№ 2-717/09
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 листопада 2009 року смт. Нова Водолага
Нововодолазький районний суд Харківської області в складі:
головуючого судді Покальчука Ю.М.
при секретарі Євсюковій О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні селища ОСОБА_1 цивільну справу за позовом:
ОСОБА_2 до Нововодолазької селищної ради Харківської області про визнання права власності на самочинне будівництво.
ВСТАНОВИВ
В Нововодолазький районний суду Харківської області звернувся ОСОБА_2 з позовом до Нововодолазької селищної ради Харківської області про визнання права власності на самочинне будівництво, в якому зазначив, що 12 грудня 2008 року в с. Нова Водолага Харківської області померла ОСОБА_3.
Нововодолазьким МКПТІ на її ім'я зареєстровано житловий будинок, який розташований в селищі Нова Водолага Харківської області по вулиці Харківська 120. 14 грудня 1999 року в с. Нова Водолага державним нотаріусом Нововодолазької державної нотаріальної контори був посвідчений заповіт згідно якого ОСОБА_3 заповіла все її майно на день її смерті, в тому числі і житловий будинок з надвірними будівлями на ім'я позивача - ОСОБА_2. Для видачі свідоцтва про право власності на спадкове майно позивач звернувся до державного нотаріуса Нововодолазької Державної нотаріальної контори, де йому було запропоновано виготовити технічний паспорт на житловий будинок. Після його виготовлення в Нововодолазькому МКПТІ позивачу було видано довідку про те, що на території домоволодіння по вулиці Харківській 120 селища ОСОБА_1 Водолага Нововодолазького району Харківської області без дозволу компетентних органів побудовано сараї, прибудова до літньої кухні, прибудова до будинку, дворову вбиральню.
Згідно акту обстеження самочинно збудованих будівель та споруд на предмет можливості подальшої експлуатації виготовленого КП «Архітектурно-планувальне бюро Нововодолазького району» від 16 липня 2009 року самочинно збудовані об'єкти, які розташовані по вулиці Харківській 120 селища ОСОБА_1 Водолага Нововодолазького району Харківської області, відповідають містобудівним вимогам і державним будівельним нормам і можуть бути використані для подальшої експлуатації. При візуальному огляді обстежуваних будівель видимих дефектів не виявлено.
В судовому засіданні позивач просить визнати за ОСОБА_3 право власності на самочинне будівництво, а саме: сараї 2,90x4,00м. 1,25х2,60м. 1980-1982 року побудови, прибудова до будинку 1,20x3,15м. 1985 року побудови, прибудова до літньої кухні 1,00x2,45м. 1979 року побудови та переобладнані нежилі приміщення в жилі за рахунок чого збільшилась загальна площа на 3,7м2 в домоволодінні, яке розташоване по вулиці Харківській 120 селища ОСОБА_1 Водолага Нововодолазького району Харківської області, що в подальшому дасть йому можливість успадкувати вказане майно за заповітом ОСОБА_3
Відповідач по справі у судовому засіданні позовні вимоги визнав в повному обсязі та проти задоволення позову не заперечує.
Керуючись вимогами ст.ст. 8,10,11 ЦПК України, приймаючи в увагу принцип змагальності, надання доказів, а також доведеності їх з боку позивача і повного визнання позову з боку відповідача, суд, проаналізувавши свідчення позивача у справі окремо, а також в сукупності з іншими доказами вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги цілком по наступних підставах .
Відповідно до ч.1 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» №1952-ІУ від 01.07.2004 року обов’язковій державній реєстрації підлягають речові права на нерухоме майно, що знаходиться на території України, фізичних та юридичних осіб.
У судовому засіданні встановлено, що згідно ч.5 ст.376 ЦК України на вимогу власника (користувача) земельної ділянки суд може визнати за ним право власності на нерухоме майно, яке самочинно збудоване на ній, якщо це не порушує права інших осіб. Крім того відповідно до ч.2 ст.328 ЦК України право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Згідно ст.392 ЦК України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, а відповідно до ч.2 ст.16 ЦК України одним із способів захисту цивільного права є його визнання.
Підставою для проведення державної реєстрації прав власності на нерухоме майно відповідно до п.10 додатку №-1 до Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Мінюсту №7/5 від 07.02.2002 року є рішення судів, третейських судів про визнання права власності на об'єкти нерухомого майна, про встановлення факту права власності на об'єкти нерухомого майна, про передачу безхазяйного нерухомого майна до комунальної власності.
Відповідно до ст.331 ЦК України право власності на новостворене нерухоме майно виникає з моменту завершення будівництва. В судовому засіданні достовірно встановлено, що вищевказані споруди завершені будівництвом та експлуатувалися власником домоволодіння до дня її смерті.
Відповідно до акту обстеження самочинного будівництва від 16 липня 2009 року виданого КП «Архітектурно-планувального бюро Нововодолазького району» та погодженого з начальником відділу містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства райдержадміністрації, підтверджується відповідність самочинного будівництва державним будівельним нормам з висновком про те, що самочинно збудовані об'єкти, які розташовані по вулиці Харківській 120 селища ОСОБА_1 Водолага Нововодолазького району Харківської області, відповідають містобудівним вимогам і державним будівельним нормам і можуть бути використані для подальшої експлуатації. При візуальному огляді обстежуваних будівель видимих дефектів не виявлено.
Згідно акту обстеження самочинно збудованих будівель та споруд на предмет можливості подальшої експлуатації виготовленого КП «Архітектурно-планувальне бюро Нововодолазького району» від 16 липня 2009 року самочинно збудовані об'єкти, які розташовані по вулиці Харківській 120 селища ОСОБА_1 Водолага Нововодолазького району Харківської області, відповідають містобудівним вимогам і державним будівельним нормам і можуть бути використані для подальшої експлуатації. При візуальному огляді обстежуваних будівель видимих дефектів не виявлено.
Отже за наявності наданих суду доказів суд вважає необхідним визнати за ОСОБА_3 право власності на самочинне будівництво: сараї 2,90x4,00м. 1,25х2,60м. 1980-1982 року побудови, прибудова до будинку 1,20x3,15м. 1985 року побудови, прибудова до літньої кухні 1,00x2,45м. 1979 року побудови та переобладнані нежилі приміщення в жилі за рахунок чого збільшилась загальна площа на 3,7м2 в домоволодінні, яке розташоване по вулиці Харківській 120 селища ОСОБА_1 Водолага Нововодолазького району Харківської області, що не суперечить вимогам ст. 376 ЦК України, так як встановлено, що будівництво нерухомого майна здійснене без належного на те дозволу чи належно затвердженого проекту, згідно наданих документів не порушує права інших осіб.
Відповідно до ст. 331 ЦК України право власності на новозбудоване нерухоме майно ( сараї 2,90x4,00м. 1,25х2,60м. 1980-1982 року побудови, прибудова до будинку 1,20x3,15м. 1985 року побудови, прибудова до літньої кухні 1,00x2,45м. 1979 року побудови та переобладнані нежилі приміщення в жилі за рахунок чого збільшилась загальна площа на 3,7м2 в домоволодінні, яке розташоване по вулиці Харківській 120 селища ОСОБА_1 Водолага Нововодолазького району Харківської області ) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна).
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 5-11,57-66,159,212-215,218, ЦПК України, ст.ст. 328,331,376 ЦК України, суд
ВИРІШИВ
Позов ОСОБА_2 до Нововодолазької селищної ради Харківської області про визнання права власності на самочинне будівництво - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_3 право власності на самочинне будівництво, а саме: сараї 2,90x4,00м. 1,25х2,60м. 1980-1982 року побудови, прибудова до будинку 1,20x3,15м. 1985 року побудови, прибудова до літньої кухні 1,00x2,45м. 1979 року побудови та переобладнані нежилі приміщення в жилі за рахунок чого збільшилась загальна площа на 3,7м2 в домоволодінні, яке розташоване по вулиці Харківській 120 селища ОСОБА_1 Водолага Нововодолазького району Харківської області.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Харківської області, через суд першої інстанції, який ухвалив судове рішення, шляхом подачі в 10-денний строк з дня його проголошення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана в порядку ч.4 ст. 295 ЦПК України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. В разі подання заяви про апеляційне оскарження і не подання в подальшому в строк визначений ст. 294 ЦПК України апеляційної скарги, рішення суду набирає законної сили після закінчення цього строку. В разі подання апеляційної скарги рішення суду, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Покальчук Ю.М.