Справа № 2а – 2785/09
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 листопада 2009 року Голосіївський районний суд м. Києва в складі:
головуючого судді – Чередніченко Н.П.
при секретарі Чигир Т.Ф.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України м. Києва про зобов’язання вчинити певні дії по виплаті недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги «Дітям війни»,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовною заявою до Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва, в якій просить здійснити нарахування та виплату їй пенсії у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, згідно Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, починаючи з 1 січня 2009 року по 31.12.2009 рік.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідно до ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” йому повинна виплачуватися соціальна допомога у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком.
В судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги в частині визнання відмови Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва щодо нарахування та виплати їй пенсії у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, згідно Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, починаючи з 1 січня 2009 року 31 грудня 2009 року , незаконною і просить суд їх задовольнити.
Відповідач в судовому засіданні вимоги не позивача не визнав та заперечив проти їх задоволення .
Заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Встановлено, що ОСОБА_1 1932 року народження, знаходиться на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва і отримує пенсію за віком.
Відповідно до ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком (стаття в редакції, що діяла до набрання чинності змін 01.01.2008 року, внесених Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» №107-VІ від 28.12.2008 року).
Статтею 64 Конституції України встановлено, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. Про прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до ст. 111 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” встановлено, що у 2007 році підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, яка виплачується замість пенсії, відповідно до ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” виплачується особам, що визнані інвалідами, у розмірі 50 відсотків від розміру надбавки, встановленої для учасників війни.
Пунктом 12 статті 71 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” від 19.12.2006 року було зупинено на 2007 рік дію статті 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”.
Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року №6-рп/20-7 (справа про соціальні гарантії громадян) визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) положення, зокрема п.12 ст. 71 Закону України “Про Державний бюджет на 2007 рік”.
Відповідно до ч.2 ст. 152 Конституції України, закони та інші правові акти за їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України від 28 грудня 2007р. № 107-V1 у Законі України “Про соціальний захист дітей війни” текст статті 6 викладено в такій редакції:
“Дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”) до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни”.
Ветеранам війни, які мають право на отримання підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, відповідно до цього закону та Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» дане підвищення провадиться за їх вибором згідно з одним із законів.
Рішенням Конституційного Суду України у справі за конституційними поданнями Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України окремих положень статті 65 розділу 1, пунктів 61, 62, 63, 66 розділу ІІ, пункту 3 розділу ІІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” і 101 народного депутата України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень ст. 67 розділу І, пунктів 1-4, 6-22, 24-100 розділу ІІ Закону України “Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” (справа щодо предмету та змісту цього Закону) від 22 травня 2008р. № 10-рп/2008 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення статті 67 розділу І, пунктів 2-4, 6-8, 10-18, підпункту 7 пункту 19, пунктів 20-22, 24-34, підпунктів 1-6, 8-12 пункту 35, пунктів 36-100 розділу ІІ “Внесення змін до деяких законодавчих актів України” та пункту 3 розділу ІІІ “Прикінцеві положення” Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”.
Законом України “Про державний бюджет України на 2009 рік” установлено прожитковий мінімум на одну особу в розмірах, що діяли у грудні 2008 року.
Рішень щодо аналогічних норм Закону України “Про державний бюджет України на 2009 рік” Конституційним Судом України не приймалося. Розміри державних соціальних гарантій на 2009 рік, що визначаються залежно від прожиткового мінімуму, встановлюються відповідними законами України та нормативно правовими актами КМ України.
Отже, враховуючи особливість юридичних наслідків визнання неконституційним нормативно – правового акту, суд вважає, що дії суб’єктів владних повноважень, які були вчинені у відповідності до вимог законів, інших правових актів або їх окремих положень, до моменту визнання останніх неконституційними, є законними і такими, що відповідають вимогам ч.2 ст. 19 Конституції України.
За таких обставин, суд не вбачає підстав для задоволення вимог позивача та нарахування пенсії у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, згідно Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, починаючи з 1 січня 2009 року по 31.12.2009 рік.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 9, 69-71, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва про зобов’язання вчинити певні дії по виплаті недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги «Дітям війни», відмовити.
Постанову суду може бути оскаржено до Київського апеляційного адміністративного суду через Голосіївський районний суд м. Києва в наступному порядку.
Заяву про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції може бути подано до Голосіївського районного суду м. Києва протягом 10 днів з дня проголошення постанови, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України – з дня складення в повному обсязі.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя: