Судове рішення #66108666

11.12.2012

Справа № 0827\10329\2012

Провадження № 2\0827\3685\2012

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 грудня 2012 р. м. Запоріжжя

Шевченківський районний суд м. Запоріжжя у складі: головуючого судді Кляшторного В.С., при секретарі Жибаловій К.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Запорізької міської ради, третя особа –ОП “Запорізьке міжміське бюро технічної інвентаризації”, про визнання права власності,

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Запорізької міської ради, третя особа –ОП “Запорізьке міжміське бюро технічної інвентаризації”, про визнання права власності на самочинні споруди, а саме: прибудову а-3 –20,2 кв.м, сарай Л, теплиця К, погріб під Л – пг-1 за адресою: м. Запоріжжя, вул.. Червоноармійська, буд.2.

В позовній заяві зазначив, що згідно договору дарування, посвідченого 15.03.2002 року приватним нотаріусом Запорізького міського нотаріального округу ОСОБА_2, реєстровий № 455, він придбав житловий будинок з надвірними побудовами, розташований на земельній ділянці 376 кв.м м. Запоріжжя, вул. Червоноармійська, буд. 2. Право власності на житловий будинок за адресою: м. Запоріжжя, вул. Червоноармійська, буд. 2 зареєстровано в ТОВ “ЗМБТІ”.

На підставі рішення № 676 Запорізької міської ради від 06.08.1953 року було виділено земельну ділянку для будівництва по вул. Червоноармійська, б. 2. У 2006 році позивач на належній йому земельній ділянці за адресою: м. Запоріжжя, вул. Червоноармійська, б. 2 самочинно збудував прибудову а-3 –20,2 кв.м, сарай Л, теплиця К, погріб під Л –пг-1. Вартість самочинних споруд становить 152 886 грн.

Для оформлення самовільних споруд позивач звернувся до інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області. Йому було надано письмове роз’яснення за № 7/8/1-79/1 від 12.03.2012 р. щодо оформлення будівель та споруд, розташованих на земельних ділянках. Відповідно до зазначеного роз’яснення йому було рекомендовано зробити технічний висновок про відповідність будівельним нормам та надати документи про право власності на земельну ділянку за адресою: м. Запоріжжя, вул. Червоноармійська, б. 2.

Позивач звернувся до державного науково-дослідного і проектного інституту “НІІпроектреконструкція”, фахівцями якого було зроблено обстеження та надано технічний висновок. Відповідно до зазначеного технічного висновку № 066/12 можливо оформити право власності на самочинно збудовано прибудову а-3 з господарськими будівлями: сарай Л, теплиця К, погріб під Л –пг-1.

Для оформлення земельної ділянки, так як цього вимагає Державна архітектурно-будівельна інспекція у Запорізькій області, було подано заяву до управління Держкомзему з метою з’ясування можливості оформлення земельної ділянки при наявності самовільно збудованих споруд. Згідно отриманої відповіді за № 531/01-01 від 15.03.2012, відповідно до вимог ст. 120 Земельного кодексу України, передача у власність земель із державної та комунальної власності відбувається при наявності права власності на житловий будинок та господарські будівлі і споруди, отже, оформлення права власності на земельну ділянку можливо при підтвердженні права власності на об’єкти нерухомості розташовані на даній земельній ділянці.

З причини того, що позивачу відмовлено надати у власності земельну ділянку за адресою: м. Запоріжжя, вул. Червоноармійська, б. 2, він не може оформити право власності на самочинні споруди: прибудову а-3 –20,2 кв.м, сарай Л, теплиця К, погріб під Л –пг-1.

В зв’язку з тим, що в іншому порядку оформити право власності на самочинні споруди: прибудову а-3 –20,2 кв.м, сарай Л, теплиця К, погріб під Л –пг-1, він вимушений звернутися з цим позовом до суду.

У судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги та підтвердив зазначені в заяві обставини, наполягав на задоволенні вимог в повному обсязі.

Представник відповідача подав заяву про розгляд справи у його відсутності та не заперечував проти позовних вимог.

Представник третьої особи –ТОВ “Запорізьке міжміське бюро технічної інвентаризації”до суду не з”явився, про день, час та місце слухання справи був повідомлений у встановленому законом порядку, про причину неявки суд не повідомив.

Вислухавши пояснення позивача, з’ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд не вбачає підстав для задоволення позову.

Судом встановлено, що згідно договору дарування, посвідченого 15.03.2002 року приватним нотаріусом Запорізького міського нотаріального округу ОСОБА_2, реєстровий № 455, ОСОБА_1 придбав житловий будинок з надвірними побудовами, розташований на земельній ділянці 376 кв.м м. Запоріжжя, вул. Червоноармійська, буд. 2.

Право власності на житловий будинок за адресою: м. Запоріжжя, вул. Червоноармійська, буд. 2 зареєстровано в ТОВ “ЗМБТІ”.

На підставі рішення № 676 Запорізької міської ради від 06.08.1953 року виділено земельну ділянку для будівництва по вул. Червоноармійська, б. 2.

У 2006 році ОСОБА_1 на належній йому земельній ділянці за адресою: м. Запоріжжя, вул. Червоноармійська, б. 2 самочинно збудував прибудову а-3 –20,2 кв.м, сарай Л, теплиця К, погріб під Л –пг-1. Вартість самочинних споруд становить 152 886 грн.

Відповідно до ст. 376 ЦК України житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.

Законом передбачено певний порядок прийняття нерухомого майна до експлуатації та воно підлягає державної реєстрації. Право власності на таке нерухоме майно виникає з моменту прийняття його до експлуатації та з моменту державної його реєстрації.

Згідно до ч.3 ст. 18 Закону України “Про основи містобудування”, ст..30-1 Закону України “Про планування та забудову території”закінчені будівництвом об’єкти підлягають прийняттю в експлуатацію в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, зокрема згідно до постанови КМУ № 1243 від 22.09.2004 року, шляхом підтвердження державними приймальними комісіями готовності до об’єктів будівництва відповідно до затвердженої проектної документації на них.

Згідно до ст..30-1 Закону України “Про планування і забудову територій”, якій діє до введення у дію прийнятого 17.02.2011 року Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності”зазначено, що експлуатацію не прийнятих у встановленому законом порядку об’єктів будівництва заборонено.

За Тимчасовим положенням про порядок державної реєстрації права власності на нерухоме майно затвердженого Наказом МЮ від 07.02.2002 № 7/51 державній реєстрації підлягає право власності на закінчене будівництвом нерухоме майно, яке прийнято до експлуатації.

За порядком прийняття в експлуатації закінчених будівництвом об’єктів затверджених постановою КМ України від 08.10.2008 року № 923 прийняття в експлуатацію здійснює Держархітектурнобудівельна інспекція, яка утворює приймальну комісію і видає сертифікат відповідності будівель державним будівельним нормам, стандартам та правилам чи свідоцтвом про прийняття об’єкту будівництва до експлуатації.

Законом України “Про регулювання містобудівної діяльності”передбачено скорочені строки оформлення дозволів на виконання будівельних робіт, від складності архітектурної форми передбачено різні форми документи про прийняття об’єктів до експлуатації: при складності 1-3 рівня інспекцією архітектурно –будівельного контролю видається декларація, 4 і 5 рівня –дозвіл. Нормою ст.. 37 цього Закону передбачено, що відмова у видачі дозволів на виконання будівельних робіт може бути оскаржена до суду.

Так як суд не може підміняти вищезазначену інспекцію (ДАБК) щодо її функції по прийняттю збудованих об’єктів до експлуатації і також органи МБТІ щодо проведення державної реєстрації права власності на нерухоме майно, то у судовому порядку визнавати право власності на самовільно збудоване майно неможливо.

З огляду на зазначені обставини, враховуючи, що вказане майно є самочинним будівництвом, позовні вимоги не можуть бути визнані такими, що підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 57-60, 81, 88, 208, 209, 212-215 ЦПК України, ст. 18 Закону України “Про основи містобудування”, ст..30-1 Закону України “Про планування та забудову території”, суд

В И Р І Ш И В :

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Запорізької міської ради, третя особа –ОП “Запорізьке міжміське бюро технічної інвентаризації”, про визнання права власності, - відмовити.


Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Запорізької області шляхом подання апеляційної скарги через Шевченківський районний суд м. Запоріжжя протягом десяти днів після проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.



Суддя В.С. Кляшторний







Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація