Справа № 4с-28/2009 рік
У Х В А Л А
3 листопада 2009 року м. Харків
Комінтернівський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого – судді - Фанда О.А.,
при секретарі – Чумаковій Н.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Харкові
скарги ОСОБА_1 на дії Комінтернівського відділу державної виконавчої служби Харківського міського управління юстиції та скасування постанов від 18 грудня 2008 року та 27 березня 2009 року , -
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 звернулася до суду зі скаргами на дії державних виконавців Комінтернівського відділу Державної виконавчої служби Харківського міського управління юстиції, в яких просила скасувати постанови від 18 грудня 2008 року та 27 березня 2009 року.
В судовому засіданні 29 жовтня 2009 року представник ОСОБА_1 – ОСОБА_2 доповнила вимоги скарг та просила суд зобов’язати Комінтернівський відділ державної виконавчої служби Харківського міського управління юстиції прийняти до виконання виконавчий лист А-254/92 і відновити виконавче провадження за цим листом, а також просила поновити їй строк на звернення до суду зі скаргами на дії державних виконавців, оскільки копії оскаржуваних постанов вона отримала лише 6 липня 2009 року.
В обґрунтування вимог скарг посилалася на те, що постановою Комінтернівського районного суду м. Харкова від 18 серпня 1992 року було стягнуто з ОСОБА_3 на користь ОСОБА_1 (ОСОБА_3) Т.В. аліменти на утримання сина ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Виконавче провадження було відкрито в 1992 році без порушення строків пред’явлення виконавчого документу до виконання. Ухвалою від 21 серпня 1997 року виконавче провадження було закінчене. Вказана ухвала суду була скасована судом за нововиявленими обставинами відповідно до ухвали від 31 жовтня 2005 року, після чого виконавче провадження мало бути відновлене. Проте державні виконавці Комінтернівського відділу ДВС ХМУЮ неодноразово та безпідставно замість вирішення питання про відновлення виконавчого провадження вирішували питання про його відкриття та постановляли незаконні постанови про відмову у його відкритті.
Заінтересовані особи – представники Комінтернівського відділу ДВС ХМУЮ проти скарг заперечували. При цьому в судовому засіданні зазначили, що питання про відновлення виконавчого провадження Комінтернівським відділом ДВС ХМУЮ не вирішувалося, а оскаржуваними постановами було відмовлено у відкритті провадження: постановою від 18 грудня 2008 року з підстав, передбачених п. 7 ст. 26 Закону України «Про виконавче провадження», постановою від 27 березня 2009 року – відповідно до п. 4 ст. 26 цього Закону. Крім того, вважали, що суд не є тим органом, який може зобов’язати державну виконавчу службу вчинити певні дії, тому питання про відновлення виконавчого провадження не могло бути вирішено. Також зазначали, що ОСОБА_1 пропустила строки на звернення до суду зі скаргами. Оскаржувані постанови не направлялися ОСОБА_1, а були направлені на адресу суду, оскільки саме суд, на думку Комінтернівського ВДВС ХМУЮ, був стягувачем за змістом Закону України «Про виконавче провадження».
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи та надані сторонами докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що скарги ОСОБА_1 підлягають задоволенню з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено та не заперечується сторонами, що постановою Комінтернівського районного суду м. Харкова від 18 серпня 1992 року було стягнуто з ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, на користь ОСОБА_1 (ОСОБА_3) Т.В. аліменти на утримання сина ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Виконавче провадження було відкрито в 1992 році без порушення строків пред’явлення виконавчого документу до виконання. Ухвалою суду від 21 серпня 1997 року виконавче провадження було закінчене. Вказана ухвала суду була скасована судом за нововиявленими обставинами ухвалою Комінтернівського районного суду м. Харкова від 31 жовтня 2005 року.
Ухвалою Комінтернівського районного суду м. Харкова від 7 листопада 2008 року, залишеною без змін ухвалою судової колегії судової палати у цивільних справах апеляційного суду Харківської області від 19 лютого 2009 року, скасовано постанову Комінтернівського ВДВС ХМУЮ від 1 квітня 2008 року про відмову у відкритті виконавчого провадження за виконавчим листом А-254/92 від 18 серпня 1992 року. Зобов’язано Комінтернівський ВДВС ХМУЮ прийняти до виконання виконавчий лист та відновити виконавче провадження за цим листом (а.с. 41, 42). Вказані рішення є чинними, а тому відповідно до ст. 124 Конституції України є обов’язковими до виконання на всій території України.
Представниками Комінтернівського ВДВС ХМУЮ в судовому засіданні підтверджено, що питання про відновлення виконавчого провадження Комінтернівським ВДВС ХМУЮ не вирішувалося.
Постановами від 18 грудня 2008 року, 27 березня 2009 року головним державним виконавцем Веселовським О.Р. та старшим державним виконавцем Осмаловською Т.О. Комінтернівського ВДВС ХМУЮ відмовлено у відкритті виконавчого провадження, а саме: постановою від 18 грудня 2008 року у відкритті виконавчого провадження було відмовлено, оскільки до виконавчого документа (ухвали суду) не було додано заяви стягувача. При цьому представник Комінтернівського ВДВС ХМУЮ в судовому засіданні зазначив, що саме Комінтернівський районний суд м. Харкова був стягувачем за виконавчим документом - ухвалою суду. Постановою від 27 березня 2009 року у відкритті провадження було відмовлено з підстав, передбачених п. 4 ст. 26 Закону України «Про виконавче провадження».
Зазначені висновки державних виконавців Комінтернівського ВДВС ХМУЮ не відповідають вимогам закону з наступних підстав.
Ухвала Комінтернівського районного суду м. Харкова від 7 листопада 2008 року була постановлена судом за результатами розгляду скарги на дії державного виконавця відповідно до Розділу 7 ЦПК України – судового контролю за виконанням судових рішень.
Відповідно до ч. 2 ст. 387 ЦПК України у разі встановлення обґрунтованості скарги суд визнає оскаржувані рішення, дії чи бездіяльність неправомірними і зобов’язує державного виконавця або іншу посадову особу державної виконавчої служби задовольнити вимогу заявника та усунути порушення або іншим шляхом поновлює його порушені права чи свободи.
Судом правомірно, за результатами розгляду скарги, на Комінтернівський відділ ДВС ХМУЮ було покладено обов’язок виконання певних дій, передбачених Законом України «Про виконавче провадження».
При цьому суд направляючи для виконання Комінтернівському відділу ДВС ХМУЮ копію ухвали Комінтернівського районного суду м. Харкова від 7 листопада 2008 року не був та не міг бути стягувачем або будь-яким іншим учасником виконавчого провадження, тому відмова у відкритті виконавчого провадження постановою від 18 грудня 2008 року з підстав ненадання Комінтернівським районним судом м. Харкова заяви відповідно до п. 1 ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження» є незаконною.
Відповідно до ст. 41 Закону України «Про виконавче провадження» якщо постанова державного виконавця про закінчення виконавчого провадження або повернення виконавчого документа стягувачеві визнана судом незаконною чи скасована начальником або керівником вищестоящого органу державної виконавчої служби, начальником відповідного органу державної виконавчої служби, виконавче провадження підлягає відновленню у 3-денний строк з дня отримання ухвали суду, постанови начальника або керівника вищестоящого органу державної виконавчої служби, начальника відповідного органу державної виконавчої служби.
Про відновлення виконавчого провадження державний виконавець виносить постанову, копія якої не пізніше наступного дня направляється до суду, який визнав незаконною постанову державного виконавця, сторонам, а також органу (посадовій особі), які видали виконавчий документ.
Такі ж самі положення містяться в пункті 4.12. Інструкції про порядок проведення виконавчих дій, затвердженої наказом Міністерства юстиції України № 74/5 від 15 грудня 1999 року.
З огляду на вищезазначене, та враховуючи, що державними виконавцями Комінтернівського ВДВС ХМУЮ на порушення вимог ухвали Комінтернівського районного суду м. Харкова від 7 листопада 2008 року, якою було встановлено обов’язок Комінтернівського відділу ДВС ХМУЮ відновити виконавче провадження за виконавчим листом А-254/92 від 18 серпня 1992 року не було виконано вимоги ухвали суду, оскаржувані постанови не можна визнати законними та обґрунтованими – вони підлягають скасуванню.
В зв’язку з тим, що оскаржувані постанови ОСОБА_1 отримала лише 6 липня 2009 року суд вважає за необхідне поновити їй строк на звернення до суду зі скаргою на дії державних виконавців відповідно до ст. 383 ЦПК України.
На підставі викладеного і керуючись ст.ст. 11, 73, 209, 210, 212-215, 218, 386, 387 ЦПК України, суд, -
ухвалив :
Скарги ОСОБА_1 задовольнити.
Поновити ОСОБА_1 строк на звернення до суду зі скаргами на дії державного виконавця.
Визнати постанови головного державного виконавця Комінтернівського відділу державної виконавчої служби Харківського міського управління юстиції ОСОБА_5 від 18 грудня 2008 року, старшого державного виконавця Комінтернівського відділу державної виконавчої служби Харківського міського управління юстиції ОСОБА_6 від 27 березня 2009 року про відмову у відкритті виконавчого провадження – неправомірними та скасувати їх.
Зобов’язати державного виконавця або іншу посадову особу Комінтернівського відділу державної виконавчої служби Харківського міського управління юстиції відновити виконавче провадження за виконавчим листом А-254/92 від 18 серпня 1992 року.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до апеляційного суду Харківської області через Комінтернівський районний суд м. Харкова шляхом подачі в 5-денний строк з дня винесення ухвали заяви про апеляційне оскарження і поданням, після цього протягом десяти днів, апеляційної скарги, або в порядку ч. 4 ст. 295 ЦПК України.
Суддя -