Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #65423930

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ


УХВАЛА


26 липня 2017 року Справа № 913/1164/16


Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Коробенка Г.П.- головуючого (доповідача),

Дроботової Т.Б., Кравчука Г.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали касаційної скарги Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України"

на постановуДонецького апеляційного господарського суду від 01.02.2017

у справі№913/1164/16 Господарського суду Луганської області

за позовомПублічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України"

доКомунального підприємства "Креміннатеплокомуненерго"

простягнення 3 722 175, 14 грн.

У судовому засіданні взяли участь представники:

від позивача: не з'явилися;

від відповідача: не з'явилися;

ВСТАНОВИВ:


Ухвалою Вищого господарського суду України від 04.07.2017 касаційну скаргу публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" (далі - ПАТ "НАК "Нафтогаз") на постанову Донецького апеляційного господарського суду від 01.02.2017 у справі №913/1164/16 прийнято до провадження та призначено до розгляду на 19.07.2017 о 10 годині.

Від ПАТ "НАК "Нафтогаз" в судове засідання з'явився представник ОСОБА_4, який на підтвердження своїх повноважень на представництво надав суду довіреність ПАТ "НАК "Нафтогаз" № 14-72 від 14.04.2017, згідно якої ПАТ "НАК "Нафтогаз" уповноважує його, як головного юрисконсульта Відділу загальної судової роботи Юридичного департаменту ПАТ "НАК "Нафтогаз" представляти інтереси компанії у судах України, та завірену копію адвокатського посвідчення № 4844 від 28.02.2012 з позначенням "Без повноважень на представництво".

Доказів повноважень ОСОБА_4 у відповідності до положень статті 1311 та статті 1312 Конституції України (в редакції Закону України від 02.06.2016 № 1401-VIII "Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)" (далі - Закон), підпункту 11 пункту 161 розділу XV "Перехідні положення" Конституції України (в редакції Закону), частини 7 статті 28 Господарського процесуального кодексу України, на представництво ПАТ "НАК "Нафтогаз" у якості адвоката цього підприємства суду не надано.

Ухвалою суду від 19.07.2017р. розгляд скарги відкладено на 26.07.2017р.

Між тим, за результатами розгляду матеріалів касаційної скарги, колегією суддів було з'ясовано наступне.

З поданої касаційної скарги ПАТ "НАК "Нафтогаз" вбачається, що її підписав представник ОСОБА_5 на підставі довіреності ПАТ "НАК "Нафтогаз" № 14-130 від 13.05.2014р. До касаційної скарги долучено завірену копію свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю Серії ІІТ №1673 від 28.03.2017, проте будь-яких доказів на підтвердження того, що ОСОБА_5 представляє інтереси скаржника, як адвокат, до касаційної скарги не додано (оригіналу чи належним чином засвідченої копії договору про надання правової допомоги матеріали справи не містять).

Згідно зі статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

В рішеннях Європейського суду з прав людини від 20.05.2010 у справі "Пелевін проти України", від 30.05.2013 у справі "Наталія Михайленко проти України" зазначено, що право на доступ до суду не є абсолютним та може підлягати обмеженням, зокрема, щодо умов прийнятності скарг; оскільки право на доступ до суду за своєю природою потребує регулювання державою, регулювання може змінюватися у часі та місці відповідно до потреб та ресурсів суспільства та окремих осіб.

В силу положення частини третьої ст. 111 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) касаційна скарга підписується особою, яка подала скаргу або її уповноваженим представником.

Відповідно до статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції і повинні відповідати їй.

Частиною 4 статті 1312 Конституції України встановлено, що виключно адвокат здійснює представництво іншої особи в суді, а також захист від кримінального обвинувачення.

Згідно з підпунктом 11 пункту 161 Перехідних положень Конституції України, представництво відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 1311 та ст. 1312 цієї Конституції виключно прокурорами або адвокатами у Верховному Суді та судах касаційної інстанції здійснюється з 1 січня 2017 року. Представництво в суді у провадженнях, розпочатих до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)" здійснюється за правилами, які діяли до набрання ним чинності, - до ухвалення у відповідних справах остаточних судових рішень, які не підлягають оскарженню.

Відповідно до п. 1 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)" № 1401-VІІІ від 02.06.2016 (далі - Закон), цей Закон набирає чинності через три місяці з дня, наступного за днем його опублікування, крім частини шостої статті 124 Конституції України в редакції цього Закону, яка набирає чинності через три роки з дня, наступного за днем опублікування цього Закону.

Офіційне опублікування Закону відбулося 29.06.2016 (Голос України, 2016, 06, 29.06.2016 № 118), тобто даний Закон набрав чинності 30.09.2016.

Як вбачається з матеріалів справи № 916/3053/16, провадження у справі було порушено Господарським судом Луганської області 25.10.2016, тобто після набрання чинності Законом, а тому, при оскарженні судових рішень у даній справі в касаційному порядку, сторони повинні були врахувати вказані приписи Конституції щодо представництва у Верховному Суді та судах касаційної інстанції виключно прокурорами або адвокатами.

Відповідно до положень статті 28 частини 7-ї ГПК України повноваження адвоката як представника мають посвідчуватися або ордером, або дорученням органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги, або договором. До ордера обов'язково додається витяг з договору, у якому зазначаються повноваження адвоката як представника або обмеження його прав на вчинення окремих процесуальних дій. Витяг засвідчується підписом сторін договору.

Підстави для здійснення адвокатської діяльності визначено статтею 26 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", відповідно до якої, адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги. Документами, що посвідчують повноваження адвоката на надання правової допомоги, можуть бути:

1) договір про надання правової допомоги;

2) довіреність;

3) ордер;

4) доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги.

Рішенням Ради адвокатів України від 26.02.2016 № 74 "Про затвердження роз'яснення щодо гарантій адвокатської діяльності та окремих умов дисциплінарної відповідальності", зокрема роз'яснено, що адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги, який укладається в письмовій формі. Надання правової допомоги адвокатом без укладення договору в письмовій формі, зокрема, лише на підставі доручення, не допускається, окрім випадків, передбачених частиною другою статті 27 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність". Укладення адвокатом договору про надання правової допомоги слід вважати обов'язком адвоката, передбаченим законом.

З наведених вище положень Конституції України, ГПК України, Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" та роз'яснень Ради адвокатів України вбачається, що обов'язковою умовою представництва адвокатом іншої особи у суді є наявність укладеного між адвокатом та особою яку він представляє договору про надання правової допомоги.

Підписання та подання касаційної скарги, заяв, клопотань у справі є процесуальними формами реалізації повноважень з представництва, однак у матеріалах касаційної скарги відсутні докази повноважень адвоката ОСОБА_5 представляти ПАТ "НАК "Нафтогаз".

За таких обставин колегія суддів дійшла висновку про те, що касаційну скаргу ПАТ "НАК "Нафтогаз" на постанову Донецького апеляційного господарського суду у даній справі підписано ОСОБА_5 не як адвокатом, а як представником за довіреністю ПАТ "НАК "Нафтогаз" .

Згідно з ч. 1 ст. 1115 ГПК України у касаційній інстанції скарга розглядається за правилами розгляду справи у суді першої інстанції за винятком процесуальних дій, пов'язаних із встановленням обставин справи та їх доказуванням.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 81 ГПК України господарський суд залишає позов без розгляду, якщо позовну заяву підписано особою, яка не має права підписувати її, або особою, посадове становище якої не вказано.

З огляду на підписання касаційної скарги ПАТ "НАК "Нафтогаз" не уповноваженою особою, колегія суддів Вищого господарського суду України дійшла висновку, щодо необхідності залишення її без розгляду на підставі п. 1 ч. 1 ст. 81 ГПК України.

Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 81, ст. ст. 86, 1115 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України,-


У Х В А Л И В:


Касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", подану представником Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" ОСОБА_5 на підставі довіреності № 14-130 від 13.05.2014 на постанову Донецького апеляційного господарського суду від 01.02.2017 у справі №913/1164/16 господарського суду Луганської області залишити без розгляду.


Головуючий суддя: Г.П. Коробенко

Судді: Т.Б. Дроботова

Г.А. Кравчук


  • Номер:
  • Опис: про стягнення 3 722 175,14 грн.
  • Тип справи: Касацiйна скарга (подання)
  • Номер справи: 913/1164/16
  • Суд: Касаційний господарський суд
  • Суддя: Коробенко Г.П.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Відмовлено у відкритті провадження
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 16.02.2018
  • Дата етапу: 19.03.2018
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація