Судове рішення #6627031

Справа №2о-224/2009                                                    

 






Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М     У К Р А Ї Н И


26 жовтня 2009 року                    Гайсинський районний суд Вінницької області                    

   в складі: головуючого судді          В.І.Кравця

                                      при секретарі      Г.П.Карплюк,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Гайсин цивільну справу за позовом ОСОБА_1, заінтересовані особи ОСОБА_2, Гранівська сільська рада про встановлення факту родинних відносин та  факту набуття права власності на будинковолодіння, -

встановив:

14.10.2009 року ОСОБА_1 звернувся до суду з цією заявою, вказуючи, що для нотаріального оформлення спадщини йому необхідно встановити, що померла ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3  і померлий  ІНФОРМАЦІЯ_2   ОСОБА_4 є його батьками, що ОСОБА_4 за життя набув права власності на житловий будинок з господарськими будівлями і спорудами по АДРЕСА_1 Свої вимоги заявник обґрунтовував неможливістю отримати  правовстановлюючі документи на спадкове майно так як батьки за життя не зареєстрували право власності на житловий будинок, набутий як майно членів колгоспного двору, а батько після смерті матері нотаріально не оформив прийняття спадщини, окрім того в свідоцтві про його народження помилково записані відомості про батьків „ОСОБА_4” та „ОСОБА_3”, що не збігається з записами в свідоцтвах про смерть останніх , де записано „ОСОБА_4” та „ОСОБА_3”.

В судовому засіданні заявник  просив задовольнити вимоги заяви, пояснив, що  за життя його батьки
ОСОБА_4 та ОСОБА_3 власною працею та коштами в 1951 році побудували будинковолодіння АДРЕСА_1 проживали в ньому, будинковолодіння до 15.04.1991 року відносилось до майна колгоспного двору  і  право власності на будинок за життя батьків не реєструвалось ;  ІНФОРМАЦІЯ_1 після смерті  матері ОСОБА_3  батько ОСОБА_4 прийняв спадщину і набув права власності  на вказане будинковолодіння  .

Заінтересована особа ОСОБА_2 не заперечувала проти  задоволення вимог заяви, пояснила, що заявник є її братом , а померлі ОСОБА_4 та ОСОБА_3 батьками.

            Представник Гранівської сільської ради в судове засідання не з’явився, подав до суду заяву  про розгляд справи у його відсутність, погоджувався на задоволення вимог заяви ОСОБА_1..

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних міркувань.

 Встановлено, що ОСОБА_4 та ОСОБА_3, перебуваючи  у шлюбі,  в 1951 році власною працею та коштами побудували житловий будинок з господарськими будівлями   по АДРЕСА_1. Станом на 15.04.1991 року будинковолодіння  відносилось до  майна суспільної групи колгоспний двір, ОСОБА_4 і ОСОБА_3  проживали у ньому, володіли та користувались ним, проте  за життя не зареєстрували право власності на будинковолодіння та не отримали документи, що посвідчують право власності на нерухоме майно. ІНФОРМАЦІЯ_1 внаслідок смерті ОСОБА_3 відкрилась спадщина на належну померлій частину будинку, спадкоємець  ОСОБА_4, який  на час відкриття  спадщини  постійно проживав разом із спадкодавицею і не заявив про відмову від спадщини, помер ІНФОРМАЦІЯ_2  і за життя нотаріально не оформив прийняття спадщини.  ОСОБА_1, син померлих, та спадкоємець  першої черги за законом,  не може реалізувати право на спадщину через відсутність правовстановлюючих документів на спадковий будинок та  через розбіжності у  актових записах, у свідоцтві про його народження, відомості про батьків записано „ОСОБА_4” та „ОСОБА_3”, а в свідоцтвах про смерть останніх записано „ОСОБА_4” та „ОСОБА_3”. Органи місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини  та інший спадкоємець першої черги за законом ОСОБА_2  не оспорюють право позивача  на спадщину.

Спірні правовідносини регулюються:

- чинними на час їх виникнення ч.1 ст.120, ч.2 ст.123 ЦК України (в редакції 1963 р.), згідно з якими колгоспний двір має у власності житловий будинок, який належить його членам на праві сумісної власності, розмір частки члена двору  встановлюється виходячи з рівності часток усіх членів двору та ст.127 цього  Кодексу, за змістом якої особиста праця є підставою законного набуття права власності, в тому числі членами колгоспного двору та двором в цілому;

- ч.1 ст.1261  ЦК України , за змістом якої  у першу чергу право на спадкування  за законом мають, зокрема той з подружжя, який його пережив;

- ч.3,5 ст.1268 ЦК України, які визначають спадкоємець, який постійно проживав  разом із спадкодавцем на час відкриття  спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст.1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї; незалежно  від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття;

- ч.1 ч.2 ст. 256   ЦПК України визначає, що  судовим порядком можуть бути встановленні факти, родинних відносин між фізичними особами; факти від  яких залежить  виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян, якщо діюче законодавство не передбачає іншого порядку їх встановлення;

           Встановленні правовідносини та нормативно-правові акти, які їх регулюють, свідчать, що ОСОБА_3  та ОСОБА_4 законно  набули право власності  на житловий будинок  АДРЕСА_1 про те за життя не зареєстрували право власності на це нерухоме майно.   Після смерті ОСОБА_3 спадщину прийняв її чоловік ОСОБА_4 і за життя набув права власності на цілий будинок. Відсутність правовстановлюючих документів на спадкове майно та неправильність запису відомостей про батьків у свідоцтві про народження заявника  перешкоджають реалізації права на спадщину. Тому задля захисту порушеного права  необхідно встановити, що ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 доводилась матір’ю , а  ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2  доводився батьком заявнику; ОСОБА_4 за життя набув права власності на цілий будинок АДРЕСА_1. Встановлення цих  фактів має для заявника юридичне значення, оскільки дозволяє реалізувати йому право на спадщину.

Висновки суду, крім пояснень учасників процесу, підтверджуються такими доказами: довідкою Гранівської сільської ради №224 від 28.08.2009 року, про те, що станом на 15.04.1991 року членами колгоспного двору в АДРЕСА_1 були ОСОБА_4 та ОСОБА_3(а.с.8); заповітом померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4, за яким,  він заповів будинок сину ОСОБА_1(а.с.4); свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1  відповідно до якого ОСОБА_4  ІНФОРМАЦІЯ_2  в с.Гранів Гайсинського району Вінницької області у віці 80 років  (а.с.5); свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 за яким  ОСОБА_3 померла   ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Гранів Гайсинського району Вінницької області   (а.с.6).

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 10,11,60,209,213,214,215,259 ЦПК України, -

вирішив:

            Встановити факт набуття права приватної власності ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Гранів Гайсинського району Вінницької області на житловий будинок з господарськими будівлями і спорудами АДРЕСА_1

            Встановити, що ОСОБА_1, який народився ІНФОРМАЦІЯ_3 в с.Гранів Гайсинського району Вінницької області є рідним сином ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в с.Гранів Гайсинського району Вінницької області та ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Гранів Гайсинського району Вінницької області.

            Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Вінницької області через Гайсинський районний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч.4 ст.295 ЦПК України.

Суддя :

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація