Судове рішення #6578039


                                                        

 

Справа № 2а-3008/09  

ПОСТАНОВА  

ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ  

07 серпня 2009 року суддя Приморського районного суду м. Одеси Загороднюк В.І., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до  Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі про зобов’язання перерахувати та виплатити недоплачену щомісячну державну соціальну допомогу дитині війни,  

В С Т А Н О В И В :  

Позивачка звернулась до суду з позовом  до  Управління пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси  про зобов’язання перерахувати та виплатити недоплачену щомісячну державну соціальну допомогу дитині війни в розмірі 30 відсотків від мінімальної пенсії за віком за період з 01.01.2006 року по грудень 2008 року включно. Свої вимоги позивачка обґрунтовує порушенням її права як дитини війни на отримання щомісячного підвищення пенсії у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком на підставі ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».  

До початку судового засідання від сторін надійшли заяви про розгляд справи без їхньої участі, про що постановлено ухвалу про розгляд справи в порядку письмового провадження, що відповідає положенням ст. 49 КАСУ.

Від представника відповідача до суду надійшло заперечення на позов, в якому  зазначив, що  вимоги позивача щодо стягнення невиплаченої щомісячної державної соціальної допомоги за період з січня 2006 року по  грудень  2008 року є безпідставними, оскільки стаття 110 Закону України «Про державний бюджет на 2006 рік» встановлювала, що пільги дітям війни передбаченні статтею 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» запроваджуються поетапно, за результатами виконання бюджету в першому півріччі, у порядку визначеному Кабінетом Міністрів України. У 2006 році урядом не був розроблений порядок надання пільг на законодавчому рівні, тому протягом 2006 року відсутні законні підстави для проведення щомісячних доплат дітям війни в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Законом України «Про державний бюджет України на 2007 рік» призупинена дія ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», крім того, згідно ст. 95 Конституції України виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.    

Вивчивши матеріали справи, повно і всебічно з’ясувавши обставини,  суд вважає,  що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню  з наступних підстав

 Згідно положень ст. 1 Закону України ?ро соціальний захист дітей війни” від 18 листопада 2004 року N 2195-IV дитина війни  - особа,  яка є громадянином України та якій на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої  світової  війни було менше 18 років.

У судовому засіданні встановлено, що позивачка  належить до соціальної групи дітей війни, що підтверджується паспортом громадянина України та  посвідченням.

Виходячи із того, що позивач має правовий статус дитини війни, то на неї розповсюджуються всі пільги та гарантії, передбачені Законом України «Про соціальний захист дітей війни», зокрема й право на підвищення пенсії на 30 % мінімальної пенсії за віком, як передбачено ст.6 Закону України ?ро соціальний захист дітей війни” від 18 листопада 2004 року N 2195-IV.

Спірні правовідносини регулюються ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» №2195-IV від 18.11.2004 року, якою встановлено, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Відповідно до ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058 від 09.07.2003 року, мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. При цьому ч.3 ст.28 цього ж Закону передбачено, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом 1 ч.1 цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом.  

Враховуючи викладене, в контексті положень ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» та ч.1 ст. 28  Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд вважає за можливе застосувати для визначення розміру щомісячної доплати до мінімальної пенсії за віком розмір прожиткового мінімуму, оскільки в даному випадку мінімальний розмір пенсії за віком використовується лише як коефіцієнт для визначення розміру щомісячної доплати до пенсії, що на думку суду, не суперечить вимогам ч. 3 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до ч.1 ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року (п. 41 розділу ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України») викладена в новій редакції: дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.

Відповідно до п. 2 Прикінцевих  положень Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» розділ ІІ цього Закону, яким, зокрема, внесено зміни  до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», набирає чинності з 01.01.2008 року.

Рішенням Конституційного суду України по справі  N 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року положення пункту 41 розділу ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів» Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» були визнані неконституційними та такими, що втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним судом України цього рішення.

При цьому у п.6 Конституційний Суд України зазначив, що рішення у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», визнаних неконституційними.  

Виходячи з того, що редакція ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 01 січня 2008 року втратила свою чинність з дня прийняття рішення Конституційним судом України по справі  N 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року, то з  22 травня 2008 року відновилася попередня редакція цієї статті, а також право позивачки на нарахування підвищення до пенсії у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком.

Згідно ст. 58 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік» прожитковий мінімум  для осіб, які втратили працездатність встановлений в 2008 році у розмірі: з 1 січня - 470 гривень, з 1 квітня - 481 гривня, з 1 липня - 482 гривні, з 1 жовтня - 498 гривень.

Вимоги позивачки щодо виплати соціальної допомоги за період з 01 січня 2006 року по 31 грудня 2007 року, та з 01 січня 2008 року по 22 травня 2008 року задоволенню не підлягають, оскільки ці вимоги не ґрунтуються на нормах матеріального права, що діяли у зазначений період.  

Крім того у відповідності до ч.1, ч.2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

 Керуючись ст.ст. 19, 22, 46, 55 Конституції України, ст.ст. 1, 6 Закону України ?ро соціальний захист дітей війни” від 18 листопада 2004 року N 2195-IV, ст. 28 Закону України  «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV, ст.ст. 2, 7, 8, 9, 11, 86, ч.1, ч.2 ст. 99, 159 - 164,  167, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :  

 Позовні вимоги ОСОБА_1  до Управління пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси  про зобов’язання перерахувати та виплатити недоплачену щомісячну державну соціальну допомогу дитині війни задовольнити частково.

 Зобов’язати Управління пенсійного фонду України  в Приморському районі м. Одеси  провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 -  недоплачену щомісячну державну соціальну допомогу дитині війни з урахуванням щомісячного підвищення пенсії, передбаченого ст. 6  Закону України "Про соціальний захист дітей війни", у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, встановленої ч. 1 ст. 28 Закону України  «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» за період з 22 травня 2008 року по грудень 2008 року включно.        В іншій частині позовних вимог відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена, про що протягом десяти днів з дня проголошення подається заява про апеляційне оскарження постанови суду. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, або в термін десяти днів з дня проголошення, без подання попередньої заяви про оскарження.

Суддя:      

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація