Справа № 2-814
2009 рік
Р І Ш Е Н Н Я
І М”Я М У К Р А Ї Н И
6 жовтня 2009 року Бережанський районний суд Тернопільської області в складі:
головуючого-судді Данилів О.М.
при секретарі Уляшевій М.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Бережанах справу за позовом ОСОБА_1 до Посухівської сільської ради Бережанського району про визнання права власності на спадкове майно,-
В С Т А Н О В И В :
Позивачка, вказуючи, що після смерті її батька ОСОБА_2 залишилось спадкове майно у вигляді 1/3ч. будинковолодіння, що на АДРЕСА_1, і хоч згідно заповіту вона є єдиним спадкоємцем цієї спадщини, однак розпорядитись нею не може, бо нотконтора відмовила їй у видачі свідоцтва на спадщину у зв`язку з відсутністю правовстановлюючого документу про належність її покійному батькові частки у вищезазначеному будинковолодінні, звернулася до суду з позовом, яким просить визнати за нею право власності на вказане спадкове майно.
В судовому засіданні позивачка свої позовні вимоги підтримала, просить їх задоволити.
Представник Посухівської сільської ради Бережанського району вважає підставними позовні вимоги позивачки, а тому заперечень щодо їх задоволення не має.
Суд, розглянувши матеріали справи і вислухавши пояснення сторін , дослідивши письмові докази, прийшов до висновку, що позовні вимоги позивачки підлягають до задоволення, виходячи з таких підстав.
У відповідності із Постановою Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» від 30 травня 2008 року спадкові відносини регулюються правилами Цивільного кодексу, якщо спадщина відкрилася не раніше 1 січня 2004 року. У разі відкриття спадщини до зазначеної дати, застосовується чинне на той час законодавство, зокрема, відповідні правила Цивільного кодексу Української РСР.
Згідно із ст. 1220 ЦК України часом відкриття спадщини є день смерті особи, зазначений у свідоцтві про смерть, а оскільки батько позивачки ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1, то даний спір слід вирішувати, керуючись чинним нині діючим Цивільним кодексом України.
У відповідності із ст. ст. 1217, 1220, 1223, ч 3 ст. 1268 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом; спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою; право на спадкування мають особи, визначені у заповіті; спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо він протягом шести місяців з дня відкриття спадщини не заявив про відмову від неї.
Судом встановлено, що батько позивачки ОСОБА_2 був власником 1/3 частини будинковолодіння, що по АДРЕСА_1.
Даний факт підтверджується долученим до справи звідним оціночним актом будівель і споруд, виданим 8 червня 2009 року Бережанським ОК МБТІ та довідкою Посухівської сільської ради за № 181 від 29 квітня 2009 року.
Із свідоцтва про смерть видно, що батько позивачки ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1. Після його смерті відкрилася спадщина у вигляді 1/3 частини будинковолодіння, що розміщене на АДРЕСА_1.
Судом також встановлено, що 27 листопада 2003 року батько позивачки ОСОБА_2 все належне йому майно заповів позивачці. Даний факт підтверджуються оглянутим та долученим до матеріалів справи заповітом.
В зв`язку з тим, що батько позивачки на випадок своєї смерті розпорядився належним йому майном та склав на користь позивачки заповіт, то саме позивачка є єдиним спадкоємцем зазначеного майна, так як дружина покійного (матір позивачки) ОСОБА_3 у встановленому законом порядку відмовилася від прийняття спадщини, про що подала заяву у нотконтору.
Із пояснень позивачки, видно, що вона своєчасно, у визначений законом шестимісячний термін звернулася у нотаріальну контору із заявою про прийняття спадщини, однак через відсутній правовстановлюючий документ про належність батькові частки у зазначеному будинковолодінні їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадшину за заповітом.
Таким чином, поскільки в судовому засіданні доведено, що позивачка згідно заповіту є єдиним спадкоємцем належного її батькові майна, хоч фактично прийняла спадщину, однак через відсутність правовстановлюючого документу про належність батькові вищезазначеної частини будинковолодіння, не мала можливості переоформити її на себе, тому суд вважає необхідним задоволити позовні вимоги позивачки і визнати за нею право на спадкове майно, що залишилося після смерті її батька.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 10, 14, 213, 215 ЦПК України, Постановою Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» від 30 травня 2008 року, ст. 1217, 1220, 1223, ч 3 ст. 1268 ЦК України, суд,-
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 задоволити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на спадкове майно за заповітом, що залишилося після смерті її батька ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1, а саме:
- на 1/3 частину житлового будинку із відповідною частиною господарських будівель, що розміщені на АДРЕСА_1.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку на його оскарження.
Заяву про апеляційне оскарження даного рішення суду може бути подано протягом десяти днів з дня проголошення рішення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя: підпис
Копія з оригіналом вірна.
Оригінал рішення знаходиться у справі № 2- 814/09р.
в.о. голови Бережанського
районного суду Крамар В.М.