АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 22-2303/2009 р Головуючий в суді першої інстанції – Циганаш І.А.
Доповідач – Пономаренко В.Г.
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 листопада 2009 року Колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Кіровоградської області у складі :
головуючого - судді Суровицької Л.В.,
суддів – Спірідонової Л.С., Пономаренко В.Г.
при секретарі - Чернезі М.М.,
за участю позивача,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Кіровограді апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Ленінського районного суду міста Кіровограда від 04 вересня 2009 року, -
ВСТАНОВИЛА:
У листопаді 1999 року ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до ОСОБА_2 про відшкодування матеріальної і моральної шкоди та покладення обов’язку по відновленню попереднього стану зруйнованої стіни, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що в ніч з 14 на 15 листопада 1999 року на його земельній ділянці по АДРЕСА_1 була зруйнована зведена ним цегляна стіна теплиці, дозвіл на будівництво якої ним було отримано в установленому порядку. Хто саме це вчинив йому невідомо, але його сусіди ОСОБА_2. та її чоловік ОСОБА_3. попереджали його, що після закінчення будівництва вони стіну зруйнують, спроба чого була зроблена ОСОБА_2. раніше 8 листопада 1999 року в його присутності, але тоді наслідки руйнування він відновив самостійно. Просив стягнути з ОСОБА_4 500 грн. на відшкодування матеріальної шкоди та 500 грн. моральної шкоди, а також зобов’язати її відновити зруйновану стіну.
Справа судами розглядалася неодноразово.
У липні 2009 року ОСОБА_1. вніс зміни до позову і , посилаючись на те, що відповідач за його первісним позовом ОСОБА_2. померла, вимоги про відшкодування матеріальної та моральної шкоди пред’явив до ОСОБА_5, якого зазначив у змінах до позову відповідачем. Обґрунтовував вимоги тим, що відповідач ОСОБА_3. до моменту руйнування стіни теплиці заявляв йому, як і померла ОСОБА_2, що стіна буде зруйнована і по тому, як була побита цегла, можна впевнено зробити висновок, що це зробив чоловік. На підставі зазначеного, просив обов’язки по відновленню попереднього стану стіни покласти на ОСОБА_5. та стягнути з ОСОБА_5. на його користь 500 грн. на відшкодування матеріальної та моральної шкоди.
Ухвалою Ленінського районного суду міста Кіровограда від 04 вересня 2009 року провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення матеріальної та моральної шкоди закрито у зв’язку зі смертю відповідача ОСОБА_2. Роз’яснено позивачу ОСОБА_1 його право на звернення до суду з позовними вимогами до ОСОБА_5 в загальному порядку.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить ухвалу суду скасувати та постановити рішення стосовно розгляду даної справи, посилаючись на порушення судом норм процесуального права. Зокрема, посилається на те, що закривши провадження у справі за його позовом до ОСОБА_2., яка померла, суд не вирішив його вимоги до ОСОБА_5., якого він зазначив відповідачем у змінах до позову.
Колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково з таких підстав.
Закриваючи провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2. про зобов’язання вчинення певних дій та відшкодування шкоди , суд виходив з того, що 29 жовтня 2009 року відповідач за даним позовом ОСОБА_2. померла, спадкова справа після її смерті не заводилася, а тому дійшов висновку про закриття провадження у справі на підставі п.6 ст. 205 ЦПК України.
Даний висновок ґрунтується на матеріалах справи і у зазначеній частині є правильним.
Разом з тим, закриваючи провадження у справі, суд не врахував, що закриття провадження у справі є формою закінчення розгляду справи без ухвалення рішення і залишив поза увагою зміни до позову, подані позивачем у липні 2009 року , з позовними вимогами до відповідача ОСОБА_5. про зобов’язання до вчинення відповідних дій та відшкодування шкоди, заявлені позивачем з тих же підстав і по тому ж предмету спору, не вирішивши які , закінчив провадження у справі .
Оскільки позивач відповідно до ст..ст. 27,31, ч.2 ст. 173 ЦПК України скористався наданими йому правами і звернувся з позовом до відповідача ОСОБА_3. у даній справі, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції помилково вказав в резолютивній частині ухвали щодо роз’яснення позивачеві права, на звернення до суду з позовними вимогами до ОСОБА_5. в загальному порядку.
У зв’язку із зазначеним ухвала суду першої інстанції підлягає зміні шляхом виключення із резолютивної частини тексту: „ Роз’яснити позивачу ОСОБА_1 його право на звернення до суду з позовними вимогами до ОСОБА_5 в загальному порядку”, а в решті – залишенню без змін.
Керуючись ст.ст. 303,304, п.3 ч.2 ст. 307, п.2 ч.1 ст.312, ст..ст.313-315 ЦПК України, колегія суддів
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.
Ухвалу Ленінського районного суду міста Кіровограда від 04 вересня 2009 року змінити.
Виключити з резолютивної частини ухвали текст: „Роз’яснити позивачу ОСОБА_1 його право на звернення до суду з позовними вимогами до ОСОБА_5 в загальному порядку”, у решті ухвалу суду залишити без змін.
Справу направити на розгляд до того ж суду іншим суддею
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення і оскарженню не підлягає.
Головуючий – суддя:
Судді: