Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #64986412

Справа № 591/558/17


Провадження № 2-а/591/236/17

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 липня 2017 року

Зарічний районний суд м. Суми в складі

головуючого судді - Прокудіної Н.Г.

при секретарі – Майборода А.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Суми справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради, третя особа: Управління Державної казначейської служби України в м. Сумах про визнання дій неправомірними,  стягнення  щорічної разової грошової допомоги,

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради, третя особа: Управління Державної казначейської служби України в м. Сумах, в якому просить визнати протиправними дії відповідача щодо виплати до 5 травня 2016 року значно меншої суми допомоги, ніж передбачено Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"; стягнути з відповідача недоплачену суму щорічної разової грошової допомоги до 5 травня 2016 року, як учаснику війни відповідно до ст.14 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" в розмірі трьох мінімальних пенсій за віком, визначеного ч.1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з у рахуванням суми фактично отриманої допомоги в розмірі 170, 00 грн..

Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з’явилась, в письмовій заяві просить справу розглядати у її відсутність, позовні вимоги підтримує повністю.

Представник відповідача в судове засідання не з’явився, про розгляд справи повідомлений належним чином, в письмових заперечення позов не визнав, просить в задоволенні позовних вимог відмовити за необґрунтованістю.

Представник третьої особи в судове засідання не з’явився, про час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, в письмових поясненнях просить справу розглядати у його відсутність.

Відповідно до положень ч.1 ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Судом встановлено, що позивач, як учасник війни, має право на отримання щорічної разової грошової допомоги до 5 травня (а.с.5).

У 2016 році позивачу виплачена зазначена допомога в розмірі 170 грн., передбаченому Постановою КМ України від 02.03.2016 року №141 з урахуванням постанови КМ України  від 29.04.2016 №320 "Про збільшення розмірів щорічної разової допомоги до 5 травня деяким категоріям громадян", що є значно нижчим, ніж встановлено ч.5 ст.14 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

На звернення позивача щодо виплати їй щорічної разової допомоги до 5 травня в повному обсязі відповідач листом № Б-1034/12.02-38 від 21 .11. 2016 року повідомив про виплату допомоги в розмірі 400 грн. .(а.с. 6-7)

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Статтею 14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в редакції від 25 грудня 1998 року передбачено, що щорічно до 5 травня учасникам війни виплачується разова грошова допомога у розмірі чотирьох мінімальних пенсій за віком, іншим учасникам війни - у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком ( Закон № 367-XIV в редакції від 25 грудня 1998 року ).

Частиною 1 статті 17-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" встановлено, що щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12 - 16 цього Закону, здійснюють центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.

В свою чергу, Законом України від 28.12.2014 р. N 79-VIII "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин", який набув чинності 01.01.2015 р., розділ VI Прикінцеві та перехідні положення Бюджетного кодексу України доповнено пунктом 26, яким встановлено, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідно до пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 02 березня 2016 року №141 "Деякі питання виплати у 2016 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" - у 2016 році виплату разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" , здійснює Міністерство соціальної політики шляхом перерахування коштів на зазначені цілі структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій, які через відділення зв'язку або через установи банків перераховують їх на особові рахунки громадян за місцем отримання пенсії (особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання), учасникам війни у розмірі 170 грн.

Згідно постанови КМ України  від 29.04.2016 №320 "Про збільшення розмірів щорічної разової грошової допомоги до 5 травня деяким категоріям громадян" учасникам війни установлено у 2016 році виплату щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у розмірі 400 гривень.

Таким чином, на час виникнення спірних правовідносин діяли два нормативно-правові акти, які мають однакову юридичну силу, проте по-різному встановлювали розмір щорічної допомоги до 5 травня учасникам війни.

Відповідно до ч. 2 ст. 8 КАС України, суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.

Конституційний Суд України в рішенні від 25.01.2012р. № 3-рп/2012 зазначив, що одним з визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування кожного на достатній життєвий рівень.

Конституційний Суд України виходить із того, що додержання конституційних принципів соціальної і правової держави, верховенства права обумовлює здійснення законодавчого регулювання суспільних відносин на засадах справедливості та розмірності з урахуванням обов'язку держави забезпечувати гідні умови життя кожному громадянину України.

Таким чином, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість її фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів  усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з ч. 1 ст. 17 Конституції України є найважливішою функцією держави.

Невід'ємною складовою здійснення правового регулювання відносин у сфері соціального забезпечення є визначення правового механізму та державних органів, на які покладається обов'язок виконання соціальної політики держави. Одним із таких органів є Кабінет Міністрів України, який згідно з п. 2 ч. 1 ст. 20 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" забезпечує проведення державної соціальної політики, соціальний захист громадян та вживає заходів щодо підвищення реальних доходів населення.

Таким чином суд вважає протиправною бездіяльність відповідача щодо неналежного розгляду заяви позивача від 03.11.2016 року.

Проте для повного захисту порушеного права позивача слід вийти за межі позовних вимог, в силу приписів ст. 11 КАС України, та зобов'язати відповідача розглянути заяву позивача від 03.11.2016 року. В задоволенні іншої частини позову відмовити.

Дана правова позиція узгоджується з позицією Верховного суду України, викладеної в постанові від 22.04.2014 року.

Керуючись Конституцією України, ст.ст. 2, 5-11, 69-72, 158-163 КАС України, суд –

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги задовольнити частково .

Зобов’язати Департамент соціального захисту населення Сумської міської ради розглянути заяву ОСОБА_1 від 03.11. 2016 року.

В іншій частині позову відмовити.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення.

      

Суддя               Н.Г.Прокудіна






  • Номер: 2-а/591/236/17
  • Опис: про визнання дій неправомірними та стягнення недоплаченої щорічної разової допомоги
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 591/558/17
  • Суд: Зарічний районний суд м. Сум
  • Суддя: Прокудіна Н.Г.
  • Результати справи: скасовано частково
  • Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 01.02.2017
  • Дата етапу: 24.10.2017
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація