АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа №22-4583/09 Головуючий у 1-й інстанції: Селіверстов С.М.
Суддя-доповідач: Гончар О.С.
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 листопада 2009 року м. Запоріжжя
Колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Запорізької області у складі:
головуючого судді Приймак В.М.
суддів Гончара О.С., Бабак А.М.
при секретарі Бабенко Т.И.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на рішення Токмацького районного суду Запорізької області від 02 вересня 2009 року у справі за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4 про визначення додаткового строку на прийняття спадщини, -
ВСТАНОВИЛА:
Рішенням Токмацького районного суду Запорізької області від 02 вересня 2009 року задоволено позов ОСОБА_3 до ОСОБА_4 про визначення додаткового строку на прийняття спадщини.
У поданій до апеляційного суду Запорізької області апеляційній скарзі ОСОБА_1 і ОСОБА_2 посилались на те, що вказаним рішення вирішено питання про їх права щодо спадкового майна, проте їх не було притягнуто до участі у справі. Таким чином, суд першої інстанції допустив порушення норм процесуального права, тому апелянти просили рішення суду скасувати.
Вислухавши доповідача, дослідивши обставини справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 п.5 ст.307, п.4 ч.1 ст.311 ЦПК України за наслідками розгляду апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції апеляційний суд має право постановити ухвалу про повне скасування рішення суду першої інстанції і направити справу на новий розгляд до суду першої інстанції, якщо суд вирішив питання про права та обов’язки осіб, які не брали участі у справі.
Встановлено, що рішенням Токмацького районного суду Запорізької області від 02 вересня 2009 року задоволено позов ОСОБА_3 до ОСОБА_4 про визначення додаткового строку на прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті батька позивача – ОСОБА_5 в 2006 році.
За змістом ч.3 ст.1272 ЦК України позов спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, про визначення додаткового строку, достатнього для подання ним заяви про прийняття спадщини, подається до інших спадкоємців, які прийняли спадщину.
Проте, суд першої інстанції не встановив повне коло спадкоємців після смерті ОСОБА_5. Вирішив спір за позовом ОСОБА_3 до формального спадкоємця першої черги ОСОБА_4, яка заявила в судовому засіданні першої інстанції, що зазначену спадщину не приймала і на неї не претендувала. Разом з тим, суд першої інстанції не з’ясував наявність спадкоємців наступних черг, які прийняли спадщину. Зокрема ОСОБА_1, яка на момент смерті більше п’яти років проживала разом із спадкодавцем однією сім’єю, а тому може відноситись до спадкоємців четвертої черги. Суд не з’ясував наявність чи відсутність реалізованого спадкового право ОСОБА_2, який доводиться онуком померлому, і теж може бути спадкоємцем четвертої чи п’ятої черги.
Отже задовольнивши позов ОСОБА_3, суд першої інстанції, тим самим, вирішив питання про спадкові права осіб, якій прийняли спадщину, проте не приймали участь у розгляді даної справі.
Дане процесуальне порушення є безумовною підставою для скасування рішення суду з одночасним направленням справи на новий судовий розгляд.
Керуючись ст.ст. 307, 311, 315, 317 ЦПК України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 та ОСОБА_2 задовольнити.
Рішення Токмацького районного суду Запорізької області від 02 вересня 2009 року у цій справі скасувати.
Справу направити до Токмацького районного суду Запорізької області на новий судовий розгляд в іншому складі суду.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, проте може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду України протягом двох місяців.
Головуючий суддя суддя Суддя
Приймак В.М. Гончар О.С. Бабак А.М.