КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа № 22-а-35079/08 Головуючий у І інстанції Маслюк Н.В.,
Суддя-доповідач Костюк Л.О.
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 жовтня 2009 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого – судді Костюк Л.О..,
суддів Горяйнова А.М.,
Хрімлі О.Г.,
при секретарі Бундукову С.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу дочірнього підприємства «ЧПК-ТРЕЙД-01» Відкритого акціонерного товариства «Чернігівський плодоовочевий комбінат» на постанову Новозаводського районного суду м.Чернігова від 18 вересня 2008 року у справі за позовом Дочірнього підприємства «ЧПК-ТРЕЙД-01» Відкритого акціонерного товариства «Чернігівський плодоовочевий комбінат» до Чернігівської міської ради про визнання дій неправомірними, визнання протиправною бездіяльності та зобов’язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
У червні 2008 року Дочірнє підприємство «ЧПК-Трейд-01» Відкритого акціонерного товариства «Чернігівський плодоовочевий комбінат» звернулося Новозадоводського районного суду м. Чернігова з позовом, у яком просило визнати протиправними дії та бездіяльність Чернігівської міської ради щодо ухилення від розгляду питання про продовження строку оренди земельної ділянки площею 0,04га по просп. Миру, 203 яка використовується ДП «ЧПК-Трейд-01» під ринок «Полісся», зобов’язати Чернігівську міську раду розглянути питання щодо подальшого використання земельної ділянки по просп. Миру, 203 та прийняти відповідне рішення по суті поданої ДП «ЧПК-Трейд-01» заяви.
Постановою Новозаводського районного суду м.Чернігова від 18 вересня 2008 року у задоволенні вказаного позову відмовлено.
В апеляційній скарзі позивач, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить скасувати постанову Новозаводського районного суду м.Чернігова від 18 вересня 2008 року та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частково, а постанова суду першої інстанції –скасуванню з ухваленням у нового рішення у справі з таких підстав.
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 198, пункту 4 частини 1 статті 202 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції скасовує її та ухвалює нове рішення, якщо визнає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Як вбачається з матеріалів справи, 08 квітня 1998 року між виконавчим комітетом Чернігівської міської ради та Дочірнього підприємства «ЧПК-Трейд-01» Відкритого акціонерного товариства «Чернігівський плодоовочевий комбінат» було укладено договір тимчасового користування земельною ділянкою площею 0,02 га строком на 5 років для розміщення ринку.
19.06.2003р. між тими ж сторонами було укладено договір оренди земельної ділянки площею 0,04га по пр. Миру, 203 для експлуатації ринку строком на 1 рік, який зареєстровано за №2005.
В подальшому, 03.06.2004р. укладено додаткову угоду до договору оренди земельної ділянки №2005, відповідно до умов якої ДП «ЧПК-Трейд-01» продовжено термін оренди земельної ділянки на 3 роки для експлуатації ринку.
20 квітня 2007 року позивач звернувся до відповідача з заявою про продовження терміну оренди земельної ділянки площею 0,04га по пр. Миру, 203, що використовується для експлуатації ринку «Полісся» та включення даного питання до порядку денного сесії міської ради.
Відповідно до ст. 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Орендодавцями земельних ділянок є їх власники або уповноважені ними особи.
Відповідно до ч. 3 ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Частиною другою статті 16 Закону України «Про оренду землі» встановлено, що особа, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду із земель державної або комунальної власності, подає до відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки заяву (клопотання).
Відповідно до п. 34 ст. 26, п.2 ст. 77 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» питання регулювання земельних відносин (у тому числі надання земельної ділянки в оренди та поновлення договору оренди земельної ділянки) вирішується на пленарному засіданні ради – сесії, а спори про поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що виникають в результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування, вирішуються в судовому поряду.
Таким чином, законодавством передбачено, що способом волевиявлення ради, яка здійснює право власності від імені відповідної територіальної громади, щодо регулювання земельних відносин є прийнятті рішення сесії.
У частині 11 статті 123 Земельного кодексу України зазначено, що відмову органів місцевого самоврядування або органів державної влади в наданні земельної ділянки у користування або залишення клопотання без розгляду в установлений законом строк може бути оскаржено в судовому порядку. Рішення про відмову в наданні земельної ділянки в користування має містити мотивовані пояснення з посиланням на відповідні положення нормативно-правових актів, затвердженої містобудівної документації та документації із землеустрою.
Вказані вище вимоги не були дотримані Чернігівською міською радою.
Зважаючи на те, що вказані вище порушення призвели до неправильного вирішення справи, постанову Новозаводського районного суду міста Чернігова від 18 вересня 2008 року належить скасувати та прийняти нову.
Згідно п.4 ч.1 ст.202 КАС України, підставами для скасування постанови суду першої інстанції є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційну скаргу дочірнього підприємства «ЧПК-ТРЕЙД-01» Відкритого акціонерного товариства «Чернігівський плодоовочевий комбінат» задовольнити.
Постанову Новозаводського районного суду м.Чернігова від 18 вересня 2008 року скасувати та прийняти нову.
Задовольнити позові вимоги дочірнього підприємства «ЧПК-ТРЕЙД-01» Відкритого акціонерного товариства «Чернігівський плодоовочевий комбінат».
Визнати протиправною бездіяльність Чернігівської міської ради щодо розгляду питання про продовження строку оренди земельної ділянки, зобов’язати Чернігівську міську раду розглянути питання щодо подальшого використання земельної ділянки по просп. Миру, 203 протягом місяця.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення, проте на неї може бути подана касаційна скарга до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з дня складення цієї постанови у повному обсязі, тобто з 03 листопада 2009 року.
Головуючий суддя Л. Костюк
Судді: А. Горяйнов
О. Хрімлі