Справа №2-2697/09
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 жовтня 2009 року Шевченківський районний суд м. Львова
В складі: головуючої – судді Зими І.Є.
при секретарі Савула О.А.
з участю адвоката ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Львові цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Шевченківської районної адміністрації Львівської міської ради, Львівської міської ради, третьої особи третьої Львівської державної нотаріальної контори про визнання права власності на спадкове майно, -
у с т а н о в и в:
26.08.2009 року позивач звернулась до суду з позовом до відповідачів про визнання права власності на спадкове майно, а саме на 11/50 частки будинковолодіння № 4 по вул. Лушпинського у м. Львові по смерті батька ОСОБА_3, який помер 30 версеня 2002 року.
В обгрунтування позовних вимог зазначили, що її батько був власником 11/25 часток будинковолодіння № 4 по вул. Лушпинського у м. Львові, 14/25 частки будинку відповідно до договору дарування належали їй. Вона постійно проживала з батьком в спірному будинку до дня його смерті. 30 вересня 2002 року її батько помер, після його смерті залишилося спадкове майно, а саме належна батькові частина спірного будинку. Вона як дочка прийняла спадщину, вступила в управління спадковим майном, утримувала будинок, підтримувала його в належному технічному стані, вкладала кошти в його ремонт. В лютому 2005 року їй було видане свідоцтво про право на спадщину за законом на ? частину спадкового майна,а саме будинку № 4 по вул.. Лушпинського в м. Львові. Крім неї спадкоємцями першої черги були її брат ОСОБА_4 та друга дружина батька ОСОБА_5, однак вони в управління спадковим майном не вступили, а лише у 2008 році звернулись до суду з позовом про визнання недійсним свідоцтва про право на спадщину за законом, поновлення пропущеного строку для прийняття спадщини та визнання права власності на частку в будинку в порядку спадкування, однак у задоволенні вимог останніх рішенням Шевченківського районного суду м. Львова від 13.05.2009 року було відмовлено, дане рішення сторонами не оскаржувалось та набрало законної сили. За таких обставин вважає, що набула права власності і на другу половину спадкового майна на 11/50 чтастки будинку № 4 по вул. Лушпинського в м. Львові, тому просить позов задовольнити.
В судове засідання позивач не з’явилась, хоча про день та час розгляду справи була повідомлена належним, про причини неявки суду не повідомила.
Представник позивача - ОСОБА_6 в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному об’ємі, просив позов задовольнити.
Представник відповідача – Шевченківської районної адміністрації Львівської міської ради в судовому засіданні проти позовних вимог заперечив, просив у задоволенні позову відмовити.
Представник відповідача – Львівської міської ради в судовому засіданні проти позовних вимог заперечила, просив у задоволенні позову відмовити.
Представник третьої особи – Третьої Львівської державної нотаріальної контори в судове засідання не з’явився. Від третьої особи надійшов лист на адресу суду про розгляд справи у їх відсутності.
Заслухавши пояснення сторін, думку адвоката, з’ясувавши дійсні обставини справи, права та обов’язки сторін, дослідивши зібрані по справі докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення.
Судом встановлено, що 30.09.2002 року помер ОСОБА_3, що стверджується копією свідоцтва по смерть. Згідно витягу з реєстру пав власності на нерухоме майно останньому належало 11/25 частини будинку № 4 по вул. Лушпинського у м. Львові. Інші 14/25 спірного будинку належали на підставі договору дарування належать дочці померлого, позивачці по справі ОСОБА_2 По смерті ОСОБА_3 відкрилась спадщина, що складалась з 11/25 частини спірного будинку. Спадкоємцями по смерті ОСОБА_3 є дружина ОСОБА_5, сини ОСОБА_4, ОСОБА_7 та донька ОСОБА_2
При вирішенні даного спору суд керується вимогами ЦК України (в редакції 1963 року), чинним на момент виникнення спірних правовідносин.
Відповідно до вимог ст. 524 ЦК України спадкоємство за законом має місце, коли і оскільки воно не змінено заповітом. При спадкоємстві за законом спадкоємця першої черги є в рівних частках діти, дружина і батьки померлого (ст. 529 ЦК України). Для прийняття спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном, або якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини, що врегульовано ст. 549 ЦК України.
При розгляді даної справи встановлено, що дочка померлого ОСОБА_4, позивачка по справі – ОСОБА_2, звернулась особисто з заявою до Третьої Львівської державної нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини, 11.02.2005 р. їй було видано свідоцтво про право на спадщину за законом на ? частину спадкового майна по смерті ОСОБА_3 тобто на 11/50 частини спірного будинковолодіння, крім того до виготовлення свідоцтва про право на спадщину за законом, ОСОБА_2, після смерті свого батька фактично прийняла спадщину та вступила в управління спадковим майном.
Щодо вимог на спадкове майно інших спадкоємців, рішенням Шевченківського районного суду м. Львова від 13 травня 2009 року в задоволенні позову ОСОБА_4, ОСОБА_5 до ОСОБА_2, третіх осіб ОСОБА_7, третьої Львівської державної нотаріальної контори, ОКП ЛОР «БТІ та ЕО» про визнання недійсним свідоцтва про право на спадщину за законом, щодо спадкування ОСОБА_2 11/50 частини будинку № 4 по вул. Лушпинського у м. Львові, поновлення пропущеного строку для прийняття спадщини та визнання права власності на частину будинку № 4 по вул. Лушпинського у м. Львові в порядку спадкування по смерті ОСОБА_8 було відмовлено за безпідставністю позовних вимог.Тим же рішенням було відмовлено в задоволенні позову ОСОБА_7 до ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_2, третіх осіб третьої Львівської державної нотаріальної контори, ОКП ЛОР «БТІ та ЕО» про визнання права власності на частину будинку № 4 по вул. Лушпинського у м. Львові в порядку спадкування по смерті ОСОБА_3, визнання частково недійсним свідоцтва про право на спадщину за законом, щодо спадкування ОСОБА_2 11/50 частини спірного будинку. Дане рішення сторонами не оскаржувалось та набрало законної сили. Дані обставини підтверджуються долуеною до матеріалів справи копією рішення Шевченківського районного суду м. Львова від. 13.05.2009 р. та оглянутими в судовому засіданні матеріалами цивільної справи № 2-409/09 р.
У відповідності до ст. 61 ЦПК України, обставини, встановлені судовим рішенням у цивільній, господарській або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено цю обставину.
Статтею 554 ч.1 ЦК України врегульовано, що в разі неприйняття спадщини спадкоємцем за законом або за заповітом або позбавлення спадкоємця права на спадкування його частка переходить до спадкоємців за законом і розподіляється між ними в рівних частках.
Як встановлено в судовому засіданні спадкоємці померлого ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_9, ОСОБА_7 згідно вимог ст. ст. 549, 550 ЦК України, до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини не звертались, строк прийняття спадщини пропустили та у його поновленні їм було відмовлено у встановленому законом порядку, фактично спадщину не прийняли.
Оцінюючи зібрані по справі докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення.
Керуючись ст.ст. 10, 11, 60, 61, 88, 169, 212, 214, 215ЦПК України, ст. 524, 529, 549, 550, 554 ЦК України, суд, -
в и р і ш и в:
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_2 право власності на спадкове майно по смерті її батька ОСОБА_3, який помер 30 вересня 2002 року: 11/50 будинку № 4 по вул. Лушпинського в м. Львові.
Заяву про апеляційне оскарження рішення суду може бути подано протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються апеляційному суду через Шевченківський районний суд м. Львова. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається до суду апеляційної інстанції.
Суддя І.Є. Зима