Судове рішення #650063
Справа №2-809/07 РІШЕННЯ

Справа №2-809/07 РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ       УКРАЇНИ

07 лютого 2007 року Центрально-Міський районний суд міста Кривого Рогу у складі:

головуючого судді Затолочного B.C.,

при секретарі Ходюк О.І.,

за участю:

- представника позивача ОСОБА_2, розглянувши у попередньому судовому засіданні у м. Кривому Розі цивільну   справу   за позовом  ОСОБА_1 до Центрально-Міської районної ради м. Кривого Рогу Дніпропетровської області про визнання права власності на самочинно збудоване нерухоме майно в порядку спадкування, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про визнання права власності в порядку спадкування на самочинно збудоване нерухоме майно - домоволодінняАДРЕСА_1.

У попередньому судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та дав суду пояснення, про те, що: у 1965 році ОСОБА_3 збудував домоволодіння АДРЕСА_1, однак за своє життя акт вводу в експлуатацію він так і не отримав, тим самим своєчасно не оформивши правовстановлюючі документи на домоволодіння, хоча володів ним та мешкав в ньому з 1965 року по день своєї смерті.

ІНФОРМАЦІЯ_1 батько позивача ОСОБА_3 помер. За життя ОСОБА_3 нікому належне йому майно не заповідав.

Представник позивача також пояснив суду, що спадкоємцем за законом першої черги після смерті ОСОБА_3 на підставі ст. 529 ЦК України (в редакції 1963 р.) була його дружина - ОСОБА_4.

Позивач в позові посилається на п. 1 ст. 549 ЦК України (в редакції 1963 p.), згідно якої визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління чи володіння спадковим майном.

Я зазначив представник позивача, після смерті ОСОБА_3, ОСОБА_4 прийняла спадщину, оскільки протягом 6-ти місяців після смерті померлого мешкала у домоволодінні АДРЕСА_1 та вступила в управління та володіння (користування) спадковим майном.

Згідно ч. 2 ст. 548 ЦК України (в редакції 1963 р.) прийнята спадщина визнається такою, що належить спадкоємцю з моменту відкриття спадщини.

ІНФОРМАЦІЯ_2 померла мати позивача ОСОБА_3 За життя ОСОБА_3 нікому належне її майно не заповідала. Єдиним спадкоємцем за законом першої черги, який прийняв спадщину після смерті ОСОБА_3 є позивач - ОСОБА_1 на підставі ст.ст. 529, 548, 549 ЦК України (в редакції 1963 p.), оскільки він є сином померлої.

Відповідно до ст. 549 ЦК України (в редакції 1963 р.) визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління чи володіння спадковим майном. Так, позивач фактично прийняв спадщину після ОСОБА_3 оскільки протягом 6-ти місяців після смерті померлої мешкав та був зареєстрований у домоволодінні АДРЕСА_1.

Згідно повідомлення КП „КБТІ" № 1232 від 13.09.2006 року при обстеженні домоволодіння АДРЕСА_1 виявлено будівництво, а саме: житловий будинок „А-1", прибудову „а", веранду „а-1", сарай „Б", сарай „В", вбиральня „Г". Правовстановлюючих документів на вказане домоволодіння немає, у зв'язку з чим спадкоємець направляється у Центрально-Міську районну раду м. Кривого Рогу для вирішення питання про прийняття в

 

2

експлуатацію житлового будинку з надвірними будівлями та оформлення права власності на домоволодіння.

Позивач звернувся до відділу житлово-комунального господарства за видачею правовстановлюючого документа на домоволодіння АДРЕСА_1. Однак йому було відмовлено листом НОМЕР_1 від 22.11.2006 p., згідно якого повідомлено, що для вирішення питання щодо визнання права власності на об'єкт нерухомого майна за померлим громадянином спадкоємці мають право звертатися до місцевого суду, оскільки згідно з Тимчасовим положенням „Про реєстрацію права власності на нерухоме майно", затвердженим Наказом МЮУ від 07.02.2002 p., № 7/5, якщо особа за своє життя з будь-яких підстав не набула права власності на об'єкт нерухомого майна, то у разі звернення із заявою спадкоємця щодо видачі свідоцтва про право власності на ім'я померлого, виконком не може прийняти відповідне рішення у зв'язку відсутністю належного заявника. У зв'язку з чим він вимушений звернутися до суду.

У відповідності до ч. 5 ст. 376 ЦК України на вимогу користувача земельної ділянки суд може визнати за ним право власності на нерухоме майно, яке самочинно збудоване на ній, якщо це не порушує права інших осіб. Це не порушить права інших осіб, оскільки: згідно технічного висновку про розташування та технічний стан на земельній ділянці домоволодінняАДРЕСА_1, виконаного Криворізьким відділом комплексного проектування Дніпропетровського філіалу ДП „ДНІ та ПП „НІІпроектреконструкція" стан самовільних будівель задовільний та відповідає державним будівельним нормам України ДБН 360-92**.

Відповідач в листі від 06.02.2007 року НОМЕР_2 на ім'я суду зазначив, що позов визнає повністю і просить розглядати справу у відсутність його представника.

За таких обставин суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню в ході попереднього судового розгляду з наступних підстав:

Як встановлено в попередньому судовому засіданні, у 1965 році ОСОБА_3 збудував домоволодінняАДРЕСА_1, однак за своє життя акт вводу в експлуатацію він так і не отримав, тим самим своєчасно не оформивши правовстановлюючі документи на домоволодіння, хоча володів ним та мешкав в ньому з 1965 року по день своєї смерті.

ІНФОРМАЦІЯ_1 батько позивача ОСОБА_3 помер. За життя ОСОБА_3 нікому належне йому майно не заповідав, ніхто зі спадкоємців за законом з приводу прийняття спадщини до державної нотаріальної контори не звертався. Той факт, що вказане спадкове майно ОСОБА_3 за життя нікому не заповідав та після його смерті ніхто зі спадкоємців за законом не подав до державної нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини підтверджується відповіддю на судовий запит Першої Криворізької державної нотаріальної контори НОМЕР_3 від 10.01.2007 року.

Згідно з п. 1 ст. 549 ЦК України (в редакції 1963 р.) визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління чи володіння спадковим майном.

ОСОБА_4 прийняла спадщину, оскільки протягом 6-ти місяців після смерті померлого мешкала у домоволодінні АДРЕСА_1 та вступила в управління та володіння (користування) спадковим майном.

Факт прийняття ОСОБА_3 спадщини не заперечувався відповідачем та підтверджується показаннями допитаних судом свідків ОСОБА_5 і ОСОБА_6.

Згідно ч. 2 ст. 548 ЦК України (в редакції 1963 р.) прийнята спадщина визнається такою, що належить спадкоємцю з моменту відкриття спадщини.

ІНФОРМАЦІЯ_2 померла мати позивача ОСОБА_3 За життя ОСОБА_3 нікому належне її майно не заповідала, ніхто зі спадкоємців за законом з приводу прийняття спадщини до державної нотаріальної контори не звертався. Той факт, що вказане спадкове майно ОСОБА_3 за життя нікому не заповідала та після її смерті ніхто зі спадкоємців за законом не подав до державної нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини підтверджується відповіддю на судовий запит Першої Криворізької державної нотаріальної контори НОМЕР_3 від 10.01.2007 року.

Згідно з п. 1 ст. 549 ЦК України (в редакції 1963 р.) визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління чи володіння спадковим майном.

 

3

ОСОБА_1 прийняв спадщину, оскільки протягом 6-ти місяців після смерті померлої мешкав та був зареєстрований у домоволодінні АДРЕСА_1.

Факт прийняття ОСОБА_1. спадщини в судовому засіданні підтверджено записом у домовій книзі.

Згідно повідомлення КП „КБТІ" № 1232 від 13.09.2006 року при обстеженні домоволодіння АДРЕСА_1 виявлено будівництво, а саме: житловий будинок „А-1", прибудову „а", веранду „а-1", сарай „Б", сарай „В", вбиральня „Г". Правовстановлюючих документів на вказане домоволодіння не має, у зв'язку з чим спадкоємець направляється у Центрально-Міську районну раду м. Кривого Рогу для вирішення питання про прийняття в експлуатацію житлового будинку з надвірними будівлями та оформлення права власності на домоволодіння.

Позивач звернувся до відділу житлово-комунального господарства за видачею правовстановлюючого документа на домоволодінняАДРЕСА_1. Однак, йому було відмовлено листом НОМЕР_1 від 22.11.2006 p., згідно якого повідомлено, що для вирішення питання щодо визнання права власності на об'єкт нерухомого майна за померлим громадянином спадкоємці мають право звертатися до місцевого суду, оскільки згідно з Тимчасовим положенням „Про реєстрацію права власності на нерухоме майно", затвердженим Наказом МЮУ від 07.02.2002 p., № 7/5, якщо особа за своє життя з будь-яких підстав не набула права власності на об'єкт нерухомого майна, то у разі звернення із заявою спадкоємця щодо видачі свідоцтва про право власності на ім'я померлого, виконком не може прийняти відповідне рішення у зв'язку відсутністю належного заявника.

У відповідності до ч. 5 ст. 376 ЦК України на вимогу користувача земельної ділянки суд може визнати за ним право власності на нерухоме майно, яке самочинно збудоване на ній, якщо це не порушує права інших осіб.

Суд вважає, що це не порушить права інших осіб, оскільки: згідно технічного висновку про розташування та технічний стан на земельній ділянці домоволодінняАДРЕСА_1, виконаного Криворізьким відділом комплексного проектування Дніпропетровського філіалу ДП „ДНІ та ПП „НІІпроектреконструкція" стан самовільних будівель задовільний та відповідає державним будівельним нормам України ДБН 360-92**.

Згідно п. 5 Заключних та перехідних положень Цивільного кодексу України (в редакції 2004 р.) правила книги шостої „спадкове право" ЦК України застосовуються також до спадщини, яка відкрилась, але не була прийнята ніким зі спадкоємців до вступу у сулу цього Кодексу. Оскільки позивач фактично прийняв спадщину після смерті ОСОБА_3, то на данні спадкові правовідносини повинні розповсюджуватись правові норми ЦК України (в редакції 1963 р.).

Керуючись ст.ст. 130, 174, 212-215, 256 ЦПК України, ст.ст. 529, 548, 549 ЦК України (в редакції 1963 p.), ст. 376 ЦК України (в редакції 2004 р.), суд -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Центрально-Міської районної ради м. Кривого Рогу Дніпропетровської області про визнання права власності на самочинно збудоване нерухоме майно в порядку спадкування задовольнити повністю.

Встановити факт прийняття ОСОБА_4 спадщини, яка відкрилась зі смертю ОСОБА_3, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на домоволодіння АДРЕСА_1, а саме на: житловий будинок „А-1", прибудову „а", веранду „а-1", сарай „Б", сарай „В", вбиральню „Г" в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4, померлої ІНФОРМАЦІЯ_2.

Рішення може бути оскаржене в Апеляційний суд Дніпропетровської області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і подданям після цього протягом 20 днів апеляційної скарги.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація