Судове рішення #6511142

    Справа № 2-а-12706-2009                                                


П О С Т А Н О В А  

І М Е Н Е М    У К Р А Ї Н И  


26 жовтня 2009 року Слов’янській   міськрайонний суд Донецької  області у складі:  

головуючий - суддя  Руденко Л.М.,  

при  секретарі  - Сироватській Л.С.,  

розглянув адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення  Слов’янської міської ради Донецької області, третя особа: Головне управління Державного казначейства України в особі ВДК у м. Слов’янськ Донецької області – про визнання рішення незаконним та дій неправомірними, зобов’язання здійснення перерахунку розмірі допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, стягнення заборгованості з виплат допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -  

  В С Т А Н О В И В:  

 

14.09.2009р. до  Слов’янського міськрайонного суду з адміністративним  позовом про визнання рішення незаконним та дій неправомірними, зобов’язання здійснення перерахунку розмірі допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, стягнення заборгованості з виплат допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку звернулась ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Слов’янської міської ради Донецької обл., третя особа - Головне управління Державного казначейства України у Донецькій області, мотивуючи свої позовні вимоги тим, що вона є матір’ю дитини  – ОСОБА_2, 30.09.2008року народження.  

Згідно ст.8 Закону України « Про охорону дитинства» : «Кожна дитина має право на рівень життя, достатній для його фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку».  

Стаття 1 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» встановлено, що  громадяни України, і сім’ях яких виховуються та мешкають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.  

Статтею 15 цього Закону встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленому  законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.  

Для дітей віком до 6 років встановлений прожитковий мінімум в наступних розмірах:  

Статтею 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік»: - з січня 2007р. – 434, з квітня 2007р.- 442 грн., з липня 2007р.- 463 грн., з жовтня 2007р. – 470 грн.  

Статтею 58 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»: з січня 2008р. – 526 грн., з квітня 2008р. – 538 грн., з липня -540 грн., з жовтня -557 грн.  

В Конституції України зазначено, що Україна є демократичною, соціальною та правовою державою (ст.1), визначено, що найвищою соціальною цінністю в Україні є людина, її права ї свободи  та їх гарантії визначають зміст та направленість діяльності держави, а їх затвердження та забезпечення є головним зобов’язанням держави (с.3), права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними (ст.21). Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів, не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод (ст.22).  

Крім того, ст..46 Конституції України наголошує, що «громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.  

Це право гарантується загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створення мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.  

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.  

Відповідно до статті 8 Конституція України має найвищу юридичну силу, таким чином, виходячи з положень Конституції, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що є соціальною допомогою, має становити 100 відсотків від прожиткового мінімуму, встановленого діючим законодавством.  

Конституційний Суд України своїм рішенням від 09.07.2007 року за № 6-рп/2007 (справа про цивільні гарантії громадян) постановив, що вимоги  Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік»,  що обмежують соціальні права громадян, не відповідають Конституції України - є неконституційними.  

22.05.2008 року Конституційний Суд України прийняв рішення за №10-рп/2008, яким було визнано неконституційними  такі положення  Закону України « Про Державний Бюджет на 2008рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України». Тому посилання на норму закону, що визнана неконституційною є неприпустимим.  

Після неодноразових звернень до Управління праці та соціального захисту населення м. Слов’янськ з метою проведення перерахунку допомоги та належного виконання вимог діючого законодавства отримано відмову, мотивовану відсутністю коштів та посилання на норму  закону що визнана неконституційною.  

Таким чином, недоплата становить 5124 грн. і вона вважає, що дії відповідача є неправомірними.  

Просить суд:  

- визнати дії відповідача, що призвели до зменшення виплат та невиконання вимог діючого законодавства неправомірними та незаконними;  

- зобов’язати  Управління  праці та соціального захисту населення Слов’янської міської ради виплачувати вказану допомогу згідно вимог діючого законодавства.  

- стягнути на її користь з Управління праці та соціального захисту населення Слов’янської міської ради суму недоплати за час отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку у розмірі 5124 грн.;  

- судові витрати покласти на  Управління праці та соціального захисту населення.  

 

У судове засідання позивачка ОСОБА_1   свої  позовні вимоги  підтримала та  просила їх задовольнити у повному обсязі.  

 

Представник відповідача ОСОБА_3,   у суді вимоги ОСОБА_1 не визнала та вказала, що остання перебуває на обліку у УПСЗН, як утримувач державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 15.05.2007р. як незастрахована в системі загальнообов’язкового соціального страхування з 12.12.2008р..  

Останній здійснюється виплата вказаної допомоги на підставі Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» та постанови КМ України № 1751 від 27.12.2001 р. «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги сім»ям з дітьми» за допомогою програмного комплексу «ASOPD».  

Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року, на яке посилається позивач обґрунтовуючи свої позовні вимоги щодо догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, відповідні зміни не визнано такими, що не відповідають Конституції України.  

Законом України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» від 26.12.2008р., у 2009р., на підставі ст. 43 даного Закону, допомога по  догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», призначається і виплачується в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.  

Пунктом 22 КМУ №1751 від 27.12.2001р. «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми» передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 01.01.2009р. виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між 75 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш як 130 грн.  

  Сп   иски одержувачів допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку формуються заздалегідь в Головному Управлінні ПСЗН Донецької ОДА. УПСЗН Слов’янської МР не приймає участі у визначенні розміру виплати і виконують лише делеговані повноваження, на підставі ст. 34 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» та п. 5.2 Положення про УПСЗН Слов’янської МР, затвердженого рішенням міської Ради  № 29-1У-5 від 23.06.2006 р.  

Виходячи з вищевикладеного, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначалася та виплачувалася Управління позивачу відповідно до чинного законодавства України, а виплату здійснено відповідачу у повному обсязі. Покладені функції Управління виконує суворо в межах чинного законодавства та під контролем вищих органів системи. Усі видатки з державного бюджету щорічно перевіряються контролюючими органами.  

Просила суд у задоволенні позовних вимог відмови.  

 

Третя особа -   Головне управління Державного казначейства України у Донецькій області     до суду не з’явилася, але надала суду заяву у якій просила справу розглянути  за їх відсутністю.  

 

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи:   свідоцтва про народження дитини (а.с.5),  заяву ОСОБА_1від 14.07.2009р. та відповідь начальника Управління праці та соціального захисту населення Слов’янської міської ради на заяву від 29.07.2009р. №С-0277-2.1-6.2 (а.с.6,7), повідомлення про надання державної допомоги (а.с.8), довідка про склад родити позивача (а.с.11), заперечення на адміністративний позов (а.с.22-23), клопотання та пояснення Головного управління Державного казначейства України у Донецькій області     (а.с.26), суд приходить до висновку, що вимоги задоволенню не підлягають з наступних підстав.  


Відповідно до ст.22 Конституції України, конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.  

 

Згідно зі ст. 46 Конституції України, « Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право  на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.  

 

Це право гарантується  загальнообов’язковим державним соціальним  страхуванням за рахунок  страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального  забезпечення; створення мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.  

 

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом».  

 

  Так, у судовому засіданні з достовірністю було встановлено, що :  

  - згідно свідоцтв про народження, ОСОБА_2 30.09.2008р. року народила доньку – ОСОБА_4, з того часу і по сьогоднішній день вона є непрацездатною у зв’язку з доглядом за дитиною до досягнення нею трирічного віку;  

- з 12 грудня 2008р. і по теперішній час знаходиться на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Слов’янської міської ради;  

- відповідач здійснював виплату допомоги відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання  призначення і виплати допомоги сім’ям з дітьми» від  11.01.2007р. №13 та постанови Кабінету Міністрів України «Питання виплати застрахованим особам допомоги при народженні дитини та по догляду до досягнення нею трирічного віку» від 16.01.2007р. №32.  

 

Законом України «Про Державний бюджет України на 2008рік» від 28.12.2007р. №107, який набрав чинності 01.01.2008року внесено зміни до частини 1 статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», відповідно до яких допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановлених для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім’ї  в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш 130 грн.  

Внесені зміни не розглядалися Конституційним Судом у 2008-2009роках щодо їх конституційності.  

 

Відповідно до п.3 Перехідних положень Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» розмір державної допомоги сім’ям з дітьми, передбаченої статтею 15 цього Закону, визначається Верховною Радою України в Законі про Державний бюджет України  на відповідний рік у відсотковому відношенні до прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку з поступовим наближенням до прожиткового мінімуму, але при цьому не може бути нижчим за величину, що дорівнює 25 відсоткам зазначеного прожиткового мінімуму, а з 1 січня 2006року – 50 відсоткам цього прожиткового мінімуму.  

 

Законом України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» від 26.12.2008р., у 2009р., на підставі ст. 43 даного Закону, допомога по  догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», призначається і виплачується в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.  

 

Пунктом 22 КМУ №1751 від 27.12.2001р. «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми» передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 01.01.2009р. виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між 75 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш як 130 грн.  

 

Згідно з вимогами ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.  

 

Суд, на підставі доказів по справі, приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_5 в частині визнання дії відповідача, що призвели до зменшення виплат та невиконання вимог діючого законодавства неправомірними та незаконними; зобов’язання Управління  праці та соціального захисту населення Слов’янської міської ради виплачувати вказану допомогу згідно вимог діючого законодавства; стягнення на її користь з Управління праці та соціального захисту населення Слов’янської міської ради суму недоплати за час отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку у розмірі 5124 грн. та покладання судових витрат на  Управління праці та соціального захисту населення, є необгрунтованими і задоволенню не підлягають.  

 

Стаття 10 Кодексу адміністративного судочинства України передбачає, що всі учасники адміністративного процесу є рівними перед законом і судом.  


На підставі викладеного та керуючись ст.ст.8,22,46,152 Конституції України, ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми»,  п.3 Перехідних положень Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», Законом України «Про Державний бюджет України на 2008рік» від 28.12.2007р.№107, Законом України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» від 26.12.2008р., ст.ст.10,11,76,77,79,158-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -    


 


 

  П О С Т А Н О В И В :  

 

Адміністративний позов   ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення  Слов’янської міської ради Донецької області, третя особа: Головне управління Державного казначейства України в особі ВДК у м. Слов’янськ Донецької області – про визнання рішення незаконним та дій неправомірними, зобов’язання здійснення перерахунку розмірі допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, стягнення заборгованості з виплат допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,   залишити без задоволення.    


Постанова  може бути оскаржена в  апеляційному порядку до Апеляційного суду Донецької області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови  заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або в порядку ч.5 ст. 186 КАС України.  


 

Суддя :  

 


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація