Справа № 2-а-12713-2009
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 жовтня 2009 року Слов’янській міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючий - суддя Руденко Л.М.,
при секретарі - Сироватській Л.С.,
розглянув адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Слов’янської міської ради Донецької області, третя особа: Головне управління Державного казначейства України в особі ВДК у м. Слов’янськ Донецької області – про оскарження дій, бездіяльності, визнання дій такими, що порушують права та поновлення порушеного права, -
В С Т А Н О В И В:
15.09.2009р. до Слов’янського міськрайонного суду з адміністративним позовом про оскарження дій, бездіяльності, визнання дій такими, що порушують права та поновлення порушеного права звернулась ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Слов’янської міської ради Донецької обл., третя особа - Головне управління Державного казначейства України у Донецькій області, мотивуючи свої позовні вимоги тим, що вона є матір’ю дитини – ОСОБА_2, 07.04.2007року народження.
03.07.2007р. вона знаходилася у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х років. Вона отримала допомогу як непрацююча через Управління та соціального захисту населення, надала всі необхідні документи за його вимогою.Допомогу їй нарахували у розмірі встановленному Законами України « Про державну допомогу сім’ям з дітьми», « Про Державний Бюджет на 2007 рік»
Розмір призначеної їй допомоги не відповдав приписам Прикінцевих та перехідних положень Закону України « Про державну допомогу сім’ям з дітьми» та обмежував її
Права та права її дитини, а також прямо порушував приписи ОСОБА_3 України.
За час перебування у відпустці по догляду за дитиною, вона декілька разів відвідувала відповідача, який її завіряв, що допомогу їй виплачують у розмірі, що визначений законом і у неї не було на той час підстав не довіряти відповідачеві, тому вона була впевнена, що виплата проводиться правильно, але у червні 2009р. вона дізналася, що їй не оплачували державну допомогу, тобто фактично позбавили її дитину на нормальне існування.
З метою поновленні своїх порушених прав та захищаючи права доньки, у відповідності до ч.1 ст.5 Закону України « Про державну допомогу сім’ям з дітьми», у якій вказано «Всі види державної допомоги сім’ям з дітьми, крім допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків.
27.11.2008р. вона звернулася до Управління праці та соціального захисту населення м. Слов’янськ про перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, але їй було відмовлено, мотивуючи тим, що жодна норма права порушена не була і допомогу їй сплачували у встановленому законом розмірі. Вона вважає, що дії відповідача у частині відмови є неправомірними і порушують її права.
Статтею 22 ОСОБА_3 України - Україна проголошена демократичною, соціальною та правовою державою, визначено, що найвищою соціальною цінністю в Україні є людина, її права ї свободи та їх гарантії визначають зміст та направленість діяльності держави, а їх затвердження та забезпечення є головним зобов’язанням держави, права і свободи людини не від’ємні та непорушні, їх зміст та об'єм при прийнятті нових законів або внесення змін в діючі закони не можуть бути звужені.
Соціальна допомога по догляду за дитиною є складовою частиною їх конституційних права як громадян України на соціальний захист і достатній рівень життя.
ОСОБА_4 ст.64 ст.22ч.3 ОСОБА_3 України, право громадян на соціальний захист, інші соціально-економічні права можуть бути обмежені, у тому числі зупиненням дій законів (їх окремих положень), лише в умовах воєнного або надзвичайного стану на певний строк.
Утверджуючи і забезпечуючи права і свободи громадян, держава окремими законами України встановила певні соціальні пільги, компенсації і гарантії, що є складовою конституційного права на соціальний захист і юридичними засобами здійснення цього права, а тому відповідно до частини другої статті 6 , частини другої статті 19, частини першої статті 68 ОСОБА_3 України вони є загальнообов’язковими, однакою мірою мають додержуватися органами державної влади, місцевого самоврядування, їх посадовими особами. Не виконання державою своїх соціальних зобов’язань щодо окремих осіб ставить громадян у нерівні умови, підриває принцип довіри особи до держави, що закономірно призводить до порушення принципів соціальної, правової держави.
Частиною 3 Перехідних та прикінцевих положень зазначено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008р. – 50%, з 1 січня 2009р. -75%, з 1 січня 2010 р. -100% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року за № 6-рп/2007 (справа про цивільні гарантії громадян) положення аб.3 ч. 2 ст. 56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», щодо розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до вимог Закону України «Про державну соціальну допомогу з дітьми» визнано таким, що не відповідають ОСОБА_3 України (є неконституційними).
Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року відповідні зміни не визнано такими, що не відповідають ОСОБА_3 України, зокрема статті, що безпосередньо визначають розмір державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Тобто з травня 2007р. їй мали провести перерахунок і сплачувати допомогу у розмірі, що була встановлена Законом України « Про Державний Бюджет на 2007рік».
Статтею 62 Закону України « Про Державний Бюджет на 2007рік» встановлений прожитковий мінімум для дітей до 6-ти років, який становить: з січня 2007р. – 434, з квітня 2007р.- 442 грн., з липня 2007р.- 463 грн., з жовтня 2007р. – 470 грн.
У 2007 році вона мала отримати допомогу по догляду за дитиною у розмірі 3482,86 грн.: за травень – 241,86 грн., за червень – 442 грн., з липня по жовтень – по 463 грн. щомісячно, з жовтня 2007р. по січень 2008р. – 470 грн. на місяць, а отримала з травня 2007р. по грудень 2007р.– 1016,19 грн. У 2008 році вона мала отримати допомогу по догляду за дитиною у розмірі 6483 грн.: щомісячно з січня 2008р. – 526 грн., з квітня 2008р. – 538 грн., з липня -540 грн., з жовтня -557 грн., а отримала з січня по грудень,включно,2008р. – 1729,20 грн., різниця складає 4753,80 грн. Загальна сума не дотриманої допомоги з травня 2007р. по грудень 2008р. складає 7220,47 грн.
Просила суд:
- визнати дії відповідача такими, що порушують її права, поновити її порушені права та зобов’язати Управління праці та соціального захисту населення у м. Слов’янськ провести перерахунок призначеної їй державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з травня 2007р. по серпень місяць 2009р., включно, у відповідності до вимог чинного законодавства;
- зобов’язати Управління праці та соціального захисту населення м Слов’янськ сплатити їй недоотриману державну допомогу у період з травня 2007р. по серпень 2009р. по догляду за дитиною до 3-х років.
У судове засідання позивачка ОСОБА_1 свої позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача ОСОБА_5, у суді вимоги ОСОБА_1 не визнала та вказала, що остання перебуває на обліку у УПСЗН, як утримувач державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 15.05.2007р. як застрахована особа.
Останній здійснюється виплата вказаної допомоги на підставі Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» та постанови КМ України № 1751 від 27.12.2001 р. «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги сім»ям з дітьми.». Щомісячно списки одержувачів допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку формуються заздалегідь в Головному Управлінні ПСЗН Донецької ОДА. УПСЗН Слов’янської МР не приймає участі у визначенні розміру виплати і виконують лише делеговані повноваження, на підставі ст. 34 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» та п. 5.2 Положення про УПСЗН Слов’янської МР, затвердженого рішенням міської Ради № 29-1У-5 від 23.06.2006 р.
Крім того, ч. 2 ст. 95 ОСОБА_3 України встановлено, що виключно Законами про державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування таких видатків.
Статтею 56 ЗУ «Про державний бюджет України на 2007 рік» встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється у розмірі, що дорівнює різниці між 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім»ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш 90 грн. для незастрахованих осіб та не менше 23 % прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
ОСОБА_4 з Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року за № 6-рп/2007 (справа про цивільні гарантії громадян) положення аб.3 ч. 2 ст. 56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», щодо розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до вимог Закону України «Про державну соціальну допомогу з дітьми» визнано таким, що не відповідають ОСОБА_3 України (є неконституційними).
Положення вказаної статті ЗУ «Про державний бюджет на 2007 рік» втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення від 09.07.2007 року за № 6-рп/2007, при цьому додаткових вимог стосовно порядку його виконання не визначено. Конституційний Суд України не зобов’язав законодавчу та виконавчу владу внести відповідні зміни до чинного законодавства, які б надавали можливість змінити розрахунки та виплачувати вказану державну соціальну допомогу у збільшених розмірах. Рішення КС України не підтверджено фінансовими ресурсами, а тому можна вважати таким, що не тягне за собою змін у виплатах,
Відповідно до п.1.2 Положення Управління у своїй діяльності керується ОСОБА_3 України, Законами України, постановами Верховної Ради України, указами та розпорядженнями Президента України, декретами, постановами та розпорядженнями кабінету Міністрів України, наказами Міністерства Праці та соціальної політики України, наказами Головного управління праці та соціального захисту населення Донецької облдержадміністрації, рішеннями міської ради та її виконавчого комітету, розпорядженнями міського голови, а також положеннями про нього. Тому Рішення Конституційного суду України, яке не вносить змін до будь-якого зазначеного нормативно-правового акту, не змінює повноваження Управління, щодо перерахунку чи збільшення розмірів виплат державної соціальної допомоги.
ОСОБА_4 департаменту державного соціального захисту населення МПСПУ № 9032/0/14-08/014 від 29.08.2008 року за інформацією Мінфіну витрати, пов’язані з задоволенням судами позовних заяв отримувачів пільг, компенсацій та гарантій, як наслідок рішення Конституційного суду України від 09.07.2007 року № 6рп/2007, не враховано в Законі України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».
Взяття зобов’язань, щодо проведення соціальних виплат, надання пільг та компенсації згідно з цим рішенням можливо, лише у разі внесення відповідних змін до Законів України Про державний бюджет України, які мають передбачати збільшення видаткової частини з одночасним визначенням джерел надходження до бюджету, за рахунок яких здійснюється всі видатки.
Забезпечити виконання зазначеного рішення КСУ без врахування реальних можливостей доходної частини державного бюджету України на 2008 рік немає можливості, оскільки це призведе до бюджетних зобов’язань, які не забезпечені фінансовими ресурсами держави, тобто бюджетних порушень.
Пункт 23 розділу 11 «Внесенням змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» частину першу статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» викладено у наступній редакції: допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнюється різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім»ї з розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн.
Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року відповідні зміни не визнано такими, що не відповідають ОСОБА_3 України.
Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надавалася Управлінням у 2007-2008 роках відповідно до чинного законодавства України, а виплату здійснено позивачу у повному обсязі.
УПСЗН, як орган місцевого самоврядування, діє лише в межах чинного законодавства та делегованих повноважень. Покладені на нього функції виконує суворо в межах чинного законодавства та під контролем вищих органів. Всі видатки з державного бюджету щорічно перевіряється контролюючими органами. Працівники УПСЗН не мають повноважень на свій розсуд встановлювати розмірі виплат, які визначила собі позивачка. УПСЗН всі дії виконало у відповідності з вимогами частини другої статті 95 ОСОБА_3 України.
Крім того, відповідно до ст.99 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особі встановлюється річний строк, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Пунктом 6 рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 р. № 6-рп/2007 визначено, що рішення Конституційного Суду України підлягає опублікуванню у «віснику Конституційного Суду України» та в інших офіційних виданнях України. Дане рішення оприлюднено в Офіційному віснику України №52 від 27.07.2007р.
Позивач звернулася за призначенням допомоги 15.05.2007р. При прийомі документів спеціаліст роз’яснює кожному одержувачу допомоги умови призначення розміру допомоги та знайомить з нормативною базою.
Позивачу було відомо до 01.08.2008р. про розміри виплаченої їй допомоги за період з липня 2007 р. по червень 2008р., бо допомога щомісячно перерахувалася з Держбюджету, через рахунки ГолУПСЗН Донецької ОДА та Управління на особистий рахунок позивача відкритий у банку, але з позовом до суду звернулася лише 14.09.2009р. У своєму клопотанні позивачка не доводить поважних підстав, які входять до переліку ст.102 КАС України.
Просила суд у задоволенні позовних вимог відмови.
Третя особа - Головне управління Державного казначейства України у Донецькій області до суду не з’явилася, але надала суду заяву у якій просила справу розглянути за їх відсутністю.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи: свідоцтва про народження дитини (а.с.8), довідки про сплату державної допомоги (а.с.5,6 ),відповідь начальника Управління праці та соціального захисту населення Слов’янської міської ради на заяву від 27.11.2008р. №14-01/П-0689 (а.с.9), заперечення на адміністративний позов (а.с.21-22), клопотання та пояснення Головного управління Державного казначейства України у Донецькій області (а.с.26), суд приходить до висновку, що вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню з наступних підстав.
ОСОБА_4 ст.8 ОСОБА_3 України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. ОСОБА_3 України є нормами прямої дії.
Відповідно до ст.22 ОСОБА_3 України, конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
ОСОБА_4 зі ст. 46 ОСОБА_3 України, « Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створення мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом».
Так, у судовому засіданні з достовірністю було встановлено, що :
- позивачкою з поважних причин було порушено строк наданий ст.99 ч.2 КАС України щодо звернення з даним позовом до суду, оскільки, як вбачається з матеріалів справи ОСОБА_1 не була усвідомлена та не мала можливості своєчасно звернутися до суду і лише після звернення у листопаді 2008р. до відповідача, їй стало відомо про порушене її право на отримання матеріальної допомоги у зв’язку з доглядом за дитиною до досягнення нею трирічного віку у повному обсязі, як передбачено Законом, після чого вона звернулася до суду;
- згідно свідоцтв про народження, ОСОБА_1 07.04.2007р. року народила сина – ОСОБА_2, з того часу і по сьогоднішній день вона є непрацездатною у зв’язку з доглядом за дитиною до досягнення нею трирічного віку;
- з 15 травня 2007р. і по теперішній час знаходиться на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Слов’янської міської ради;
- відповідач здійснював виплату допомоги у таких розмірах: у травні – 70,76 грн., з 01.06.2007р. – по 01.08.2007р. – 129,03 коп., у серпні 2007р. - 132,64 грн., у вересні 2007р.- 134,45 грн., у жовтні 2007р. – 136,16 грн., у листопаді 2007р. – 140,05 грн., у грудні 2007р.– 144,10 грн., відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання призначення і виплати допомоги сім’ям з дітьми» від 11.01.2007р. №13 та постанови Кабінету Міністрів України «Питання виплати застрахованим особам допомоги при народженні дитини та по догляду до досягнення нею трирічного віку» від 16.01.2007р. №32.
Статтею 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007рік» було зупинено дію ст.43 «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування, у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими народженням та похованням» та встановлено, що у 2007 році допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми від 21.11.1992р. № 2811-ХІ та Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності витратами зумовленими народженням та похованням» здійснюється за рахунок коштів відповідно субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у таких розмірах: допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку – у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсоткам прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш 90 гривень для незастрахованих осіб та не менш 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України.
Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007р. № 6-рп 2907 по справі № 1-29/2007, визнано такими, що не відповідають ОСОБА_3 України (є неконституційними) деякі положення Закону України «Про Державний бюджет України», в тому числі визнано неконституційним абзац третій частини другої статті 56 цього Закону, щодо встановлення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що визнається як різниця між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш 90 гривень для незастрахованих осіб та не менш 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України.
В пункті 4 мотивувальної частини даного рішення Конституційного Суду України, зазначено, що законом про Державний бюджет України не можуть вноситися зміни, зупинятися дія чинних законів України, а також встановлюватися інше додаткове правове регулювання відносин, що є предметом інших законів України. Оскільки предмет Закону «Про Державний бюджет України» чітко визначений у ОСОБА_3 України, Кодексі, то цей закон не може скасовувати чи змінювати обсяг прав і обов’язків, пільг, компенсацій і гарантій, передбачених іншими законами України.
ОСОБА_4 абзацу другого статті 152 ОСОБА_3 України, закони інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Враховуючи вищевикладене суд вважає, що управління праці та соціального захисту населення Слов’янської міської ради повинно було нарахувати та сплатити позивачці ОСОБА_1 допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленому ст.43 «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності витратами зумовленими народженням та похованням» з урахуванням вимог ст.62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007рік », а саме за період з 09.07.2007р. по 30.09.2007р. – із розрахунку 463 грн., щомісячно; з 01.10.2007р. по 31.12.2007р. – 470 грн., щомісячно.
Період за який підлягає стягненню недоплачена допомога на дитину встановлюється з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007р. та розраховується виходячи з наступного (463:31)=14,93 грн.; (14,93 грн. х 22) -129,03 грн.=199,43 грн.; 463-132,64=330,36 грн., 463-134,45=328,55 грн., 470-136,13=333,87 грн., 470 -140,05=329,95грн., 470-144,10= 325,90 грн. Загальна сума складає 1848 грн.06 коп.
Відповідно до п. 23 Порядку призначення і виплати допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, особам, застрахованим в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.01.2007р. №13 (зі змінами та доповненнями), у разі затвердження нового розміру прожиткового мінімуму, розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, перераховується без звернення осіб, яким вона призначена, з місяця набрання чинності актом законодавства, що встановлює новий розмір прожиткового мінімуму.
Таким чином, суд вважає, що відповідач зобов’язаний відповідно до діючого законодавства нарахувати та сплатити ОСОБА_1 додатково суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09.07.2007р. по 31.12.2007р. на у сумі 1848 грн.06 коп.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2008рік» від 28.12.2007р. №107, який набрав чинності 01.01.2008року знову внесено зміни до частини 1 статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», відповідно до яких допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановлених для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш 130 грн. Внесені зміни не розглядалися Конституційним Судом, щодо їх конституційності.
Відповідно до п.3 Перехідних положень Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» розмір державної допомоги сім’ям з дітьми, передбаченої статтею 15 цього Закону, визначається Верховною Радою України в Законі про Державний бюджет України на відповідний рік у відсотковому відношенні до прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку з поступовим наближенням до прожиткового мінімуму, але при цьому не може бути нижчим за величину, що дорівнює 25 відсоткам зазначеного прожиткового мінімуму, а з 1 січня 2006року – 50 відсоткам цього прожиткового мінімуму.
Законами України про Державний Бюджет України на 2007 та 2008 роки взагалі не визначався розмір державної допомоги сім’ям з дітьми, а ті зміни, які вносились до статті 15 зазначеного Закону, з 09.07.2007 року визнані неконституційними.
Відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням від 18.01.2001р. №2240, який визначає правові, організаційні та фінансові основи загальнообов’язкового державного соціального страхування громадян на випадок тимчасової втрати працездатності, у зв’язку з вагітністю та пологами, народженням дитини та необхідністю догляду за нею. Пунктом 2 статті 1 цього Закону визначено, що застрахована особа – ще найманий працівник, на користь якого здійснюється загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням.
Статтею 43 цього Закону визначено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі в розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менш розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Законом України №489 від 19.12.2006р. «Про Державний бюджет України на 2007 рік» дію статті 43 зупинено на 2007 рік, що визнано неконституційним рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007року № 6-рп 2007.
Таким чином, положення ст. 43 Закону з 09.07.2007року діє в редакції: «допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі в розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менш розміру прожиткового мінімуму, встановленого Законом». Диспозиція цієї статті співпадає з положенням статті 15 Закону України « Про державну допомогу сім’ям з дітьми» в частині розміру вказаної допомоги. Тобто розмір допомоги як застрахованим особам, так і не застрахованим особам за період з 09.07.2007р. по 31.12.2007р. має визначатись з розміру прожиткового мінімуму.
Редакція цього Закону зазнала змін в зв’язку з прийняттям Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» від 28.12.2007року №107, а саме виключено статтю 43, та у назві і тексту Закону слова «Народженням та» виключено. Тобто, після внесення змін період по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку не є страховим випадком. Вказані зміни до цього Закону визнані такими, що не відповідають ОСОБА_3 України згідно із рішенням від 22.05.2008 року. Таким чином, стаття 43 цього Закону діє з 22.05.2008року в редакції «допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі в розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менш розміру прожиткового мінімуму». Порядок виплати вказаної допомоги визначено статтею 50 цього Закону, відповідно до якої матеріальне забезпечення та соціальні послуги в зв’язку з витратами, зумовленими народженням застрахованим особам призначаються та надаються за основним місцем роботи за рахунок сплачених застрахованою особою страхових внесків.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» від 26.12.2008р., у 2009р., на підставі ст. 43 даного Закону, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», призначається і виплачується в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 22 КМУ №1751 від 27.12.2001р. «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми» передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 01.01.2009р. виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між 75 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш як 130 грн.
ОСОБА_4 з вимогами ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Суд, на підставі доказів по справі, приходить до висновку, що пропущений ОСОБА_1 строк звернення до суду підлягає задоволенню, а також частково підлягають задоволенню позовні вимоги ОСОБА_1 в частині визнання бездіяльності Управління праці та соціального захисту населення Слов’янського міської ради Донецької області по відношенню до перерахування ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за липень-грудень 2007 року неправомірною та стягнення з Управління праці та соціального захисту населення Слов’янського міської ради Донецької області на користь позивачки недоплачену допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 9 липня 2007року по 31 грудня 2007 року у сумі 1848 грн.06 коп.
З урахуванням вищевикладеного, суд також вважає, що в іншій частині позовні вимоги ОСОБА_1 необхідно залишити без задоволення, так як вони не відповідають чинному законодавству, оскільки в 2008 -2009 роках порядок виплат та розмір допомоги по догляду за дитиною є іншим.
Стаття 10 Кодексу адміністративного судочинства України передбачає, що всі учасники адміністративного процесу є рівними перед законом і судом.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.8,22,46,152 ОСОБА_3 України, рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007р. № 6-рп 2007 по справі № 1-29/2007, ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», п.3 Перехідних положень Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», Закон України №489 від 19.12.2006р. «Про Державний бюджет України на 2007 рік», п.2 ст.1 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням від 18.01.2001р. №2240, Законом України «Про Державний бюджет України на 2008рік» від 28.12.2007р.№107, Законом України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» від 26.12.2008р., ст.ст.10,11,76,77,79,158-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В :
Поновити ОСОБА_1 процесуальний строк на звернення до суду за захистом своїх прав, передбачений ст.99 ч.2 КАС України.
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Слов’янського Управління праці та соціального захисту населення щодо призначення, нарахування та виплати з липня 2007року по грудень 2007 року на користь ОСОБА_1 державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, що становить менше прожиткового мінімуму щомісяця.
Стягнути с Управління праці та соціального захисту населення Слов’янського міської ради Донецької області на користь ОСОБА_1, 11.112.1986 року народження, яка мешкає у АДРЕСА_1, недоплачену допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 9 липня 2007року по 31 грудня 2007 року у сумі 1848 грн.06 коп.(Грн. Одна тисяча вісімсот сорок вісім 06 коп.).
В іншій частині позовні вимоги залишити без задоволення.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Апеляційного суду Донецької області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або в порядку ч.5 ст. 186 КАС України.
Суддя :