Судове рішення #6526814

Справа № 2-а-1794\2009
ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ   УКРАЇНИ


5 листопада 2009 року, Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області у складі головуючого – судді Петушкова С. А. , розглянувши у письмовому провадженні в залі суду в м. Олександрії адміністративну справу за адміністративним позовом:

 ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Олександрії Кіровоградської області, про визнання дій неправомірними, та зобов'язання вчинити певні дії, -


УСТАНОВИВ:


Позивачі просять поновити  пропущений строк для звернення до суду за захистом порушених прав, свобод та інтересів за період з червня по 31. 12. 2008 року, та з 1. 01. по 1. 09. 2009 року, визнати неправомірними дії відповідача щодо нездійснення підвищення надбавки дітям війни, зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в м. Олександрії Кіровоградської області, нарахувати та виплатити на користь кожного позивача недоплачену їм як дітям війни щомісячну державну соціальну допомогу за вказаний період.  

Свої вимоги мотивують наступним.

Позивачі відповідно до статті 13 Закону України №2195-ІУ від 18 листопада 2004 року «Про соціальний захист дітей війни» є дітьми війни. Згідно зі статтею 6 зазначеного Закону з першого січня 2006 року їм повинна виплачуватись щомісячна соціальна допомога у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. У 2008-2009 роках їм така допомога не виплачувалась. Відповідно до ЗУ "Про Державний бюджет на 2008 рік, і про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007 року № 107, дітям війни з 2008 року до пенсії або щомісячного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни. Частиною 4 статті 14 ЗУ "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 року визначено, що учасникам війни пенсії підвищуються на 10 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Рішенням Конституційного Суду України від 22. 05. 2008 року пп. 2 п. 41 Розділу І ЗУ "Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деякі ч законодавчих актів України" від 28.12.2007 року № 107 визнано неконституційним. Таким чином, відновлено дію ст. 6 ЗУ  "Про соціальний захист дітей війни".

Відповідно до частини 2 статті 3 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами. Згідно частини 2 статті 19 та частини 3 статті 22 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти на підставі в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Таким чином, зважаючи на вищевикладене, невиплата їм соціальної допомоги, передбаченої статтею 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни», є протиправною і такою, що суперечить Конституції та законам України. Мінімальна пенсія за віком відповідно до статті 28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Відповідно до статті 99, 100 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюються річний строк, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Права позивачів було обмежено шляхом прийняття окремих неконституційних положень нормативно-правових актів вищої сили, ЗУ, крім того, про належні їм як дітям війни виплати повідомлено не було, тому про факт порушення їхніх прав їм стало відомо лише після висвітлення зазначених подій у пресі у зв'язку з ухваленням рішення Конституційним Судом України 09 липня 2007 року. Отже, про грубе порушення їхніх прав, що на момент винесення рішення Конституційним Судом тривало понад півтора року, їм стало відомо тільки після висвітлення зазначених подій у засобах масової інформації.


Сторони подали клопотання про розгляд справи в письмовому провадженні.


Судом встановлено наступне.

Позивачі  відповідно до статті 13 Закону України №2195-ІУ від 18 листопада 2004 року «Про соціальний захист дітей війни» є дітьми війни. Згідно зі статтею 6 зазначеного Закону з першого січня 2006 року їм повинна виплачуватись щомісячна соціальна допомога у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, що відповідачем не здійснювалося. Інших соціальних доплат позивачі не отримують. Згідно ст. 6 ЗУ "Про соціальний захист дітей війни" дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Позивачі звернулися до суду за захистом своїх прав у вересні 2009 року. Ст. 99 КАС України визначено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. У своїй позовній заяві позивачі зазначають, що про факт порушення їхніх прав їм стало відомо після висвітлення зазначених подій у зв'язку з ухваленням рішення Конституційним Судом України 22 травня липня 2008 року, отже, з моменту, коли позивачі дізналися про порушений своїх прав, минуло більше року, тобто, ними пропущено строки звернення до суду за захистом своїх прав, що є підставою для відмови в позові, якщо на цьому наполягає одна із сторін. В даному випадку, представник відповідача на цій обставині не наполягає.

Відповідно до ЗУ "Про Державний бюджет на 2008 рік, і про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007 року № 107, дітям війни з 2008 року до пенсії або щомісячного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни. Частиною 4 статті 14 ЗУ "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 року визначено, що учасникам війни пенсії підвищуються на 10 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Рішенням Конституційного Суду України від 22. 05. 2008 року пп. 2 п. 41 Розділу І ЗУ "Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деякі ч законодавчих актів України" від 28.12.2007 року № 107 визнано неконституційним. Таким чином, відновлено дію ст. 6 ЗУ  "Про соціальний захист дітей війни".

Конституційний Суд України у своїй ухвалі від 22.05.2009 року № 2 у/2009 р. встановив, що у частині першій статті 28 ЗУ "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" закладено однозначну вимогу щодо застосування мінімального розміру пенсії за віком, установленого в абзаці першому   частини   першої   цієї   статті,   -   виключно   для   визначення   розмірів   пенсій призначених згідно з цим Законом.

Відповідно до ухвали Конституційного Суду України № 27-у/2009 непоширення мінімального розміру пенсії за віком, установленого у абзаці першому частини першої ст. 28 ЗУ "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування", на правовідносини, що виникають на підставі інших законів, крім цього Закону, дає підстави стверджувати про наявність прогалини у законодавчому регулюванні виплат дітям війни у статті 6 ЗУ "Про соціальний захист дітей війни".

Ця прогалина полягає у відсутності механізму вирахування мінімальної пенсії за віком, на 30 відсотків якої мають підвищуватися дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання  чи  державна  соціальна  допомога,  що  виплачується  замість пенсії. Заповнення прогалин  має здійснюватися  законодавцем. Однак, на даний момент не існує будь-якого іншого порядку визначення мінімальної пенсії за віком,  а тому суд виходить із наявних на час вирішення спору норм законодавства. Таким чином, суд приходить до висновку, що слід, з метою повного захисту інтересів позивачів, визнати дії відповідача що полягають у неповному нарахуванні та виплаті позивачам щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни – неправомірними, та зобов’язати відповідача здійснити перерахунок та виплату кожному з позивачів щомісячної державної соціальної допомоги за період починаючи з 9. 07. по 31. 12. 2007 року, та з 22. 05. 2008 року по 31. 12. 2008 року у розмірі, передбаченому ст. 6 ЗУ  "Про соціальний захист дітей війни", та ст. 28 ЗУ "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування". Щодо виплат, які слід нарахувати та провести в 2009 році, то у вказаний період змін до ЗУ «Про соціальний захист дітей війни», не вносилося.


Керуючись ст. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни», ст. 28 ЗУ "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", рішенням Конституційного Суду України від 22. 05. 2008 року № 10-рп-2008, ст. ст. 17, 18, 158-163, 168 КАС, суд, -


ПОСТАНОВИВ:


Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Олександрії Кіровоградської області, що полягають у неповному нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3, щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни за період з 22. 05. 2008 року, по 31. 12. 2008 року, та з 1. 01. по 1. 09. 2009 року.

Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в м. Олександрії Кіровоградської області, здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3, кожному щомісячної державної соціальної допомоги починаючи з 9. 07. по 31. 12. 2007 року, та з 22. 05. 2008 року по 31. 12. 2008 року у розмірі, передбаченому ст. 6 ЗУ  "Про соціальний захист дітей війни", та ст. 28 ЗУ "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування".

В задоволенні інших вимог  ОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3, - відмовити.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду, або апеляційна скарга на неї, може бути подана сторонами до Апеляційного адміністративного суду Дніпропетровської області протягом 10 діб, з часу виготовлення постанови в повному обсязі, апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом 20 днів з часу подачі заяви про апеляційне оскарження через Олександрійський міськрайонний суд.


Головуючий:

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація