Судове рішення #6481126

 Справа №  2-а-251/09

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ



 13 жовтня  2009 року Жовтоводський міський суд у складі:


 головуючого судді:                    Чепурнова Д.В.,

при секретарі:                    Виноградовій Т.М.,


з участю позивача:                 ОСОБА_1

представника позивача:             ОСОБА_2

 представника відповідача:               ОСОБА_3

та третьої особи:                 ОСОБА_4

           

 розгл янувши у відкритому  судовому засіданні у м. Жовті Води адміністративну позовну заяву ОСОБА_1 до Жовтоводської міської територіальної виборчої комісії про визнання рішення незаконним та його скасування, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору – ОСОБА_4


ВСТАНОВИВ:


 ОСОБА_1  звернувся до суду з адміністративним позовом до Жовтоводської міської територіальної виборчої комісії в якому просить визнати незаконною постанову Жовтоводської міської територіальної виборчої комісії № 37/1 від 22 липня 2009 року незаконною та скасувати її.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що 22 липня 2009 року Жовтоводська міська територіальна виборча комісія прийняла постанову № 37/1 якою було достроково припинені повноваження позивача як депутата Жовтоводської міської ради У скликання та визнано обраним депутатом ОСОБА_4

 Так дійсно на черговій сесії Жовтоводської міської ради V скликання 24 червня 2009 року позивачем була оголошена заява про припинення повноважень депутата, яке повинно бути  прийняте рішенням відповідної ради, але рішення Жовтоводської міської ради з цього приводу прийнято не було. А тому позивачем 24 липня 2009 року на ім’я міського голови та Жовтоводської міської ради була направлена заява про відкликання попередньої заяви про припинення повноважень депутата. На думку позивача вищевказана постанова є  незаконною і повинна бути скасована.

 У відкритому судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги просив задовольнити їх в повному обсязі.

 Представник відповідача у відкритому судовому засіданні заперечував проти позовних вимог позивача, проси в відмовити у задоволенні позову в повному обсязі в зв’язку з безпідставністю позовних вимог позивача. Пояснив суду, що для припинення повноважень депутата місцевої ради при виході із депутатської фракції прийняття рішення ради не потрібно.

 Третя особа у  відкритому судовому засіданні не заперечував проти задоволення позовних вимог позивача.

 Суд, заслухавши пояснення сторін, їх представників та третьої особи, перевіривши письмові матеріали справи, вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлені наступні факти, та відповідні їм правовідносини.

 Судом встан овлено, що постановою Жовтоводської міської територіальної виборчої комісії № 30/1 від 28 вересня 2006 року визнано обраним депутатом Жовтоводської міської ради 5-го скликання  ОСОБА_1, який зареєстрований кандидатом у депутати у виборчому списку міської організації Соціалістичної партії України під номером сім (а.с.5).

 24 червня 2009 року позивачем на сесії Жовтоводської міської ради була оголошена його особиста заява про  вихід з фракції Соціалістичної партії України та про припинення діяльності депутатом Жовтоводської міської ради 5-го скликання з моменту оголошення цієї заяви (а.с.7).

Протоколом засідання фракції Соціалістичної партії України в Жовтоводській міській раді № 15 від 26 червня 2009 року вирішено задовольнити заяву ОСОБА_1 про вихід з фракції СПУ Жовтоводської міської ради та складання депутатських повноважень з моменту оголошення заяви, тобто з 24 червня 2009 р.  (а.с.32).

    Частина 3 ст. 5 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад»  передбачає, що спори  щодо  дострокового  припинення повноважень депутата місцевої ради вирішуються судом.

Згідно з частиною 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

 В силу п.2 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» в редакції Закону № 602-У від 12.01.07 р.  повноваження депутата місцевої ради припиняються достроково без прийняття рішення відповідної ради у разі відкликання  його  політичною  партією  (виборчим блоком політичних  партій),  за  виборчим  списком  відповідної  місцевої організації якої його було обрано депутатом місцевої ради,  у разі невходження  депутата  місцевої  ради  (крім  депутата  сільської, селищної ради),  обраного за виборчим списком відповідної місцевої організації  політичної партії (виборчих блоків політичних партій) у багатомандатному  виборчому  окрузі,  межі  якого  збігаються  з межами   відповідної   ради,   до   складу   депутатської  фракції відповідної  місцевої  організації  політичної  партії  (виборчого блоку   політичних   партій)  або  його  виходу  зі  складу  такої депутатської фракції внаслідок подання депутатом  особистої  заяви про  вихід  з  депутатської фракції,  або переходу депутата в іншу депутатську фракцію,  або  з  інших  підстав,  встановлених  вищим керівним  органом  політичної  партії  (виборчого блоку політичних партій), за виборчим списком відповідної місцевої організації якої він  був обраний депутатом місцевої ради.

Рішенням Конституційного Суду України №11-рп/2008 від 27 травня 2008 року визнано таким, що не відповідає Конституції п. 2 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад»  в частині  надання права достроково припиняти повноваження депутата місцевої ради за рішення вищого керівного органу політичної партії (виборчого блоку політичних партій), за виборчим списком політичної партій (виборчого блоку політичних  партій) якої він був обраний депутатом з «інших підстав, встановлених вищим керівним органом політичної партії (виборчого блоку політичних партій)».

 Зазначені  положення закону вказують на безпідставність посилань позивача на обов’язковість прийняття рішення місцевої ради про припинення його повноважень як депутата місцевої ради, оскільки заява від 24 червня 2009 року була подана позивачем про вихід з депутатської фракції Соціалістичної партії України та відповідно дострокове припинення повноважень депутата.

 В той же час , як зазначено в абзаці другому ч. 5 ст. 5 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» в редакції Закону № 602-У від 12.01.07 р. повноваження депутата місцевої ради (крім депутата сільської, селищної   ради)   вважаються  припиненими  достроково  з  моменту прийняття відповідного рішення вищим керівним  органом  політичної партії (виборчого блоку політичних партій),  за виборчими списками відповідної місцевої організації якої його було обрано  депутатом місцевої ради.

 Відповідно до ст. 78 Закону України « Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» в редакції Закону № 602-У від 12.01.07 р. у  разі коли  депутат,  який  обирався  в  багатомандатному окрузі, достроково  припинив  повноваження  або його повноваження достроково  припинені  на підставах  і  в  порядку,  передбачених Конституцією   України  і  законами України,   за рішенням   територіальної   виборчої   комісії  обраним  депутатом визнається наступний за черговістю кандидат у депутати у виборчому списку  місцевої  організації партії (блоку).  Якщо черговість для отримання депутатського  мандата  вичерпана,  депутатський мандат залишається  вакантним  до  проведення  чергових  або позачергових виборів.

 У  разі  дострокового  припи нення   повноважень   депутата Верховної Ради Автономної Республіки Крим,  депутата місцевої ради (крім депутатів  сільської,  селищної  ради)  за рішенням  вищого керівного  органу  політичної  партії  (виборчого блоку політичних партій), за виборчим списком відповідної місцевої організації якої він  був  обраний  депутатом Верховної Ради Автономної Республіки Крим,  депутатом місцевої ради (крім депутатів сільської, селищної ради),  відповідна  територіальна  виборча  комісія  в терміновому порядку, але не пізніше трьох  днів  від  дня  одержання  рішення вищого   керівного   органу  політичної партії  (виборчого  блоку політичних партій) про дострокове припинення повноважень  депутата Верховної Ради Автономної Республіки Крим,  депутата місцевої ради (крім  депутатів сільської,  селищної  ради),   визнає   обраним, реєструє наступного за черговістю кандидата у депутати у виборчому списку відповідної організації політичної партії (виборчого  блоку політичних   партій)   та  видає  тимчасове  посвідчення  депутата відповідної ради.

 Відповідно до постанови Жовтоводської міської територіальної виборчої комісії № 37/1 від 22 липня 2009 року   визнано обраним депутатом Жовтоводської міської ради 5-го скликання ОСОБА_4 який зареєстрований кандидатом у депутати в організації Соціалістичної партії України під номером дев’ять (а.с.4).

 В той же час постанова Політичної ради Соціалістичної партії України про відкликання з достроковим припинення депутатських повноважень депутата Жовтоводської міської ради5-го скликання  ОСОБА_1, обраного депутатом за виборчим списком Жовтоводської міської організації Соціалістичної партії України була прийнята лише  12 серпня 2009 року , тобто після прийняття відповідачем оскаржуваної постанови.

Фактично Жовтоводська міська територіальна виборчої комісія не мала встановлених законом підстав на прийняття постанови № 37/1 від 22 липня 2009 року про обрання депутатом Жовтоводської міської ради 5-го скликання ОСОБА_4 наступного за черговістю кандидата у депутати у виборчому списку Жовтоводської міської організації Соціалістичної партії України, оскільки повноваження ОСОБА_1 депутата Жовтоводської міської ради 5-го скликання,  який був обраний депутатом за виборчим списком Жовтоводської міської організації Соціалістичної партії України на момент  прийняття постанови не були припинені.

 Тобто відповідачем при винесені постанови № 37/1 від 22 липня 2009 року були порушені норми закону про дострокове припинення повноважень  депутата місцевої ради.

 На підставі  викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст. 5 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», ст. 78 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», ст.ст. 9-12, 70, 71, 86, 99, 100, 158-163  КАС України суд -


ПОСТАНОВИВ:


 Адміністративний позов ОСОБА_1 до Жовтоводської міської територіальної виборчої комісії про визнання рішення незаконним та його скасування , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору – ОСОБА_4 – задовольнити.

 Визнати постанову Жовтоводської міської територіальної виборчої комісії  № 37/1 від 22 липня 2009 року  протиправною та скасувати її.

Повний текст постанови буде складений 15 жовтня 2009 року.

 Постанова може бути оскаржен а в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі до Жовтоводського міського суду у 10-денний строк з дня проголошення постанови заяви про намір оскаржити постанову  і поданням  після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції, або в порядку ч.5 ст. 186 КАС України.



 Суддя                                                                                      

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація