Справа № 2о-400/09
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
Іменем України
5 серпня 2009 року Ворошиловський районний суд м. Донецька в складі:
головуючого - судді Орєхова О.І.,
при секретарі – Сапроновій М.І.,
за участю заявника ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Донецьку цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту прийняття спадщини, -
ВСТАНОВИВ:
Заявник ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою про встановлення факту прийняття спадщини ( а. с. 3 ), посилаючись на наступні обставини.
28 березня 2008 року помер його батько, ОСОБА_2. Після його смерті відкрилася спадщина, яка складається з квартири, за адресою: м. Донецьк, вул. Постишева, б. 137, кв. 16. Однак у встановлений законом строк він не звернувся до нотаріального органу за отриманням свідоцтва про право на спадщину. Зараз йому необхідно отримати свідоцтво про право на спадщину. Нотаріальна контора видати йому свідоцтво відмовилася у зв’язку з тим, що для цього необхідно встановити юридичний факт прийняття спадщини. Просив суд встановити факт прийняття їм спадщини, яка відкрилася після смерті його батька ОСОБА_2 ( а. с. 3 ).
В судовому засіданні ОСОБА_1 надав до суду уточнену заяву про продовження строку прийняття спадщини, в якій посилався на такі обставини.
28 березня 2008 року, помер його батько ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, який мешкав за адресою: м. Донецьк, вул.. Постишева, б. 137, кв. 16, за цією ж адресою також прописан він та була прописана його матір ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка померла 03.01.2009 року. Після смерті батька відкрилася спадщина на частку квартири за вищевказаною адресою.
Відповідно до ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Після смерті батька у встановлений законом строк до нотаріальної контори не він не його матір не зверталися. Строк прийняття спадщини було пропущено з поважних причин, у зв’язку з тим, що його матір ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 тяжко хворіла і останній рік потребувала в постійному догляді та лікуванні, постійні поїздки до лікувального закладу, у зв’язку з чим до нотаріальної контори не зверталися.
Відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України, спадкодавець, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини. Просив суд встановити йому додатковий строк достатній для подачі заяви для прийняття спадщини ( а. с. 15 ).
В судовому засіданні заявник ОСОБА_1 підтримав заяву, надав пояснення, аналогічні викладеним в уточненій заяві, просив заяву задовольнити. Проти ухвалення заочного рішення не заперечував.
Зацікавлена особа в судове засідання не з’явилася, про час та місце слухання справи була повідомлена належним чином. Згідно вимог ст. 224 ЦПК України суд вважає за можливе ухвалити по цій справі заочне рішення на підставі доказів, що є в матеріалах справи.
Суд, вислухавши пояснення заявника ОСОБА_1, дослідивши матеріали справи, вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлені наступні обставини.
Згідно зі ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Відповідно до ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Згідно з ч. 3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважних причин, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Заявник ОСОБА_1 є сином ОСОБА_2 ( свідоцтво про народження І ЯК № 126987 – а. с. 10 ).
28 березня 2008 року помер батько заявника, ОСОБА_2, про що в книзі реєстрації актів про смерть проведений відповідний запис від 28.03.2008 року за № 481 ( а. с. 4 ). Після смерті батька ОСОБА_2 залишилася спадщина у вигляді ј частки квартири, яка розташована за адресою: м. Донецьк, вул. Постишева, б. 137, кв. 16.
Відповідно свідоцтва про право власності на квартиру № 3886 від 26 квітня 1993 року, яка знаходиться за адресою: м. Донецьк, вул. Постишева, б. 137, кв. 16 належить на праві « загальної сумісної» власності ОСОБА_3 та її членам ОСОБА_2 та ОСОБА_1 ( а. с. 8 ).
06 січня 2009 року померла мити заявника, ОСОБА_3, про що в книзі реєстрації актів про смерть проведений відповідний запис від 06.01.2009 року за № 47 ( а. с. 5 ).
Згідно довідки, яка надана ОСОБА_1 житлово-експлуатаційною конторою в Ворошиловському районі м. Донецька від 22.06.2009 року видно, що за адресою: м. Донецьк, вул.. Постишева, б. 137, кв. 16 прописан та проживає один заявник, батько заявника ОСОБА_2 та матір ОСОБА_3 вибули у зв’язку зі смертю ( а. с. 9 ).
ОСОБА_1 своєчасно не звернувся з заявою про прийняття спадщини до нотаріальної контори після смерті батька ОСОБА_2, оскільки його матір ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 тяжко хворіла і останній рік потребувала в постійному догляді та лікуванні, постійні поїздки до лікувального закладу, заявник постійно був зі своєю матір»ю, так як без його допомоги вона не могла впорюватися. Після смерті матері, 06 січня 2009 року, заявник займався її похованням і довго не міг отямитися, у разі чого не звертався до нотаріальної контори. Суд вважає, що ці обставини є поважними пропуску строку для прийняття спадщини.
Таким чином, суд вважає можливим задовольнити заяву ОСОБА_1 про встановлення додаткового строку для прийняття спадщини.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 1261, 1270, 1272 Цивільного кодексу України та керуючись ст. ст. 5, 60, 213, 214, 215, 224 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ :
Заяву ОСОБА_1 про встановлення додаткового строку для прийняття спадщини – задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини до 5 лютого 2010 року.
Заява щодо перегляду заочного рішення може бути подана до суду протягом десяти днів зі дня отримання копії рішення.
Рішення може бути оскаржено до Апеляційного суду Донецької області через даний суд. Заява про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції має бути подана протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Рішення надруковане у нарадчій кімнаті в одному примірнику.
Суддя Ворошиловського районного
суду м. Донецька О.І. Орєхов