Судове рішення #6552984

Cправа № 2-а-3711/09  

 

П О С Т А Н О В А  

ІМЕНЕМ         УКРАЇНИ  

26 жовтня  2009 року Торезький міський суд Донецької області в складі:  

Головуючого судді                                                                                                     Арапіної Н.Є.  

При секретарі                                                                                                              Тумарової К.К.,  

За участю:  

представника відповідача                               ОСОБА_1  

Розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду  міста Торез адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області за участю третьої особи Головного Управління державного Казначейства України в Донецькій області про поновлення пропущеного строку, визнання протиправними дії і зобов'язання здійснити певні дії,  

ВСТАНОВИВ:  

позивач звернулася до суду з адміністративним позовом до відповідача про визнання протиправними дій і зобов'язання здійснити певні дії, в якому зазначено, що 13 грудня 2005 року  позивач народила доньку – ОСОБА_3, позивач перебуває на обліку в УПСЗН м.Торез як отримувач допомоги по догляду за дитиною. Однак допомога виплачується не в повному обсязі. Відповідач відмовляється виплатити суму різниці. За період з червня 2007 року по грудень 2009 року недоплачена сума складає 4847 грн. 99 коп. Просить про визнання протиправними дій і зобов'язання здійснити певні дії.  

  Позивач в судове засідання не з»явився, хоча повідомлений належним чином про час та місце розгляду справи. До суду надійшла заява про розгляд справи за її відсутності.  

Представник відповідача   управління праці та соціального захисту населення Торезької міської ради   позов не визнала. Пояснила, що виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку здійснена у розмірах, визначених  в 2007 році ПКМУ «Деякі питання призначення і виплати допомоги сім’ям з дітьми» від 11.01.2007 р. №13, у порядку, встановленому ПКМУ «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми» від 27.12.2001 р. №1751, в 2008 році - новою редакцією ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми”. Заборгованості з виплат не має. Вважала також, що позивачем пропущений строк на звернення до суду.  

Представник третьої особи Казначейства України в Донецькій області в судове засідання не з»явився, хоча повідомлений належним чином про час та місце розгляду справи. До суду надійшли письмові заперечення та клопотання  про розгляд справи за її відсутності.  

Суд, перевіривши матеріали справи, встановив такі факти і відповідні їм правовідносини.  

  Судом встановлено, що 13 грудня 2005 року  позивач народила доньку – ОСОБА_3, відповідачем була призначена допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку (а.с.9). Позивачу сплачено допомогу у розмірі: з 01 по 31 липня 2007 року –  224 грн. 39 коп.; з 01 серпня до 31 серпня 2007 року –  226 грн. 64 коп.; з 01 вересня по 30 вересня 2007 року –  228 грн. 08 коп.; з 01 жовтня до 31 жовтня 2007року –  231 грн. 58 коп.;з 01 листопада до 30 листопада 2007 року – 234 грн. 46 коп.; з 01 до 31 грудня  2007 року – 237 грн. 61 коп.; з 01 січня по 31 березня 2008 року – по 174 грн. 41 коп. щомісячно, з 01квітня до 30 червня 2008 року – по 181 грн. 41 коп. щомісячно, з 01 липня до 30 листопада 2008 року – по 244 грн. 70 коп. щомісячно, з 01 грудня до 31 грудня 2008 року – 106 грн. 81 коп.   (а.с. 13).    

Дослідив добуті докази суд дійшов наступного висновку.  

Згідно ч. 1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» (в редакції чинній до 31.12.2007 року), допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.  

Згідно ч. 1 ст. 15 цього ж Закону (в редакції чинній з 01.01.2008 року і на час розгляду справи в суді), допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.  

Згідно п. 3 Прикінцевих положень цього ж закону, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року — 50 відсотками, з 1 січня 2009 року — 75 відсотками, з 1 січня 2010 року — 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.  

Статтею 62 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” прожитковий мінімум  для дітей віком до 6 років становить: з 1 січня — 434 гривні, з 1 квітня — 463 гривні, з 1 жовтня — 470 гривень.  

Згідно із абз. 3 ч. 2 ст. 56 цього ж Закону, встановлено, що у 2007 році допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.  

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 11.01.2007 року № 13 встановлено, що на виконання ст. 56 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, не застрахованим у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, призначається та виплачується з метою створення належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини з урахуванням таких особливостей: допомога призначається у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень (мінімальний розмір); для призначення допомоги у розмірі, що перевищує мінімальний, подається в установленому порядку довідка про середньомісячний сукупний дохід сім’ї, визначений згідно з методикою обчислення сукупного доходу сім’ї для всіх видів соціальної допомоги на підставі довідки про доходи і декларації про доходи та майновий стан усіх членів сім’ї.        

Відповідно до ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушення з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осі, інших суб’єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.  

Відповідно до ст.8 КАС України суд при вирішенні справ керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.  

Відповідно до ст.9 КАС України суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. У разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.  

Відповідно до ч.1ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод і практику Європейського суду з прав людини як джерело права.  

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади і місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України. Пунктом 1 статті 92 Конституції України передбачено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов’язки громадянина.  

  09 липня 2007 року рішенням № 6-рп/2007 Конституційного суду України положення норм абзацу третього частини другої статті 56 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” визнані неконституційними.  

Згідно ст. 5 Закону України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми” № 2811-ХІІ від 21.11.1992 року, всі види державної допомоги сім’ям з дітьми, крім допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків  

Згідно ст. 23 цього ж Закону, рішення органу, що призначає і здійснює виплату державної допомоги, може бути оскаржено у вищестоящих органах виконавчої влади або у судовому порядку.  

Відповідно до пункту 57 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженного постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року N 1751 у разі затвердження нового розміру прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку розмір допомоги по вагітності і пологах, по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, допомоги на дітей, які перебувають під опікою чи піклуванням та допомоги на дітей одиноким матерям перераховуються без звернення осіб, яким вони призначені, з місяця набрання чинності актом законодавства, що встановлює новий прожитковий мінімум. За пунктом 55 вказаного Порядку призначені, але своєчасно не одержані суми державної допомоги сім'ям з дітьми з вини органу, що призначає або виплачує зазначену допомогу виплачуються протягом будь-якого часу без обмежень При цьому виплата здійснюється виходячи з розміру прожиткового мінімуму, встановленою на день її призначення.  

Вказаним Порядком затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року N 1751 не встановлений кінцевий термін звернення за виплатою допомоги особою, яка має право на отримання її у зв'язку з доглядом за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Жодним з перелічених нормативних актів не встановлені обмеження щодо звернення за виплатою передбаченого відповідним законодавством розміру допомоги та оскарження дій суб'єкта владних повноважень щодо відмови в виплаті допомоги в належному розмірі.  

Виходячи з наведених норм законодавства приписи частини 2 статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України щодо обмеження річним строком звернення до суду, до правовідносин пов'язаних з забезпеченням державою надання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, не застосовуються.  

Суд вважає, що дії Управління праці та соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області щодо виплати позивачу допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірах, передбачених     постановою Кабінету Міністрів України     «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми» від 27 грудня 2001 року № 1751 за період   з 09 липня по 31 грудня 2007 року   є протиправними, оскільки не відповідають вимогам ч.1 ст.15 ЗУ “Про державну допомогу сім’ям з дітьми”.  

З урахуванням отриманих позивачем сум за період   з 09 липня по 31 грудня 2007 року   , та розмірів встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років ( з 1 липня– 463 гривні, з 1 жовтня — 470 гривень) на користь позивача підлягає стягненню – 1354 грн. 67 коп. виходячи з наступного розрахунку:  


Період з 09 липня  

по 31 грудня  

2007 року   Кількість календарних  

днів   Розмір прожиткового  

мінімуму   Сума виплаченої  

допомоги   Сума доплати  

З 09 по 31 липня   23   463:31х23=343,52   224,39:31х23=166,48   177 грн.04 коп.  

серпень   31   463   226 грн. 64 коп.   236 грн. 36 коп.  

вересень   30   463   228 грн. 08 коп.   234 грн. 92 коп.  

жовтень   31   470   231 грн. 58 коп.   238 грн. 42 коп.  

листопад   30   470   234 грн. 46 коп.   235 грн. 54 коп.  

грудень   31   470   237 грн. 61 коп.   232 грн. 39 коп.  


Вирішуючи заявлені позивачем позовні вимоги про виплату допомоги за період з 01 січня 2008 року по 31 грудня 2009 року, суд виходить з того, що нарахування та виплата такої допомоги відповідачем здійснювалася у відповідності до чинної редакції ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми”, тому у задоволенні позовних вимог в цій частині слід відмовити.            

Відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб”єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування.  

Згідно ч. 3 ст. 94 КАС України, враховуючи що позовні вимоги позивача задоволено частково у сумі 1354 грн. 67 коп., відповідно до задоволених вимог з місцевого бюджету м. Тореза на користь позивача слід стягнути: 1354 грн. 67 коп.х1%= 13 грн. 55     коп.  

У іншій частині позовних вимог відмовити.  

Керуючись ст.8,19,22,48 Конституції України, Законом України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми”,  Законом України  «Про Державний бюджет на 2007 рік», Законом України  «Про Державний бюджет на 2008 рік», Рішенням Конституційного Суду України від 20 березня 2002 року №5-рп/2002, від 09 липня 2007 року №6-рп/2007, ст.17 Законом України  «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», п. 3 Прикінцевих положень Закону України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми” № 2811-ХІІ від 21.11.1992 року, постановою Кабінету Міністрів України     «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми» від 27 грудня 2001 року № 1751 ,ст.ст.2,8,9,10,69-71,79,86,87,94,98,99,100,102,104,105,158-163,185,186,254 КАС України, -  


П О С Т А Н О В И В :  


Позов ОСОБА_2 задовольнити частково.  

Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Торезької міської ради при визначенні  ОСОБА_2 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період   з 09 липня по 31 грудня 2007 року   протиправними.  

Зобов’язати  Управління праці та соціального захисту населення Торезької міської ради здійснити на користь ОСОБА_2 нарахування та виплату недоплаченої  допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з   09 липня  по 31 грудня 2007  року   у розмірі 1354 (одна тисяча триста п’ятдесят чотири) грн. 67 коп. за рахунок коштів Державного бюджету України.  

Стягнути з місцевого бюджету міста Тореза Донецької області на користь позивача судові витрати по оплаті судового збору у сумі 13 грн. 55     коп.  

У іншій частині позовних вимог відмовити.  

Постанова може бути оскаржена  в апеляційному порядку через  Торезький міський суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови,  а  в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу – з дня складання в повному обсязі  заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційного суду  Донецької області  або в порядку ч.5 ст.186 КАС України.  



   

Суддя Торезького міського суду                                         Н.Є. Арапіна    




Копія                       Cправа № 2-а-3711/09  

 

П О С Т А Н О В А  

ІМЕНЕМ         УКРАЇНИ  

26 жовтня  2009 року Торезький міський суд Донецької області в складі:  

Головуючого судді                                                                                                     Арапіної Н.Є.  

При секретарі                                                                                                              Тумарової К.К.,  

За участю:  

представника відповідача                               ОСОБА_1  

Розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду  міста Торез адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області за участю третьої особи Головного Управління державного Казначейства України в Донецькій області про поновлення пропущеного строку, визнання протиправними дії і зобов'язання здійснити певні дії,  

ВСТАНОВИВ:  

позивач звернулася до суду з адміністративним позовом до відповідача про визнання протиправними дій і зобов'язання здійснити певні дії, в якому зазначено, що 13 грудня 2005 року  позивач народила доньку – ОСОБА_3, позивач перебуває на обліку в УПСЗН м.Торез як отримувач допомоги по догляду за дитиною. Однак допомога виплачується не в повному обсязі. Відповідач відмовляється виплатити суму різниці. За період з червня 2007 року по грудень 2009 року недоплачена сума складає 4847 грн. 99 коп. Просить про визнання протиправними дій і зобов'язання здійснити певні дії.  

  Позивач в судове засідання не з»явився, хоча повідомлений належним чином про час та місце розгляду справи. До суду надійшла заява про розгляд справи за її відсутності.  

Представник відповідача   управління праці та соціального захисту населення Торезької міської ради   позов не визнала. Пояснила, що виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку здійснена у розмірах, визначених  в 2007 році ПКМУ «Деякі питання призначення і виплати допомоги сім’ям з дітьми» від 11.01.2007 р. №13, у порядку, встановленому ПКМУ «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми» від 27.12.2001 р. №1751, в 2008 році - новою редакцією ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми”. Заборгованості з виплат не має. Вважала також, що позивачем пропущений строк на звернення до суду.  

Представник третьої особи Казначейства України в Донецькій області в судове засідання не з»явився, хоча повідомлений належним чином про час та місце розгляду справи. До суду надійшли письмові заперечення та клопотання  про розгляд справи за її відсутності.  

Суд, перевіривши матеріали справи, встановив такі факти і відповідні їм правовідносини.  

  Судом встановлено, що 13 грудня 2005 року  позивач народила доньку – ОСОБА_3, відповідачем була призначена допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку (а.с.9). Позивачу сплачено допомогу у розмірі: з 01 по 31 липня 2007 року –  224 грн. 39 коп.; з 01 серпня до 31 серпня 2007 року –  226 грн. 64 коп.; з 01 вересня по 30 вересня 2007 року –  228 грн. 08 коп.; з 01 жовтня до 31 жовтня 2007року –  231 грн. 58 коп.;з 01 листопада до 30 листопада 2007 року – 234 грн. 46 коп.; з 01 до 31 грудня  2007 року – 237 грн. 61 коп.; з 01 січня по 31 березня 2008 року – по 174 грн. 41 коп. щомісячно, з 01квітня до 30 червня 2008 року – по 181 грн. 41 коп. щомісячно, з 01 липня до 30 листопада 2008 року – по 244 грн. 70 коп. щомісячно, з 01 грудня до 31 грудня 2008 року – 106 грн. 81 коп.   (а.с. 13).    

Дослідив добуті докази суд дійшов наступного висновку.  

Згідно ч. 1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» (в редакції чинній до 31.12.2007 року), допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.  

Згідно ч. 1 ст. 15 цього ж Закону (в редакції чинній з 01.01.2008 року і на час розгляду справи в суді), допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.  

Згідно п. 3 Прикінцевих положень цього ж закону, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року — 50 відсотками, з 1 січня 2009 року — 75 відсотками, з 1 січня 2010 року — 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.  

Статтею 62 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” прожитковий мінімум  для дітей віком до 6 років становить: з 1 січня — 434 гривні, з 1 квітня — 463 гривні, з 1 жовтня — 470 гривень.  

Згідно із абз. 3 ч. 2 ст. 56 цього ж Закону, встановлено, що у 2007 році допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.  

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 11.01.2007 року № 13 встановлено, що на виконання ст. 56 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, не застрахованим у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, призначається та виплачується з метою створення належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини з урахуванням таких особливостей: допомога призначається у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень (мінімальний розмір); для призначення допомоги у розмірі, що перевищує мінімальний, подається в установленому порядку довідка про середньомісячний сукупний дохід сім’ї, визначений згідно з методикою обчислення сукупного доходу сім’ї для всіх видів соціальної допомоги на підставі довідки про доходи і декларації про доходи та майновий стан усіх членів сім’ї.        

Відповідно до ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушення з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осі, інших суб’єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.  

Відповідно до ст.8 КАС України суд при вирішенні справ керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.  

Відповідно до ст.9 КАС України суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. У разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.  

Відповідно до ч.1ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод і практику Європейського суду з прав людини як джерело права.  

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади і місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України. Пунктом 1 статті 92 Конституції України передбачено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов’язки громадянина.  

  09 липня 2007 року рішенням № 6-рп/2007 Конституційного суду України положення норм абзацу третього частини другої статті 56 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” визнані неконституційними.  

Згідно ст. 5 Закону України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми” № 2811-ХІІ від 21.11.1992 року, всі види державної допомоги сім’ям з дітьми, крім допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків  

Згідно ст. 23 цього ж Закону, рішення органу, що призначає і здійснює виплату державної допомоги, може бути оскаржено у вищестоящих органах виконавчої влади або у судовому порядку.  

Відповідно до пункту 57 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженного постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року N 1751 у разі затвердження нового розміру прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку розмір допомоги по вагітності і пологах, по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, допомоги на дітей, які перебувають під опікою чи піклуванням та допомоги на дітей одиноким матерям перераховуються без звернення осіб, яким вони призначені, з місяця набрання чинності актом законодавства, що встановлює новий прожитковий мінімум. За пунктом 55 вказаного Порядку призначені, але своєчасно не одержані суми державної допомоги сім'ям з дітьми з вини органу, що призначає або виплачує зазначену допомогу виплачуються протягом будь-якого часу без обмежень При цьому виплата здійснюється виходячи з розміру прожиткового мінімуму, встановленою на день її призначення.  

Вказаним Порядком затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року N 1751 не встановлений кінцевий термін звернення за виплатою допомоги особою, яка має право на отримання її у зв'язку з доглядом за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Жодним з перелічених нормативних актів не встановлені обмеження щодо звернення за виплатою передбаченого відповідним законодавством розміру допомоги та оскарження дій суб'єкта владних повноважень щодо відмови в виплаті допомоги в належному розмірі.  

Виходячи з наведених норм законодавства приписи частини 2 статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України щодо обмеження річним строком звернення до суду, до правовідносин пов'язаних з забезпеченням державою надання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, не застосовуються.  

Суд вважає, що дії Управління праці та соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області щодо виплати позивачу допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірах, передбачених     постановою Кабінету Міністрів України     «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми» від 27 грудня 2001 року № 1751 за період   з 09 липня по 31 грудня 2007 року   є протиправними, оскільки не відповідають вимогам ч.1 ст.15 ЗУ “Про державну допомогу сім’ям з дітьми”.  

З урахуванням отриманих позивачем сум за період   з 09 липня по 31 грудня 2007 року   , та розмірів встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років ( з 1 липня– 463 гривні, з 1 жовтня — 470 гривень) на користь позивача підлягає стягненню – 1354 грн. 67 коп. виходячи з наступного розрахунку:  


Період з 09 липня  

по 31 грудня  

2007 року   Кількість календарних  

днів   Розмір прожиткового  

мінімуму   Сума виплаченої  

допомоги   Сума доплати  

З 09 по 31 липня   23   463:31х23=343,52   224,39:31х23=166,48   177 грн.04 коп.  

серпень   31   463   226 грн. 64 коп.   236 грн. 36 коп.  

вересень   30   463   228 грн. 08 коп.   234 грн. 92 коп.  

жовтень   31   470   231 грн. 58 коп.   238 грн. 42 коп.  

листопад   30   470   234 грн. 46 коп.   235 грн. 54 коп.  

грудень   31   470   237 грн. 61 коп.   232 грн. 39 коп.  


Вирішуючи заявлені позивачем позовні вимоги про виплату допомоги за період з 01 січня 2008 року по 31 грудня 2009 року, суд виходить з того, що нарахування та виплата такої допомоги відповідачем здійснювалася у відповідності до чинної редакції ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми”, тому у задоволенні позовних вимог в цій частині слід відмовити.            

Відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб”єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування.  

Згідно ч. 3 ст. 94 КАС України, враховуючи що позовні вимоги позивача задоволено частково у сумі 1354 грн. 67 коп., відповідно до задоволених вимог з місцевого бюджету м. Тореза на користь позивача слід стягнути: 1354 грн. 67 коп.х1%= 13 грн. 55     коп.  

У іншій частині позовних вимог відмовити.  

Керуючись ст.8,19,22,48 Конституції України, Законом України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми”,  Законом України  «Про Державний бюджет на 2007 рік», Законом України  «Про Державний бюджет на 2008 рік», Рішенням Конституційного Суду України від 20 березня 2002 року №5-рп/2002, від 09 липня 2007 року №6-рп/2007, ст.17 Законом України  «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», п. 3 Прикінцевих положень Закону України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми” № 2811-ХІІ від 21.11.1992 року, постановою Кабінету Міністрів України     «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми» від 27 грудня 2001 року № 1751 ,ст.ст.2,8,9,10,69-71,79,86,87,94,98,99,100,102,104,105,158-163,185,186,254 КАС України, -  


П О С Т А Н О В И В :  


Позов ОСОБА_2 задовольнити частково.  

Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Торезької міської ради при визначенні  ОСОБА_2 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період   з 09 липня по 31 грудня 2007 року   протиправними.  

Зобов’язати  Управління праці та соціального захисту населення Торезької міської ради здійснити на користь ОСОБА_2 нарахування та виплату недоплаченої  допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з   09 липня  по 31 грудня 2007  року   у розмірі 1354 (одна тисяча триста п’ятдесят чотири) грн. 67 коп. за рахунок коштів Державного бюджету України.  

Стягнути з місцевого бюджету міста Тореза Донецької області на користь позивача судові витрати по оплаті судового збору у сумі 13 грн. 55     коп.  

У іншій частині позовних вимог відмовити.  

Постанова може бути оскаржена  в апеляційному порядку через  Торезький міський суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови,  а  в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу – з дня складання в повному обсязі  заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційного суду  Донецької області  або в порядку ч.5 ст.186 КАС України.  

   

Суддя Торезького міського суду                            підпис       ОСОБА_4    

З оригіналом згідно  

Суддя Торезького міського суду                                   Н.Є. Арапіна  







Cправа № 2-а-3711/09  

 

П О С Т А Н О В А  

ІМЕНЕМ         УКРАЇНИ  

(резолютивна частина)  

26 жовтня  2009 року Торезький міський суд Донецької області в складі:  

Головуючого судді                                                                                                     Арапіної Н.Є.  

При секретарі                                                                                                              Тумарової К.К.,  

За участю:  

представника відповідача                               ОСОБА_1  


Керуючись ст.8,19,22,48 Конституції України, Законом України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми”,  Законом України  «Про Державний бюджет на 2007 рік», Законом України  «Про Державний бюджет на 2008 рік», Рішенням Конституційного Суду України від 20 березня 2002 року №5-рп/2002, від 09 липня 2007 року №6-рп/2007, ст.17 Законом України  «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», п. 3 Прикінцевих положень Закону України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми” № 2811-ХІІ від 21.11.1992 року, постановою Кабінету Міністрів України     «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми» від 27 грудня 2001 року № 1751 ,ст.ст.2,8,9,10,69-71,79,86,87,94,98,99,100,102,104,105,158-163,185,186,254 КАС України, -  


П О С Т А Н О В И В :  


Позов ОСОБА_2 задовольнити частково.  

Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Торезької міської ради при визначенні  ОСОБА_2 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період   з 09 липня по 31 грудня 2007 року   протиправними.  

Зобов’язати  Управління праці та соціального захисту населення Торезької міської ради здійснити на користь ОСОБА_2 нарахування та виплату недоплаченої  допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з   09 липня  по 31 грудня 2007  року   у розмірі 1354 (одна тисяча триста п’ятдесят чотири) грн. 67 коп. за рахунок коштів Державного бюджету України.  

Стягнути з місцевого бюджету міста Тореза Донецької області на користь позивача судові витрати по оплаті судового збору у сумі 13 грн. 55     коп.  

У іншій частині позовних вимог відмовити.  

Постанова може бути оскаржена  в апеляційному порядку через  Торезький міський суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови,  а  в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу – з дня складання в повному обсязі  заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційного суду  Донецької області  або в порядку ч.5 ст.186 КАС України  




   

Суддя Торезького міського суду                                         Н.Є. Арапіна    


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація