Судове рішення #6518526



Справа № 2-а-705\2009 рік


П О С Т А Н О В А  

І М Е Н Е М     У К Р А Ї Н И  

28 липня 2009 року                                                                                                  м. Олевськ                


Суддя Олевського районного суду Житомирської області Ковальчук М.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області про визнання дій відповідача протиправними та стягнення заборгованості по невиплаченій грошовій допомозі по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку  


В С Т А Н О В И В :  


 Позивачка звернулася до суду з позовом, в якому просить суд визнати протиправними дії  управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області щодо нарахування їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку у розмірі, меншому, ніж це визначено ст. 43  Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженнями та похованням» та ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» і стягнути з відповідача на її користь суму недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку з 01 січня 2008 року по 30 квітня 2009 року в розмірі 6631 грн., оскільки вона має на утриманні малолітню дитину, перебуває на обліку у відповідача, де отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку  і має право на зазначені пільги.

 Позивачка, згідно поданої заяви, позовні вимоги підтримала повністю.

 Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації в Житомирській області відносно позову заперечують, про що надали відповідне заперечення.            

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

З матеріалів справи слідує, що позивачка є матір'ю малолітньої ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1, застрахована в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування та знаходиться на обліку в УП та СЗН Олевської районної державної адміністрації.

Відповідно до ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням"  допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до Порядку призначення і виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, застрахованим в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 січня 2007 року №13, призначення і виплата допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку застрахованим особам здійснюється управліннями праці та соціального захисту населення районних держадміністрацій за рахунок коштів державного бюджету.

Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року по справі №1-29/2007 були визнані неконституційними положення абз.3 ч.2 ст.56 та п.7 ст.71 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік", отже, з цього часу відновлено дії ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Відповідно до пункту 5 резолютивної частини вказаного рішення Конституційного Суду України, воно має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей законів, що визнані неконституційними.

Визнані неконституційними положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом рішення.

Відповідно до ст.73 Закону України "Про Конституційний Суд України", якщо акти (закони та інші правові акти Верховної Ради України, акти Президента України, акти Кабінету Міністрів України, правові акти Верховної Ради Автономної Республіки Крим) або їх окремі положення визнаються такими, що не відповідають Конституції України (неконституційними), вони оголошуються не чинними і втрачають чинність від дня прийняття Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.  

Як вже зазначалось, всупереч рішенню Конституційного Суду України управлінням праці та соціального захисту населення Олевської  районної державної адміністрації Житомирської області  допомога виплачувалась позивачці  не в повному розмірі.  

Суд, з врахуванням п. 2 ст.  99 Кодексу адміністративного судочинства України,  вважає, що позов позивачки в частині стягнення допомоги підлягає до часткового задоволення, оскільки строк  позовної давності становить один рік, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. З позовної заяви не вбачається, що позивачка зазначений термін пропустила з поважних причин, а також і не вбачається коли їй стало відомо про порушення її права, тому до стягнення підлягає допомога з 01 травня 2008 року  по 31 грудня 2008 року та  з 01 січня 2009 року по 30 квітня 2009 року.


Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" були внесені зміни  до Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми"  та Закону України "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням". Відповідно до цих змін, в 2008 році питання виплати  застрахованим в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування особам   допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років регулювалось Законом України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми". Її розмір, відповідно до ст.15 названого Закону, дорівнював різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.    

У зв’язку з  цим у  2008-2009 роках позивачка отримувала по 130 грн. .  

Проте Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року N 10-рп/2008) окремі положення  Закону  України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", в тому числі і ті, що стосувались внесення змін до   Закону України "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними). Тобто застрахованим в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування особам   допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років повинна була виплачуватись відповідно до ст.43 названого Закону, тобто не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Не дивлячись на це,  позивачка в 2008 та 2009  роках продовжувала отримувати  допомогу з врахуванням обмежень, встановлених  Законом  України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України".


В порушення  вимог ст.15  ЗУ «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» позивачці  не доплачено 5035 грн. за період  з 01 травня 2008 року  по 30 квітня  2009 року -  538х2-260 =816 грн. , 540х3-390= 1230 грн.;    557х7-910= 2989 грн.; всього разом –5035 грн., а не 6631 грн.  


Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі та в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.      

На підставі викладеного і керуючись Законом України" Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", Порядком призначення і виплати допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, застрахованим в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою КМУ від 11 січня 2007 року, ст. ст. 94, 99, 158 – 163, 167, 254 КАС України, Олевський районний суд,


ПОСТАНОВИВ:  


    Позов ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області про визнання дій відповідача протиправними та стягнення заборгованості по невиплаченій грошовій допомозі по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку  – задовольнити частково.


  Визнати дії управління праці та соціального захисту населення   Олевської районної державної адміністрації Житомирської області щодо виплати    ОСОБА_1   щомісячної допомоги по догляду за дитиною  до досягнення нею трирічного віку не у відповідності із ст.15 Закону України „Про державну допомогу сім’ям з дітьми” –  протиправними.      


Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області з рахунку: 35413056002310 код 03192610 МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь ОСОБА_1 5035 грн., недоплаченої допомоги по догляду за дитиною  віком до  трьох років.  


Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області з розрахункового рахунку: 35413056002310 код 03192610 МФО 811039 УДК в Житомирській області державне мито в сумі 54,40 грн. на користь держави на розрахунковий рахунок: 31114095700460 Код 22090200 УДК в Житомирській області одержувач Олевська міська рада Код 04343470 МФО 811039.


ОСОБА_1 від сплати державного мита звільнена  відповідно до п.18 ст.4 Декрету КМУ „Про державне мито”.


Постанову суду може бути оскаржено до Київського апеляційного адміністративного суду, через Олевський районний суд Житомирської області, протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду, яка може бути подана протягом десяти днів з дня проголошення постанови суду.  


                                         Суддя :

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація