Судове рішення #6492411

КОПІЯ


ПОСТАНОВА  

ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ  



04 листопада 2009 року                     Справа №2а-8063/09/0470


Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:


головуючого судді      Верба І.О.

при секретарі           Куцеволі В.В.


за участю представників:

позивача           Коваленко Д.Г.

відповідача           Буц Т.П.


розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу

за адміністративним позовом   Управління Пенсійного фонду України в Криничанському районі Дніпропетровської області, смт. Кринички Криничанського району Дніпропетровської області

до   Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Дніпродзержинську Дніпропетровської області, м. Дніпродзержинськ Дніпропетровської області

про  зобов’язання вчинити певні дії, -


в с т а н о в и в:  


Управління Пенсійного фонду України в Криничанському районі Дніпропетровської області звернулось із адміністративним позовом до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Дніпродзержинську Дніпропетровської області з позовними вимогами про:

-  зобов’язання Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Дніпродзержинську Дніпропетровської області включити в акти щомісячних (спільних з позивачем) звірок суми виплаченої державної адресної допомоги за період з 01.01.2009 року по 01.06.2009 року у розмірі відповідно підписаних сторонами актів щомісячних звірок;

- зобов’язання Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Дніпродзержинську Дніпропетровської області надалі включати в акти щомісячних, спільних з позивачем, звірок суми виплаченої державної адресної допомоги.

Позивач в подальшому двічі уточнив позовні вимоги, остаточно просив суд зобов’язати Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Дніпродзержинську Дніпропетровської області включити до актів щомісячної звірки витрати на виплату і доставку державної адресної допомоги, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України № 265 від 26.03.2008 року та підвищення, передбаченого постановою Кабінету Міністрів України № 198 від 11.03.2009 року, особам, які отримують пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв’язку з втратою годувальна, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання за період з 01.01.2009 року по 31.05.2009 року на загальну суму 75 800, 78 грн.  

В обґрунтування позову зазначено, що не включення відповідачем в акти щомісячних звірок сум виплаченої позивачем державної адресної допомоги перешкоджає виконанню державою своїх обов’язків щодо виплати пенсії та інших соціальних виплат; статтями 21, 25, 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» передбачено, що Фонд соціального страхування зобов’язаний в повному обсязі відшкодовувати шкоду, заподіяну працівникові внаслідок ушкодження його здоров'я або в разі смерті, пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, пенсію у зв’язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання. Страхові виплати складаються з страхової виплати пенсії по інвалідності потерпілому, страхової виплати пенсії у зв’язку з втратою годувальника. Пояснив, що самостійно змінив форму акту звірки, оскільки перелік витрат, що підлягають відшкодуванню у встановленому порядку не є вичерпним.  

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав, зазначив, що суми державної адресної допомоги і підвищення до пенсії, а також витрати на їх доставку, мають відшкодовуватись на централізованому рівні згідно «Порядку відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання», затвердженого спільною постановою правління Пенсійного фонду України та правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 04.03.2003 року № 5-4/4 (далі Порядок №5-4/4).  

Представник відповідача проти позову заперечив, зазначив, що адресна допомога не входить до переліку сум, які приймаються до заліку відшкодування видатків Фонду. Адресна допомога є самостійним видом пенсійних виплат, та виплачується пенсіонеру, крім інших видів доплат, в тому числі цільової допомоги на прожиття.  

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін,  суд приходить до висновку що позовна заява не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, та не заперечується сторонами, що позивач у січні 2009 року – травні 2009 року сплатив:

- суми державної адресної допомоги в розмірі 74 849, 29 грн. та витрати на її доставку 565, 99 грн., а саме: у січні - 17 535, 16 грн. та 140, 08 грн.; у лютому 14 927, 66 грн. та 110, 29 грн.; у березні 15 114, 40 грн. та 110, 29 грн.; у квітні 12 362, 32 грн. та 103, 05 грн.; травні 14 909, 65 грн. та 102, 28 грн.;

- суми підвищення до пенсії та витрати на його доставку у квітні 2009 року 187, 50 грн., у травні 2009 року 195, 00 грн., разом 382, 50 грн. та витрати на його доставку у розмірі 1, 56 грн. та 1, 44 грн., разом 3, 00 грн., відповідно.  

 Загальна сума витрат позивача за період січень 2009 року – травень 2009 року на виплату державної адресної допомоги та підвищення до пенсії, з врахуванням витрат на їх доставку, складає 75 800, 78 грн. Вказані витрати здійснені на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 265 від 26.03.2008 року та постанови Кабінету Міністрів України № 198 від 11.03.2009 року.  

Між позивачем та відповідачем за спірний період складались акти щомісячної звірки витрат по особових справах потерпілим, яким виплачено пенсії по інвалідності в наслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання для подальшого відшкодування, згідно яких, спірні суми заявлені позивачем до прийняття, однак не прийняті до заліку відповідачем.  

Вирішуючи справу по суті, суд зазначає, що статтею 1 Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування встановлено, що загальнообов'язкове державне соціальне страхування – це система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає надання соціального захисту, що включає матеріальне забезпечення громадян у разі хвороби, повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, за рахунок грошових фондів, що формуються шляхом сплати страхових внесків власником або уповноваженим ним органом, громадянами, а також бюджетних та інших джерел, передбачених законом.

Відносини, що виникають за зазначеними у частині першій цієї статті видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, регулюються окремими законами, прийнятими відповідно до цих Основ.

Спори, що виникають із правовідносин за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, вирішуються в судовому порядку, якщо законом не встановлено досудовий порядок їх розгляду (стаття 12 Основ).

У частині 4 статті 26 Основ встановлено, що якщо після  призначення застрахованій особі матеріальної допомоги чи надання соціальних послуг між страховиками виник спір щодо понесених витрат, виплата здійснюється страховиком, до якого звернулася застрахована особа. При цьому неналежний страховик має право звернутися до належного страховика щодо відшкодування  понесених ним витрат.

Відповідно до статті 21 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинити втрату працездатності» (надалі Закон) Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України зобов'язаний у встановленому законодавством порядку своєчасно та в повному обсязі відшкодувати шкоду, заподіяну працівникові внаслідок ушкодження його здоров'я, в тому числі пенсії по інвалідності або професійного захворювання та пенсії по втраті годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.  

Нормативним документом, яким визначено механізм узгодження витрат, пов'язаних з виплатою пенсій потерпілих на виробництві є «Порядок відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання», затверджений спільною постановою правління Пенсійного фонду України та правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 04.03.2003року №5-4/4 (далі Порядок №5-4/4 ).  

Згідно з пункту 4 цього Порядку №5-4/4 відшкодуванню підлягають суми, що виплачуються відповідно до Законів України «Про пенсійне забезпечення», «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» та інших нормативних документів, а саме:  

- сума основного розміру пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання,  

- щомісячна цільова грошова допомога на прожиття, якщо така надавалася пенсіонеру, який одержував вищезазначену пенсію;  

- допомога на поховання сім'ї померлого або особі, яка здійснила поховання особи, яка отримувала вищезазначену пенсію;  

- сума витрат Пенсійному фонду з виплати і доставки вищезазначених пенсій.  

На думку суду, в спірних правовідносинах позовні вимоги про зобов’язання відповідача включити до актів заліку суми державної адресної допомоги та підвищення до пенсії, витрат на її доставку, оскільки встановлений порядок відшкодування не передбачає включення таких витрат до актів заліку.    

Відповідно до статті 6 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» непрацездатні громадяни крім пенсійних виплат із системи пенсійного забезпечення мають право отримувати доплати, надбавки та підвищення до зазначених виплат, додаткову пенсію в порядку та за рахунок коштів, визначених законодавством.  У разі якщо сукупність виплат, зазначених у частині першій цієї статті, разом з пенсійними виплатами із системи пенсійного забезпечення та іншими доходами не досягають розміру прожиткового мінімуму, визначеного законом для непрацездатних громадян, такі громадяни мають право на отримання державної соціальної допомоги в порядку, розмірах та за рахунок коштів, визначених законом.

Поряд з цим, постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян» від 26 березня 2008 р. N 265 установлено, що у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат, державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства і дітям-інвалідам, особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) не досягає прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність, таким особам надається щомісячна державна адресна допомога у сумі, що не вистачає до зазначеного прожиткового мінімуму. Виплата щомісячної державної адресної допомоги здійснюється за рахунок коштів, з яких виплачується пенсія або державна соціальна допомога.  

Постановою Кабінету Міністрів України № 198 від 11.03.2009 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» установлено  у 2009 році з 1 квітня підвищення до пенсії, щомісячного довічного грошового утримання, державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам, особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам (далі - підвищення). Виплата підвищення, передбаченого пунктом 1 цієї постанови, проводиться понад розміри, передбачені постановами Кабінету Міністрів України від 26 березня 2008 року № 265 «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян», за рахунок коштів, з яких виплачується пенсія, щомісячне довічне грошове утримання або державна соціальна допомога.  

Таким чином, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову, оскільки щомісячна державна адресна допомога та суми підвищення пенсії, визначені вищевказаними постановами Кабінету Міністрів України, не визначені у переліку витрат, що відшкодовується відповідно до Порядку №5-4/4.  

На підставі викладеного, керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

п о с т а н о в и в:  


В задоволенні адміністративного позову Управління Пенсійного фонду України в Криничанському районі Дніпропетровської області до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Дніпродзержинську Дніпропетровської області про зобов’язання вчинити певні дії відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі та подальшої подачі апеляційної скарги протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України.



Суддя                                                      (підпис)                                           І.О. Верба

Постанову складено у повному обсязі 09 листопада 2009 року

З оригіналом згідно                                                                                         Суддя І.О.Верба  

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація