ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 жовтня 2009 року м. Полтава с права № 2-а- 45337/09/1670
Полтавський окружний адміністративний суд в складі:
Головуючого судді – Удовіченко С.О.
при секретарі – Вовченко Т.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Прокурора Ленінського району м. Полтави в інтересах держави в особі Управління пенсійного фонду України Ленінського району в м.Полтаві до Відкритого акціонерного товариства «Тепловозоремонтний завод» про стягнення заборгованості по сплаті страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування , -
В С Т А Н О В И В :
03 червня 2009 року Прокурор Ленінського району м. Полтави в інтересах держави в особі Управління пенсійного фонду України Ленінського району в м.Полтаві звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Відкритого акціонерного товариства «Тепловозоремонтний завод» про стягнення заборгованості по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, посилаючись на те, що відповідно до статей 14 - 15 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" Відповідач є платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. А статтею 20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду, однак в порушення вказаних норм Відповідач своєчасно не сплатив страхові внески, в зв'язку з чим утворилась заборгованість в розмірі 2595164 грн. 15 коп.
Прокурор та представник позивача в судове засідання не з'явилися направили суду письмове клопотання, в якому просили розглядати справу за їх відсутності, позов підтримали в повному обсязі .
Уповноважений представник відповідача в судове засідання не з’явився, хоча в матеріалах справи наявні докази, що він заздалегідь та належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, надав клопотання про розгляд справи за відсутності відповідача, та клопотання про визнання позову в повному обсязі.
Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних .
Судом встановлено, що, відповідно до копії довідки № 002/4870 з ЄДРПОУ, виданої Полтавським обласним управлінням статистики, Відкрите акціонерне товариство «Тепловозоремонтний завод» включено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ), ідентифікаційний код 13962568.
Відповідно до ст. 14, 15, Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-IV Відкрите акціонерне товариство «Тепловозоремонтний завод» є - страхувальником - платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та перебуває на обліку як платник страхових внесків в Управлінні Пенсійного фонду України Ленінського району в м. Полтаві.
Відповідно до п. 6 ч. 2 ст. 17 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страхувальники зобов'язані нараховувати, обчислювати та сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Згідно ст. 18 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом. Страхові внески не включаються до складу податків, інших обов'язкових платежів, що складають систему оподаткування. На ці внески не поширюється податкове законодавство, а також не можуть встановлюватися пільги з нарахування та сплати страхових внесків або звільнення від їх сплати.
Згідно ч. 1 ст. 19 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страхові внески нараховуються для роботодавця на суми фактичних витрат на оплату праці (грошового забезпечення) працівників .
Порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків передбачено ст.ст. 19,20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та розділом 5 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Пенсійного фонду України від 19.12.2003 р. № 21-1 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 р. за № 64/8663( надалі - Інструкція).
Ставки, механізм справляння та пільги щодо сплати збору на обов’язкове державне пенсійне страхування встановлені Законом України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 26.06.1997 р. № 400/97ВР, яким визначено розмір страхових внесків - 33,2% від фонду оплати праці та 2 %, що утримуються із заробітної плати працюючих.
Частиною 6 ст. 19 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що страхові внески нараховуються на суми, зазначені в частинах першій та другій цієї статті, незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також незалежно від того, чи були зазначені суми фактично виплачені після їх нарахування до сплати.
Як вбачається із матеріалів справи, Відкритим акціонерним товариством «Тепловозоремонтний завод» за період з грудня 2008 року по березень 2009 року не сплачено страхові внески в розмірі 2061759 грн. 94 коп., за період з квітня 2009 року по червень 2009 року сплачено частково в сумі 294257 грн. 18 коп., проте заборгованість залишилась в розмірі 533404 грн. 21 коп. Загальна заборгованість Відкритого акціонерного товариства «Тепловозоремонтний завод» станом на 28.07.2009 року становить 2595164 грн. 15 коп.
Відповідно до ч. 6 ст. 20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітнім періодом для Відкритого акціонерного товариства «Тепловозоремонтний завод»є календарний місяць.
В порушення зазначених нормативно-правових актів Відповідач своєчасно не сплатив страхові внески до Пенсійного фонду України, в зв'язку чим утворилась заборгованість по сплаті страхових внесків, яка станом на 28.07.2009 року становить 2595164 грн.15 коп.
Відповідно до ст. 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків страхувальники зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням
пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею. Територіальні органи Пенсійного
фонду за формою і у строки, визначені правлінням Пенсійного фонду, надсилають
страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом. Протягом десяти робочих днів із дня одержання вимоги про сплату недоїмки страхувальник зобов'язаний сплатити суми недоїмки та суми фінансових санкцій. Вказана вимога отримана відповідачем 13.05.2009 року, про що свідчить наявне в матеріалах справи повідомлення про вручення поштового відправлення.
Страхувальник у разі незгоди з розрахунком суми недоїмки,
зазначеної у вимозі про сплату недоїмки, узгоджує її з органами
Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного
фонду, а в разі неузгодження вимоги із органами Пенсійного фонду
має право на оскарження вимоги в судовому порядку. Доказів оскарження у встановленому законом порядку зазначених рішень Відповідачем не надано.
Таким чином, Відкрите акціонерне товариство «Тепловозоремонтний завод» свої зобов'язання по перерахуванню страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за період з грудня 2008 року по червень 2009 року у розмірі 2595164 грн. 15 коп., не виконав.
Відповідно до ч. 12 ст.20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
Стаття 36-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991, № 1789-XII передбачає, що представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом.
Відповідно до ст. 60 Кодексу адміністративного судочинства України прокурор може звертатися до адміністративного суду із адміністративними позовами про захист прав, свобод та інтересів інших осіб і брати участь у цих справах, прокурор здійснює в суді представництво інтересів громадянина або держави в порядку , встановленому цим Кодексом та іншими законами, і може здійснювати представництво на будь-якій стадії адміністративного процесу .
Таким чином, Прокурор Ленінського району м.Полтави, діючи в межах, наданих йому законодавством України, повноважень, обґрунтовано звернувся до суду в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України Ленінського району в м.Полтаві з позовом про стягнення вищезазначених сум.
Згідно ч. 3 ст. 112 Кодексу адміністративного судочинства України у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову. Відповідно до ч. 4 ст. 121 КАС України якщо під час попереднього провадження відповідач визнав позов, суд може прийняти постанову про задоволення адміністративного позову.
Враховуючи вищевикладене, та з огляду на те, що заборгованість в повному обсязі добровільно Відповідачем не сплачено, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими та вважає за можливе прийняти зазначене визнання позову та задовольнити вимоги позовної заяви.
Згідно ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 14, 15, 18-20, 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст. ст. 7, 8, 9, 10, 11,60, 71, ч.4 ст. 94, 159 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Прокурора Ленінського району м. Полтави в інтересах держави в особі Управління пенсійного фонду України Ленінського району в м.Полтаві до Відкритого акціонерного товариства «Тепловозоремонтний завод» про стягнення заборгованості по сплаті страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування задовольнити .
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Тепловозоремонтний завод" (вул.. Гайового, 30, м. Полтава, код ЄДРПОУ 13962568) на користь Управління пенсійного фонду України Ленінського району в м.Полтаві (вул.. Пролетарська, 39, м. Полтава, розрахунковий рахунок 25604312300 в ОПЕРВ Полтавського обласного управління ВАТ «Державний ощадний банк України», МФО 331467, код 22529712) заборгованість по сплаті страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування за період з грудня 2008 року по червень 2009 року у розмірі 2595164 грн. (два мільйони п’ятсот дев’яносто п’ять тисяч сто шістдесят чотири гривні) 15 коп.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в 10-денний термін з дня складання постанови в повному обсязі та подачі апеляційної скарги у 20-денний термін після подачі заяви про апеляційне оскарження, в порядку, визначеному ст. 186 КАС України.
Постанову в повному обсязі виготовлено 20 жовтня 2009 року.
Суддя С.О.Удовіченко