Справа № 2-а-439/09
П О С Т А Н О В А
Іменем України
21 жовтня 2009 року м. Дніпродзержинськ
Заводський районний суд міста Дніпродзержинська Дніпропетровської області, у складі:
Головуючого, судді – Івченко Т.П.,
При секретарі – Бардадим О.В.,
За участю:
Представника відповідача – Урюкалової І.В.,
Розглянув у відкритому судовому засіданні у місті Дніпродзержинську адміністративну справу за позовомОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Виконкому Заводської районної ради міста Дніпродзержинська Дніпропетровської області «про визнання дій неправомірними та зобов’язання про перерахування та сплату соціальної допомоги по догляду за дитиною”, суд –
встановив:
05.05.2009 року ОСОБА_1 звернулася із адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Заводської районної державної адміністрації Дніпропетровської області, в якому позивачка просить: визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови виплачувати їй, ОСОБА_1, допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі не менше від прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до 6 років; зобов’язати відповідача виплачувати їй, ОСОБА_1, щомісячну допомогу по догляду за дитиною ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження, до досягнення ним трирічного віку в розмірі не менш прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до 6 років; зобов’язати відповідача, зробити перерахунок нарахованих сумі цієї допомоги відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми” до рівня не менше прожиткового мінімуму на місяць
В обґрунтування позову позивачка зазначила, що відповідно до ст. 43 Закону України "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, обумовленими народженням та похованням” від 18.01.2001 року" їй щомісячно повинна надаватися грошова допомога в розмірі встановленому законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, як особам, що фактично здійснюють догляд за дітьми до досягнення ними трирічного віку. Всупереч вимог ст. 43 зазначеного Закону та п.3 ст.22 Конституції України щомісячна грошова допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у 2007р. та 2008 році виплачувалася не в повному обсязі. Позивачка вважає, що розміри прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць для дітей віком до 6 років передбачені ст. 62 Закону України "Про державний бюджет на 2007 рік", та ст. 58 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік».
Позивачка в судове засідання не з’явилася, подала заяву про розгляд справи за її відсутністю, із зазначенням, що вона підтримує позовні вимоги у повному обсязі (а.с. 14).
В судовому засіданні представник відповідача позовні вимоги позивачки не визнав у повному обсязі та прохав відмовити позивачці у позові повністю з підстав зазначених у запереченнях наданих Суду.
Вислухав представника відповідача, дослідив матеріали справи та вивчив докази надані сторонами, суд приходить до наступного:
Як встановлено в судовому засіданні позивачка звернулася із зазначеним позовом 05.05.2009 року.
Згідно до вимог ч. 2 ст. 99 КАС України, визначено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ст.100 КАС України відновлення пропущеного процесуального строку здійснюється судом за наявності поважної причини цього пропуску.
Поважними причинами визнаються такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, що оскаржує судове рішення, та пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій та підтверджені належними доказами.
В судовому засіданні встановлено, що відповідач відмовив позивачці у задоволенні її вимог 27.03.2000 року (а.с. 5).
Так, згідно до вимог ст. 102 КАС України, суд з зазначених підстав визнає пропуск позивачкою строк на звернення із позовом за захистом своїх прав, таким що пропущений з поважних причин, та таким, що підлягає поновленню.
Як встановлено в судовому засіданні, позивачка є матір’ю малолітньої дитини – ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження, що підтверджено свідоцтвом про народження видане Заводським відділом реєстрації актів цивільного стану Дніпродзержинського міського управління юстиції Дніпропетровської області, актовий запис НОМЕР_1 від 18.08.2007 року (а.с. 4)..
На час народження дитини, позивачка була застрахованою особою у відповідності до положень ст. ст. 2 та 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням", що вбачається з матеріалів позовної заяви.
Позивачка ОСОБА_1 знаходиться на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Виконкому Заводської районної ради, та як особа що отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, з 23.10.2007 року, що підтверджено поясненнями представника відповідача, та довідкою (а.с. 31).
Відповідно до Постанови КМ України «Питання виплати застрахованим особам допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку» № 32 від 16.01.2007 року визначено, що в 2007 році допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку застрахованим особам за рахунок коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату допомоги сім'ям з дітьми, малозабезпеченим сім'ям, інвалідам з дитинства, дітям-інвалідам та тимчасової державної допомоги дітям (далі - субвенція): з 1 січня - призначається органами праці та соціального захисту населення за місцем проживання застрахованих осіб; у I кварталі - виплачується страхувальниками та робочими органами виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та його відділеннями (далі - робочі органи Фонду) застрахованим особам, яким вона призначена і виплачувалася в 2006 році. Кошти субвенції перераховуються органами праці та соціального захисту населення на рахунки страхувальників і робочих органів Фонду. У разі неотримання застрахованою особою коштів їх залишок повертається страхувальником або робочим органом Фонду на рахунок відповідного органу праці та соціального захисту населення; у II-IV кварталах - виплачується органами праці та соціального захисту населення за місцем проживання застрахованих осіб.
Виплата допомоги застрахованим особам передбачена Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності і витратами, зумовленими похованням" (далі Закон).
Відповідно до статті 43 Закону, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до статті 42 Закону, право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має застрахована особа, яка фактично здійснює догляд за дитиною. Допомога надається на кожну дитину незалежно від кількості народжених, усиновлених, взятих під опіку дітей у сім'ї, по догляду за якими надається допомога.
Відповідно до статті 44 Закону, допомога надається щомісяця з дня надання відпустки для догляду за дитиною по день її закінчення, але не більше як по день досягнення дитиною трирічного віку.
Відповідно до Постанови КМУ №32 від 16.01.2007, з квітня 2007 року допомога по догляду за дитиною застрахованим особам призначається і виплачується органами праці і соціального захисту населення за місцем проживання застрахованої особи.
Пунктом 7 статті 71 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" зупинено дію статті 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності і витратами, зумовленими похованням" та правовідносини врегульовані абзацом 3 частини 2 статті 56 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік", відповідно до якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку визначається як різниця між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч.2 ст. 95 Конституції України виключно Законом України "Про Державний бюджет України" визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.
Законом України "Про державний бюджет України на 2007 рік" було встановлено наступне:
- абзац 3 частини 2 ст. 56 Закону: допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідач проводив відповідні виплати до вищезазначеного порядку та розмірів.
Проте, рішенням Конституційного суду України від 09 липня 2007 року №6-рп/2007 положення абзацу третього частини другої статті 56, та п. 14 ст. 71 втратили чинність, як такі, що визнані неконституційним. Це рішення має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
Таким чином, при розрахунку розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку слід керуватися ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" з урахуванням рішення Конституційного суду України № 6-рп/2007 - з 09.07.2007 року.
Статтею 62 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років вставлений з 01 квітня 2007 року у розмірі 463,00 грн., з 01 жовтня 2007 року у розмірі 470,00 грн.
Також, в судовому засіданні встановлено, що відповідачем позивачці сплачувалася допомога по догляду за однією дитиною - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження, до досягнення ним 3-річного віку, в наступному розмірі:
за 2007 рік: за жовтень ( з 23.10.2007) – 39,52 гривень; листопад – 140,05 гривень; грудень – 144,10 гривень; всього за 2007 рік на загальну суму: 323 гривень 67 копійок, що підтверджено сторонами, та довідкою (а.с. 31).
Статтею 62 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років вставлений з 01 жовтня 2007 року у розмірі 470,00 грн.
Суд зауважує, що реалізація особою права, яке пов'язане з отриманням бюджетних коштів, котра базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актів національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання органами державної влади на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань судом не приймається до уваги.
Так, у справі "Кечко проти України" Європейський Суд з прав людини констатував, що не приймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань. Суди не повинні приймати до уваги обставини, коли з набуттям чинності певним законом, його нормами призупиняється дія положень закону, що був прийнятий раніше. І тому до спірних правовідносин застосовується закон, що діяв на момент виникнення у особи відповідного права.
Щодо вимог позивача про доплату за 2008 рік , то відповідно до положень п. 23 пп. 7 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік" стаття 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" була викладена в наступній редакції: "допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень".
Тому, враховуючи, що Рішенням Конституційного суду від 22.05.2008 року не були визнані неконституційними внесені п. 23 Розділу ІІ Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік» від 28.12.2007 року зміни до ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" , згідно з якими допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш 130 гривень., та за період 2009 року по час розгляду справи по суті, Рішень Конституційного суду щодо цього питання також не приймалося, тому позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.
Щодо вимог позивачки зобов'язати відповідача виплачувати допомогу на дитину у розмірі прожиткового мінімуму, встановленого на дитину до трьох річного віку, суд зазначає наступне:
Згідно ст. 104 Кодексу адміністративного судочинства України до адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин.
Отже, необхідною умовою для звернення особи до суду з адміністративним позовом є обов'язкова наявність порушення прав, свобод чи інтересів цієї особи у сфері публічно-правових відносин. Якщо за результатами розгляду справи факту такого порушення не встановлено, у адміністративного суду немає правових підстав для задоволення позову.
При цьому суд зазначає, що оскільки правовою підставою для звернення до адміністративного суду є захист порушених прав, свобод чи інтересів, то право на позов у особи виникає лише після порушення відповідачем її права, тобто захисту підлягає вже порушене право, а не те, яке може бути порушено у майбутньому і щодо якого невідомо, буде воно порушено чи ні.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 6, 22, 46, 64 Конституції України, ст. 43 Закону України "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, обумовленими народженням та похованням” від 18.01.2001 року, , ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року N 6-рп/2007, Законом України «Про Державний бюджет на 2007 рік» від 19 грудня 2006 року, Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» №107-VІ, Законом України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» № 835-VI від 26.12.2008 року, ст. ст. 2, 8, 11, 99, 100, 102, 159-163 КАС України, суд, -
постановив :
Поновити ОСОБА_1 пропущений строк звернення з адміністративним позовом до суду.
Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Виконкому Заводської районної ради міста Дніпродзержинська Дніпропетровської області «про визнання дій неправомірними та зобов’язання про перерахування та сплату соціальної допомоги по догляду за дитиною” – задовольнити частково.
Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Заводської районної ради міста Дніпродзержинська що виразилися у відмові ОСОБА_1 в здійсненні перерахунку та сплати державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, передбачену ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", згідно до Рішення Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року N 6-рп/2007, за період з 23 жовтня 2007 року по 31 грудня 2007 року, включно, - неправомірними.
Зобов’язати Управління праці та соціального захисту населення Заводської районної ради міста Дніпродзержинська Дніпропетровської області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, відповідно до, ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", за період з 23 жовтня 2007 року по 31 грудня 2007 року, включно, виходячи з розміру встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 (шести) років за відповідні періоди, а саме з 01 жовтня 2007 року по 31 грудня 2007 року, включно, - з розміру у 470 гривень, з урахуванням фактично сплачених та отриманих ОСОБА_1 сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за зазначений період.
В задоволені решти позовних вимог ОСОБА_1 – відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Апеляційного суду Дніпропетровської області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги.
Суддя Т.П. Івченко