КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа №22 а 28042/08 р. Головуючий у першій інстанції Сорока Д.В.
Доповідач Маслій В.І.
ПОСТАНОВА
Іменем України
29 жовтня 2009 року Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді: Маслія В.І. ,
суддів: Літвіної Н.М., Ситникова О.Ф.
при секретарі: Овчинніковій Ю.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві справу за апеляційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення Козятинської міської ради Вінницької області на постанову Козятинського міськрайонного суду Вінницької області від 15 травня 2008 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Козятинської міської ради про стягнення недоплаченої щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною, до досягнення нею трирічного віку, -
встановила:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом в якому просила визнати неправомірними дії відповідача по невиплаті їй щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, незаконними та стягнути з відповідача на її користь заборгованість по нарахуванню та виплаті вказаної допомоги за період з 1 квітня 2007 року по 31 грудня 2007 року 2007 рік в розмірі 2798 грн. 51 коп..
Постановою Козятинського міськрайонного суду Вінницької області від 15 травня 2008 року позовні вимоги задоволено частково.
Стягнуто з УПСЗН Козятинської міської ради на користь ОСОБА_1. 1896 грн. 42 коп. невиплаченої грошової допомоги по догляду за дитиною, до досягнення нею трирічного віку за 2007 рік.
Не погодившись з постановою суду відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду та постановити нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на те, що суд неповно дослідив обставини справи, дав їм невірну оцінку та ухвалив рішення яке не відповідає вимогам матеріального і процесуального права.
Заслухавши доповідь судді, вивчивши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції ОСОБА_1 являється матір»ю малолітньої дитини, ОСОБА_2., ІНФОРМАЦІЯ_1 народження. При цьому вона є особою, яка фактично здійснює догляд за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку.
На момент проведення виплат позивач не працювала, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку, виплачувалася їй з урахуванням обмежень, встановлених ЗУ «Про Державний бюджет України на 2007 рік».
Відповідно до наданої довідки № ЛС 420061 в 2007 році позивачка отримала допомоги, визначеної ЗУ «Про Державний бюджет України на 2007 рік», в сумі 1203 грн. 49 коп. (а.с. 8).
Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи колегія суддів вважає зазначити наступне.
Згідно статті 15 Закону України « Про державну допомогу сім`ям з дітьми » від 21.11.1992 року №2811-ХІІ, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку надається на кожну дитину незалежно від кількості народжених (усиновлених, взятих під опіку) дітей у сім'ї, по догляду за якими надається допомога.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» від 19 грудня 2006 року № 489-V, зокрема пунктом 14 статті 71, було зупинено на 2007 рік дію статті 15 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми".
Протягом указаного періоду діяли приписи статті 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», які по-іншому регулювали спірні правовідносини в частині визначення розміру проведення нарахувань та виплат допомоги. Оскільки вказана норма Закону була прийнята пізніше в часі, вона мала пріоритет по відношенню до норм Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми".
Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що позовні вимоги Сарбаєвої М.В. в частині стягнення на її користь невиплаченої суми щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 01 квітня по 08 липня 2007 року включно не підлягають задоволенню, оскільки в цей період дію норми, яка визначала право позивача на допомогу у зазначеному розмірі, було зупинено.
Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року в справі № 1-29/2007 були визнані неконституційними положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», в тому числі п.14 ст.71 цього Закону, яким було зупинено дію статті 15 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми", в частині встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
Згідно ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, що також визначено в п. 3 Рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп.
Відповідно до ст. 150 Конституції України рішення Конституційного Суду України є обов’язковим на території України, остаточним і не може бути оскаржене.
Згідно ст.73 Закону України „Про Конституційний Суд України", якщо акти або їх окремі положення визнаються такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), вони оголошуються нечинними і втрачають чинність від дня прийняття Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Отже, визнані неконституційними положення Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік» втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення від 09.07.2007 року № 6-рп/2007.
Відтак, з урахуванням того, що Державний бюджет України затверджується щорічно Верховною Радою України на період з 1 січня по 31 грудня відповідного року, судова колегія дійшла висновку, що позивач має право на грошову допомогу по догляду за дитиною по досягнення нею трирічного віку, виходячи з розміру прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць, встановленому ст.. 62 ЗУ «Про Державний бюджет України на 2007 рік» для дітей віком до 6 років, починаючи з 9 липня 2007 року, тобто з дати винесення рішення № 6-рп Конституційним Судом України, по 31 грудня 2007 року.
Беручи до уваги вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дав належну оцінку обставинам справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм процесуального права, але із помилковим застосуванням норм матеріального права, у зв»язку з чим вимоги апеляційної скарги підлягають частковому задоволенню, а рішення суду першої інстанції слід змінити в частині визначення відповідного періоду, за який підлягає стягненню доплата до пенсії.
Керуючись ст. ст. 195, 196, 198, 201, 205, 207 КАС України колегія суддів, -
постановила:
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Козятинської міської ради Вінницької області задовольнити частково. Постанову Козятинського міськрайонного суду Вінницької області від 15 травня 2008 року змінити, виклавши другій абзац її резолютивної частини в наступній редакції: «Стягнути з УПСЗН Козятинської міської ради на користь ОСОБА_1. невиплачену грошову допомогу по догляду за дитиною, до досягнення нею трирічного віку за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року згідно з вимогами ч. 1 ст. 15 ЗУ «Про державну допомогу сім»ям з дітьми».
Постанова набирає законної сили негайно і може бути оскаржена протягом одного місяця в касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий: В.І. Маслій
Судді: Н.М. Літвіна
О.Ф.Ситников
(повний текст постанови виготовлений 3 листопада 2009 року)