Справа № 2-1452/2009
РІШЕННЯ
Іменем України
19 жовтня 2009 року м. Вінниця
Вінницький районний суд Вінницької області в складі:
головуючого - судді Стадника І.М.,
при секретарі Барановій О.М.,
з участю представника позивача – ОСОБА_1,
розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3, ОСОБА_4 про визнання дійсним договору купівлі-продажу, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 звернулась в районний суд із вищевказаним позовом, посилаючись на те, що 10.12.2007 року між нею та відповідачем ОСОБА_3., від імені і за дорученням якого діяв ОСОБА_4, укладено в простій письмовій формі договір купівлі-продажу земельної ділянки площею 0,15 га за обумовленою ціною в розмірі 90900 грн., яку вона сплатила відповідачеві.
Укладений договір купівлі-продажу не був посвідчений нотаріально в зв’язку з тим, що відповідача ухилився від такого посвідчення.
Третейський суд при Товарній біржі «Південнобузька» вирішив визнати дійсним договір купівлі-продажу земельної ділянки площею 0,15 га. та визнати за позивачкою право власності на вказану земельну ділянку.
Оскільки укладення цивільно-правових угод здійснюється відповідно до Цивільного кодексу України, позивачка звернулась до районного суду і просить визнати договір купівлі-продажу земельної ділянки площею 0,15 га, що розташована по АДРЕСА_1, укладений між нею та відповідачем ОСОБА_3. 10.12.2007 року дійсним, так як на її думку вони з відповідачем досягли згоди щодо всіх істотних умов договору.
В судовому засіданні представник позивача за довіреністю ОСОБА_1 позов підтримав на умовах, викладених у позовній заяві та просив його задовольнити повністю.
Відповідач ОСОБА_3 в судове засідання не з’явився, про день, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, що підтверджується відповідною розпискою.
Відповідач ОСОБА_4 в судове засідання не з’явився, проте надіслав суду письмову, засвідчену заяву, про визнання позову та з клопотанням розглядати справу у його відсутність.
За таких обставин, суд на підставі ст. 169 ЦПК України вважає за можливе розглянути справу у відсутність відповідачів на підставі наявних у ній доказів.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши письмові докази у справі, суд приходить до висновку про задоволення позову з наступних підстав.
Судом встановлено, що 10 грудня 2007 року ОСОБА_4, який діє від імені ОСОБА_3 з одного боку, та ОСОБА_2 (Покупець), з іншого боку, уклали договір купівлі-продажу, згідно з яким продавець продав, а покупець купила земельну ділянку площею 0,15 Га, яка розташована в АДРЕСА_1цільовим призначенням якої є будівництво та обслуговування жилого будинку і господарських будівель.
Дана земельна ділянка належить ОСОБА_3. на підставі рішення 16 сесії 3 скликання Ксаверівської сільської ради від 28 вересня 2001 та відповідно до Державного акта на право приватної власності на землю від 13 березня 2002 року, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за №175.
В договорі вказані назви сторін, вид угоди, його предмет (земельна ділянка з визначенням місця розташування, площі, цільового призначення), документ, що підтверджує право власності на земельну ділянку, відомості про відсутність заборон на відчуження земельної ділянки та відсутність обмежень щодо використання земельної ділянки за цільовим призначенням. Також сторони домовились про договірну ціну — 90 900 грн. і порядок її оплати та інші зобов'язання.
Таким чином, сторони домовились щодо всіх істотних умов, які є обов'язковими для договорів даного виду згідно зі ст. 655 ЦК України і ст. 132 ЗК України.
Сума продажу одержана продавцем від покупця в момент підписання договору, про що вказано в самому договорі.
Позивач прийняла земельну ділянку у своє володіння і користування.
В свою чергу відповідач по справі передала у власність зазначене майно позивачу.
Претензій щодо істотних умов договору та його виконання сторони одне до одного не мають.
Також в матеріалах справи наявні документи, що підтверджують правовий статус земельної ділянки та відсутність будь-яких обмежень і обтяжень щодо неї.
Згідно з ст. 657 ЦК України договір купівлі-продажу земельної ділянки укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню та державній реєстрації.
Разом з тим, після укладення договору в письмовій формі та його повного виконання, що підтверджується письмовими доказами по справі, відповідач ухилився від його нотаріального посвідчення.
Згідно з ст. 220 ЦК України у разі недодержання сторонами вимоги закону про нотаріальне посвідчення договору такий договір є нікчемним.
Проте, якщо сторони домовилися щодо усіх істотних умов договору, що підтверджується письмовими доказами, і відбулося повне або часткове виконання договору, але одна із сторін ухилилися від його нотаріального посвідчення, суд може визнати такий договір дійсним. У цьому разі наступне нотаріальне посвідчення договору не вимагається (ч. 2 ст. 220 ЦК України).
Рішення третейського суду не є перешкодою для розгляду справи загальним місцевим судом, так як воно прийняте за межами його компетенції.
Таким чином, сторони досягли домовленості по всіх істотних умовах договору купівлі-продажу, виконали свої зобов'язання щодо оплати, передачі об'єкту договору, однак нотаріального посвідчення даний договір не має. З метою захисту майнових прав позивача ОСОБА_2 визнання позову відповідачем ОСОБА_4 слід прийняти, а договір купівлі-продажу - визнати дійсними.
На підставі ст. 220, 655 ЦК України, ст. 132 ЗК України та керуючись ст. 10, 11, 60, 174 ч. 4, 209, 212 - 215 ЦПК України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати дійсним договір купівлі – продажу земельної ділянки площею 0,15 га, яка розташована в АДРЕСА_1 кадастровий номер земельної ділянки 0520682503:02:002:0113 цільове призначення (використання) земельної ділянки – для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, укладений 10 грудня 2007 року між ОСОБА_2 та ОСОБА_4, який діє від імені ОСОБА_3, якому дана земельна ділянка належала на підставі рішення 16 сесії 3 скликання Ксаверівської сільської ради від 28.01.2001 року та державного акта на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_1.
Заява про апеляційне оскарження рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня його проголошення, апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не буде подано, або закінчення строку, встановленого для подання апеляційної скарги в разі її неподання.
Головуючий: