Судове рішення #6476689

Справа № 2о-181/09

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М    У К Р А Ї Н И


31.07.2009 р.         Гайсинський районний суд Вінницької області

в складі: головуючого - судді С.М. Дєдова,

при секретарі  - Н.М. Отрошко,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Гайсині справу за заявою ОСОБА_1 (заінтересовані особи: ОСОБА_2 та Харпацька сільська рада) про встановлення факту набуття права приватної власності на 1/3 частини житлового будинку та встановлення факту прийняття спадщини, -


Встановив:


10.07.2009 р. до суду подано цю заяву.

В судовому засіданні заявник підтримав свої вимоги повністю і пояснив, що він та його батько є спадкоємцями за законом після смерті його матері ОСОБА_3, померлої ІНФОРМАЦІЯ_1, зокрема, 1/3 частини будинковолодіння в АДРЕСА_1,; за життя ОСОБА_3. разом із своїм чоловіком ОСОБА_2 та сином ОСОБА_1 постійно проживала в будинковолодінні і здійснювала всі повноваження власника 1/3 чистини вказаного будинковолодіння, проте право власності на 1/3 будинковолодіння належно не оформила, будинковолодіння є колгоспним двором, що перешкоджає заявнику отримати свідоцтво про право на спадщину та мирно нею володіти, тому просить встановити рішенням суду для належного оформлення його в Гайсинському МБТІ факт законного набуття померлою спадкодавицею права приватної власності на 1/3 частини вказаного будинковолодіння та факт прийняття ОСОБА_1 спадщини, оскільки через відсутність реєстрації права власності ОСОБА_3. на 1/3 будинковолодіння та відсутність правовстановлюючих документів, що засвідчують їх право власності на час смерті, він не міг реалізувати право на спадкування за законом спадщини, що відкрилась після смерті його матері.

Заінтересована особа – ОСОБА_2 в судовому засіданні повідомив, що спір між ним та сином щодо вказаного спадкового майна відсутній, проти визнання заявлених вимог він не заперечує (а.с.11) .

Представник Харпацької сільської ради в судове засідання не з`явився, в поданій до суду письмовій заяві (а.с. 20) позовні вимоги визнав повністю, не заперечує проти їх задоволення, просить справу розглянути у його відсутність.

З`ясувавши позиції сторін, вивчивши матеріали справи, суд визнає заявлені вимоги повністю обґрунтованими з таких міркувань.

Достовірно доведено, що за життя ОСОБА_3 постійно проживала в будинковолодінні АДРЕСА_1 Гайсинського району; володіла, користувалася і розпоряджалася 1/3 частини будинковолодіння на свій розсуд (довідка на а.с. 5), технічний паспорт на будинок з господарськими будівлями (а.с.а.с.13-16), тобто здійснювала всі передбачені законом повноваження власника 1/3 частини, але належним чином не оформила право власності на 1/3 частини будинковолодіння - колгоспний двір; її син (свідоцтво про народження на а.с.9), ОСОБА_1, який на день смерті спадкодавиці та після проживав в спадковому будинку, протягом шести місяців не подав заяву про відмову від спадщини, тобто він фактично вступив в управління спадковим майном та чоловік (свідоцтво про одруження на а.с.12), ОСОБА_2, який відмовився від прийняття спадщини є спадкоємцями 1-ї черги за законом спадщини ОСОБА_3. в рівних частках, але чоловік померлої ОСОБА_2, відмовився від своєї частки в спадщині дружини на користь заявника (а.с.11), тому ОСОБА_1 є єдиним спадкоємцем спадщини, що відкрилась після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 спадкодавиці (свідоцтво про смерть ОСОБА_3 на а.с.10), проте через відсутність реєстрації права власності на 1/3 будинковолодіння та відсутність передбачених Додатком 1 Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на об’єкти нерухомого майна, заявник не може реалізувати право на спадкування за законом спадщини, що відкрилась після смерті його матері та зареєструвати свою власність в Гайсинському МБТІ.

Зазначені правовідносини регламентуються:

•   ч.1 ст. 1 Протоколу 1 Конвенції про захист прав і основоположних свобод, яка передбачає право на ефективне мирне володіння майном;

- ст. 273 ч.2 ЦПК України визначає, що судовим порядком можуть бути встановленні факти, від яких залежить виникнення, зміна або пприпинення особистих чи майнових прав громадян, якщо діюче законодавство не передбачає іншого порядку їх встановлення;

•   ч. 2 ст. 256 ЦПК України, за якою факт набуття права власності може бути встановлений судом у разі невизначення законом іншого порядку його встановлення та для забезпечення виникнення особистих майнових прав фізичних осіб;

- п.п. 4,5 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України, що набув чинності 01.01.2004 р. передбачається, що він застосовується до цивільних відносин, що виникли після набрання ним чинності, а правила спадкового права тільки до спадщини, яка відкрилася, але не була прийнята до набрання чинності цим Кодексом;  

- чинної на час виникнення правовідносин ч.1 ст.120 Цивільного кодексу Української РСР (в редакції 1963 р.), згідно з якою колгоспний двір має у власності житловий будинок, який належить його членам на праві сумісної власності, та ст. 127 цього самого Кодексу, за змістом якої особиста праця є підставою законного набуття права власності, в тому числі членами колгоспного двору та двором в цілому;

•   ст. 543, 548, 549 ЦК України в ред. 1963 р., за якими кожний громадянин може залишити за заповітом усе своє майно, зокрема, одній особі; для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв; визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном у шестимісячний строк з дня відкриття спадщини;

•   п.10 Додатку 1 Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на об’єкти нерухомого майна, який передбачає, що рішення суду про встановлення факту набуття права власності на об’єкт нерухомого майна є правовстановлюючим документом, на підставі якого проводиться реєстрація прав власності на об’єкти нерухомого майна.

Оскільки, право приватної власності ОСОБА_3, померлої ІНФОРМАЦІЯ_1, на 1/3 частини будинковолодіння за адресою: АДРЕСА_1, набуте законним шляхом, а заявник, який є спадкоємцем за законом, на день та після смерті спадкодавиці проживав в спадковому будинку, тобто фактично у шестимісячний строк після смерті матері та відкриття спадщини вступив у володіння та управлінням вказаної 1/3 частини будинковолодіння, то факт законного набуття ОСОБА_3. права власності на 1/3 частини будинковолодіння і з метою захисту майнових прав заявника факт прийняття ним у шестимісячний строк спадщини після смерті матері підлягають встановленню рішенням суду.

Керуючись ст. ст. 10, 11, 60, 209, 213, 214, 215, 259 ЦПК України, -


Вирішив:


Позовні вимоги задовільнити повністю.

Встановити факт законного набуття ОСОБА_3, померлою ІНФОРМАЦІЯ_1, права приватної власності на 1/3 частини будинковолодіння за адресою: АДРЕСА_1.

Встановити факт прийняття спадщини за законом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 її сином ОСОБА_1 шляхом вступу в управління та володіння спадковим майном: 1/3 частини будинковолодіння АДРЕСА_1 Гайсинського району.

Рішення може бути оскаржене протягом десяти днів до апеляційного суду Вінницької області шляхом подання заяви про апеляційне оскарження, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Рішення набирає чинності через десять днів після його проголошення, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. У разі подання заяви про апеляційне оскарження, але неподання у двадцятиденний строк апеляційної скарги, рішення суду набирає чинності після закінчення цього строку.


Суддя

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація