Справа № 2-а- 471/ 2009 року
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 жовтня 2009 року Срібнянський районний суд Чернігівської області в складі:
головуючої судді Ходіч В.М.
з участю секретаря Федоренко Л.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт.Срібне у приміщенні суду справу за позовом в порядку адміністративного судочинства ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Срібнянському районі Чернігівської області про визнання дій Управління Пенсійного фонду України протиправними та зобов»язання провести перерахунок пенсії як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, -
В С Т А Н О В И В :
31 серпня 2009 року ОСОБА_2 звернувся до суду із зазначеним позовом, в якому вказує, що він має статус громадянина, постраждалого від наслідків Чорнобильської катастрофи 1 категорії, інваліда третьої групи. Відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» йому повинна бути призначена пенсія розміром, не нижчим ніж 6 мінімальних пенсій за віком та надбавка до пенсії (ст.50 Закону) в розмірі 50%. Однак, всупереч діючому закону йому нараховується пенсія згідно з постановою КМУ, що значно менше, ніж передбачено в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Просить суд: визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Срібнянському районі Чернігівської області щодо відмови у перерахунку пенсії по інвалідності, що настала внаслідок Чорнобильської катастрофи та зобов'язати відповідача провести у відповідності зі ст.ст.50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» перерахунок йому пенсії з 01 січня 2009 року.
В судовому засіданні позивач уточнив свої вимоги в частині проведення перерахунку пенсії і просить суд зобов»язати Управління Пенсійного фонду України в Срібнянському районі провести йому перерахунок державної та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю, з 01.09.2008 року по 01.07.2009 року відповідно до ст.ст.50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в розмірі не нижчому 6 мінімальних пенсій за віком та 50 % мінімальної пенсії за віком, що розраховується з розміру прожиткового мінімуму, встановленого для відповідної категорії населення.
Представник відповідача ОСОБА_3 в судовому засіданні заперечував проти задоволення позову, пояснивши, що Управління Пенсійного фонду України в Срібнянському районі діяло в межах закону.
Ознайомившись з матеріалами справи, заслухавши сторони, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, з таких підстав.
ОСОБА_2 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії та інвалідом 3 групи, що підтверджується копією посвідчення № 035861 від 30.03.1994 року та повідомленням управління Пенсійного фонду в Срібнянському районі від 22.10.2009 р.
Відповідно до ст.50 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю: інвалідам 3 групи – у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком.
Частиною четвертою ст.54 вищевказаного Закону, передбачено, що в усіх випадках розмір пенсій для інвалідів 3 групи, щодо яких встановлено зв’язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 6 мінімальних пенсій за віком.
Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» було встановлено, що додаткова пенсія, передбачена ст.50 вищезазначеного Закону, призначається інвалідам 3 групи у розмірі 15 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначається на момент виплати додаткової пенсії згідно із Законом України про державний бюджет України і не може коригуватися іншими нормативно-правовими актами. Цим же законом були внесені зміни в ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», якими встановлена пенсія інвалідам 3 групи в розмірі 180 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, при визначенні розміру пенсій учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС застосуванню підлягають частина перша статті 50 та частина четверта статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а не постанова Кабінету Міністрів України "Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету" від 03.01.2002 року № 1, яка істотно звужує обсяг, встановлених законом прав.
Відповідно до п.2 Рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) положення, зокрема, пункту 28 розділу ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» ЗУ «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2008 року.
Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнанні неконституційними. Відповідне рішення Конституційного Суду України є обов'язковим для виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене.
Згідно із ст.71 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, дія положень цього Закону не може призупинятись іншими законами, крім законів про внесення змін до цього Закону.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Керуючись ст.ст.50, 54, 71 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.19 Конституції України, ст.ст.71, 86, 94, 158-163, 167, 186 КАС України, суд, –
П О С Т А Н О В И В :
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Срібнянському районі Чернігівської області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у відповідності до ст. 50, ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Срібнянському районі Чернігівської області провести перерахунок державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, ОСОБА_1 з 01.09.2008 року по 01.07.2009 року відповідно до ст.ст.50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в розмірі не нижчому 6 мінімальних пенсій за віком та 50% мінімальної пенсії за віком, що розраховується з розміру прожиткового мінімуму, встановленого для відповідної категорії населення.
Судові витрати по розгляду справи віднести за рахунок держави.
На постанову суду протягом 10 днів після її складення у повному обсязі може бути подана заява про її апеляційне оскарження, а протягом 20 днів після подання заяви може бути подана апеляційна скарга до Київського Апеляційного адміністративного суду (м. Київ, вул. Поліська, 3-Б) через суд першої інстанції.
Суддя