Справа № 2-а-1022/09р./1222
П О С Т А Н О В А
І М ' Я М У К Р А Ї Н И
29 вересня 2009 року Попаснянський районний суд Луганської області
в складі: головуючого судді Закопайло В.А.
при секретарі Діхтяренко Н.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Попасна цивільну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Попаснянської райдержадміністрації про стягнення недоплачених сум щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною, -
встановив:
В поданому позові позивачка зазначає, що на її утриманні знаходиться неповнолітня дитина – син ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, у зв’язку з чим вона перебуває на обліку у відповідача. При цьому відповідно до ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» відповідач щомісяця сплачує позивачці грошову допомогу по догляду за дитиною до досягнення дитиною трьохрічного віку. Але, на думку позивачки, такі виплати протягом липня-грудня 2007 року здійснювались відповідачем не в повному обсязі, про що їй стало відомо лише в липні 2009 року.
Посилаючись на вищезазначені обставини, позивачка в поданому позові просить суд визнати неправомірними дії відповідача щодо нарахування та виплати грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку у липні-грудні 2007 року та стягнути з відповідача на її користь суму недоплаченої грошової допомоги по догляду за дитиною за цей період у розмірі 1985 грн.70 коп.
В судове засідання позивач не з’явився, при цьому надав заяву про розгляд справи без його участі.
Представник відповідача - Управління праці та соціального захисту населення Попаснянської районної державної адміністрації Луганської області у судове засідання не з’явився, просив розглянути справу без його участі.
При цьому в наданих суду запереченнях проти позову (а.с.14) представник відповідача зазначив, що виплати у 2007 році призначались та виплачувались відповідно до ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» з урахуванням положень Законів України «Про Державний бюджет України» на 2007-2008 роки, а також з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України №3235 від 20.12.2005р., відповідно до яких допомога в 2007 році призначалась у розмірі, що дорівнює різницю між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. А тому, на думку представника відповідача, відсутні будь-які правові підстави для перерахування та виплати цих видів виплат. Також представник відповідача посилався на те, що позивачкою без поважних причин був пропущений річний строк звернення до адміністративного суду за захистом порушених прав.
Суд, дослідивши письмові матеріали справи, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Так, згідно ст.71 ч.1 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги та заперечення.
При цьому предметом цього адміністративного позову є визначення правомірності дій відповідача, який є органом державної виконавчої влади на місцях, щодо порядку обчислення та виплати позивачу допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку.
В судовому засіданні із наданих позивачкою письмових доказів (а.с.3-7) судом встановлено, що позивачка має на утриманні неповнолітнього сина ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1. При цьому згідно довідки, наданої відповідачем (а.с.7), позивачка раніше перебувала на обліку у відповідача та щомісяця отримувала допомогу по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку.
Закон України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім’ї, її доходів та віку дитини і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім’ям з дітьми у загальній системі соціального захисту.
Частиною 1 статті 1 вказаного Закону встановлено, що громадяни України, в сім’ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України. Ст.13 Закону передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має не застрахована в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування особа (один з батьків дитини, усиновлювач, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною. Крім того, стаття 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» в редакції, яка діяла під час призначення та здійснення виплат позивачці у 2007 року, передбачала, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Тому суд вважає, що Закон України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» №2811-Х11 від 21.11.1992 року є спеціальним законом, що безпосередньо регулює правовідносини, які пов’язані з призначенням та виплатою державної допомоги на неповнолітніх дітей.
Умови призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку передбачені статтею 14 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» , при цьому зазначений Закон не передбачає обмежень чи особливих умов або розподілу осіб, що мають право на отримання такої допомоги на застрахованих чи не застрахованих осіб.
Порядок та розмір сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку застрахованою особою, яка фактично здійснює догляд за дитиною, визначається Законом України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням».
Однак, Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» є загальним, тому до спірних правовідносин необхідно застосувати норми спеціального закону, яким є Закон України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми».
Крім того суд зазначає, що відповідно до ст.8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно – правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. При цьому ст.19 Конституції України проголошено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. А згідно п.1 ч.1 ст.92 Конституції України виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод.
Враховуючи вищенаведене та вирішуючи позовні вимоги в частині виплати щомісячної допомоги по догляду за дитиною у 2007 році, судом враховується наступне.
Так, відповідно до ст.56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» та Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам - у розмірі, що дорівнює різницю між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Крім того, ст.71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» було зупинено на 2007 рік дію ст.43 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», та ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми».
Але, рішенням Конституційного Cуду України від 09.07.2007р. №6-рп/2007р. були визнані такими, що не відповідають Конституції України, положення статті 56 та 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік». Крім того зазначено, що це рішення має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв’язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів , що визнані неконституційними.
Статтею 152 Конституції України передбачено, що закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Тобто, з 09 липня 2007 року було відновлено дію ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», а тому позивач в період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року мав гарантоване діючим законодавством право на отримання з боку держави допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, який відповідно до ст.62 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» складав: з 01.04.2007р. – 463 грн., з 01.10.2007р. – 470 грн.
При цьому судом враховується, що відповідно до наданої відповідачем довідки (а.с.7), позивачці за період з 01.07.2007р. по 31.12.2007р. були виплачені відповідачем суми грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку в наступних розмірах: липень 2007р. – 129 грн.03 коп., серпень 2007р. – 132 грн.64 коп., вересень 2007р. – 134 грн.45 коп., жовтень 2007р. – 136 грн.13 коп., листопад 2007р. – 140 грн.05 коп., грудень 2007р. – 144 грн.10 коп.
При цьому розмір недоплачених відповідачем сум щомісячної допомоги по догляду за дитиною за вищезазначений період складає:
з 09 по 31 липня 2007 року: (463грн./ 31 день х 22 дні) = 328,58 – 129,03 = 199,55 грн.,
серпень 2007 року: 463 – 132,64 = 330,36 грн.,
вересень 2007 року: 463 – 134,45 = 328,55 грн.,
жовтень 2007 року: 470 – 136,13 = 333,87 грн.,
листопад 2007 року: 470 – 140,05 = 329,95 грн.,
грудень 2007 року: 470 – 144,10 = 325,90 грн.
Таким чином загальний розмір недоплачених сум щомісячної допомоги по догляду за дитиною складає: 199,55+330,36+328,55+333,87+329,95+325,90 = 1848 грн.18 коп.
Розглядаючи питання щодо пропуску позивачем строку звернення до суду, суд вважає за необхідне поновити цей строк, так як на думку суду цей строк був пропущений позивачкою по поважним причинам у зв’язку з тим, що позивачці стало відомо про порушення свого права на отримання допомоги на дитину тільки в липні 2009 року, після чого вона звернулася до відповідача із заявою та отримала довідку про розмір виплат.
Вирішуючи позов таким чином суд враховує, що відповідно до ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України, а як вбачається із квитанції на а.с.1, позивачем при зверненні до суду було сплачено держмито у розмірі 3 грн.40 коп.
На підставі викладеного, ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», ст.62 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», рішення Конституційного Суду України від 09.09.2007 року, керуючись ст.ст.71,94,158-163,186 КАС України, суд –
Постановив:
Позов задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії посадових осіб Управління праці та соціального захисту населення Попаснянської районної державної адміністрації Луганської області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 в період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Попаснянської районної державної адміністрації Луганської області за рахунок коштів Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 недоплачену суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 09 липня 2007 року до 31 грудня 2007 року на загальну суму 1848 грн.18 коп.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 3 грн.40 коп.
У задоволенні решти позовних вимог ОСОБА_1 відмовити за необґрунтованістю.
На постанову може бути подано заява про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення постанови та апеляційна скарга протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, до Донецького апеляційного адміністративного суду через Попаснянський райсуд.
Cуддя: