Копія
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 жовтня 2009 року Справа № 2-а-483/09/1916
Чортківський районний суд Тернопільської області в складі:
головуючого суду судді ПАРФЕНЮКА В. І.
з участю секретаря ЮЖДИ Л. С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Чорткові справу адміністративного судочинства за позовом ОСОБА_1, третьої особи Чортківської районної громадської організації «Спілка Чорнобиль та інвалідів Чорнобиля» до управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі про визнання дій управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі незаконними щодо непроведення перерахунку основної (державної) та додаткової пенсії учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1-ї категорії та інваліду 2-ї групи по захворюванню, пов’язаному з Чорнобильською катастрофою, згідно ст.ст. 50, 54, ч. 3 ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», -
ВСТАНОВИВ:
В вересні 2009 року позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі про визнання дій управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі незаконними щодо непроведення перерахунку основної (державної) та додаткової пенсії учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1-ї категорії та інваліду 2-ї групи по захворюванню, пов’язаному з Чорнобильською катастрофою, згідно ст.ст. 50, 54, ч. 3 ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
В позовній заяві позивачка вказала, що є потерпілою від аварії на Чорнобильській атомній електростанції (далі – ЧАЕС) 1-ї категорії та інвалідом 2-ї групи по захворюваннях, пов’язаних з Чорнобильською катастрофою. Тому вона вважає, що відповідно до положень Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» її пенсія повинна бути не нижче 8 (восьми) мінімальних пенсій за віком, а також повинна бути призначена додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком для інвалідів 2-ї групи. Вказані пенсії постійно повинні коригуватися у відповідності до збільшення прожиткового мінімуму та розміру мінімальної пенсії за віком. Відповідач не виплачує їй належні суми в повному обсязі, що змусило звернутися до суду.
Позивачка ОСОБА_1 та її представник в судовому засіданні ОСОБА_2 просять суд позов задовольнити, визнати дії відповідача незаконними та неправомірними, зобов'язати управління Пенсійного Фонду України в Чортківському районі здійснити перерахунок призначеної державної пенсії з 01.01.2009 року, виходячи із розмірів мінімальної пенсії за віком, з урахуванням вимог ч. 4 ст. 54 та ч. 3 ст. 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" відповідно до збільшення розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого Законом, та провести доплату недоплаченої пенсії, здійснити перерахунок призначеної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, установивши її розмір 75 % пенсії за віком з 01.01.2009 року, з урахуванням вимог ст. 50 та ч. 3 ст. 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" відповідно до збільшення розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої Законом, провести доплату невиплаченої додаткової пенсії, зобов’язати управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі в подальшому виплачувати їй пенсію відповідно до ч. 4 ст. 54 та ч. 3 ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та виплачувати їй додаткову пенсію з урахуванням вимог ст. 50 та ч. 3 ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Представник третьої особи - Чортківської районної громадської організації «Спілка Чорнобиль та інвалідів Чорнобиля» ОСОБА_3 вважає, що позов є обґрунтованим і його слід задовольнити.
Представник відповідача - управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі ОСОБА_4 позов не визнає, подала заперечення проти позову, в якому просить відмовити у його задоволенні, посилаючись на те, що управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі здійснює свої повноваження по ефективному та цільовому використанню коштів Пенсійного фонду України. Останній виступає як розпорядник коштів державного бюджету і отримавши асигнування із державного бюджету, виплачує бюджетні кошти за цільовим призначенням, тобто проводить фінансування пенсій і допомоги вищевказаної категорії громадян. Державні пенсії особам, віднесеним до категорії 1, що передбачені ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством. У разі призначення пенсії із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження, її призначення і обчислення провадиться на загальних підставах відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». У відповідності до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв’язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по 2-й групі інвалідності – 8 мінімальних пенсій за віком. Мінімальна пенсія за віком статтею 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не встановлюється. Використання, визначеного в ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» поняття «мінімальний розмір пенсії за віком», який за наявності достатнього страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, для призначення пенсій згідно ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», є неправомірним, тому вважає, що з боку відповідача немає порушень щодо виплати ОСОБА_1 державної пенсії. Щодо виплати додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, особам, віднесеним до категорії 1, визначеної ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», вважає ситуацію аналогічною.
Суд, вислухавши пояснення позивачки та її представника, представника третьої особи, представника відповідача, дослідивши письмові докази в справі, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з таких мотивів.
Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1 є потерпілою від Чорнобильської катастрофи 1-ї категорії, що підтверджується довідкою № 53 до посвідчення серії А № 424555 особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, що видані 21 вересня 2006 року Тернопільською обласною державною адміністрацією, та інвалідом 2-ї групи по захворюваннях, пов'язаних з наслідками Чорнобильської катастрофи, про що свідчить експертний висновок Львівської регіональної міжвідомчої експертної комісії та виписка із акта огляду МСЕК № 081437.
Статтею 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; 6) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до ч. 4 ст. 54 цього Закону (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), якою визначено підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1, та у зв'язку із втратою годувальника, в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів 2 групи, щодо яких установлено зв'язок із Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими восьми мінімальних пенсій за віком.
Згідно зі ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, зокрема інвалідам 2 групи - у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком. Як передбачено ст. 53 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виплата додаткової пенсії здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.
Таким чином, вихідним критерієм розрахунку державної та додаткової пенсій є мінімальна пенсія за віком, розмір якої згідно зі ст. 28 Закону від 9 липня 2003 року «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлюється в розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Розрахунок пенсії позивачці ОСОБА_1 відповідачем проведено, виходячи із розміру, установленого чинною на той час постановою Кабінету Міністрів України під 3 січня 2002 р. № 1 «Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету», яка втратила чинність на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 654 від 16.07.2008 року.
Порядок обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 1997 р. № 523. Ця постанова є чинною, її положення стосовно критеріїв обчислення розмірів пенсій відповідають змісту статей 50, 54 Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а в п. 2 постанови від 3 січня 2002 р. № 1 Кабінет Міністрів України установив розміри сум, з яких проводиться розрахунок пенсій, усупереч положенням зазначених статей закону, причому ці суми не відповідають розмірам мінімальної пенсії за віком.
Згідно постанови від 11 листопада 2008 року колегії суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України, положення ч. 3 ст. 28 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на думку колегії суддів, не є перешкодою для застосування зазначеної величини (мінімального розміру пенсії за віком) для розрахунку інших пов'язаних із нею пенсій чи доплат, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого мінімального розміру пенсії за віком, крім передбаченого ч. 1 цієї статті.
Реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.
Враховуючи протиправність дій відповідача, з метою захисту прав позивача від порушень з боку суб'єкта владних повноважень, суд прийшов до висновку про необхідність захисту цих прав позивача шляхом зобов'язання відповідача здійснити перерахунок призначеної державної пенсії з 1 січня 2009 року, виходячи із розмірів мінімальної пенсії за віком та провести доплату недоплаченої пенсії, здійснити перерахунок додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, установивши її розмір 75 % пенсії за віком з 1 січня 2009 року.
Керуючись ст.ст. 2, 71, 94, 100, 102, 122, 128, 158, 159, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.ст. З, 8, 22, 46, 48, 64, 95 Конституції України, ст.ст. 50, 54, ч. 3 ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Визнати неправомірною відмову управління Пенсійного фонду України у Чортківському районі провести ОСОБА_1 нарахування й виплату основної та додаткової пенсії за шкоду спричинену здоров’ю згідно вимог ст.ст. 50, 54, ч. 3 ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов’язати управління Пенсійного фонду України у Чортківському районі провести ОСОБА_1 з 1 січня 2009 року перерахунок пенсії та виплатити таку пенсію в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, а також провести перерахунок та виплату додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком та виплачувати основну та додаткову пенсії у відповідності з вимогами ст.ст. 50, 54, ч. 3 ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги Львівському апеляційному адміністративному суду через Чортківський районний суд.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду може бути подана сторонами протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі.
Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не буде подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя:(підпис) ОСОБА_5
Копія вірна:
Суддя Чортківського
районного суду: ОСОБА_5