ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 жовтня 2009 року о 12 год., 35 хв. м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд, суддя Гавдик З.В.
секретар судового засідання Черній Ю.Л.
розглянувши в судовому засіданні адміністративну справу № 2а-2675/09/1370
за позовом ОСОБА_1,
представник позивача – ОСОБА_2 (посвідчення 1043 від 02.02.2005 року)
до Державної податкової адміністрації у Львівській області,
представник – не з’явився
про визнання протиправними дій по нарахуванню та виплаті грошової допомоги при звільненні зі служби в заниженому розмірі
Позивач ОСОБА_1 звернулась до Львівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ДПА у Львівській області з позовними вимогами:
- Визнати протиправними дії Державної податкової адміністрації у Львівській області по нарахуванню та виплаті ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в заниженому розмірі.
- Стягнути з Державної податкової адміністрації у Львівській області 37849 грн. 99 коп. (тридцять сім тисяч вісімсот сорок дев'ять гривень дев'яносто дев'ять копійок) недоплаченої суми одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби.
Позивач свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що проходила службу в податковій міліції ДПА у Львівській області, останньою посадою, яку обіймала - старший оперуповноважений з особливо-важливих справ відділу загального контролю штабу управління податкової міліції ДПА у Львівській області, підполковник податкової міліції.
Згідно наказу голови Державної податкової адміністрації у Львівській області № 517-о від 03.12.2008 року звільнена з органів податкової міліції у відставку за віком, згідно п.п. «а» п. 65 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затверджене Постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29 липня 1991 року N 114.
Вважає, що при звільнені з служби у відставку до нарахування та виплати належить
грошова допомога, розрахунок якої проводиться в залежності від розміру грошового забезпечення та вислуги років.
Вказаним наказом № 517-о від 03.12.2008 року зазначено, що позивачці належить до виплати грошова допомога по вислузі років: 05 років 04 місяці 02 дні. Вихідна допомога нарахована в розмірі 11132 грн. 35 коп. Згідно ст. 9 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» особам офіцерського складу, які звільняються зі служби за віком виплачується грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
При розрахунку грошової допомоги, вислуга років була зарахована лише за час проходження служби в органах ДПА - 5 років 04 місяці 02 дні, з яких повні календарні становлять - 5 років. Однак, до служби в органах ДПА, позивачка працювала в органах прокуратури і вислуга років на день звільнення в календарному обчислені становить 22 роки 03 місяці 13 днів.
Пунктом 10 Постанови КМУ «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та
членам їхніх сімей» № 393, від 17 липня 1992 року передбачено, що військовослужбовцям при звільнені з військової служби або органів внутрішніх справ за віком виплачується грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
З врахуванням нормативно-правових актів вислуга років на день звільнення у календарному обчислені визначена 22 роки 03 місяці 13 днів, але грошова допомога при звільнені безпідставно розрахована по вислузі років - 5 років (в органах ДПА). Недоплачена сума становить 48982 грн. 34 коп. - 11132 грн. 35 коп. = 37849 грн.99 коп.
Позивач та її представник в судовому засіданні позовні вимоги підтримали, просили суд позов задоволити повністю.
Позиція відповідача викладена в запереченні від 14.08.2009 року за № 394/10-206, в якому зазначено, що з гідно ст. 27 Закону України «Про державну службу в Україні» та ст. 12 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, форми і розміри матеріального забезпечення осіб начальницького складу податкової міліції, включаючи грошове утримання, встановлюється відповідно до законодавства України. Наказом ДПА у Львівській області від 31.07.2009 року № 366-0 ОСОБА_1, призначено на посаду старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах відділу зонального контролю штабу, Управління податкової міліції ДПА у Львівській області. Наказом ДПА у Львівській області від 03.12.2008 року № 517-0 позивач звільнена з посади старшого оперуповноваженого в особливо - важливих справ відділу зональною контролю штабу управління податкової міліції ДПА у Львівській області, у відставку за п 65 «А» (за віком) Положення «Про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ».
Згідно наказу від 03.12.2008 року № 517-о ОСОБА_1 при звільненні виплачено грошову допомогу відповідно до п. 10 Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393 та Указу Президента України від 23.06.2001 року № 463/2001 по вислузі років: 05 років 04 місяці 02 дні. Вислуга років на день звільнення у календарному обчисленні становить: 22 роки 03 місяці 13 днів. ДПА у Львівській області вважає, що при звільненні позивачки не було допущено жодних порушень чинного законодавства. Згідно згаданого пункту 10 Постанови КМУ «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» - військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, особам рядового і начальницького складу органів - внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного - захисту, податкової міліції, Державної кримінально - виконавчої служби, які звільняються із служби повторно, - одноразова грошова допомога виплачується за період їх календарної служби з дня останнього зарахування на службу без урахування періоду попередньої служби, за винятком тих осіб, що при попередньому звільненні не набули право на отримання такої допомоги.
Представники відповідача в судовому засіданні позовні вимоги заперечили, просили суд в задоволені позову відмовити повністю.
Заслухавши пояснення позивача та представника позивача, безпосередньо, всебічно, повно та об'єктивно дослідивши наявні у справі докази, давши їм оцінку, суд -
ВСТАНОВИВ:
Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Постановою КМ України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» із змінами і доповненнями за № 393 від 17.07.1992 року, Постановою Кабінету Міністрів Української РСР «Про затвердження Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ» за № 114 від 29 липня 1991 року із наступними змінами і доповненнями, КАС України.
При прийняті постанови суд виходить з того, що з 03.12.2008 року позивача у справі – згідно наказу від цього ж числа № 517-о звільнено з органів податкової міліції у відставку за п. 65 «А» (за віком). 03.12.2008 року виплативши їй грошову допомогу відповідно до п. 10 Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393 та Указу Президента України від 23.06.2001 року № 463/2001 по вислузі років: 05 років 04 місяці 02 дні.
Вислуга років на день звільнення у календарному обчисленні становить: 22 роки 03 місяці 13 днів.
Вказаному наказу передували:
21.07.2003 року позивачка написала заяву про прийняття на службу в податкову міліцію.
31.07.2003 року згідно наказу № 612 Прокуратури Львівської області позивачку звільнено з посади старшого помічника прокурора м. Львова за власним бажанням у зв’язку з переводом на роботу в УПМ ДПА у Львівській області.
31.07.2003 року згідно наказу № 366 - о ДПА у Львівській області позивачку призначено на посаду Управління податкової міліції ДПА у Львівській області, на підставі заяви позивачки.
Згідно ст. 11 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього ж Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд.
Згідно ст. 9 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», особам офіцерського складу, які звільняються зі служби за віком, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
Згідно ст. 27 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», форми і розміри матеріального забезпечення осіб начальницького складу податкової міліції, включаючи грошове утримання, встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Згідно п. 10 постанови КМ України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей», військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби:
які звільняються із служби за віком, станом здоров'я чи у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, після закінчення строку контракту, у зв'язку із систематичним невиконанням умов контракту командуванням, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
Зазначеним в абзаці першому цього ж пункту військовослужбовцям і особам рядового і начальницького складу:
які звільняються із служби повторно, одноразова грошова допомога виплачується за період їх календарної служби з дня останнього зарахування на службу без урахування періоду попередньої служби, за винятком тих осіб, що при попередньому звільненні не набули право на отримання такої допомоги.
Таким чином, позовні вимоги позивача:
- Визнати протиправними дії Державної податкової адміністрації у Львівській області по нарахуванню та виплаті ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в заниженому розмірі.
- Стягнути з Державної податкової адміністрації у Львівській області 37849 грн. 99 коп. (тридцять сім тисяч вісімсот сорок дев'ять гривень дев'яносто дев'ять копійок) недоплаченої суми одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби.
не підлягають задоволенню, оскільки згідно п. 10 Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби. Згідно наказу про звільнення, позивачка в податковій міліції проходила службу протягом 5 років 4 місяців 2 днів. Наказ про звільнення позивачка не оскаржує. Розмір грошової допомоги згідно наказу про звільнення позивачка також не оскаржує.
Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою і не може виходити за межі позовних вимог. Позивач розпорядився своїми вимогами на свій розсуд, однак суд з врахуванням вимог ст. 162 КАС України не наділений повноваженнями підміняти собою орган владних повноважень та змінювати наказ або інший розпорядчий акт про звільнення зі служби та оголошення вислуги років.
Наказ є формою реалізації службових повноважень особи начальницького складу, згідно з якими визначаються мета і предмет завдання, строк його виконання та відповідальна особа, якій належить його виконати. Накази повинні бути законними, зрозумілими і виконуватися беззаперечно, точно та у визначений строк.
Згідно ст. 94 КАС України, судові витрати покладають на позивача.
Керуючись ст.ст. 69, 70, 159-163, 167 КАС України, суд -
П Р И Й Н Я В:
1. В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
2. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого ст. 186 КАС України, якщо таку заяву не було подано.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
3. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку постанову суду першої інстанції повністю або частково в порядку і строки встановлені ст. 186 КАС України:
Про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції спочатку подається заява. Обґрунтування мотивів оскарження і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються в апеляційній скарзі.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова в повному обсязі складена 20.10.2009 року.
Суддя Гавдик З.В.