної власності (автор, виконавець, винахідник тощо) та інші особи, яким належать особисті немайнові та (або) майнові права інтелектуальної власності відповідно до цього Кодексу, іншого закону чи договору.
Згідно ст. 440 Цивільного кодексу України майновими правами інтелектуальної власності на твір є: право на використання твору; виключне право дозволяти використання твору; право перешкоджати неправомірному використанню твору, в тому числі забороняти таке використання; інші майнові права інтелектуальної власності, встановлені законом. Майнові права на твір належать його авторові, якщо інше не встановлено договором чи законом.
Згідно з статтею 443 ЦК України використання твору здійснюється лише за згодою автора, крім випадків правомірного використання твору без такої згоди, встановлених цим Кодексом та іншим законом.
Статтею 445 ЦК України встановлено, що автор має право на плату за використання його твору, якщо інше не встановлено цим Кодексом та іншим законом.
Відповідно до ч. ч. 2, 3 ст. 15 та п. “а” ст. 50 Закону “Про авторське право і суміжні права” використання твору без дозволу особи, яка має авторське право, є порушенням авторського права.
Згідно ч. 1 ст. 52 цього Закону при порушеннях будь-якою особою авторського права, передбачених статтею 50 цього Закону, суб'єкти авторського права мають право подавати позови про відшкодування збитків (матеріальної шкоди), включаючи упущену вигоду, або стягнення доходу, отриманого порушником внаслідок порушення ним авторського права і (або) суміжних прав, або виплату компенсацій.
Підпунктом “г” частини другої цієї статті встановлено, що суд має право постановити рішення про виплату компенсації, що визначається судом, у розмірі від 10 до 50 000 мінімальних заробітних плат, замість відшкодування збитків або стягнення доходу. Частиною 3 ст. 52 Закону передбачено право суду постановити рішення про накладення на порушника штрафу у розмірі 10 відсотків суми, присудженої судом на користь позивача. Сума штрафів передається у встановленому порядку до Державного бюджету України.
Згідно ліцензійного договору № ИК/08-11/2 від 01.01.2008р., укладеним між ТОВ “Видавництво Моноліт”, (ОСОБА_20) з одного боку та ТОВ “Чесна музика” (ОСОБА_20), останньому було передано на строк дії договору виключні майнові авторські права на використання в межах України творів з додатків до Договору ОСОБА_20, а саме: виключні майнові авторські права на використання творів, зокрема шляхом: відтворення творів, публічного виконання і публічного сповіщення творів (у т. р. шляхом ретрансляції) та інш. Також ліцензіату надано право заключати субліцензійні договори (п.п.3.1.1-3.1.9). Згідно п.4.1 ОСОБА_20 гарантував наявність майнових авторських прав на Твори в часті ОСОБА_20, виключну ліцензію на використання яких ОСОБА_20 передав по даному Договору і відповідним Додаткам.
В абзаці п’ятому статті 1 Закону України “Про авторське право та суміжні права”, приписами якого регулюються дані спірні правовідносини, визначено, що виключне право –це майнове право особи, яка має щодо твору, виконання, постановки, передачі організації мовлення, фонограми чи відеограми авторське право і (або) суміжні права, на використання цих об'єктів авторського права і (або) суміжних прав лише нею і на видачу лише цією особою дозволу чи заборону їх використання іншим особам у межах строку, встановленого цим Законом.
Позивачем в обґрунтування доводів порушення виключного немайнового права –використання відповідачем музичних творів з каталогу, на які ТОВ “Чесна музика” має виключні майнові права, наданий акт фіксації публічного виконання музичних творів в фонограм від 16 жовтня 2008 року ( а. с. 8-9), згідно якого представник правовласника ТОВ "Чесна Музика" ОСОБА_2 в присутності оперуповноваженого УДСБЕЗ УМВС України в Чернігівській області ОСОБА_7, представників громадськості ОСОБА_8, ОСОБА_9 склали акт в тому, що з 15.00 16.10.2008 по 16.30 16.10. 2008 здійснювалося публічне виконання фонограм та зафіксованих в них музичних творів за допомогою технічних пристроїв, а саме музичного автомату б/н, який належить та використувався ОСОБА_5 де здійснює діяльність ФОП ОСОБА_6 та ОСОБА_5. Фіксація здійснювалася на території кафе "Хата рибака", яке розташоване м. Чернігів, вул. Шевченко за готелем "Брянськ", правий берег р. Десна. Музичні твори використовувалися в процесі: надання розважальних послуг у процесі господарської діяльності кафе "Хата рибака" шляхом публічного виконання музичних творів через музичний автомат, вартість виконання одного втору складає 1 грн.. Здійснювалось публічне виконання фонограм та зафіксованих в них музичних творів, а саме: ОСОБА_10 «Відправила message», ОСОБА_12 – «ОСОБА_1 твои дела?» Фактор-2 –«Война», ОСОБА_12 – «Бежать, лететь». Фіксація здійснювалася з використанням відеокамери Nokia N73 в цифровому режимі МР-4. Акт складено в 1 примірнику і наявні підписи особи, яка склала акт, представника та присутніх. Також в обґрунтування позовних вимог представником позивача наданий відеозапис фіксації порушення ( диск а. с. 128), який був досліджений у судовому засіданні. Згідно копії розписки від 01 квітня 2009 року ( а. с. 127) відповідач отримав музичний автомат "Мusік World" серійний номер 005, який був вилучений 16.10.2008 року.
Згідно матеріалів справи № 3-120/09 Деснянського районного суду міста ОСОБА_1 про притягнення ОСОБА_5 до адміністративної відповідальності за ст. 51-2 КУпАП, вбачається, що 05 листопада 2008 р. був складений протокол № 3 про адміністративне правопорушення згідно ст. 51-2 КУпАП, про те, що з 10.10.2008 року по 16.10.2008 року у кафе "Хата рибака" за адресою м. Чернігів по вул. Шевченко за готелем "Брянськ" на правому березі р. Десна без належних документів знаходився музичний автомат " Мusік World", який належить ОСОБА_5. За допомогою музавтомату незаконно відтворювались фонограми вітчизняних та зарубіжних пісень Договору на відтворення фонограм не було. Згідно акту від 16.10.2008р. в ході перевірки було виявлено, що в кафе "Хата рибака" у великій палатці, на березі р. Десна знаходиться музичний автомат " Мusік World" б/н. На музичний автомат на момент проведення перевірки ніяких документів не було надано. Автомат вилучений згідно протоколу огляду місця події. З пояснень ОСОБА_5 від 05 листопада 2008 р. вбачається, що він домовився з власником кафе "Хата рибака" про встановлення музичного автомату в приміщенні кафе. Документи на автомат та інші дозвільні документи йому пообіцяли допомогти оформити, але під час перевірки 16.10.2008 р. ніяких документів не було. Постановою Деснянського районного суду міста ОСОБА_1 від 12 січня 2009 року провадження по справі відносно ОСОБА_5 за ст. 51-2 КУпАП закрито на підставі ст. 38 КУпАП.
Згідно ст. 10 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін.
Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, мають рівні права щодо подання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Суд сприяє всебічному і повному з'ясуванню обставин справи: роз'яснює особам, які беруть участь у справі, їх права та обов'язки, попереджує про наслідки вчинення або невчинення процесуальних дій і сприяє здійсненню їхніх прав у випадках, встановлених цим Кодексом.
Згідно ч.1 ст. 11 ЦПК, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Оскільки стягнення компенсації за порушення авторських прав є видом відповідальності, позивач повинен довести факт порушення таких його прав відповідно до ст. ст. 10, 11, 60 ЦПК України.
Позивач не надав суду беззаперечних доказів про порушення відповідачем ОСОБА_5 прав позивача, а саме, те що відповідачем 16 жовтня 2008 року в палатці, яка розташована в кафе "Хата рибака" на правому березі р. Десна в м. Чернігові здійснювалося відтворення музичних творів ОСОБА_10 «Відправила message», ОСОБА_12 – «ОСОБА_1 твои дела?» Фактор-2 –«Война», ОСОБА_12 – «Бежать, лететь», оскільки наданий акт фіксації публічного виконання музичних творів та фонограм від 16 жовтня 2009 року ( копія а. с. 8-9) спростовується відеозаписом ( диск а. с. 128), з відеозапису вбачається інша дата здійснення перевірки та візуально не вбачається особа ОСОБА_8, який зазначений в акті.
Допитані в судовому засіданні свідки ОСОБА_9 та ОСОБА_7 не показали коли, де і які музичні твори відтворювалися музичним апаратом.
Досліджені матеріали про адміністративне правопорушення за ст. 51-2 КУпАП складені відносно ОСОБА_5 також не містять даних, що 16 жовтня 2008 року в палатці, яка розташована в кафе "Хата рибака" на правому березі р. Десна в м. Чернігові музичних творів ОСОБА_10 «Відправила message», ОСОБА_12 – «ОСОБА_1 твои дела?» Фактор-2 –«Война», ОСОБА_12 – «Бежать, лететь», а свідчать лише про відсутність належних документів на музичний апарат та на право відтворення музичних творів. Факт отримання відповідачем ОСОБА_5 музичного апарату згідно розписки від 01 квітня 2009 року ( а. с. 127) не свідчить про порушення прав позивача зазначених в позовній заяві.
Враховуючи, що суд розглядає позовні вимоги в межах заявлених вимог і по наданих суду доказах, тому позовні вимоги ТОВ "Чесна музика" про стягнення з відповідача відповідно до п. «г» ч.2 ст. 52 ЗУ «Про авторське право і суміжні права» компенсації за порушення майнових авторських прав у розмірі 65400,00 грн., відповідно до ч.3 ст. 52 ЗУ «Про авторське право і суміжні права» накладення на відповідача штрафу у розмірі 10% суми, присудженої судом на користь позивача та направлення відповідної суми до Державного бюджету України, на підставі п. «є» ч.1 ст. 52 ЗУ «Про авторське право і суміжні права», опублікування даних про допущення порушення авторських прав ТОВ «Чесна музика», ОСОБА_5, шляхом публічного виконання через музичний автомат наступних творів: ОСОБА_10 «Відправила message», ОСОБА_12 – «ОСОБА_1 твои дела?» Фактор-2 –«Война», ОСОБА_12 – «Бежать, лететь» та судового рішення по даній справі за рахунок відповідача у засобі масової інформації газеті «Деснянська правда», задоволенню не підлягають.
Керуючись ст. ст. 10,11, 57- 60, 63 -65, 208-209, 212-215 ЦПК України, ст. ст. 418, 421, 440, 443, 445 ЦК України, Законом України “Про авторське право і суміжні права”, суд,-
Вирішив:
В задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Чесна музика" до ОСОБА_5, третя особа ОСОБА_6 про захист авторських прав і виплату компенсації за порушення майнових авторських прав, відмовити.
Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Чернігівської області через Новозаводський районний суд міста ОСОБА_1, шляхом подання заяви про апеляційне оскарження рішення протягом десяти днів з дня проголошення рішення та подачі апеляційної скарги протягом двадцяти днів, після подання заяви про апеляційне оскарження рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано.
Суддя Новозаводського
районного суду міста ОСОБА_1 ОСОБА_13
- Номер: 22-ц/776/511/17
- Опис: про розірвання шлюбу
- Тип справи: на цивільну справу за апеляційною скаргою (а)
- Номер справи: 2-1167
- Суд: Апеляційний суд Житомирської області
- Суддя: Артюх Катерина Володимирівна
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 26.01.2017
- Дата етапу: 13.06.2017
- Номер: 2/2407/3591/11
- Опис: про розірвання шлюбу
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 2-1167
- Суд: Новоселицький районний суд Чернівецької області
- Суддя: Артюх Катерина Володимирівна
- Результати справи: заяву задоволено повністю
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 10.11.2011
- Дата етапу: 22.11.2011