u
ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
____________________________________________________________________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"30" жовтня 2009 р.
16 год. 02 хв. Справа № 2-а-11855/09/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Хом'якової В.В.,
при секретарі: Мельник О.О.,
за участю представника позивача: Давиденко Р.С., представника відповідача: Автонагова І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Контрольно-ревізійного управління в Херсонській області
до ВАТ по газопостачанню та газифікації "Херсонгаз"
про визнання неправомірними дій, та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
Позивач (Контрольно-ревізійне управління в Херсонській області) звернувся до суду з позовом про визнання неправомірними дії виконуючої обов'язки голови правління ВАТ "Херсонгаз" 0.06.09 ОСОБА_1 по недопущенню працівників контрольно-ревізійного управління в Херсонській області до проведення ревізії 30.06.09, позивач просить зобов'язати голову правління ВАТ по газопостачанню та газифікації "Херсонгаз" допустити працівників контрольно-ревізійного управління в Херсонській області до проведення ревізії фінансово-господарської діяльності ВАТ згідно затвердженої програми ревізії. Позивач мотивує необхідність проведення ревізії тією обставиною, що на підставі направлень від 30.06.09 № 618, 619 працівники КРУ в Херсонській області здійснили вихід на об'єкт контролю ВАТ по газопостачанню та газифікації "Херсонгаз" для проведення планової ревізії фінансово-господарської діяльності за період 01.01.08 по звітний період. Підставою виходу стало виконання плану роботи ГоловКРУ на 2-й квартал 2009 року. Відповідача було повідомлено про початок ревізії за 10 календарних днів. В допуску до ревізії було відмовлено в.о. голови правління ОСОБА_1 з посиланням про тимчасове припинення проведення планових перевірок суб'єктів господарювання відповідно до постанови КМУ від 21.05.09 № 502 "Про тимчасові обмеження здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності на період до 31 грудня 2010 року". За результатами відмови в проведенні ревізії працівниками КРУ в Херсонській області 30.06.2009 року складено акт про не допуск до проведення планової ревізії фінансово-господарської діяльності ВАТ "Херсонгаз". На думку позивача, діяльність ДКРС не підпадає під сферу дії Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", про це свідчить ст. 113 Бюджетного кодексу України, лист Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва від 09.07.2008 року №8254. Відповідач є підконтрольним органам ДКРС, оскільки використовує промислові трубопроводи (газопровідні мережі), які є державною власністю, та отримує бюджетні кошти.
Представник позивача в судове засідання прибув, просить задовольнити позовні вимоги.
Відповідач (ВАТ "Херсонгаз") вважає позовні вимоги безпідставними, посилаючись на те, що відповідно до постанови КМУ від 21.05.2009 № 502 органам та посадовим особам, які уповноважені законами здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, постановлено тимчасово призупинити проведення планових перевірок суб'єктів господарювання до 31.12.2010. Дія Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" у розповсюджується на всі відносини, пов'язані із здійсненням державного нагляду (контролю) в сфері господарської діяльності. Відповідач зазначає про те, що норма на яку посилається позивач (абзац 2 ст. 2 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності"), визнана неконституційною. Також відповідач зазначає про необхідність здійснення планових виїзних ревізій органами ДКРС одночасно з іншими органами виконавчої влади, уповноваженими здійснювати контроль (постанова КМУ від 21.07.2005 № 619 "Про затвердження Порядку координації проведення планових виїзних перевірок органами виконавчої влади, уповноваженими здійснювати контроль за нарахуваннями та сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів)".
Представник відповідача в судових засіданнях проти позову заперечував.
Розглянувши подані документи і матеріали та заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив:
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Основні засади функціонування та діяльності державної контрольно-ревізійної служби в Україні визначені Законом України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні". Статтями 1 та 2 названого Закону встановлено, що державна контрольно-ревізійна служба складається з Головного контрольно-ревізійного управління України, контрольно-ревізійних управлінь в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, контрольно-ревізійних підрозділів (відділів, груп) в районах, містах і районах у містах.
Згідно зі ст. 2 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" дія цього закону поширюється на відносини пов'язані у сфері господарської діяльності. Відповідно до п. 1 ст. 3 Господарського кодексу України під господарською діяльністю розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність. Ч. 3 статті 19 Господарського кодексу України передбачено, що однією з сфер державного фінансового контролю за господарською діяльністю суб'єктів господарювання є збереження та витрачання коштів і матеріальних цінностей суб'єктами господарських відносин - за станом і достовірністю бухгалтерського обліку та звітності. Частиною 4 зазначеної статті передбачено, що органи державної влади і посадові особи, уповноважені здійснювати державний контроль і державний нагляд за господарською діяльністю, їх статус та загальні умови і порядок здійснення контролю і нагляду визначаються законами.
Законом України від 28.12.2007 № 107-VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" частину другу статті 2 Закону України від 05.04.2007 № 877-V "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" викладено в редакції, яка передбачає, що дія цього Закону не поширюється на відносини, що виникають під час здійснення заходів валютного контролю, митного контролю, контролю за дотриманням бюджетного і податкового законодавства, контролю за дотриманням порядку проведення розрахунків, за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, використанням державного та комунального майна, банківського і страхового нагляду, інших видів спеціального державного контролю за діяльністю суб'єктів господарювання на ринку фінансових послуг, державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції, під час проведення процедур, передбачених Кодексом України про адміністративні правопорушення, а також оперативно-розшукової діяльності, дізнання, прокурорського нагляду, досудового слідства і правосуддя". Разом з тим Рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 № 10-рп/2008 зміни, внесені пунктом 17 розділу II Закону України від 28.12.2007 № 107-VI, визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними). В подальшому Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва - центральний орган виконавчої влади зі спеціальним статусом, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері підприємництва, який згідно із Положенням, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2007 № 667, організовує роботу, пов'язану із здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, та узагальнює стан здійснення центральними органами виконавчої влади заходів щодо проведення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності листом від 10.07.2008 № 5811 оприлюднив Перелік органів виконавчої влади, уповноважених здійснювати державний нагляд (контроль) у відповідних сферах господарської діяльності, діяльність яких підпадає під сферу дії Закону України від 05.04.2007 № 877-V "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності". В згаданому Переліку Держкомпідприємництвом не зазначені органи ДКРС.
Суд вважає, що дія Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" не розповсюджується на відносини, які виникають при здійсненні контролю за дотриманням бюджетного законодавства та використання державного майна. Головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно, виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому. Державний фінансовий контроль реалізується державною контрольно-ревізійною службою через проведення державного фінансового аудита, перевірки державних закупівель та інспектування. Державний фінансовий аудит є різновидом державного фінансового контролю і полягає у перевірці та аналізі фактичного стану справ щодо законного та ефективного використання державних чи комунальних коштів і майна, інших активів держави, правильності ведення бухгалтерського обліку і достовірності фінансової звітності, функціонування системи внутрішнього контролю.
Суд погоджується з доводами відповідача про те, що в Законі України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" відсутні положення, які прямо виключають поширення дії зазначеного Закону на відносини, що виникають під час здійснення контролю за дотриманням податкового законодавства. Але, контролюючим органом за дотриманням бюджетного законодавства та використання державного майна є органи контрольно-ревізійної служби, статус яких її функції та правові основи діяльності визначаються Законом України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні". Отже, порядок здійснення органами ДКРС своїх функцій, в тому числі щодо контролю за дотриманням бюджетного законодавства, визначається, насамперед, Законом України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні". Крім того, як зазначено в частині першій статті 2 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", дія цього Закону поширюється на відносини, пов'язані зі здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності. В той же час відносини в процесі контролю за дотриманням бюджетного законодавства не належать до сфери господарської діяльності, а є відносинами, що виникають у сфері управління. Тому правове регулювання цих відносин здійснюється спеціальним законодавством, і зокрема, Законом України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні". Таким чином, норми Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" є спеціальним порівняно з нормами Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".
Згідно зі ст. 11 Закону України № 2939 ревізії можуть здійснюватись як в плановому, так і позаплановому порядку. Відповідно до ч. 1, 2 ст. 11 Закону України № 2939 плановою виїзною ревізією вважається ревізія у підконтрольних установах, яка передбачена у плані роботи органу державної контрольно-ревізійної служби і проводиться за місцезнаходженням такої юридичної особи чи за місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така планова виїзна ревізія. При проведенні органами ДКРС ревізій, та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті. Порядок проведення державною контрольно-ревізійною службою державного фінансового аудиту та інспектування встановлюється Кабінетом Міністрів України. Позивачем ці вимоги законодавства дотримані.
Посилання відповідача на необхідність здійснення планових виїзних ревізій органами ДКРС одночасно з іншими органами виконавчої влади, уповноваженими здійснювати контроль, суд вважає необґрунтованими, оскільки метою проведення ревізії не було перевірка нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів).
Судом не встановлено порушень чинного законодавства або перевищення компетенції працівниками ДКРС при намаганні провести ревізію 30.06.09, обґрунтованих підстав не допускати працівників КРУ в Херсонській області до проведення ревізії у позивача не було. Позивач правомірно звернувся до суду з дозволом на проведення позапланової перевірки. Враховуючи викладені обставини, у суду є всі підстави для надання дозволу на проведення ревізії. Позов задовольняється в повному обсязі. Судові витрати по даній справі не сплачуються.
Керуючись ст. ст. 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства, суд
постановив :
1. Позов задовольнити. Визнати неправомірними дії виконуючої обов'язки голови правління ВАТ по газопостачанню та газифікації "Херсонгаз" 30.06.09 ОСОБА_1 по недопущенню працівників контрольно-ревізійного управління в Херсонській області до проведення ревізії 30.06.09.
2. Зобов'язати голову правління ВАТ по газопостачанню та газифікації "Херсонгаз" допустити працівників контрольно-ревізійного управління в Херсонській області до проведення ревізії фінансово-господарської діяльності ВАТ згідно затвердженої програми ревізії.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копій відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 06 листопада 2009 р..
Суддя Хом'якова В.В.