Копія:
Справа № 2-а-246/09
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 вересня 2009 року Котелевський районний суд Полтавської області в складі:
головуючого судді - Островського Р.В.,
при секретарі - Білик Н.О.,
розглянувши у судовому засіданні в смт. Котельва адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Котелевському районі Полтавської області про визнання незаконним рішення посадових осіб та зобов’язання вчинити певні дії щодо призначення пенсії за віком,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України у Котелевському районі Полтавської області, якому просить суд визнати нечинним рішення Управління Пенсійного фонду України у Котелевському районі Полтавської області про відмову в призначенні дострокової пенсії за віком та зобов’язати відповідача вчинити певні дії щодо призначення йому пенсії за віком, в обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на те, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-ХІІ від 28.02.1991 року (надалі Закон №796-ХІІ) має право на зниження пенсійного віку учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів на 10 років, встановленого для одержання державних пенсій. 14 травня 2009 року він звернувся до Управління Пенсійного фонду України у Котелевському районі Полтавської області із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до ст. 55 Закону №796-ХІІ, але відповідач всупереч діючого законодавства України та наданих документів, відмовив в призначені йому дострокової пенсії за віком, згідно із ст. 55 Закону №796-ХІІ, у зв’язку з відсутністю довідки про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Отримати вищевказану довідку в Котелевському РТП та Котелевському САТП 1606 не має змоги, так як підприємства вже тривалий час не існують, а документи в яких би були дані про його участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС не збереглися. Але рішенням Котелевського районного суду Полтавської області від 19.02.1993 року було встановлено факт перебування його в зоні відчуження на ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС в період з 2 по 8 травня включно 1986 року. А тому враховуючи вищевикладене, вважає рішення Управління Пенсійного фонду України в Котелевському районі Полтавської області незаконним.
У судове засідання позивач не з’явився, про час і місце розгляду справи був повідомлений в установленому законом порядку. ОСОБА_1 надав до суду заяву, в якій просить розглядати справу без його участі, позивні вимоги підтримує у повному обсязі.
Відповідач надав заперечення на позов, в якому просить суд в задоволенні позову відмовити. В обґрунтування своїх доводів зазначив, що відповідно до пп. «ґ» п. 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, форма якої затверджена постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 N 122. Окрім цього, для підтвердження періодів роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС також можна приймати документи, передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року №51 «Про порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». В наданих позивачем документах, відсутня вищевказана довідка, що унеможливлює встановити період роботи ОСОБА_1 в зоні відчуження. Крім того, з метою встановлення наявності первинних документів, на підставі яких можна було б підтвердити період роботи в зоні відчуження була проведена перевірка ВАТ «Агротехніка», згідно акту перевірки від 01.06.2009 року №49 на підприємстві відсутні будь-які первинні документи, що підтверджували б період роботи позивача по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Також відповідач вважає, що рішення Котелевського районного суду Полтавської області від 19.02.1993 року про встановлення факту перебування в зоні відчуження не може бути підставою для зменшення пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону №796-ХІІ, оскільки вказана стаття гарантує право дострокового виходу на пенсію особам, які працювали в цій зоні, а не перебували, як зазначено в рішенні суду. Таким чином, на думку відповідача вимоги позивача є необґрунтованими, та такими, що не відповідають чинному законодавстві.
Представник відповідача – Управління Пенсійного фонду України у Котелевському районі Полтавської області, у судове засідання не з’явився, про час і місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Управління Пенсійного фонду України у Котелевському районі Полтавської області надало до суду листа, в якому просить справу розглядати без участі їх представника, проти позивних вимог заперечує у повному обсязі.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до переконання, що позов слід задовольнити повністю з наступних підстав.
Матеріалами справи встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 року (категорія 2) , серії А №223370, видане Полтавською обласною державною адміністрацією 09 квітня 1993 року .
Ст. 10 Закону №796-ХІІ визначено осіб, які належать до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а саме: учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.
Враховуючи зазначений статус позивача, він відповідно до ст. 55 Закону №796-ХІІ має право на зниження пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій.
Згідно до пп. «ґ» п. 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи, які засвідчують особливий статус особи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, форма якої затверджена постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 N 122.
14.05.2009 року ОСОБА_1 звернувся з письмовою заявою до Управління Пенсійного фонду України у Котелевському районі Полтавської області про призначення пенсії, згідно Закону №796-ХІІ, для підтвердження свого права на пенсійне забезпечення позивач надав копію посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, копію витягу з протоколу засідання комісії при Мінчорнобилі України по вирішенню спірних питань, пов’язаних з визначенням статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, копію трудової книжки, копію рішення Котелевського районного суду Полтавської області від 19.02.1993 року про встановлення факту перебування в зоні відчуження, копію відомостей про нарахування заробітної плати за травень-грудень 1986 року, копію наказу про преміювання працівників виданим Котелевським ремонтно-транспортним підприємством та копію довідки Котелевського ВАТ «Агротехніка» про реорганізацію підприємства.
Управління Пенсійного фонду України у Котелевському районі Полтавської області 09.06.2009 року прийняло рішення про відмову в призначенні дострокової пенсії за віком, згідно ст. 55 Закону №796-ХІІ, посилаючись на те, що відсутні первинні документи, які б підтверджували період роботи позивача в зоні відчуження.
Виходячи із системного аналізу норм законодавства, суд вважає, що єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом №796-ХІІ, у тому числі призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС». Довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях є підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
Крім того, рішенням Котелевського районного суду Полтавської області від 19 лютого 1993 року встановлено факт перебування ОСОБА_1 в зоні відчуження на ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС в період з 2 по 8 травня включно 1986 року.
Відповідно до ст. 72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини
Доказів на обґрунтування правомірності прийнятого Управлінням Пенсійного фонду України у Котелевському районі Полтавської області рішення про відмову в призначенні дострокової пенсії за віком ОСОБА_1, згідно ст. 55 Закону №796-ХІІ, винесену 09 червня 2009 року, відповідачем не надано, як і не було встановлено під час розгляду справи.
Ч. 2 ст. 71 КАС України передбачає, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином, відповідно до вимог чинного законодавства, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а тому позовні вимоги слід задовольнити повністю.
Керуючись ст.ст. 2, 7, 17, 18, 71, 72, 104, 160, 162, 163, 167, 186 КАС України, Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-ХІІ від 28.02.1991 року, суд –
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Котелевському районі Полтавської області про визнання незаконним рішення посадових осіб та зобов’язання вчинити певні дії щодо призначення пенсії за віком задовольнити повністю.
Визнати повністю рішення Управління Пенсійного фонду України у Котелевському районі Полтавської області від 09 червня 2009 року про відмову в призначенні дострокової пенсії за віком ОСОБА_1, згідно ст. 55 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» нечинним.
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України у Котелевському районі Полтавської області прийняти рішення про призначення ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, дострокової пенсії за віком, згідно ст. 55 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з моменту досягнення ним 50-річного віку.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Котелевський районний суд Полтавської області шляхом подання в десятиденний строк з дня складення постанови в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч.5 ст.186 КАС України.
Суддя (підпис)
З оригіналом згідно:
Суддя
Котелевського райсуду
Полтавської області ОСОБА_2
ДОВІДКА
Постанова набрала чинності 02 жовтня 2009 року.
Суддя
Котелевського райсуду
Полтавської області ОСОБА_2