АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 травня 2011 року м. Чернівці
Колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Чернівецької області у складі:
головуючого Ружило О. А.
суддів: Височанської Н.К., Міцнея В.Ф.
секретар Злой В.П.
за участю: прокурора Балицької Р.С., Дубець О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом прокурора Герцаївського району в інтересах головного управління Держкомзему в Чернівецькій області до ОСОБА_1, ОСОБА_2, третіх осіб без самостійних вимог Герцаївської районної державної адміністрації, відділу Держкомзему в Герцаївському районі, Чернівецької регіональної філії ДП „Центр Державного земельного кадастру, Острицької сільської ради про визнання недійсним державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 074129 від 22.07.2008 року”, визнання недійсним державного акту на земельну ділянку серія ЯД № 074172 від 25.07.2008 року, договору купівлі-продажу земельної ділянки від 22.07.2008 року, за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на заочне рішення Герцаївського районного суду Чернівецької області від 19 листопада 2010 року,
В С Т А Н О В И Л А:
В травні 2010 року прокурор Герцаївського району в інтересах головного управління Держкомзему в Чернівецькій області звернувся в суд з позовом до ОСОБА_1, ОСОБА_2, третіх осіб без самостійних вимог Герцаївської районної
_______________________________________________________________________
Справа № 22ц-863 2011 р. Головуючий у І інстанції Козловська Л.Д.
Категорія: 45 Суддя-доповідач ОСОБА_3
державної адміністрації, відділу Держкомзему в Герцаївському районі, Чернівецької регіональної філії ДП „Центр Державного земельного кадастру, Острицької сільської ради про визнання недійсним державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 074129 від 22.07.2008 року”, визнання недійсним державного акту на земельну ділянку серія ЯД № 074172 від 25.07.2008 року, договору купівлі-продажу земельної ділянки від 22.07.2008 року.
Посилався на те, що згідно державного акту на право власності на земельну ділянку серія ЯБ № 644245 від 20 лютого 2006 року, ОСОБА_1 належала земельна ділянка площею 0,65 га. на території Острицької сільської ради для ведення сільськогосподарського виробництва.
22 липня 2008 року ОСОБА_1 було отримано державний акт серії ЯД № 074129 на право власності на земельну ділянку площею 0,6506 га. для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд на території Острицької сільської ради Герцаївського району.
Підставою отримання такого акту було розпорядження Герцаївської райдержадміністрації від 25 грудня 2006 року за № 462-р.
В подальшому 22 липня 2008 року ОСОБА_1 як власник спірної земельної ділянки уклала нотаріально посвідчений договір із ОСОБА_2, якій продала вказану земельну ділянку.
Оскільки, за наслідками проведеною прокуратурою району перевірки встановлено, що спірне розпорядження Герцаївської райдержадміністрації від 25 грудня 2006 року №462-р не стосується ОСОБА_1, а стосується воно інтересів громадянина ОСОБА_4, тобто цільове призначення земельної ділянки належної ОСОБА_1 відбулося незаконно.
Позивач просив суд визнати недійсним Державний акт про право власності на земельну ділянку площею 0,6506 га. серії ЯД № 074129 виданий на її ім.”я, та з урахуванням того, що спірна земельна ділянка була продана ОСОБА_2. Також просив визнати недійсним договір купівлі-продажу земельної ділянки, укладений між ОСОБА_1 і ОСОБА_2 від 22.07.2008 року, посвідченого приватним нотаріусом Герцаївського районного нотаріального округу Чернівецької області ОСОБА_5, зареєстрованого в реєстрі за № 1508 та визнати недійсним Державний акт про право власності на земельну ділянку площею 0,6505 га. серії ЯД № 074172 виданий 25.07.2008 року на ім.”я ОСОБА_2, визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку загальною площею 0,6841 га., розташованої на території Острицької сільської ради Герцаївського району, цільове призначення якої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Заочним рішенням Герцаївського районного суду Чернівецької області від 19 листопада 2010 року позовні вимоги задоволено частково.
Визнано недійсним Державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,6506 га. розташованої на території Острицької сільської ради Герцаївського району серії ЯД № 074172 виданий ОСОБА_1 Герцаївською райдержадміністрацію 22.07.2008 року.
Визнано недійсним Державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,6506 га. розташованої на території Острицької сільської ради Герцаївського району серії ЯД № 074172 виданий ОСОБА_2 Герцаївською райдержадміністрацію 25.07.2008 року.
Визнано недійсним договір купівлі-продажу земельної ділянки, укладений між ОСОБА_1 і ОСОБА_2 від 22.07.2008 року, посвідченого приватним нотаріусом Герцаївського районного нотаріального округу Чернівецької області ОСОБА_5, зареєстрованого в реєстрі за № 1508.
В іншій частині позовних вимог відмовлено.
На дане рішення суду ОСОБА_2 подано апеляційну скаргу на предмет його скасування з постановленням нового рішення, про відмову в задоволенні позовних вимог позивача.
Апелянт вважає, що оскаржуване рішення суду є незаконним та необґрунтованим, судом неповно з”ясовано обставини, що мають значення для справи; неправильно застосовані норми матеріального та процесуального права; висновки суду не відповідають обставинам справи; не доведено обставини, що мають значення для справи, які суд вважав встановленими.
Колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає відхиленню, а рішення суду –залишенню без змін виходячи з наступних підстав.
Встановлено, що ОСОБА_1 як колишньому члену КСП „Прут” було надано земельну ділянку частку (пай) розміром 0,65 га.
22 липня 2008 року на підставі розпорядження Герцаївської районної державної адміністрації від 25 грудня 2006 року № 462-р ОСОБА_1 було видано державний акт ЯД № 074129 на право власності на вищевказану земельну ділянку площею 0,6506 га. для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд.
Розпорядження № 462-р від 25 грудня 2006 року стосується ОСОБА_4 та не має ніякого відношення до відповідача ОСОБА_1 Докази про те, що ОСОБА_1 зверталася до органу виконавчої влади із заявою щодо зміни цільового призначення спірної земельної ділянки, а також про те що та така заява була розглянута Герцаївською РДА з прийняттям відповідного розпорядження відсутні.
22 липня 2008 року між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 був укладений та нотаріально посвідчений договір купівлі-продажу зазначеної вище земельної ділянки. На підставі вказаного договору 25 липня 2008 року відділом земельних ресурсів у Герцаївському районі видано державний акт про право власності на дану земельну ділянку на ім.”я ОСОБА_2.
Вказаний договір суперечить чинному на момент укладення договору законодавству та моральним засадам суспільства. Оспорюваний договір купівлі-продажу був укладений під час дії заборони на відчуження земельних ділянок, які перебувають у власності громадян для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, земельних ділянок, виділений в натурі (на місцевості) власниками земельних часток (паїв) для ведення особистого селянського господарства, а також земельних часток (паїв).
Державний акт виданий на ім’я покупця земельної ділянки на підставі недійсного правочину, а тому не може посвідчувати право власності на земельну ділянку та підлягає визнанню недійсним.
Такі висновки суду є вірними.
Так, відповідно до частин 1, 2 статті 20 ЗК України віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень.
Зміна цільового призначення земель провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земель у власність або надання у користування, вилучення (викуп) земель і затверджують проекти землеустрою або приймають рішення про створення об'єктів природоохоронного та історико-культурного призначення.
Статтею 21 ЗК України передбачено, що порушення порядку встановлення та зміни цільового призначення земель є підставою для визнання недійсними угод щодо земельних ділянок.
Згідно пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку зміни цільового призначення земель, які перебувають у власності громадян або юридичних осіб»від 11 квітня 2002 року, № 502 зміна цільового призначення земельної ділянки проводиться за поданням заяви (клопотання) її власника до сільської, селищної, міської ради, якщо земельна ділянка розташована в межах населеного пункту, або районної держадміністрації, якщо земельна ділянка розташована за межами населеного пункту.
Пунктом 12 вищевказаної Постанови передбачено, що рішення сільської, селищної, міської ради або відповідного органу виконавчої влади про зміну цільового призначення земельної ділянки є підставою для оформлення громадянину або юридичній особі державного акта на право власності на земельну ділянку із зміненим цільовим призначенням.
Відповідно до статті 210 ЗК України угоди, укладені із порушенням встановленого законом порядку купівлі-продажу, ренти, дарування, застави, обміну земельних ділянок, визнаються недійсними за рішенням суду.
Згідно частини 1 статті 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства.
Частиною 1 статті 215 ЦК України встановлено, що підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
Пунктом 15 розділу Х Перехідні положення ЗК України передбачено, що до набрання чинності законами України про державний земельний кадастр та про ринок земель, але не раніше 1 січня 2012 року, не допускається:
- купівля-продаж земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної та комунальної власності, крім вилучення (викупу) їх для суспільних потреб;
- купівля-продаж або іншим способом відчуження земельних ділянок і зміна цільового призначення (використання) земельних ділянок, які перебувають у власності громадян та юридичних осіб для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, земельних ділянок, виділених в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) для ведення особистого селянського господарства, а також земельних часток (паїв), крім передачі їх у спадщину, обміну земельної ділянки на іншу земельну ділянку відповідно до закону та вилучення (викупу) земельних ділянок для суспільних потреб.
Угоди (у тому числі довіреності), укладені під час дії заборони на купівлю-продаж або іншим способом відчуження земельних ділянок та земельних часток (паїв), визначених підпунктами "а" та "б" цього пункту, в частині їх купівлі-продажу та іншим способом відчуження, а так само в частині передачі прав на відчуження цих земельних ділянок та земельних часток (паїв) на майбутнє є недійсними з моменту їх укладення (посвідчення).
Відповідно до вимог ст.ст. 213, 215 ЦПК України рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим, а за змістом має містити встановлені судом факти і відповідні їм правовідносини. При встановленні фактів суд оцінює належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв’язок доказів у сукупності.
Згідно ст. 214 ЦПК України суд ухвалюючи рішення повинен вирішити такі питання:
- чи мали місце обставини, яким обґрунтовувалися вимоги і заперечення, та якими доказами вони підтверджуються;
- які правовідносини сторін впливають із встановлених обставин;
- яка правова норма підлягає до цих правовідносин.
Як вбачається з матеріалів справи і це встановлено судом першої інстанції ОСОБА_1 було надано земельну ділянку розміром 0,65 га.. 22 липня 2008 року відповідачем отримано державний акт про право власності на вказану земельну ділянку для сільськогосподарського виробництва.
22 липня 2008 року на підставі розпорядження Герцаївської районної державної адміністрації від 25 грудня 2006 року № 462-р ОСОБА_1 було видано державний акт ЯД № 074129 на право власності на вищевказану земельну ділянку для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд.
Суд вірно виходив з того, що розпорядження № 462-р від 25 грудня 2006 року стосується ОСОБА_4 та не має ніякого відношення до відповідача ОСОБА_1, яка не зверталася до органу виконавчої влади із заявою щодо зміни цільового призначення спірної земельної ділянки.
22 липня 2008 року між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 був укладений та нотаріально посвідчений договір купівлі-продажу зазначеної вище земельної ділянки. На підставі вказаного договору 25 липня 2008 року відділом земельних ресурсів у Герцаївському районі видано державний акт про право власності на дану земельну ділянку на ім.”я ОСОБА_2.
Вірним є висновок суду першої інстанції про те, що вказаний договір суперечить чинному на момент укладення законодавству, а саме пункту 15 розділу Х Перехідні положення ЗК України, оскільки укладений під час дії заборони на відчуження земельних ділянок.
Державний акт виданий на ім’я покупця на підставі недійсного правочину, а тому підлягає визнанню недійсним.
З огляду на наведене, рішення суду відповідає нормам матеріального та процесуального права, а доводи апеляційної скарги не дають підстав для його скасування.
Керуючись ст..ст.303, 307, 308 ЦПК України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 відхилити.
Заочне рішення Герцаївського районного суду Чернівецької області від 19 листопада 2010 року залишити без зміни.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів.
Головуючий:
Судді: