Справа 2а -392/09/15
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 червня 2009 року суддя Київського районного суду м. Харкова Шмадченко С.І., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Київської районної у м.Харкова ради, Головного управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації, Харківського обласного центру по нарахуванню і здійсненню соціальних виплат про призначення нарахування та виплати недотриманих сум соціальних виплат,-
ВСТАНОВИЛА:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаною позовною заявою в якій просить зобов’язати Управління праці та соціального захисту населення Київської районної у м.Харкові ради (надалі по тексту УПСЗН Київської районної у м.Харкові ради) призначити йому недотримані суми щорічної допомоги на оздоровлення та разової грошової допомоги за 2007, 2008 роки у розмірі 9267,42 грн. Зобов'язати Головне управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації перерахувати 9267,42 грн. Харківському обласному центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації для нарахування та виплати позивачу недотриманих сум щорічної допомоги на оздоровлення та разової грошової допомоги за 2007,2008 роки організувати і проконтролювати призначення, нарахування та виплату їх позивачу. Зобов'язати Харківський обласний цент по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської державної адміністрації нарахувати та виплатити йому 9267,42 грн. недотриманих сум щорічної допомоги на оздоровлення та разової грошової допомоги за 2007, 2008 роки.
В обґрунтування своїх позовних вимог посилався на те, що він є інвалід 3-ї групи та віднесений до 1-ої категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, а також має статус інваліда війни, оскільки інвалідність пов’язана з перебуванням на військовій службі.
На підставі ч.4 ст.48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи він має право на отримання щорічної допомоги на оздоровлення у розмірі 4-х мінімальних заробітних плат, а згідно з ч.5 ст.13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" має право на отримання щорічно до 5 травня разової грошової допомоги у розмірі 7-ми мінімальних пенсій за віком. Однак у 2007 році щорічна допомога на оздоровлення була виплачена позивачу у розмірі 90 грн. замість належної йому суми у розмірі 1760 грн. (440х4), а разова грошова допомога до 5 травня була виплачена йому у розмірі 300 грн. замість належної йому соціальної виплати у розмірі 2870,42 грн. (410,06х7)
У 2008 році щорічна допомога на оздоровлення була виплачена йому також у суму 90 грн. замість 2100 грн. (525х4), а до 5 травня разова грошова допомога була виплачена йому у розмірі 350 грн. замість 3367 грн. (481х7)
Вказані належні виплати встановлені ст..76 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" та ст.59 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік".
Позивач вважає, що в зв’язку з невиплатою йому належних грошових сум на оздоровлення та щорічної разової допомоги відповідачами порушені його права передбачені Конституцією України.
Відповідачі позовні вимоги позивача не визнали, надали заперечення у яких посилалися на те, що при виплаті позивачу щорічної допомоги на оздоровлення та разової грошової допомоги до 5 травня за 2007, 2008 роки вони діяли в межах повноважень, відповідно до вимог діючого законодавства, згідно з кошторисом розпорядників бюджетних коштів розпису державного бюджету України.
Розглянувши матеріали справи, вважаю за необхідне у позові позивачу відмовити, виходячи з наступного:
Як вбачається з матеріалів справи, позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в УПСЗН Київської районної у місті Харкові ради як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1-ї категорії, є інвалідом 3-ї групи.
Відповідно до ч.4 ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 р. № 796-ХП має право на отримання щорічної суми на оздоровлення у розмірі 4-х мінімальних заробітних плат.
Ст.63 зазначеного Закону встановлено, що фінансування витрат, пов’язаних з його реалізацією, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету.
П.30 ст.71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" дія положення ст..48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" була призупинена в частині виплати компенсацій і допомог у розмірах відповідно до мінімальної заробітної плати. На підставі ст..101 цього закону Кабінету Міністрів України було надано право у 2007 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.
У 2007 році щорічна допомога на оздоровлення учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС призначалась і виплачувалась відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 562 від 12 липня 2005 року "Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в затверджених розмірах а саме у сумі 90 грн.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік" також до ст..48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" були внесені зміни, а саме встановлено, що щорічна допомога на оздоровлення виплачується в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України. На 2008 рік розмір щорічної допомоги на оздоровлення учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС був встановлений відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 592 від 12.07.2005 р."Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у сумі 90 грн.
Згідно довідки Харківського обласного центру по нарахуванню і виплаті допомог та контролю за призначенням і виплатою пенсій (а.с.10) позивач у лютому місяці 2007 р. і у березні місяці 2008 р. отримав щорічну грошову допомогу на оздоровлення у розмірі по 90 грн.
Відповідно до ч.5 ст.13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 р. позивачу ОСОБА_1, як інваліду 3-ої групи призначена щорічна до 5 травня виплата разової грошової допомоги у розмірі семи мінімальних пенсій за віком.
Відповідно до ст..17 зазначеного закону виплата щорічної разової допомоги здійснюється за рахунок коштів державного бюджету. Порядок виплати разової допомоги врегульований ст..17-1 цього закону, а також вказано, що порядок проведення зазначених нарахувань встановлюється Кабінетом Міністрів України.
П.13 ст.71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" була призупинена в частині виплати разової грошової допомоги у розмірі відповідно до мінімальної пенсії за віком. Тому розмір виплати разової грошової допомоги був встановлений Постановою Кабінету Міністрів України № 726 від 25.05.2006 р. "Про забезпечення щорічної виплати разової грошової допомоги, передбаченої законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у сумі 300 грн.
Також п.20 розділу П Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік" були внесені зміни до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" де зазначено, що "щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах, які визначаються Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом України про Державний бюджет України". Так Постановою Кабінету Міністрів України № 183 від 12.03.2008 р. "Про розміри разової грошової допомоги, що виплачуються у 2008 р. відповідно до Закону України"Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" встановлений розмір допомоги у сумі 350 грн.
На підставі вищезазначених постанов Кабінету Міністрів України позивач отримав щорічну разову грошову допомогу у квітні 2007 року у сумі 300 грн. і у квітні 2008 року у сумі 350 грн., що підтверджується довідкою Харківського обласного центру по нарахуванню і виплаті допомог та контролю за призначенням і виплатою пенсій (а.с.11).
Рішенням Конституційного Суду України №6 від 09.07.2007 р. положення п.30 ст.71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" було визнано неконституційним.
Рішенням Конституційного Суду України № 10 від 22.05.2008 р. положення Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік" в частині соціальних виплат було визнано неконституційним.
Згідно зі ст.152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним судом України рішення про їх неконституційність.
Виходячи з наведеного, вважаю, що не підлягають задоволенню позовні вимоги позивача щодо покладення на відповідачів обов’язку здійснити виплати щорічної допомоги на оздоровлення та виплати щорічної разової допомоги до 5 травня, оскільки позивач отримав таку допомогу у розмірах встановлених законом про державний бюджет на відповідний рік. Протягом цього часу відповідачі діяли у відповідності з приписами діючого законодавства, а враховуючи разовий характер цих виплат, в момент їх здійснення позивач реалізував своє право на їх отримання і як наслідок, у відповідачів припинився обов’язок щодо їх виплати.
Керуючись ч.3 ст.122,ст..160-163 КАС України,
ПОСТАНОВИЛА:
У позові ОСОБА_1 про призначення нарахування та виплати недотриманих сум соціальних виплат відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Апеляційного адміністративного суду Харківської області через Київський районний суд м.Харкова шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення постанови та протягом двадцяти днів після подання заяви апеляційної скарги.
Суддя