Справа № 2-302/09
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 жовтня 2009 року м. Олевськ
Олевський районний суд Житомирської області
в складі : головуючого– судді Ковальчука М.В.
при секретарі Кострицькій Т.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Олевську справу за позовом ОСОБА_1 до Білокоровицької сільської ради Олевського району Житомирської області про визнання права власності на спадщину у порядку спадкоємства за заповітом,
В С Т А Н О В И В :
До суду з позовом звернувся позивач, в якому просить суд визнати за ним право власності на спадщину в порядку спадкоємства за заповітом після померлої 29 листопада 2008 року ОСОБА_2, яка складається з жилого будинку з всіма надвірними будівлями по вул. Леніна, 54 в с. Білокоровичі Олевського району Житомирської області, мотивуючи свої вимоги тим, що ОСОБА_2 за життя склала заповіт, яким заповідала позивачу зазначений жилий будинок та все належне їй майно і позивач після смерті матері звернувся в державну нотаріальну контору з заявою про прийняття спадщини, однак йому було відмовлено в оформлені спадщини у зв’язку з відсутністю правовстановлюючих документів.
В судовове засідання позивач не з’явився, але від представника позивача надійшла письмова заява з проханням про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує повністю.
Від Білокоровицької сільської ради Олевського району Житомирської області надійшла заява з проханням слухати справу без їхньої участі. Позовні вимоги визнають повністю.
Представник комунального підприємства Коростенського міжміського бюро технічної інвентаризації в судове засідання не з’явився, але від нього надійшла заява з проханням розглядати справу без участі представника.
Від Відділу будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства Олевської районної адміністрації Житомирської області надійшла заява з проханням розглянути справу без їхньої участі, стосовно задоволення позову не заперечують.
В судовому засіданні встановлено, що відповідно до довідок Білокоровицької сільської ради № 1249,1250,1251 від 10 квітня 2009 року по погосподарській книзі за ОСОБА_2 рахується жилий будинок № 54 по вул. Леніна в с. Білокоровичі Олевського району, який був побудований в 1965 році та під забудову зазначеного будинку ОСОБА_2 виділялась земельна ділянка в розмірі 0,15 га.
Відповідно до п. 9 постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 04 жовтня 1991 року «Про практику застосування судами законодавства, що регулює право власності громадян на жилий будинок» право власності на жилий будинок, збудований громадянином на відведеній йому в установленому порядку земельній ділянці і прийнятий в експлуатацію, виникає з часу його реєстрації у виконкомі місцевої ради.
08 липня 2005 року ОСОБА_2 склала заповіт, яким заповідала позивачу зазначений житловий будинок з надвірними будівлями та все належне їй майно.
Відповідно до свідоцтва про смерть ОСОБА_2 померла 29 листопада 2008 року .
Той факт , що померла ОСОБА_2 є матір’ю позивача стверджується свідоцтвом про народження позивача.
При зверненні до Олевської державної нотаріальної контори про видачу свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті ОСОБА_2, позивачу було відмовлено у зв’язку з відсутністю правовстановлюючих документів, які б доводили належність нерухомого майна померлому спадкодавцю.
Дослідивши та оцінивши докази по справі, суд прийшов до висновку, що дані правовідносини врегульовані ст.ст. 328, 1216, 1223, 1269, 1270, 1299 ЦК України з яких слідує, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема з правочинів. Спадкування є перехід прав та обов’язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Право власності на нерухоме майно виникає у спадкоємця з моменту державної реєстрації цього майна.
Враховуючи, що позивач є спадкоємцем за заповітом після смерті ОСОБА_2, звертався в шестимісячний термін до державної нотаріальної контори за отриманням свідоцтва про право на спадщину за заповітом , але йому було відмовлено із-за відсутності правовстановлюючих документів, які б доводили належність даного будинку померлій ОСОБА_2, тому суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 10, 15, 60, 209, 212-215, 217 ЦПК України, ст.ст. 328, 1216, 1223, 1269, 1270, 1299 ЦК України , п. 9 постанови № 7 Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами законодавства, що регулює право приватної власності громадян на жилий будинок», суд,
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 до Білокоровицької сільської ради Олевського району Житомирської області про визнання права власності на спадщину у порядку спадкоємства за заповітом - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на спадщину у порядку спадкоємства за заповітом після померлої 29 листопада 2008 року ОСОБА_2, яка складається з жилого будинку зі всіма надвірними будівлями по вул. Леніна, 54 в с. Білокоровичі Олевського району Житомирської області.
Рішення може бути оскаржене в апеляційний суд Житомирської області, через Олевський районний суд Житомирської області на протязі 20 днів починаючи з дня після подачі заяви про апеляційне оскарження рішення суду, яка подається на протязі 10 днів з дня після оголошення рішення суду.
Суддя :