Судове рішення #66339850


Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

09 грудня 2010 р.                                                                                 № 2-а- 9193/10/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі


головуючого судді Чалого І,С.,

при секретарі судового засідання Елоян Ж.Г.,


за участю сторін:

позивача - ОСОБА_1,


розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Дергачівської районної державної адміністрації про зобов'язання вчинити певні дії ,


В С Т А Н О В И В:

< Текст >

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить суд визнати бездіяльність відповідача незаконною, зобов'язати відповідача надати позивачеві дозвіл на розробку проекту відведення земельних ділянок для будівництва та обслуговування житлового будинку та ведення особистого селянського господарства.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що 18.03.2010 року він звернувся до відповідача із заявою про надання дозволу на розробку проекту відведення земельних ділянок для будівництва та обслуговування житлового будинку та для ведення особистого селянського господарства, однак станом на 18 липня 2010 року дозволу на розробку проекту відведення земельних ділянок він не отримав.

В судовому засіданні позивач підтримав вимоги свого позову в повному обсязі та просив позов задовольнити.

Відповідач - Дергачівська районна державна адміністрація Харківської області - в судове засіданні свого представника не направив , надав до суду клопотання з проханням слухати справу за його відсутності, в задоволенні позовних вимог просив відмовити..

Вислухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд встановив наступне:

17 березня 2010 року ОСОБА_1 звернувся до Дергачівської районної державної адміністрації Харківської області із заявою про надання дозволу на розробку проекту відведення земельних ділянок, для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) - 0,25 га, розташована в межах села Токарівка; для ведення особистого селянського господарства - 2 га, розташування: Токарівська сільська рада..

Дергачівською районною державною адміністрацією ОСОБА_1 було надано відповідь, що на даний час неможливо підготувати проект розпорядження про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у зв'язку із відсутністю у наданих позивачем документах графічного матеріалу, який відповідає вимогам статті 1 Закону України "Про землеустрій" та запропоновано позивачу повторно звернутися до районної державної адміністрації, надавши при цьому графічні матеріали, передбачені статтею 118 ЗК України з урахуванням вимог статті 1 Закону України "Про землеустрій" та розпорядження голови Харківської обласної державної адміністрації від 13 вересня 2010 року №508.

Для віднесення земельної ділянки до земель житлової та громадської забудови закон передбачає дві умови: (1) земельна ділянка має бути розташована в межах населеного пункту; (2) вона повинна "використовуватися для розміщення житлової забудови, громадських будівель і споруд, інших об'єктів загального користування". Вичерпного переліку "об'єктів загального користування" законодавство не визначає.

Поняття "межі населених пунктів" визначається ч. 1 ст. 173 ЗК України як "умовна замкнена лінія на поверхні землі", що відокремлює територію відповідного населеного пункту від інших територій

Відповідно до п. 12 розділу X «Перехідні положення»Земельного кодексу до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів –відповідні органи виконавчої влади.

А тому, надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку не відноситься до компетенції Дергачівської райдержадміністрації.

Також суд зазначає, що відповідно до п.2 ст. 21 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" місцеві державні адміністрації розпоряджаються землями державної власності відповідно до закону.

Законом України, від 22.05.2003, № 858-IV "Про землеустрій" передбачено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у сфері землеустрою на території сіл, селищ, міст належать: а) організація і здійснення землеустрою; б) здійснення контролю за впровадженням заходів, передбачених документацією із землеустрою; в) координація здійснення землеустрою та контролю за використанням і охороною земель комунальної власності; г) інформування населення про заходи, передбачені землеустроєм; ґ) вирішення інших питань у сфері землеустрою відповідно до закону.

Закон України "Про землеустрій" також надає визначення поняття "землеустрій" - це сукупність соціально-економічних та екологічних заходів, спрямованих на регулювання земельних відносин та раціональну організацію території адміністративно-територіальних утворень, суб'єктів господарювання, що здійснюються під впливом суспільно-виробничих відносин і розвитку продуктивних сил.

Розпорядженням голови Харківської обласної державної адміністрації від 13 вересня 2010 року №508 "Про посилення контролю за використанням та охороною земель на території області" встановлені вимоги до графічного матеріалу, який повинен відповідати вимогам статті 1 Закону України "Про землеустрій! та відображати місцезнаходження, зовнішні межі земельної ділянки та межі земель, обмежених у використання та обмежених (обтяжених) правами інших осіб (земельних сервітутів), а також наявність на земельній ділянці природних ресурсів та об'єктів нерухомого майна.

Частиною 6 статті 118 Земельний кодекс України передбачено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри.

До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та висновки конкурсної комісії (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).

До складу обов'язкових графічних матеріалів входять: план відведення земельної ділянки, викопіювання з чергового кадастрового плану, схеми (фрагмент схеми) економіко-планувальних зон із зазначенням місця розташування земельної ділянки, план меж зон обмежень та сервітутів.

Із заяви ОСОБА_1С, вбачається, що в додатках до заяви про надання йому у власність земельних ділянок він надав план-креслення ділянок у масштабі 1:25000, копія паспорту, копія ідентифікаційного коду, копія довідок про невикористання права безоплатної приватизації земельних ділянок.

А отже, позивачем не було надано Дергачівській райдержадміністрації план відведення земельної ділянки, викопіювання з чергового кадастрового плану, схеми (фрагмент схеми) економіко-планувальних зон із зазначенням місця розташування земельної ділянки, план меж зон обмежень та сервітутів, у зв'язку з чим відповідач був позбавлений можливості підготувати проект розпорядження про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Також суд звертає увагу на те, що органи виконавчої влади безпосередньо приймають рішення про приватизацію земельних ділянок та надання безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства і т.п.. Вони є постійно діючими органами, тому для розгляду заяв громадян та прийняття рішень щодо приватизації земельних ділянок у місячний строк немає часових перешкод. Органам місцевого самоврядування також надано право безпосереднього прийняття рішень. Так, згідно зі ст. 12 Земельного кодексу до повноважень сільських, селищних і міських рад належить розпорядження землями територіальних громад, а також передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян відповідно до земельного закону. Проте вони функціонують у сесійному режимі, що породжує труднощі, пов'язані з додержанням місячного строку, передбаченого для прийняття відповідних рішень.

З урахуванням наведеного, суд не вбачає підстав для задоволені даного адміністративного позову.

Керуючись ст.ст. 8 і 19 Конституції України, ст.ст. 7-11, ч. 1 ст. 158, ст. 159, ч. ч. 1, 2 ст. 160, ст. 161, ч. 1 ст. 162, ст. 163 КАС України, суд, –


П О С Т А Н О В И В:


В задоволенні адміністративного позову фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Дергачівської районної державної адміністрації про зобов'язання вчинити певні дії- відмовити в повному обсязі < Текст > < Сума задоволення > < Текст >

Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення, копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлено 14.12.2010 року.


Суддя підпис< Текст >                                                                       ОСОБА_2


Постанова не набула чинності.Оригінал знаходиться у справі.Копія.Вірно< Текст >

Суддя І.С.Чалий секретар Ж.Г.Елоян< Текст >


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація