Справа № 22-ц- 4521 /2009 р. Головуючий 1 інстанції: Нев'ядомський Д.В.
Категорія: право власності Доповідач: Ізмайлова Г.Н.
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 вересня 2009 року Судова колегія судової палати у цивільних справах апеляційного суду Харківської області в складі:
Головуючого – Ізмайлової Г.Н.,
суддів – Ситнік О.М., Котелевець А.В.,
при секретарі – Єндовицькій І.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Дергачівського районного суду Харківської області від 27 липня 2009 року по справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 за участю третіх осіб: Черкасько-Лозівської селищної ради Дергачівського району Харківської області, Дергачівського районного відділу земельних ресурсів, приватного підприємства «Перспектива Земля» про відновлення меж та усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою, -
в с т а н о в и л а:
В січні 2007 р. ОСОБА_1 звернувся до суду зі вказаним позовом.
Зазначив, що йому на праві власності належить земельна ділянка площею 0,6 га та на праві постійного користування – площею 0,4 га, які розміщені одним земельним масивом на території Черкасько-Лозівської сільської ради Дергачівського району.
Відповідач ОСОБА_2, якому належить земельна ділянка площею 12 га, при встановленні меж у жовтні 2006 р. переставив межові знаки, зменшивши його земельну ділянку на 0,098 га.
На його неодноразові звернення Управління з контролю за використанням та охороною земель у Харківській області, Дергачівський районний відділ земельних ресурсів посилались на наявність численних порушень при виготовленні технічної документації щодо належної ОСОБА_2 земельної ділянки, внаслідок чого і виникла накладка земельних ділянок та зменшено розмір його земельної ділянки.
Виходячи з наведеного, просив відновити межі земельної ділянки та зобов’язати відповідача перенести з належної йому земельної ділянки межові знаки.
Відповідач позов не визнав, представник відповідача пояснив, що межові знаки встановлено землевпорядними органами на підставі технічної документації, виготовленої ПП «Перспектива Земля» у розмірах 12 га. При цьому з боку земельної ділянки ОСОБА_1 були відсутні межові знаки.
Справу розглянуто за відсутності третіх осіб.
Рішенням Дергачівського районного суду Харківської області від 27 липня 2009 р. ОСОБА_1 в задоволенні позову відмовлено.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить рішення скасувати і справу повернути на новий розгляд до того ж суду, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права.
Апеляційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступного:
Судом встановлено, що у власності і користуванні ОСОБА_1 знаходиться земельна ділянка для ведення особистого підсобного господарства площею 1 га, яка розташована у с. Лісне Черкасько-Лозівської сільської ради Дергачівського району Харківської області.
0,60 га належить ОСОБА_1 на підставі державного акту на право приватної власності на землю, виданого за договором про спадкування від 27.03.2000 р. та 0,40 га – на підставі державного акту на право постійного користування землею за рішенням Черкасько-Лозівської сільської ради Дергачівського району Харківської області від 08.08.2000 р. № 204.
Земельна ділянка розташована єдиним масивом та зареєстрована кожна окремо Державним підприємством по землеустрою та земельному кадастру при Дергачівському районному відділі земельних ресурсів.
Вказана земельна ділянка межує з земельною ділянкою площею 12 га, належною ОСОБА_2 на підставі державних актів на право приватної власності на землю.
Як вбачається з висновку судово-технічної експертизи № 9901/2951 від 11 травня 2008 р., проведеної ХНДІСЕ ім. Бокаріуса, межі між двома земельними ділянками відсутні, оскільки топографічна зйомка земельної ділянки ОСОБА_1 не містить даних про місце розташування, фактичні розміри і площу цієї земельної ділянки. (а. с. 156-165)
Згідно ч. 1 ст. 107 ЗК України основою для відновлення меж є дані земельно-кадастрової документації.
З матеріалів справи вбачається, що як земельні ділянки ОСОБА_1 так і земельна ділянка ОСОБА_2 зареєстровані в Державному земельному кадастрі. Земельним ділянкам ОСОБА_1 присвоєно кадастрові номери 6322083002.00.00.002 та 6322083002.00.00.003, а ОСОБА_2 – 6322083000.04.002.0043.
За заявами ОСОБА_1 спеціалістами Дергачівського районного відділу земельних ресурсів за участю представників Черкасько-Лозівської сільської ради та обласної держземінспекції проводилась перевірка дотримання сторонами меж земельних ділянок, за висновками якої сталася накладка земельних ділянок внаслідок прокладення асфальтованої дороги з відступленням від ґрунтової дороги, що бралась до уваги при виготовленні технічної документації при наданні громадянам у 1995 р. земельних ділянок.
Встановлення в натурі (на місцевості) меж земельних ділянок п. «е» ч. 1 ст. 184 ЗК України віднесено до землеустрою.
Вказаний порядок визначається ст. ст. 55, 56 Закону України «Про землеустрій», згідно з якими встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) проводиться відповідно до топографо-геодезичних і картографічних матеріалів, які в сукупності з іншими документами становлять технічну документацію.
На підставі п. 1.15 Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі, затвердженої наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 04.06.99 р. № 43 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.06.99 р. за № 354/3647 зі змінами та доповненнями, розробку технічної документації зі складання державного акта на право власності на земельну ділянку або на право постійного користування земельною ділянкою здійснюють суб'єкти господарювання, які отримали ліцензії на провадження господарської діяльності щодо проведення землевпорядних робіт, або територіальні органи земельних ресурсів.
Отже, відповідач ОСОБА_2, який на законних підставах отримав державний акт на право приватної власності на земельну ділянку і яка йому землевпорядними органами виділена в натурі на підставі технічної документації, виготовленої ПП «Перспектива Земля» не може нести відповідальності за порушення меж землекористування, оскільки межі відповідають даним, внесеним до Державного земельного кадастру.
В той же час, організацію і здійснення землеустрою ст. 19 Закону України «Про землеустрій» віднесено до компетенції сільських, селищних, міських рад на території яких знаходяться земельні ділянки, а Черкасько-Лозівська рада до участі у справі відповідачем не притягувалась.
З огляду на наведе, на підставі ст. 308 ЦПК України, судова колегія відхиляє апеляційну скаргу ОСОБА_1 і залишає рішення без зміни, як ухвалене з дотриманням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 209, 218, 317, п. 1 ч. 1 ст. 307, ст. 308, ст. 313, п. 1 ч. 1 ст. 314, ст.ст. 315, 319 ЦПК України, судова колегія, -
у х в а л и л а:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 – відхилити.
Рішення Дергачівського районного суду Харківської області від 27 липня 2009 року залишити без зміни.
Ухвала набирає законної сили від дня її проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду України на протязі двох місяців від дня набрання ухвалою законної сили.
Головуючий -
Судді: