Судове рішення #657096
Справа № 2-2/07

Справа № 2-2/07

ЗАОЧНЕ    РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ     УКРАЇНИ

16 лютого 2007 року                                                                                                             смт.Шацьк

Шацький районний суд Волинської області в складі:

головуючого - судді -                                   Храновської Н.В.,

при секретарі -                                              Бортнік С.П.,

з участю: представника позивача -       Носуліча В.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Світязької сільської ради до ОСОБА_1 про припинення права користування земельною ділянкою площею 0,04 га, яка використовується для будівництва та обслуговування житлового будинку без правовстановлюючих документів, про знесення самовільно побудованого житлового будинку-

ВСТАНОВИВ: 16.11.2006 року позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про припинення права користування земельною ділянкою площею 0,04 га, яка використовується для будівництва та обслуговування житлового будинку на землях сільськогосподарського призначення без правовстановлюючих документів, про знесення самовільно побудованого житлового будинку. Позовні вимоги обґрунтовували тим, що забудовником на земельній ділянці, площею 0,125 га, яка знаходиться в АДРЕСА_1 та належить відповідачу на праві власності, що підтверджується державним актом, серії НОМЕР_1, виданим ІНФОРМАЦІЯ_1 Світязькою сільською радою, самочинно здійснюється будівництво двоповерхової будівлі, без проектно-технічної документації та дозволу інспектора архітектурно-будівельного контролю. Крім того, відповідач самовільно зайняла земельну ділянку, площею 0,04 га, яка межує із земельною ділянкою, що належить їй на праві власності та здійснює на ній будівництво даного будинку. Про виявленні правопорушення ІНФОРМАЦІЯ_2 головним спеціалістом держземінспекції в Шацькому районі було складено акт від ІНФОРМАЦІЯ_2 та протокол про адміністративне правопорушення від ІНФОРМАЦІЯ_2, проте, відповідач виявлених порушень добровільно не усунула, в зв"язку з чим, позивач звернувся до суду з вимогами знести самовільно збудований житловий будинок на самовільно зайнятій земельній ділянці та зобов"язати повернути самовільно зайняту земельну ділянку, площею 0,04 га у власність територіальної громади.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав зазначених в позовній заяві, просив ухвалити рішення, яким зобов"язати забудовника знести за його рахунок самочинно збудований житловий будинок із самовільно зайнятої земельної ділянки, а також, повернути самовільно зайняту земельну ділянку, площею 0,04 га, яка знаходиться вАДРЕСА_1 в комунальну власність.

Відповідач ОСОБА_1. в судових засіданнях, які неодноразово відкладались за її клопотанням, позов заперечувала, проте доказів в обгрунтування своїх заперечень суду не представила.

Належно повідомлена відповідач в судове засідання 16.02.2007 року не з"явилась. Суд, за наявності достатніх підстав ухвалив справу розглядати у відсутності відповідача на підставі наявних доказів з ухваленням заочного рішення.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши представлені по справі докази  в їх  сукупності,  суд  прийшов  до  висновку,  що  позов  є  підставним  і   підлягає

 

задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, відповідачем, на належній їй на праві власності, на підставі державного акту, серії НОМЕР_1, виданого ІНФОРМАЦІЯ_1. Світязькою сільською радою, земельній ділянці, площею 0,125 га, що знаходиться в АДРЕСА_1, без належно затвердженого проекту та дозволу інспектора архітектурно-будівельного контролю здійснюється будівництво двоповерхової будівлі. Крім того, згідно актів перевірки держземінспекції Шацького району від ІНФОРМАЦІЯ_2 та від ІНФОРМАЦІЯ_3 виявлено порушення відповідачем земельного законодавства, яке полягає в самовільному зайнятті земельної ділянки, площею 0,04 га, яка зайнята частиною даної будівлі. Дана земельна ділянка належить до земель комунальної власності - власності територіальної громади жителів ІНФОРМАЦІЯ_4. Позивачі на підтвердження тієї обставини, що дана земельна ділянка відноситься до земель сільськогосподарського призначення доказів не представили, а представник позивача в судовому засіданні пояснив, що дана земельна ділянка не відноситься до земель сільськогосподарського призначення, оскільки знаходиться в житловому кварталі і цільове призначення даної ділянки на даний час не визначене, проте, дану ділянку відповідач зайняла самовільно.

Згідно п. б, ч. 1 ст. 211 ЗК України передбачено відповідальність за самовільне зайняття земельних ділянок.

Згідно ч. 2 ст. 373 ЦК України передбачено, що право власності на землю набувається і здійснюється відповідно до закону, а згідно ч.4 даної норми - власник земельної ділянки має право використовувати її на свій розсуд відповідно до її цільового призначення. Згідно ч.І ст.78 ЗК України, право власності на землю включає в себе - право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками. Згідно ст. 126 ЗК України, право власності на земельну ділянку посвідчується державними актоми, а право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.

Згідно ч. З ст. 78 ЗК України передбачено, що земля в Україні може перебувати у приватній, комунальній та державній власності. Так, як дана земельна ділянка знаходиться в межах населеного пункту, а саме ІНФОРМАЦІЯ_4 і не відносить до земель приватної та державної власності, тому, згідно ст. 83 ЗК України, належить на праві власності територіальній громаді села і являється комунальною власністю, а отже, згідно ст.12 ЗК України, повноваженнями щодо розпорядження даною земельною ділянкою наділена Світязька сільська рада.

Отже, відповідач на земельній ділянці, площею 0,04 га, що знаходить в АДРЕСА_1 та межує із земельною ділянкою, що належить останній на праві власності, без належних для цього правових підстав, оскільки, дана земельна ділянка не належить їй ні на праві власності, ні на праві строкового користування, здійснює будівництво житлового будинку, що дає підстави стверджувати про самовільне зайняття земельної ділянки.

Згідно ст. 212 ЗК України передбачено, що самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам. Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельну ділянку. Повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.

Крім того, згідно ст. 375 ЦК України, лише власник земельної ділянки має право зводити на ній будівлі та споруди... Власник земельної ділянки набуває право власності на зведені ним будівлі, споруди та інше нерухоме майно. Право власника на забудову здійснюється ним за умови додержання архітектурних, будівельних, санітарних, екологічних та інших норм і правил, а також за умови використання земельної ділянки за її цільовим призначенням.

Згідно ст. 376 ЦК України передбачено, що житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без належно дозволу чи належно затвердженого проекту, або з істотним порушенням будівельних норм і правил, ч. З даної норми передбачає, що право власності на самочинно збудоване нерухоме майно може бути за рішенням суду визнане за особою, яка здійснила самочинне будівництво на земельній ділянці,

 

що не була відведена для цієї мети, за умови надання земельної ділянки у встановленому порядку особі під уже збудоване нерухоме майно, а ч. 4 цієї ж статті передбачено, що якщо власник (користувач) земельної ділянки заперечує проти визнання права власності на нерухоме майно за особою, яка здійснила (здійснює) самочинне будівництво на його земельній ділянці, майно підлягає знесенню особою, яка здійснила самочинне будівництво.

Оскільки будівництво даного будинку відповідачкою здійснюється без проектно-технічної документації, погодженої у встановленому законом порядку та дозволу інспекції державного архітектурно-будівельного конторолю, що є порушенням вимог ст.ст. 20, 24, 29, ч.4 ст.21 Закону України Про планування і забудову територій, п.п. 6.4, 6.5, 6.6, 6.8, 6.9, 9.11 Регіональних правил забудови Волинської області, затверджених рішенням Волинської обласної ради від НОМЕР_2, ст.376 ЦК України, тому, до відповідача підлягають застосуванню наслідки самочинного будівництва, передбачені ст. 376 ЦК України.

Оскільки, забудовником виявлені порушення добровільно усунуті не були та відповідач не представив доказів на підтвердження своїх заперечень на позов, позовні вимоги позивача, з вищенаведених підстав, підлягають задоволенню.

Згідно ст. 88 ЦПК України, передбачено, що стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати. Якщо позивача на користь якого ухвалено рішення звільнено від сплати судового збору, він стягується з відповідача в дохід держави.

На підставі вищевикладеного, та керуючись ст.ст. 10,11, 58, 59, 60,88,137,159,209, 212, 213, 214, 215 ЦПК України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Зобов"язати ОСОБА_1 знести за її рахунок самовільно збудовану двоповерхову будівлю, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1

Зобов"язатиОСОБА_1 самовільно зайняту земельну ділянку, площею 0,04 га, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 привезти в попередній стан і повернути в комунальну власність;

Стягнути з ОСОБА_1 51,00 (п"ятдесят одну) гривню судового збору в дохід держави та 30,00 (тридцять) гривень витрат на інформаційно -технічне забезпечення розгляду справи.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом десяти днів з дня отримання його копії.

Згідно ст.294 ЦПК України на рішення суду може бути подано заяву про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга на дане рішення суду може бути подана протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений ст..294 ЦПК України, рішення суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація