Судове рішення #6580107

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ  

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД  

ПОСТАНОВА  

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ  


11 листопада 2009 року               Справа  № 2а-1687/09/0970                    

м.Івано-Франківськ  

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Лучко О.О.,

при секретарі Круглій О.М.,

за участю сторін:

представника позивача: Дяківа М.П.,

представника відповідача: Скільської В.В.,

представника третьої особи: Костюка Р.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом: Старогвіздецької сільської ради до Коломийської райдержадміністрації, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог, на стороні відповідача ПАФ «Незалежність» про скасування розпорядження голови Коломийської РДА та скасування договору оренди, укладеного між Коломийською РДА та приватною агрофірмою «Незалежність»,-


ВСТАНОВИВ:  


17 червня 2009 року Старогвіздецька сільська рада звернулася до суду з адміністративним позовом до Коломийської райдержадміністрації про скасування розпорядження голови Коломийської РДА №263 від 17.06.2008 року.

04.08.2009 року представник позивача подав заяву про збільшення позовних вимог, а саме: просив прийняти рішення про скасування договору оренди, укладеного між Коломийською РДА та приватною агрофірмою «Незалежність» на оренду ставків, який оформлений на підставі розпорядження голови Коломийської РДА №263 від 17.06.2008 року.

За таких обставин 04.08.2009 року ухвалою суду до справи як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог, на стороні відповідача залучено приватну агрофірму «Незалежність».

Представник позивача позов підтримав, в судовому засіданні пояснив, що  головою Коломийської РДА, всупереч вимог Закону України «Про місцеве самоврядування» (ст.26) було видане розпорядження від 17.06.2008 року №263 про внесення змін до розпорядження від 29.10.2003 року №561 «Про передачу в оренду земель водного фонду», яким фактично було передано в оренду ПАФ «Незалежність» землі водного фонду загальнею площею 7,7258 га терміном на 15 років для ведення товарного сільськогосподарського виробництва з встановленням орендної плати за використання землі в розмірі 10 ставок земельного податку. Таким чином, відповідачем було прийнято рішення щодо розпорядження майном, яке перебуває у власності громади села Старий Гвіздець. Оскільки управління майном, що належить до комунальної власності територіальної громади належить лише до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад, то відповідачем прийнято рішення, яке не відноситься до компетенції районних державних адміністрацій.. Дане розпорядження, на його думку, є протиправним і підлягає скасуванню, як і договір оренди, укладений між Коломийською РДА та приватною агрофірмою «Незалежність» на оренду ставків. Просив позов задовольнити повністю.

Представник відповідача проти позовних вимог про скасування розпорядження голови Коломийської РДА заперечила, пояснила, що розпорядження прийняте відповідно до норм чинного законодавства, повністю відповідає його вимогам, є законним та в задоволенні позовних вимог позивача слід відмовити повністю. В обґрунтування своїх заперечень послалася на ст.ст.17,96,124, п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України та норми Закону України «Про місцеве самоврядування». Позовні вимоги про скасування договору оренди, укладеного між Коломийською РДА та приватною агрофірмою «Незалежність» визнала.  

Представник третьої особи суду пояснив, що вимоги позивача вважає незаконними та необґрунтованими. Вважає, що земельні ділянки знаходились за межами населеного пункту, розмежування державної та комунальної власності на земельні ділянки проведено не було, позивачем було офіційно надано згоду на передачу ПАФ «Незалежність» в оренду земель водного фонду згідно рішення Старогвіздецької сільської ради YIII сесії четвертого демократичного скликання від 08.06.2003 р., та  просив у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Заслухавши пояснення представників сторін та третьої особи, оцінивши матеріали справи та дослідивши подані докази, суд прийшов до висновку про необґрунтованість частини позовних вимог, а тому, в задоволенні частини позовних вимог слід відмовити, а в іншій частині - закрити провадження.

  Судом встановлено  , що розпорядженням голови Коломийської районної державної адміністрації №561 від 29.10.2003 року за наслідками розгляду рішення Старогвіздецької сільської ради від 08.06.2003 року було передано в оренду ПАФ «Незалежність» землі водного фонду площею 7,7237 га, в тому числі під водою, дамба, прибережні смуги терміном на 5 років (п.2 розпорядження) та зазначено укласти договір оренди на землі водного фонду із Старогвіздецькою сільською радою (п.3 розпорядження).

Розпорядженням голови Коломийської районної державної адміністрації №263 від 17.06.2008 року було внесено зміни до розпорядження голови райдержадміністрації №561 від 29.10.2003 року, в якому пункти 2 та 3 викладено в новій редакції. Згідно внесених змін даним розпорядженням в оренду ПАФ «Незалежність» передано землі водного фонду загальною площею 7,7258 га  строком на 15 років для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Представник позивача вважає, що дане розпорядження прийняте головою Коломийської райдержадміністрації без належних повноважень, оскільки вирішення таких питань не відносить до компетенції органів виконавчої влади. Землі водного фонду з внутрігосподарською меліоративною мережею та об’єктами інженерної інфраструктури були передані у комунальну власність територіальної громади села Старий Гвіздець, а тому розпорядження землями водного фонду належить до компетенції Старогвіздецької сільської ради.

Такі твердження представника позивача суд оцінює критично, виходячи з наступного.  

Як встановлено в судовому засіданні, внаслідок реорганізації селянської спілки «Незалежність» відповідно до Закону України «Про колективне сільськогосподарське підприємство» внутрішньогосподарські меліоративні системи даної спілки, що не підлягали паюванню в процесі її реорганізації, були передані у комунальну власність територіальної громади села Старий Гвіздець.  

Так, відповідно до розпорядження голови Коломийської райдержадміністрації №565 від 30.10.2003 року на виконання постанови Кабінету Міністрів України №1253 від 13.08.2003 року «Про затвердження Порядку безоплатної передачі у комунальну власність об’єктів соціальної сфери, житлового фонду, в тому числі незавершеного будівництва, а також внутрігосподарських меліоративних систем колективних сільськогосподарських підприємств, що не підлягали паюванню в процесі реорганізації цих підприємств та передані на баланс підприємств-правонаступників» було створено комісію щодо безоплатної передачі внутрігосподарських меліоративних систем у комунальну власність.

На виконання вищевказаного розпорядження відповідно до акту приймання-передачі від 24.12.2003 року створеною комісією було передано внутрігосподарську меліоративну мережу з об’єктами інженерної інфраструктури, що належала селянській спілці «Незалежність»,  Старогвіздецькій сільській раді.  

Відповідно до ч.8 ст.31 Закону України «Про колективне сільськогосподарське підприємство» N 2114-XII від 14.02.1992 року об'єкти соціальної сфери, житлового фонду, у тому числі незавершеного будівництва, а також внутрішньогосподарські меліоративні системи підприємств, що не підлягали паюванню в процесі реорганізації цих підприємств та передані на баланс підприємств-правонаступників, підлягають безоплатній передачі до комунальної власності в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.  

Такий порядок був встановлений постановою Кабінету Міністрів України №1253 від 13.08.2003 року «Про затвердження Порядку безоплатної передачі у комунальну власність об’єктів соціальної сфери, житлового фонду, в тому числі незавершеного будівництва, а також внутрігосподарських меліоративних систем колективних сільськогосподарських підприємств, що не підлягали паюванню в процесі реорганізації цих підприємств та передані на баланс підприємств-правонаступників».

Згідно із п.3 даної постанови рішення про передачу об'єктів соціальної сфери та житлового фонду, у тому числі незавершеного будівництва, приймається відповідною сільською, селищною, міською радою, а внутрішньогосподарської меліоративної системи, які передаються у спільну власність територіальних громад, - районною, якщо об'єкт знаходиться в межах території району, або обласною радою, якщо об'єкт знаходиться в межах території двох і більше районів.

Ініціаторами передачі об'єктів у комунальну власність можуть бути місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, підприємства-правонаступники, на балансі яких перебувають об'єкти.

У разі коли ініціатором передачі об'єктів у комунальну власність є місцевий орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, пропозиція погоджується з підприємством-правонаступником (п.4 постанови).

В пункті 5 даної постанови КМУ передбачено, що передача здійснюється за рішенням комісії з питань передачі об'єктів у комунальну власність.

Утворює комісію і призначає її голову виконавчий орган відповідної сільської, селищної, міської ради, а стосовно передачі внутрішньогосподарських меліоративних систем - відповідно районна або обласна державна адміністрація.

До складу комісії можуть входити представники виконавчих органів відповідної ради, місцевих органів виконавчої влади, органів, уповноважених управляти державним майном, фінансових органів, підприємств-правонаступників, трудових колективів цих підприємств, об'єкти яких підлягають передачі, представники установ та організацій, створених сільськогосподарськими підприємствами на пайових засадах, фізкультурно-спортивних товариств, організацій з будівництва, ремонту та утримання автомобільних шляхів у сільській місцевості, водогосподарських та інших організацій.

У разі передачі у комунальну власність об'єктів, що перебувають в оренді, у тому числі внутрішньогосподарської меліоративної мережі з об'єктами інженерної інфраструктури, до складу комісії можуть додатково включатися представники орендодавця та орендаря земельної ділянки, на якій розміщений переданий в оренду об'єкт.

Відповідно до п.7 постанови КМУ передача оформляється актом приймання-передачі за формою згідно з додатком до цього Порядку. Акт складається у чотирьох примірниках та підписується головою і членами комісії.Право власності на об'єкт передачі виникає з дати підписання акта приймання-передачі.

Орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня підписання акта приймання-передачі повідомляє про приймання-передачу об'єктів органи державної статистики, державної податкової служби, фінансові органи. У цей же строк орган місцевого самоврядування зобов'язаний закріпити своїм рішенням зазначені об'єкти за відповідним підприємством (організацією) на праві повного господарського відання (оперативного управління) (п.9 постанови КМУ).

В ч.1 ст.83 Земельного кодексу України передбачено, що землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю.

У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об'єкти комунальної власності (ч.2 ст.83 Земельного кодуксу України).

Відповідно до п.10 Перехідних Положень Земельного кодексу України рішення про розмежування земель державної і комунальної власності в межах населених пунктів приймають відповідні сільські, селищні, міські ради за погодженням з органами виконавчої влади, а за межами населених пунктів - органи виконавчої влади за погодженням з відповідними органами місцевого самоврядування.

Відповідно до п.12 Перехідних Положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

В судовому засіданні встановлено, що такого рішення про розмежування земель державної та комунальної власності стосовно спірних відносин прийнято не було. Даний факт підтвердив та визнав представник позивача.  

За змістом ст.19 Конституції України органи державної влади та  органи  місцевого  самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За таких обставин суд приходить до висновку, що оспорюване розпорядження голови Коломийської РДА було прийнято ним в межах наданої компетенції, оскільки зазначене рішення стосувалось земель, які знаходилися поза межами села Старий Гвіздець, а рішення про розмежування земель державної власності та комунальної власності територіальної громади села Старий Гвіздець відповідним органом виконавчої влади не приймалось.

А тому позовна вимога про скасування розпорядження голови Коломийської районної державної адміністрації №263 від 17.06.1008 року задоволенню не підлягають.

Стосовно  позовної вимоги про скасування договору оренди, укладеного між Коломийською районною державною адміністрацією та  приватною агрофірмою «Незалежність», то суд виходить з наступного.

Відповідно до частини 1 статті 2 КАС завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Частиною 2 статті 2 КАС передбачено, що до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією або законами України встановлено інший порядок судового провадження. Цю норму слід розуміти в системному зв'язку з частиною 1 тієї самої статті, з якої випливає, що захист прав та інтересів юридичних осіб шляхом оскарження до адміністративного суду будь-яких рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень можливий лише у сфері публічно-правових відносин.

Судом встановлено, що спірні правовідносини між сторонами виникли у зв'язку з передачею земель водного фонду у користування на умовах оренди ПАФ «Незалежність».  

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 12 Господарського процесуального кодексу України справи, зокрема, у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні господарських договорів та з інших підстав, підвідомчі господарським судам.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 17 КАС до компетенції адміністративних судів віднесено, зокрема, спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів або правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності. Вжитий у цій процесуальній нормі термін "суб'єкт владних повноважень" означає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхню посадову чи службову особу, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень (пункт 7 частини 1 статті 3 КАС). Таким чином, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.

Оскільки, даний спір стосується права користування земельною ділянкою на умовах оренди, тобто цивільного права, він повинен вирішуватися судом в порядку господарського судочинства.  

З урахуванням наведеного провадження в адміністративній справі відповідно до пункту 1 частини 1 статті 157 КАС підлягає закриттю.

На підставі ст.124 Конституції України, керуючись ст.2, ст.ст. 8-14, 51,    ст.86, ст.157,    ст.ст.158-163, ст.167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-  

П О С Т А Н О В И В:  


  В задоволенні позову    Старогвіздецької сільської ради до Коломийської райдержадміністрації, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог, на стороні відповідача ПАФ «Незалежність» про скасування розпорядження голови Коломийської РДА та  скасування договору оренди, укладеного між Коломийською РДА та приватною агрофірмою «Незалежність», в частині позовних вимог про скасування розпорядження голови Коломийської РДА від 17.06.2008 року №263 –   відмовити.  

  Провадження у справі   в частині позовних вимог про скасування договору оренди, укладеного між Коломийською РДА та приватною агрофірмою «Незалежність», –   закрити  .  

Відповідно до ст.254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Відповідно до ст.186 КАС України постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня виготовлення постанови в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.


Суддя                 О.О. Лучко  


Постанова в повному обсязі складена 16.11.09р.

 



Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація