Справа № 2-3854/09
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 липня 2009 року Луцький міськрайонний суд в складі:
головуючого –судді: Олексюка А.В.
при секретарі: Шепелюк І.В.
з участю позивача - ОСОБА_1
відповідача – ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про відшкодування моральної шкоди заподіяної злочином, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до ОСОБА_2 про відшкодування моральної шкоди заподіяної злочином. Свої вимоги обґрунтовує тим, що згідно вироку Луцького міськрайонного суду від 19 лютого 2009 року ОСОБА_2 засуджено за те, що 17.11.2007 року близько 20.30 год. ОСОБА_2 перебуваючи в стані алкогольного сп’яніння, в дворі будинку № 4 по вул. Воїнів Інтернаціоналістів в м. Луцьку, діючи з особливою зухвалістю, грубо порушив громадський порядок. Так, ОСОБА_2 безпричинно наніс пляшкою з-під пива один удар в область голови ОСОБА_1, чим заподіяв потерпілому тілесні ушкодження, які за ступенем тяжкості відносяться до категорії легких, що спричинили короткочасний розлад здоров’я. Просить суд стягнути з відповідача в його користь суму в розмірі 10000 гривень заподіяної моральної шкоди та 150 гривень за надання юридичної допомоги.
Відповідач в судовому засіданні позов визнав частково. Суду пояснив, що згідний відшкодувати близько 200 гривень моральної шкоди та витрати на допомогу адвоката. В іншій частині позовні вимоги він не визнає.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши представленні по справі докази суд прийшов до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення.
Згідно ст. 23 ЦК України особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав.
Відповідно до постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди», від 25.05.2001 року під моральною шкодою слід розуміти втрати немайнового характеру внаслідок моральних чи фізичних страждань або інших негативних явищ, заподіяних фізичній чи юридичній особі незаконними діями або бездіяльністю інших осіб.
Згідно ст. 1168 ЦК України, моральна шкода завдана каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я, може бути відшкодована одноразово або шляхом здійснення щомісячних платежів.
Відповідно до п.2 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 27.03.1992 року за №6 відповідно до ст. 440 ЦК України шкода, заподіяна особі і майну громадянина або заподіяна майну юридичної особи, підлягає відшкодуванню в повному обсязі особою, яка її заподіяла, за умови, що дії останньої були неправомірними, між ними і шкодою є безпосередній причинний зв’язок та є вина зазначеної особи, а коли це було наслідком дії джерела підвищеної небезпеки незалежно від вини.
В судовому засіданні встановлено, що позивач ОСОБА_1 переніс моральні страждання в зв’язку з ушкодженням здоров’я внаслідок скоєного ОСОБА_2 злочину, а саме – переніс больовий шок та нервовий стрес, тривалий час терпів головну біль, через що не міг повноцінно сприймати навчальний матеріал. (а.с. ).
Факт заподіяння позивачу моральної шкоди відповідач визнав, однак погодився виплатити на відшкодування моральної шкоди значно меншу суму - близько 200 гривень. (а.с. ).
Факт заподіяння моральних страждань позивачу, на думку суду, знаходиться в прямому причинному зв’язку з хуліганськими діями ОСОБА_2, за які останній був засуджений Луцьким міськрайонним судом вироком від 19 лютого 2009 року за ст. 296 ч. 2 КК України до 3 років обмеження волі, на підставі ст.ст. 75, 76 КК України ОСОБА_2 звільнено від призначеного покарання з іспитовим строком на 2 роки з покладенням на нього відповідних обов’язків.
Згідно ст. 84 ЦПК України витрати, пов’язані з оплатою правової допомоги адвоката несе сторона по справі. Відповідно до квитанції № 082491 від 31.03.09 р. ОСОБА_1 витратив за оформлення позовної заяви 150 гривень.
Враховуючи характер правопорушення, глибину фізичних та душевних страждань, ступінь вини відповідача, який завдав моральної шкоди, та враховуючи інші обставини, які мають істотне значення, на думку суду, позов в частині відшкодування моральної шкоди підлягає відшкодуванню частково на суму 1000 гривень.
Крім того, з відповідача слід стягнути в користь позивача витрати на правову допомогу в розмірі 150 гривень, а також судові витрати по справі.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст.15, 30, 62, 202, 203, 209 ЦПК України, ст.ст. 1166, 1167, 1187 Цивільного кодексу України, суд –
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_2 в користь ОСОБА_1 суму в розмірі 1000 (однієї тисячі) гривень моральної шкоди та 150 (сто п‘ятдесят) гривень витрат на правову допомогу.
Стягнути з ОСОБА_2 в доход держави судовий збір в розмірі 51 (п’ятдесят одна) гривні.
Стягнути з ОСОБА_2 15 (п’ятнадцять) гривень витрат на інформаційно – технічне забезпечення розгляду цивільної справи. (Реквізити рахунку для оплати витрат : Одержувач : м. Луцьк 22050000, Банк одержувача: ГУДКУ у Волинській області, Код ЄДРПОУ 21741605, Депозитний рахунок № 31216259700002, МФО 803014, призначення платежу – “за ІТЗ розгляду справи до Луцького міськрайонного суду Волинської області”).
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Волинської області через Луцький міськрайонний суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження рішення суду протягом десяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений статтею 294 ЦПК України, рішення суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя
Луцького міськрайонного суду ОСОБА_3