Судове рішення #6565363

 

  Справа № 2-6817/09р.  

РІШЕННЯ  

ІМЕНЕМ           УКРАЇНИ  

29 жовтня 2009 року        

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області  в складі:  

      головуючої-судді       ОСОБА_1  

при секретарі       Король В.Є.  

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Тернополі цивільну справу  

за позовом ОСОБА_2  

до ОСОБА_3, ОСОБА_4  

про визнання права власності на спадкове майно, -  


в с т а н о в и в :  

Позивач ОСОБА_2 вернулася в суд з позовом до відповідачів ОСОБА_3, ОСОБА_4  про визнання права власності на спадкове майно. Посилається на те, що 10.09.2004 року помер її чоловік ОСОБА_5, після смерті якого відкрилась спадщина на Ѕ частину квартири АДРЕСА_1, яка набута ними за час шлюбу та перебувала у їхній спільній сумісній власності. Крім цього, померлий ОСОБА_5 успадкував згідно вкладеного на його користь заповіту право на земельну частку (пай), розташовану на території Товстолузької сільської ради Тернопільського району. Проте нотаріальною конторою їй відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом у зв’язку із відсутністю правовстановлюючих документів на квартиру, а також у зв’язку із розбіжностями при написанні прізвища позивача та її чоловіка, тому просить суд визнати за нею право власності на вказане спадкове майно. Крім цього зазначає, що кооперативна квартира АДРЕСА_1 набута нею та її померлим чоловіком ОСОБА_5 за час перебування у шлюбі, у зв’язку з чим просить визнати за нею право власності на Ѕ частину даної квартири, як частку майна у спільній сумісній власності подружжя.  

У судовому засіданні позивач ОСОБА_2 позовні вимоги підтримала повністю, посилаючись на мотиви, викладені у позовній заяві.  

Відповідач ОСОБА_4 у судовому засіданні позовні вимоги визнала повністю та не заперечила відносно задоволення позову.  

Відповідач ОСОБА_3 у судове засідання не з’явився, хоча про день, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.  

  Дослідивши та оцінивши докази по справі, суд  встановив наступні обставини.  

  Згідно сертифікату на право на земельну частку (пай), виданого 26.02.1996 року члену селянської колгоспу «Нива» ОСОБА_6, серії ТР № 003294, останній належить право на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності колгоспу «Нива» розміром 2,40 в умовно кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості).  

Згідно заповіту, складеного 12.05.1997 року ОСОБА_6  належне їй право на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності колгоспу «Нива» с. Товтолуг Тернопільського району розміром 2,40 в умовно кадастрових гектарах, що належить їй на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) від 27 лютого 19996 року заповіла ОСОБА_5.  

  ОСОБА_6 померла 04.07.1998 року, що стверджується свідоцтвом про смерть серії І-ИД № 046015, виданим Товстолузькою сільською радою Тернопільського району Тернопільської області 08.07.1998 року.  

Позивач по справі ОСОБА_2 перебувала у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_7, що стверджується свідоцтвом про одруження серії IІ-АГ № 223470, виданим 14.02.1969 року Товстолузькою сільською радою Тернопільського району Тернопільської області.  

    За час шлюбу ОСОБА_2 та ОСОБА_7 придбали  квартиру АДРЕСА_2.  

  Спірна квартира є кооперативною і перебуває на балансі ТзОВ «Совр-1», про що свідчить довідка № 101 від 13.03.2009 року.  

  Згідно довідки ТзОВ «Совр-1» № 64 від10 березня 2009 року, виданої члену будівельного кооперативу № 60 ОСОБА_5, пайовий внесок за кооперативну квартиру АДРЕСА_2 станом на 01.01.2004 року сплачений повністю.  

ОСОБА_5 помер 10.09.2004 року, що стверджується свідоцтвом про смерть серії I-ИД  № 180370, виданим відділом реєстрації актів цивільного стану Тернопільського міського управління юстиції Тернопільської області, актовий запис № 1207.  

Згідно постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 25.06.2009 року позивачу ОСОБА_2 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_5 у зв’язку з відсутністю правовстановлюючих документів на спадкове майно, а також наявності розбіжностей у прізвищах.  

Заслухавши думку сторін, дослідивши та оцінивши зібрані докази по справі, суд прийшов до висновку, що позовна заява підлягає до задоволення з наступних підстав:  

Судом встановлено, що розбіжності у написанні прізвища померлого ОСОБА_5, а саме «Валійон» у свідоцтві про одруження із позивачкою, а «Валіон» у свідоцтві про смерть та довідці ТзОВ «Совр-1» виникли внаслідок технічної помилки при видачі документів, а тому ОСОБА_7 та ОСОБА_5 є однією і тією ж особою. Також встановлено, що розбіжності при написанні прізвища померлої ОСОБА_6 – у свідоцтві про смерть та заповіті «Валіон», а у сертифікаті на право на земельну частку(пай) – «Валійон» виникли внаслідок помилки, тому ОСОБА_6 та ОСОБА_6 є однією і тією ж особою.  

Судом з’ясовано, що після смерті ОСОБА_6 згідно складеного заповіту на користь ОСОБА_5 відкрилась спадщина на належне їй право на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності колгоспу «Нива» с. Товтолуг Тернопільського району розміром 2,40 в умовно кадастрових гектарах. ОСОБА_5 спадщину прийняв, оскільки відповідно до ст.ст. 548, 549 ЦК України (1963 р.) фактично вступив в управління та володіння спадковим майном протягом 6 місяців з дня відкриття спадщини, однак не оформив у встановленому порядку право власності на вказану земельну ділянку.  

Також судом встановлено, що за час шлюбу ОСОБА_2 та ОСОБА_7 придбали  кооперативну квартиру АДРЕСА_2.  

Згідно ч.3 ст. 384 ЦК України, у разі викупу квартири член житлово-будівельного (житлового) кооперативу стає її власником.  

  Відповідно до ст. 60 Сімейного Кодексу України, майно, набуте подружжям за час шлюбу, належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності.  

Таким чином, Ѕ частина квартири АДРЕСА_2 належить на праві власності позивачці ОСОБА_2, як частка у спільному майні подружжя, а інша Ѕ частина – належала померлому ОСОБА_8  

Отже, після смерті 10.09.2004 року ОСОБА_5 відкрилась спадщина на Ѕ частину квартири АДРЕСА_2, а також земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності колгоспу «Нива» с. Товтолуг Тернопільського району розміром 2,40 в умовно кадастрових гектарах, яку він успадкував після смерті ОСОБА_6  

  У відповідності до ст. 1261 ЦК України спадкоємцями першої черги по закону щодо спадкового майна померлого ОСОБА_5 належать: позивач ОСОБА_2, як дружина померлого, та відповідачі  ОСОБА_3, ОСОБА_4 – діти померлого.  

Згідно ст. 1268 ЦК України, спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом шестимісячного строку, він не заявив про відмову від неї.  

  Судом встановлено, що на час відкриття спадщини позивач постійно проживала із спадкодавцем ОСОБА_5, відмови від прийняття спадщини вона не заявила.  

Отже, позивач ОСОБА_2 фактично прийняла спадщину після смерті чоловіка ОСОБА_5  

Спадкоємці - ОСОБА_3, ОСОБА_4 не мають наміру спадкувати свою частку після смерті ОСОБА_5, відмовившись від права на спадщину на користь позивача.  

Як вбачається із постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 25.06.2009 року позивачу ОСОБА_2 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_5 у зв’язку з відсутністю правовстановлюючих документів на спадкове майно, а також наявності розбіжностей у прізвищах.  

  Відповідно до ст. 392 ЦК України власник майна може пред’явити позов про визнання його права власності, якщо це право не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.  

За таких обставин, суд приходить до переконання, що позовна заява обґрунтована та підлягає до задоволення, слід визнати за позивачем ОСОБА_2 право власності на Ѕ частину квартири АДРЕСА_2, а також земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності колгоспу «Нива» с. Товтолуг Тернопільського району розміром 2,40 га в умовно кадастрових гектарах, в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_5, а також право власності на  Ѕ частину квартири АДРЕСА_2.  


На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 10, 60, 212, 213, 215 ЦПК України, ст.ст. 384, 392, 1258, 1261, 1268 ЦК України, ст. 60, 70 Сімейного Кодексу України суд, -  

в и р і ш и в :  

  Позов задовольнити.  

  Визнати за ОСОБА_2 право власності на квартиру АДРЕСА_2.  

Визнати за ОСОБА_2 право власності на земельну частку (пай) площею 2,40 га. в умовно кадастрових гектарах, що розташована на території Товстолузької сільської ради Тернопільського району, відповідно до сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ТР № 003294, виданого 26.02.1996 року ОСОБА_6, зареєстрованого 27.02.1996 року за № 170.  


Рішення набирає законної сили після закінчення строку на його оскарження  

  Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду  Тернопільської області через Тернопільський міськрайонний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня його проголошення та апеляційної скарги – протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, або шляхом подачі апеляційної скарги без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.  





Головуюча       - підпис  

Копія вірна:  

Суддя                     Галіян Л.Є.  


  Рішення не оскаржувалось та набрало законної сили. Оригінал рішення зберігається в архіві Тернопільського міськрайонного суду в матеріалах справи № 2-6817/09р.  


Суддя                       Галіян Л.Є.  















Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація