Справа № 2-а-6366
2009 рік
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р АЇ Н И
22 жовтня 2009 року Ялтинський міський суд у складі судді Прищепа О.І., при секретарі Сігал М.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Ялті адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Ялтинської міської ради про визнання дій протиправними та зобов’язання виконати певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з адміністративною позовною заявою, в якій просить суд:
- визнати протиправною відмову постійної депутатської комісії по землекористуванню і екології Ялтинської міської ради від 24 березня 2009 року щодо розгляду його заяви про внесення змін до рішення Ялтинської міської ради № 123 від 18 березня 2008 року щодо прийняття радою рішення про оформлення в оренду частки земельної ділянки присадибної ділянки АДРЕСА_1 площею 0,0385 га для обслуговування існуючого житлового будинку, господарських будівель і споруд, за адресою: АДРЕСА_1;
- зобов’язати Ялтинську міську на найближчій сесії розглянути його заяву про уточнення площі земельної ділянки (загальна площа – 0,1385 га, в т.ч. у власність – 0,1000 га, в оренду – 0,0385 га) для обслуговування існуючого житлового будинку, господарських будівель і споруд, за адресою: АДРЕСА_1.
Позовні вимоги мотивовані тим, що рішенням Ялтинської міської ради йому надано дозвіл на розробку технічної документації із землеустрію, в частині оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку орієнтовною площею 0,1000 га, для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) за адресою: АДРЕСА_1, на землях Ялтинської міської ради (існуючий будинок) з подальшим переданням у власність. В межах присадибної ділянки вказаної будівлі, площа якої перевищує норму безоплатної передачі землі, розташовані господарські споруди, які віднесені до будинку № 21 і знаходяться в його власності, тому 10 лютого 2009 року він звернувся до відповідача із заявою про внесення змін до рішення Ялтинської міської ради в частині уточнення площі земельної ділянки, а саме доповнення рішення наданням йому в оренду частини земельної ділянки площею 0,0385 га.
Його заява була розглянута на засіданні постійної депутатської комісії Ялтинської міської ради по землекористуванню та екології, після чого на його адресу була направлена відповідь на підписом секретаря ради Боярчука О.В., відповідно до якої в задоволенні його заяви було відмовлено.
Вважає таку відмову протиправною, оскільки питання регулювання земельних правовідносин віднесені законом до виключної компетенції місцевої ради.
В судове засідання сторони не явились, про день та час розгляду справи були повідомлені завчасно, належним чином. Позивач надав суду заяву про розгляд справи за його відсутністю. Представник відповідача причин неявки суду не надав.
За таких обставин суд вважає можливим розглянути справу за відсутністю сторін по існуючим матеріалам справи.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
У відповідності до ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основних свобод від 04 листопада 1950 року, ратифікованої Верховною Радою України 17 липня 1997 року, кожен при розгляді питання про його цивільні права та обов’язки має право на відкритий та справедливий судовий розгляд незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Складовою частиною справедливого судочинства, зокрема, є доступ до процедури зо всіма атрибутами контролю, тобто право на судовий контроль органів державної влади.
Частини друга й третя статті 55 Конституції України визначають, що права і свободи громадянина захищаються судом, кожному гарантується право на оскарження до суду рішень, дій або бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових та службових осіб, кожному гарантується право на землю.
Відповідно до вимог ст.14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Відповідно до вимог ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В судовому засіданні встановлено, що 10 лютого 2009 року позивач звернувся із заявою до Ялтинського міського голови з проханням внести зміни до рішення Ялтинської міської ради в частині уточнення площі земельної ділянки, а саме доповнити рішення наданням йому в оренду частини земельної ділянки площею 0,0385 га, за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 5).
Органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані, відповідно до ст.19 Конституції України, діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.
Не є вичерпними відповідно до ч.1, 2 ст.22 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, закріплені Конституцією України. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.
Органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють, відповідно до вимог ч.3 ст.24 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Відповідно до п.34 ч.1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської Ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.
Відповідно до вимог п.5 ст.46 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» с есія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок - не рідше ніж один раз на місяць.
Відповідно до вимог ч.2 та п. в ч.3 ст.116 ЗК України набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Аналізуючи вказані норми Земельного кодексу України, ЗУ «Про самоврядування в Україні» та Конституції України слід дійти висновку про те, що відповідна міська рада виключно на пленарному засіданні сесії може розглядати відповідно до закону заяву, що стосується регулювання земельних відносин.
Крім того, орган місцевого самоврядування повинен діяти в межах своїх повноважень та приймати рішення у спосіб, передбачений діючим законодавством України, а отже вказане рішення повинно було прийняте тільки на пленарному засіданні сесії.
Однак, як встановлено в судовому засіданні, 17 квітня 2009 року секретар Ялтинської міської ради надав позивачу відповідь, з якої вбачається, що клопотання позивача про внесення змін до рішення № 123 Ялтинської міської ради від 18 березня 2008 року в частині уточнення площі земельної ділянки (усього 0,1385 га, в т.ч. у власність 0,1000 га, в оренду – 0,0385 га), розглянуто постійною депутатською комісією Ялтинської міської ради із землекористування та екології (протокол засідання № 250 від 24 березня 2009 року, п. 24). Депутатська комісія рекомендує залишити в силі попереднє рішення сесії Ялтинської міської ради № 123 від 18 березня 2008 року (а.с. 6).
Суд вважає такі дії комісії неправомірними, оскільки питання, викладене в заяві позивача від 10 лютого 2009 року, повинне бути розглянуто лише на пленарному засіданні сесії Ялтинської міської ради.
Оскільки заява позивача про внесення змін до рішення Ялтинської міської ради в частині уточнення площі земельної ділянки не розглянута у встановленому законом порядку, суд вважає за необхідне зобов’язати відповідача розглянути цю заяву на найближчому пленарному засіданні сесії Ялтинської міської ради, відповідно до діючого законодавства України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 14, 19 , 22, 55 Конституції України, ст.ст. 78, 81, 116, 118 ЗК України, ст. ст. 24, 26, 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.ст. 1, 2, 8-12, 14, 69 - 72, 128, 138, 139, 143, 158-163 КАС України, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративну позовну заяву ОСОБА_1 до Ялтинської міської ради про визнання дій неправомірними та зобов’язання виконати певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії постійної депутатської комісії із землекористування та екології Ялтинської міської ради щодо надання відмови позивачу (протокол засідання комісії № 250 від 24 березня 2009 року, п. 24) у внесенні змін до рішення Ялтинської міської ради № 123 від 18 березня 2008 року щодо уточнення площі земельної ділянки, розташованої за адресою: АДРЕСА_1, відповідно до заяви ОСОБА_1, зареєстрованої в Ялтинській міській раді 10 лютого 2009 року.
Зобов’язати Ялтинську міську раду розглянути на черговому пленарному засіданні сесії Ялтинської міської ради заяву ОСОБА_1 від 10 лютого 2009 року щодо внесення змін до рішення Ялтинської міської ради № 123 від 18 березня 2008 року щодо уточнення площі земельної ділянки, розташованої за адресою: АДРЕСА_1.
Постанова може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Ялтинський міський суд Автономної Республіки Крим у порядку та строки, передбачені ст. 186 КАС України.
Суддя: