Справа № 2а-1891/11
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28.01.2013 Суддя Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області Гафяк В.М., розглянувши в письмовому провадженні адмі ністративний позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду України у м. Кременчуці Полтавської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання зробити нарахування та виплатити доплату до пенсії,
В С Т А Н О В И В:
10.12.2010 року позивач звернулась до суду із адміністративним позовом до Управління Пенсійного Фонду України у м. Кременчуці про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання провести перерахунок та виплату підвищення до пенсії відповідно до вимог ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» за період з 09 липня 2007 року по день розгляду справи.
Ухвалою Автозаводського районного суду міста Кременчука Полтавської області від 24 січня 2011 року адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду України у м. Кременчуці про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання провести перерахунок пенсії з врахуванням вимог Закону України "Про соціальний захист дітей війни " частково залишений без розгляду за період з 09 липня 2007 року по 09 червня 2010 року.
Постановою Автозаводського районного суду міста Кременчука Полтавської області від 24 січня 2011 року адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду України у м. Кременчуці про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання провести перерахунок пенсії з врахуванням вимог Закону України "Про соціальний захист дітей війни " задоволений частково, визнано протиправною бездіяльність Управління Пенсійного Фонду України у м. Кременчуці щодо не нарахування позивачу соціальної державної допомоги до пенсії як дитині війни, зобов'язано відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача з урахуванням ЗУ "Про соціальний захист дітей війни " у період з 10 червня 2010 року по 24січня 2011 року.
Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 05 жовтня 2012 року скасовано ухвалу Автозаводського районного суду міста Кременчука Полтавської області від 24 січня 2011 року, а справу направлено до Автозаводського районного суду міста Кременчука Полтавської області для вирішення питання про відкриття провадження.
Згідно ч.2 ст. 99 КАС України (в редакції яка діяла до 30.07.2010 року) для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлювався річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Після набрання чинності Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 07.07.2012 р. № 2453- IV, яким внесено зміни до КАС України, строк на звернення до суду з адміністративним позовом, якщо право на звернення до суду виникло до цієї дати, обчислюється з цієї дати при умові, якщо станом на 30.07.10 року не збіг строк на звернення до суду, встановлений чинним законодавством, що регулювало відповідні суспільні правовідносини до набрання чинності змін до КАС України.
Виходячи з принципу юридичної визначеності та на підставі рішення Європейського суду з прав людини від 28.03.2006 року по справі "Мельник проти України" (заява №23436/03), суд зазначає, що правовідносини в даній справі повинні розглядатися, в першу чергу, виходячи з правомірності або неправомірності дій чи бездіяльності органу владних повноважень, на звернення для оскарження яких Кодексом адміністративного судочинства України передбачено 1 рік.
У зв'язку з тим, що стосовно не нарахованих пенсій ніякими нормативно-правовими актами, крім КАС України, не визначено строк звернення до суду, то під час вирішення спорів, які виникають із вказаних правовідносин слід застосувати шестимісячний строк звернення до суду. Шестимісячний строк для звернення до суду слід застосовувати у кожному випадку порушення права позивача, тобто відносно кожного місяця, в якому порушувалось право позивача на отримання підвищення до пенсії. З матеріалів адміністративного позову вбачається, що позивачу здійснюється нарахування доплати до пенсії щомісячно. Тобто він повинен був дізнатися про порушення його прав в день отримання такої доплати.
За нормами ч. 1 ст. 100 КАС України ( в редакції від 17.11.11) адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів , не знайде підстав для визнання причин пропуску строку поважними, про що постановляється ухвала.
Згідно ст. 57 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обов'язки громадян доводяться до відома населення у порядку, встановленому законом. Тобто всі нормативні акти оприлюднюються та є загальнодоступними.
Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність. Рішення Конституційного Суду також оприлюднюються у встановленому порядку.
Крім того, право дітей війни на отримання підвищення до пенсії широко висвітлюється у засобах масової інформації.
Таким чином, позивач мав можливість ознайомитись з нормативно-правовими актами, знати про порушення своїх прав та своєчасно звернутися до суду за їх захистом.
В позовній заяві та доданих до неї матеріалів відсутні докази того, що строк звернення до суду пропущений з поважних причин, а отже підстав для поновлення строку звернення до суду не вбачається.
Таким чином, у зв'язку з відсутністю підстав для поновлення строку звернення до суду, враховуючи що позивач звернулась до суду 10.12.2010 р., адміністративний позов в частині визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання провести перерахунок та виплату підвищення до пенсії за період з 09 липня 2007 року по 09.12.2009 року - слід залишити без розгляду.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 99, ст.100, п.9, ч.1 ст. 155 КАС України,-
У Х В А Л И В:
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду України у м. Кременчуці про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити підвищення до пенсії відповідно до вимог ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» в частині визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання провести перерахунок та виплату підвищення до пенсії за період з 09 липня 2007 року по 10 грудня 2009 року - залишити без розгляду.
Ухвала може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Автозаводський районний м. Кременчука шляхом подачі апеляційної скарги в 5-денний термін після одержання її копії.
Суддя :