Судове рішення #6567282

КОПІЯ                              Справа № 2-а-3059/09/1170

Категорія статобліку 2.19



КІРОВОГРАДСЬКИЙ  ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД  

 


ПОСТАНОВА  

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ  


21 жовтня  2009 року               Кіровоградський окружний адміністративний суд


у складі: головуючого – судді Ясенової Т.І.

 при секретарі – Яровій В.В.  


за участю представників сторін:

від позивача: Бойченко К.С.

від відповідача: Гредякіної Ю.В.


розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Кіровограді                      справу за адміністративним позовом приватного підприємства „Автомир” до управління Пенсійного фонду України у м.Кіровограді про визнання незаконним рішення, -  


ВСТАНОВИВ:


Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить визнати незаконним рішення управління Пенсійного фонду України у м.Кіровограді №2194                  від 09.07.2008р., яким ПП „Автомир” нараховано штраф у розмірі 48400 грн. 40 коп. та пеню в сумі 11330 грн. 84 коп. за період з 22.10.2007р. по 08.07.2008р.  

 В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що оскаржуване рішення прийнято відповідачем із порушенням норм чинного законодавства, оскільки управлінням Пенсійного фонду у м.Кіровограді  при накладенні штрафу на позивача не складено акт документальної перевірки, що є порушенням Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою Пенсійний фонду України від 19.12.2003р. №21-1 (далі за текстом – Інструкція №21-1).  

Також, посилається на те, що у відповідності до п.9.8 Інструкції №21-1 рішення органу Пенсійного фонду про накладення штрафу є виконавчим документом.

Проте, у оскаржуваному рішенні  про накладення штрафу та нарахування пені не заповнено графу стосовно набуття рішенням чинності, що дає підстави вважати, що рішення не набуло статусу виконавчого документу.

В судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги в повному обсязі із зазначених підстав.

Представник відповідача в судовому засіданні, заперечуючи проти задоволення позовних вимог, посилається на те, що відповідно до Інструкції №21-1 акти правильності нарахування та сплати страхових внесків складаються спеціалістами управління при планових або позапланових виїзних перевірках первинної бухгалтерської документації. А розрахунок фінансової санкції здійснюється на підставі даних картки особового рахунку платника.

Також, посилається на те, що підставою для винесення оскаржуваного рішення про застосування до ПП „Автомир” фінансових санкцій та пені було порушення позивачем строків сплати страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.

Суд, вислухавши доводи представників сторін, дослідивши письмові докази у справі, вважає, що адміністративний позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.  

Відповідно до п.3 ст.18 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003р. №1058-IV (далі за текстом – Закон №1058-IV) страхові внески є цільовим загальнообов’язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом.

Абзацом 6 частини 2 статті 17 Закону №1058-IV встановлено, що страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.  

Порядок сплати внесків на загальнообов’язкове державне страхування передбачений Законом №1058-IV та Інструкцією №21-1.  

Згідно з п.6 ст.20 Закону №1058-IV та п.5.1.4 Інструкції №21-1 страхувальники зобов’язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовий період дорівнює одному календарному місяцю.  

Відповідно до ч. ч. 1, 2 та 3 ст.106 Закону №1058-IV  у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків страхувальники зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.  

Судом встановлено та не заперечується представником позивача, що                                    ПП „Автомир” за період з 22.10.2007р. по 08.07.2008р. сплачено страхові внески на загальнообов’язкове державне страхування з порушенням строку, встановленого                  ст.20 Закону №1058-IV, що підтверджується розрахунком фінансової санкції та пені по особовому рахунку ПП „Автомир” (а.с. 37).  

Крім того, представник позивача підтвердила наявність заборгованості                         ПП „Автомир” зі сплати фінансових санкцій у розмірі 48400 грн. 40 коп. та пені в                   сумі 11330 грн. 84 коп., що нараховані органом Пенсійного фонду у зв’язку з несвоєчасною сплатою страхових внесків.

Таким чином, в судовому засіданні знайшли підтвердження порушення позивачем п.6 ст.20 Закону №1058-IV та п.5.1.4 Інструкції №21-1, що полягало у несвоєчасній сплаті страхових внесків, нарахованих за період з 22.10.2007р. по 08.07.2008р., а також наявність за ПП „Автомир” заборгованості зі сплати фінансових санкцій у розмірі                 48400 грн. 40 коп. та пені в  сумі 11330 грн. 84 коп., що нараховані органом Пенсійного фонду у зв’язку з несвоєчасною сплатою страхових внесків.

Відповідно до ч.10 ст.20 Закону №1058-IV якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом.

В зв’язку з чим, начальником управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді було прийнято рішення №2194 від 09.07.2009р. про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду у вигляді стягнення суми штрафу у розмірі 48400 грн. 40 коп. та нарахування пені в сумі 11330 грн. 84 коп.

Відповідно до пп.2 п.9 ст.106 Закону №1058-IV за несплату або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі:  

- 10 % своєчасно не сплачених зазначених сум – у разі затримки їх сплати у строк до 30 календарних днів включно;

- 20 % зазначених сум – у разі затримки їх сплати у строк до 90 календарних днів включно; зазначених сум – у разі затримки їх сплати

- 50 % зазначених сум – у разі затримки їх сплати понад 90 календарних днів;

За несвоєчасне перерахування або несвоєчасне зарахування на банківські рахунки органів Пенсійного фонду сум страхових внесків, фінансових санкцій, які використовуються на цілі, передбачені Законом України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” нараховується пеня в розрахунку 0,1 відсотка зазначених сум, розрахована за кожен день прострочення їх перерахування.    

Суд не приймає до уваги посилання позивача на те, що у оскаржуваному рішенні не заповнено графу стосовно набуття ним чинності, що, на думку позивача, дає підстави вважати, що рішення не набуло статусу виконавчого документу, з наступних підстав.  

Відповідно до п.14 ст.106 Закону №1058-IV рішення органу Пенсійного фонду про нарахування пені або накладення штрафу, передбачених частинами дев'ятою і десятою цієї статті, є виконавчим документом.  

У разі якщо страхувальник, банк чи організація, яка здійснює виплату і доставку пенсій, отримали рішення про нарахування пені та накладення штрафу, передбачених частинами дев'ятою і десятою цієї статті, і не сплатили зазначені в них суми фінансових санкцій протягом десяти робочих днів, а також не оскаржили це рішення чи не повідомили у цей строк відповідний виконавчий орган Пенсійного фонду про його оскарження, воно передається для виконання державній виконавчій службі та страхувальнику.  

Зважаючи на викладене, рішення органу Пенсійного фонду про накладення штрафу та нарахування пені набирає законної сили після закінчення строку сплати недоїмки або строку оскарження даного рішення в судовому порядку, що становить десять робочих днів після отримання рішення органу Пенсійного фонду про накладення штрафу та нарахування пені.

З рішення управління Пенсійного фонду України в м.Кіровограді №2194                         від 09.07.2009р. вбачається, що ПП „Автомир” отримано оскаржуване рішення 15.07.2008р. (а.с. 4).

Таким чином, враховуючи те, що позивачем протягом десяти робочих днів після отримання оскаржуваного рішення не сплачено зазначені в ньому фінансові санкції та пеню, а також не оскаржено дане рішення в судовому порядку, рішення управління Пенсійного фонду у м.Кіровограді про застосування до ПП „Автомир” фінансових санкцій та нарахування пені №2194  від 09.07.2009р. набрало законної сили 29 липня 2008 року, що виключає наявність відмітки щодо дати набрання чинності у примірнику оскаржуваного рішення, що було направлено позивачу одразу після його винесення, станом на 15 липня 2008 року.  

Також, суд не приймає до уваги посилання позивача на те, що управлінням Пенсійного фонду у м.Кіровограді при накладенні штрафу на позивача не складено акт документальної перевірки, оскільки відповідно до п.9.3.2 Інструкції №21-1 розрахунок фінансової санкції здійснюється на підставі даних картки особового рахунку платника.  

Крім того, у відповідності до Порядку оформлення результатів документальних перевірок, затвердженого Постановою Пенсійного фонду України від 21.03.2003р. №6-5 акти правильності нарахування та сплати страхових внесків складаються спеціалістами управління при планових або позапланових виїзних перевірках первинної бухгалтерської документації.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку що рішення №2194                          від 09.07.2009р. про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду у вигляді стягнення суми штрафу у розмірі 48400 грн. 40 коп. та нарахування пені в сумі 11330 грн. 84 коп. прийнято управлінням Пенсійного фонду у м.Кіровограді обгрунтовано, на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений нормами чинного законодавства.  

Судом не встановлено підстав для скасування оскаржуваного рішення про застосування до позивача фінансових санкцій та нарахування пені.  

Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.


Керуючись  ст.ст. 86,  94,  159-163, 167 КАС України, суд, -      


ПОСТАНОВИВ:


В задоводенні адміністративного позову приватного підприємства „Автомир” до управління Пенсійного фонду України у м.Кіровограді про визнання                              незаконним рішення управління Пенсійного фонду України у м.Кіровограді                       №2194  від 09.07.2008р. – відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подання в  10-денний  строк з дня її  проголошення, а в разі складення постанови  у повному обсязі  відповідно до ст. 160 КАС України – з дня  складення в повному обсязі,  заяви про апеляційне  оскарження і  подання після цього протягом  20 днів апеляційної скарги.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.



 Повний текст постанови виготовлено та підписано  – 26.10.2009р.




Суддя:         підпис                                                          


З оригіналом згідно.



Суддя                                                                       Т.І. Ясенова


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація