Справа № 2-214/ 2009 року
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 жовтня 2009 року смт. Демидівка
Демидівський районний суд Рівненської області
одноособово суддя П.Г. Зозуля
при секретарі Л.С. Ковальській, за участю сторін,
провівши попереднє судове засідання по цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 сільської ради Демидівського району Рівненської області про встановлення додаткового строку для прийняття спадщини, -
В С Т А Н О В И В:
У позовній заяві ОСОБА_1 просить визначити їй, як спадкоємцю за заповітом на майно покійної ОСОБА_3, додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначила, що 4 січня 2009 року в селі Товпижин Демидівського району Рівненської області померла ОСОБА_3. Внаслідок її смерті в селі Товпижин відкрилася спадщина. ОСОБА_3 залишила заповіт, яким спадкоємцем її майна призначила ОСОБА_1. Позивачка звернулася з заявою про прийняття спадщини до Демидівської державної нотаріальної контори, але їй відмовили у видачі свідоцтва про право на спадщину, мотивуючи тим, що вона пропустила шестимісячний строк, встановлений законом для подачі заяви про прийняття спадщини. Дійсно нею було пропущено шестимісячний строк для прийняття спадщини, але після смерті ОСОБА_3 цілий ряд обставин перешкодили їй вчасно звернутись в нотаріальну контору із заявою, що і стало причиною пропуску вищевказаного терміну. А саме, їй не було відомо норм цивільного законодавства, щодо термінів прийняття спадщини. Однією із причин пропущення термінів звернення в нотаріальну контору послужило те, що вона проживає за межами адміністративного району, де проживала ОСОБА_3. Крім того, у вказаний період вона навчалася в інтернатурі Львівського національного медичного університету. Після закінчення інтернатури здавала вступні іспити до клінічної ординатури Львівського національного медичного університету. Вважає, що ці обставини є поважною причиною пропуску терміну для прийняття спадщини в установлений законом шестимісячний строк.
Під час попереднього розгляду справи позивачка заявлені позовні вимоги підтримала повністю з тих же підстав. Просить визначити їй додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини приблизно два місяці.
Представник відповідача ОСОБА_2 сільський голова ОСОБА_4 позов визнав.
Відповідно до ч.4 ст.174 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову, за наявності для того законних підстав, суд ухвалює під час попереднього судового засідання рішення про задоволення позову.
Оскільки відповідач позов визнав повністю і визнання позову не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд вважає, що позов підлягає до задоволення на попередньому судовому засіданні з наступних підстав.
ОСОБА_3, відповідно до Свідоцтва про смерть серії І-ГЮ №081865, померла 4 січня 2009 року (а.с.4). З довідки ОСОБА_2 сільської ради №560 від 25 вересня 2009 року слідує, що ОСОБА_3 на день її смерті постійно проживала одна (а.с.5).
- 2 -
За життя ОСОБА_3, розпорядилася власним майном на випадок своєї смерті – написала заповіт, відповідно до якого все належне їй майно, де б воно не було і з чого б воно не складалось та все те, що буде належати їй за законом, заповіла ОСОБА_1 /а.с.6/.
Відповідно до ч.1 ст. 1235 ЦК України, заповідач може призначити своїми спадкоємцями одну або кілька фізичних осіб, незалежно від наявності у нього з цими особами сімейних, родинних відносин, а також інших учасників цивільних відносин.
Відповідно до сертифікату № 383/23-09 ОСОБА_1 15 червня 2009 року проходила атестування на визначення знань та практичних навичок в атестаційній комісії при Львівському національному медичному університеті імені ОСОБА_5 (а.с.7).
Як вбачається з витягу із наказу Львівського національного медичного університету імені ОСОБА_5 від 3 серпня 2009 року, ОСОБА_1 зараховано на навчання в клінічній ординатурі терміном на два роки (а.с.8).
К ожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства, зазначено у ст. 15 ЦК України.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 зверталася до державної нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті ОСОБА_3, однак, у прийнятті заяви їй було відмовлено, через пропуск встановленого законом строку (а.с.9). Тобто, її право на спадкове майно, що належить їй за заповітом, не визнається.
Відповідно до ч.3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Судом встановлено, що позивачка пропустила строк для подання заяви про прийняття спадщини, оскільки проживала за межами адміністративного району, де проживала ОСОБА_3 і у вказаний період вона перебувала на стаціонарному навчанні в інтернатурі Львівського національного медичного університету. Дану причину суд визнає поважною.
Враховуючи наведене, на підставі статей 15, 1235, 1272 ЦК України, керуючись статтями 10, 11, 30, 60, ч.4 ст.174, статтями 212-215 ЦПК України,-
Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 сільської ради Демидівського району Рівненської області про встановлення додаткового строку для прийняття спадщини – задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 – до 1 січня 2010 року.
Рішення може бути оскаржене до судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Рівненської області через Демидівський районний суд шляхом подання в десятиденний строк апеляційної скарги або заяви про апеляційне оскарження, з наступним поданням апеляційної скарги у двадцяти денний строк з дня подання заяви.
Рішення суду набирає законної сили у разі неподання апеляційної скарги або заяви про апеляційне оскарження у десятиденний строк чи неподання апеляційної скарги у двадцятиденний строк після подання заяви про апеляційне оскарження, а також у випадку незадоволення апеляційної скарги – з моменту проголошення ухвали апеляційного суду.
Суддя: підпис
Суддя Демидівського районного
суду Рівненської області ОСОБА_6