ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 жовтня 2009 року № 22-а-16426/08/9104
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі :
головуючого судді Довгополова О.М.,
суддів: Богаченка С.І., Любашевського В.П.,
при секретарі судового засідання Троцькому Є.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Лугини-граніт» на постанову господарського суду Львівської області від 30 вересня 2008 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Гранітний кар’єр» до відповідача-1 Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, відповідача-2 Жеревецької сільської ради Лугинського району Житомирської області, відповідача-3 Лугинської районної ради Житомирської області, з участю третіх осіб на стороні відповідача-1: Державної геологічної служби та Житомирської обласної ради; з участю третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору - Товариства з обмеженою відповідальністю «Лугини-граніт» , про визнання протиправними дій Міністерства охорони навколишнього природного середовища по видачі спеціального дозволу № 4500 від 08.11.2007р.; визнання нечинним спеціального дозволу №4500 від 08.11.2007р.; визнання нечинними рішень Жеревецької сільської ради від 26.09.2007р. та Лугинської районної ради від 10.10.2007р. , та позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Лугини-граніт» до Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, Жеревецької сільської ради, Лугинської районної ради, з участю третіх осіб на стороні відповідача: Державної геологічної служби, Житомирської обласної ради про встановлення наявності компетенції (повноважень) суб’єктів владних повноважень та визнання спеціального дозволу на користування надрами дійсним (чинним),
В С Т А Н О В И Л А:
В листопаді 2007 року позивач звернувся до суду з позовом до зазначених відповідачів та з участю вказаних третіх осіб про визнання протиправними дій Міністерства охорони навколишнього природного середовища по видачі спеціального дозволу № 4500 від 08.11.2007р.; визнання нечинним спеціального дозволу №4500 від 08.11.2007р.; визнання нечинними рішень Жеревецької сільської ради від 26.09.2007р. та Лугинської районної ради від 10.10.2007р.
Третьою особою ТзОВ «Лугини-граніт» заявлено самостійні вимоги на предмет спору, у зв’язку з чим подано позов до Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, Жеревецької сільської ради, Лугинської районної ради, з участю третіх осіб на стороні відповідача: Державної геологічної служби, Житомирської обласної ради про встановлення наявності компетенції (повноважень) суб’єктів владних повноважень та визнання спеціального дозволу на користування надрами дійсним (чинним).
Постановою господарського суду Львівської області від 30 вересня 2008 року позовні вимоги задоволено частково: визнано протиправними дії Міністерства охорони навколишнього природного середовища України по видачі спеціального дозволу № 4500
від 08.11.2007р. на розробку Жеревського родовища граніт-порфіру,
місцезнаходження: Житомирська обл., Лугинський р-н., 1км. на
південь від с. Рудня Жерезецька на правому березі ріки Жерев; визнано нечинним спеціальний дозвіл № 4500 від 08.11.2007р., виданий ТОВ "Лугини-Граніт" ідентифікаційний код 35100032). Відмовлено в задоволенні позову в частині визнання нечинним рішень Жеревецької сільської ради Лугинського району Житомирської обл.
"Про погодження клопотань щодо отримання спеціального дозволу на
користування надрами на "Жеревецькому кар'єрі" від 26.09.2007р. та рішення Лугинської районної ради Житомирської області "Про погодження
клопотань щодо отримання спеціального дозволу на користування
надрами на "Жеревському кар'єрі" від 10.10.2007р. Крім того, відмовлено ТзОВ «Лугини-граніт» в задоволенні вимог про встановлення наявності компетенції (повноважень) суб’єктів владних повноважень та визнання спірного спеціального дозволу на користування надрами дійсним (чинним).
Зазначену постанову оскаржило ТзОВ «Лугини-граніт», покликаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить її скасувати, відмовивши в задоволенні позову позивача та задовольнивши свої вимоги. Покликається на неврахування судом акта перевірки від 07.11.2007 року, згідно з яким на підприємстві є наявними цілісний майновий комплекс, спеціальна техніка та обладнання, що дозволяє йому виконувати роботи з розробки Жеревського родовища граніт-порфірів Лугинського району Житомирської області, та здійснювати переробку видобутих корисних копалин та виготовлення виробів з граніту.
Заслухавши суддю-доповідача, представника позивача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги та заперечень на неї, колегія суддів приходить до висновку про залишення скарги без задоволення з наступних підстав.
Відповідно до частини 1 статті 195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Встановлено, що 12.05.2003 року Міністерством екології та природних ресурсів України, правонаступником якого є Міністерство охорони навколишнього природного середовища України, було видано ТзОВ „Гранітний кар'єр" ліцензію (Спеціальний дозвіл) № 2990 на Жеревське родовище граніт-порфіру, місцезнаходження: Житомирська обл., Лугинський р-н., 1 км. на південь від с. Рудня Жеревецька на правому березі р. Жерев, площа об'єкту 63,2 га, строком на 10 років.
Міністерством охорони навколишнього природного середовища України 18.06.2007 року було видано наказ за № 297 про анулювання ліцензій (спеціальних дозволів) на користування надрами суб'єктами підприємницької діяльності, які допустили порушення вимог законодавства, згідно з переліком, наведеним в Додатку до цього Наказу,- до якого і входила ліцензія (спеціальний дозвіл) № 2990 від 12.05.2003 року, яка видана ТзОВ „Гранітний кар'єр".
Відповідно до постанови Верховного Суду України від 19.08.2008 року скасовано постанову Вищого адміністративного суду України від 20.05.2008 року та залишено в силі постанову господарського суду Львівської області від 15.11.2007 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 03.03.2008 р., якою наказ Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 18.06.2007 року № 297 в частині скасування ліцензії (спеціального дозволу) №2990 від 12.05.2003 р., виданої позивачу, визнано нечинним.
Також встановлено, що 26.09.2007р. Жеревецькою сільською радою Лугинського району Житомирської області прийнято Рішення "Про погодження клопотань щодо отримання спеціального дозволу на користування надрами на "Жеревському кар'єрі", яким надано згоду п'яти компаніям на розробку родовища.
10.10.2007р. Лугинською районною радою Житомирської області прийнято рішення "Про погодження отримання спеціального дозволу на користування надрами на "Жеревському кар'єрі".
08.11.2007р. Міністерством охорони навколишнього природного середовища видано ТОВ "Лугини-Граніт" спеціальний дозвіл № 4500 на Жеревське родовище граніт-порфіру, місцезнаходження: Житомирська обл., Лугинський р-н., 1 км, на південь від с. Рудня Жеревецька на правому березі р. Жерев, площа об'єкту 63,0 га, строком на 20 років.
Відповідно до положень статті 16 Кодексу законів про надра, спеціальні дозволи на користування надрами у межах конкретних ділянок надаються спеціалізованим підприємствам, установам і організаціям, а також громадянам, які мають відповідну кваліфікацію, матеріально-технічні та економічні можливості для користування надрами.
Спеціальні дозволи на користування надрами надаються спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр за погодженням з Міністерством охорони навколишнього природного середовища України, як правило, на конкурсних засадах в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.1 Указу Президента України "Про положення про Міністерство охорони навколишнього природного середовища України" від 27.12.2005р. № 1842/2005, спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання є Міністерство охорони навколишнього природного середовища України.
Статтею 5 Закону України N 489-V, 19.12.2006 року „Про Державний бюджет України на 2007 рік" встановлено, що у 2007 році продаж спеціальних дозволів на користування надрами здійснюється на аукціонах, крім випадків, визначених Кабінетом Міністрів України. Порядок проведення аукціонів з продажу спеціальних дозволів на користування надрами та порядок їх надання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Колегія суддів, з урахуванням положень підпункту 8 пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України N 480 від 14.03.2007 року „Про затвердження Порядку надання у 2007 році спеціальних дозволів на користування надрами", якими визначено умови надання дозволу на користування ділянкою надр без проведення аукціону, вважає правильним висновок суду першої інстанції про те, що ТзОВ „Лугини-граніт" не відповідає жодному із визначених у вказаному порядку умов на надання спеціального дозволу на користування надрами, оскільки додані до матеріалів справи докази не підтверджують наявності у ТзОВ „Лугини-Граніт" цілісного майнового комплексу, побудованого (реконструйованого) з метою видобування та переробки корисних копалин з ділянки надр, на користування якою надається дозвіл, або такий майновий комплекс надано надрокористувачу в довгострокову оренду.
Наведене свідчить про безпідставність надання ТзОВ „Лугини-граніт" дозволу № 4500 від 08.11.2008 року без проведення аукціону.
При цьому суд апеляційної інстанції вважає обґрунтованим врахування судом першої інстанції ухвали господарського суду Львівської області від 10.10.2007 року, що набрала законної сили, постановленої у справі № 11/326А за позовом ТзОВ „Еколос" до Міністерства охорони навколишнього природного середовища, з участю третьої особи – ТзОВ „Гранітний кар'єр", про визнання нечинним наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 18.06.2007 року № 297 в частині скасування виданої позивачу ліцензії (спеціального дозволу) № 2990 від 12.05.2003 року, про забезпечення позову у спосіб зупинення дії вищезазначеного наказу в частині, що стосується позивача. Отже, дія ліцензії (спеціального дозволу) ТзОВ „Гранітний кар'єр" з 10.10.2007 року відновлена.
Доводи скарги колегія суддів вважає необґрунтованими з огляду на наведені вище обставини, а тому скарга задоволенню не підлягає.
Керуючись частиною 3 статті 160, статтями 195, 196, 198, 200, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
У Х В А Л И Л А
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Лугини-граніт» залишити без задоволення, постанову господарського суду Львівської області від 30 вересня 2008 року у справі № 19/373А – без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя О.М. Довгополов
Судді С.І. Богаченко
В.П. Любашевський
Повний текст рішення виготовлено 09.10.2009 року.