ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 листопада 2009 року №71732/09/9104
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді: Улицького В.З.
суддів: Багрія В.М., Обрізко І.М.
при секретарі судового засідання: Неміш О.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Трускавці на постанову Трускавецького міського суду Львівської області від 24.07.2009 року у справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Трускавці про визнання неправомірними дій,–
встановила:
У червні 2009 року ОСОБА_1 звернулася з позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Трускавці про визнання неправомірними дій УПФ України в м. Трускавці щодо відмови здійснювати позивачу перерахунок щомісячного грошового утримання з врахуванням 90% від розміру заробітку 6106 грн. та зобов’язати УПФ України в м. Трускавці зробити перерахунок раніше виплаченого щомісячного довічного грошового утримання, починаючи з 01.09.2008 р. по 01.07.2009 р. та продовжувати такий до зміни розміру заробітку з врахуванням індексу інфляції.
Позивач свої позовні вимоги мотивувала тим, що вона, досягнувши відповідного віку, пішла у відставку з посади судді Трускавецького міського суду, маючи стаж роботи на посаді судді 37,5 років і відповідно до ст. 44 Закону України «Про статус суддів» розміри посадови окладів суддів встановлюються у відсотковому відношенні до посадового окладу голови суду, в якому працює (працював) суддя і не може бути меншим від 80% посадового окладу голови суду. У серпні 2008 р. було підвищення заробітної плати суддям, а тому позивачу належить виплачувати щомісяця, починаючи з 01.09.2008 р., 90% від зазначеного у довідці ДСА у Львівській області №775 розміру зарплати.
Непогоджуючись з відмовою УПФ України в м. Трускавці в перерахунку пенсії, позивач звернувся до суду.
Постановою Трускавецького міського суду Львівської області від 24.07.2009 р. позов задоволено частково, визнано неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в м. Трускавці щодо відмови в здійсненні перерахунку ОСОБА_1 щомісячного довічного грошового утримання 90% від заробітку 6106,00 грн. Зобов’язано УПФ України в м. Трускавці здійснити перерахунок ОСОБА_1 щомісячного утримання 90% від заробітку 6106,00 грн. починаючи з 01.09.2008 р. з урахуванням індексу інфляції.
Постанову суду оскаржило управління Пенсійного фонду України в м. Трускавці. Вважає, що при винесенні постанови судом не повністю з’ясовано обставини справи, порушено норми матеріального і процесуального права з підстав, викладених в апеляційній скарзі. Зокрема посилається на те, ні Законом України «Про статус суддів», ні Постаново правління ПФУ від 25.01.2008р. №3-1 не передбачено проведення перерахунку довічного грошового утримання суддів. Вважає довідку ДСА №775 такою, що винесена з порушеням чинного законодавства. Просить оскаржувану постанову в частині задоволення позову ОСОБА_1 скасувати та в скасованій частині постановити нове рішення, яким в позові відмовити повністю.
Заслухавши доповідача, перевіривши матеріали справи та апеляційну скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів приходить до висновку, що в задоволенні апеляційної скарги слід відмовити з наступних мотивів та передбачених законом підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1, досягнувши відповідного віку, пішла у відставку з посади судді Трускавецького міського суду, маючи стаж роботи на посаді судді 37,5 років.
У відповідності до ст.43 Закону України «Про статус суддів» № 2862-XII від 15.12.1992р. за суддею, який перебуває у відставці, зберігається звання судді і такі ж гарантії недоторканості та соціального захисту, як і до виходу у відставку.
Відповідно до ч. 4 ст. 43 Закону України «Про статус суддів», судді у відставці, який має стаж роботи на посаді судді не менше 20 років, виплачується за його вибором пенсія або звільнене від сплати податку щомісячне довічне грошове утримання в розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді. За кожний повний рік роботи понад 20 років на посаді судді розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки заробітку, але не більше ніж до 90 відсотків заробітку судді. Відповідно до ст. 44 Закону України «Про статус суддів» заробітна плата суддів складається з посадового окладу, премій, доплат за кваліфікаційні класи, надбавок за вислугу років та інших надбавок.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05 2008 року № 10-рп/2008 визнано неконституційними внесені зміни у ст.ст. 43, 44 Закону України «Про статус суддів» та до Постанови Верховної Ради України «Про порядок введення в дію Закону України «Про статус суддів» Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», що стосується зокрема і питання здійснення перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.
Отже, розмір щомісячного довічного грошового утримання судді складається при вислузі років понад 25 років – 90 відсотків заробітку судді без обмеження граничного розміру посадових окладів суддів і встановлюється у відсотковому відношенні до посадового окладу голови суду та не може бути меншим від 80 відсотків, в якому працював суддя.
Посилання апелянта на те, що для перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці відповідно до збільшення розміру заробітної плати працюючого судді необхідна Постанова правління Пенсійного фонду України, а діючою Постановою правління ПФУ передбачено здійснення органами ПФУ лише призначення і виплату щомісячного грошового утримання суддям у відставці, є необгрунтованим, оскільки порушуватиме засаду пріоритету законів над підзаконними актами. Частиною 2 статті 8 Конституції України встановлено вимогу щодо законів України - усі вони приймаються виключно на основі Конституції України і повинні відповідати їй. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод ( ч.3 ст.22 Конституції України).
Суд першої інстанції прийшов до вірного висновку про те, що управління Пенсійного фонду України в м. Трускавці зобов’язано здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 щомісячного довічного грошового утримання у розмірі 90 відсотків від заробітку судді.
За наведених обставин, оцінивши зібрані докази у сукупності, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права. Д оводи апеляційної справи є безпідставними і не обґрунтованими, а тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду без змін.
Керуючись ст. ст.160 ч.3, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів, –
ухвалила:
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Трускавці залишити без задоволення, а постанову Трускавецького міського суду Львівської області від 24.07.2009 року по справі №2а-658/09 – без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.
На ухвалу протягом одного місяця може бути подана касаційна скарга безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
В. Улицький
В. Багрій
І. Обрізко
Головуючий:
Судді: